У Польщу без паспорта та візи

Львів – Сьогодні набула чинності угода про малий прикордонний рух, підписана між урядами України та Польщі. Півтора мільйони мешканців Львівщини та Волині мають право на спрощений перетин кордону. Генеральні консульства Польщі у Львові та Луцьку вже приймають необхідні документи для оформлення посвідчень учасника малого прикордонного руху.
Місцева влада тих районів, мешканці яких підпадають під дію угоди про малий прикордонний рух, тобто мешкають у межах 30 кілометрів від польського кордону, отримала від Генерального консульства Польщі листи з поясненням правил дії угоди.

Спеціальна картка коштує 20 євро

Для того, щоб отримати спеціальну картку для спрощеного перетину кордону, необхідно подати в польську дипломатичну установу заяву-анкету, закордонний паспорт, довідку, яка засвідчує проживання у прикордонній зоні не менше 3 років, дві фотографії, документи, які обґрунтовують потребу для частого перетинання кордону. Чимало мешканців мають родину чи друзів у прикордонні Польщі або ж на цвинтарях на цій території спочивають їхні рідні.

Картка видаватиметься безкоштовно лише інвалідам і неповнолітнім особам, для інших її вартість – 20 євро. А ще необхідне страхування на 14 днів перебування у Польщі.

Дозвіл на право спрощеного перетину кордону не видаватимуть особам, які порушували правила користування Шенгенською візою.

Представники місцевої влади звернулись у Генеральне консульство Польщі у Львові з проханням, щоб їхні працівники виїжджали у села та міста, щоб люди змогли подати необхідну папку документів на місці. Це обумовлено тим, що зараз біля приміщення консульства величезні черги , а це створює незручності й ажіотаж. Адже півтори тисячі населених пунктів Львівщини та Волині входять у рамки малого прикордонного руху.

«Мурашки» знову активізуються на кордоні

Головна мета запровадження малого прикордонного руху – посилити культурну співпрацю між прикордонними регіонами України та Польщі. Спрощений перетин кордону дозволить без перешкод бачитись зі своїми рідними,бувати на колишній батьківщині, спільно організовувати мистецькі акції.

Водночас вільне пересування через кордон пожвавить дрібну торгівлю, переважно забороненим товаром, сигаретами і алкоголем. Таких людей, які роками займаються таким дрібним «бізнесом», перетинаючи кордон, називають «мурашками».

Начальник управління міжнародного співробітництва та євроінтеграції Львівської облдержадміністрації Лев Захарчишин в коментарі Радіо Свобода зазначив: «На жаль, люди вже втягнулись у цей процес, для багатьох це стало другою професією, бо перевозять і переносять сигарети і алкоголь понад 10 років. Створити альтернативу такому «бізнесу» дуже складно. Це може зникнути лише тоді, коли сигарети і алкоголь, пальне по обидва боки кордону будуть по одній ціні».

Однак на українсько-польському кордоні буде посилений контроль з боку польських митників. У разі порушень, люди можуть вдруге не отримати картку учасника малого прикордонного руху. Зараз її видають терміном на 2 роки, а продовжуватимуть на 5, але за умови дотримання умов угоди.

(Львів – Київ – Прага)