Брюссель навряд чи дасть Україні гроші на російський газ

Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу

Брюссель – Європейський Союз навряд чи в змозі надати Україні фінансову допомогу, яка мала б сприяти розрахункам Києва за російський газ. Про це в п’ятницю у телефонній розмові з прем’єр-міністром Володимиром Путіним cказав голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Тим часом, інші європейські лідери, зокрема італійський прем’єр Сильвіо Берлусконі, дивляться на можливу участь Європи у російсько-українських газових розрахунках не так категорично.
На прес-конференції у п’ятницю голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу розповів про зміст ранкової розмови з російським прем’єром Володимиром Путіним, який телефонував, щоб попередити, що Україні буде складно розрахуватися за російський газ. Кремль пропонує європейській спільноті взяти на себе частину газових розрахунків.

Однак голова виконавчої установи Євросоюзу зазначив: «Нині складно, навіть неможливо з нашим нинішнім європейським бюджетом допомогти Україні. Звичайно ж, я подякував пану Путіну за поглиблену інформацію з його баченням ситуації. Нині важливо працювати, щоб уникнути нової кризи».

Водночас Жозе Мануель Баррозу сказав, що має намір винести це питання на наступний саміт ЄС, що відбудеться в середині червня.

«Я пообіцяв прем’єр-міністру Путіну, що обговорю цю проблему з головами урядів Європейського Союзу, щоб визначити можливі дії у ситуації, яка, загалом, є двосторонньою й стосується постачання газу з Росії до України», – зауважив Жозе Мануель Баррозу.

А вже італійський прем’єр-міністр Сильвіо Берлусконі напередодні, у четвер, також заявив про намір винести на розгляд європейського саміту пропозиції Росії.

У «Нафтогазі» України російські побоювання щодо неплатоспроможності України не коментують. А київський енергетичний експерт Олександр Тодійчук у розмові з Радіо Свобода висловив думку, що нинішні заяви Росії пов’язані, по-перше, із намаганням продати газ, поки його ціна є високою, а по-друге, знову показати Європейському Союзу, що Україна є ненадійним транзитером, і таким чином переконати європейців у необхідності будувати обхідні маршрути.

(Брюссель – Прага – Київ)