Обама налаштував країну на оптимістичний настрій

Нью-Йорк – У Сполучених Штатах сьогодні відзначають перші 100 днів президентської діяльності Барака Обами. За усталеною традицією вважається, що початковий період перебування у Білому домі багато в чому визначає тон усіх чотирьох років праці президента. З нагоди 100 днів у місті Сент-Луїс Обама має зустрітися з громадянами, а у Вашингтоні, підбиваючи підсумки, – з журналістами на прес-конференції.
Серед найбільших досягнень президента Барака Обами протягом його перших 100 днів на перше місце ставлять той факт, що його адміністрація виробила і провела через Конгрес пакет економічних стимулів, велетенську програму вартістю 787 мільярдів доларів, яка має вивести Америку з рецесії, подолати кризу.

Програма передбачає проведення громадських робіт, таких як ремонт існуючих і прокладання нових швидкісних автодоріг, мостів, спорудження нових залізничних шляхів, зведення шкільних та інших громадських будинків тощо. За підрахунками Білого дому, програма допоможе створити принаймні три з половиною мільйони робочих місць.

Відтак президент Обама встановив тверду дату виведення американських військ з Іраку до серпня наступного року, збільшив військову присутність в Афганістані, виступив з новими ініціативами у зовнішній політиці.

Президент США закликав країну сприйняти виклики 21-го сторіччя, від боротьби з тероризмом до (боротьби з) поширенням ядерної зброї, від епідемічних захворювань до кібер-загроз, до боротьби з нищівними злиднями. «Ми зміцнимо старі союзи, створимо нові, ми використаємо усі наші можливості», – заявив президент Барак Обама.

У пошуку компромісів

У зовнішній політиці він теж прокладає нові шляхи, пропонуючи діалог Іранові, послабляючи умови ембарго щодо Куби, натякаючи Москві на можливість компромісу щодо розміщення у Польщі та Чехії систем протибалістичної оборони. Як зауважив Вульф Бліцер, коментатор телемережі новин CNN, «нова команда явно уникає зіткнень. Одначе стриманість не рівнозначна слабості. Адміністрація Обами змінює тактику, але це не означає відмови від стратегічної мети зміцнення американського лідерства у світі, а це виключає які б то не було угоди про обмін сферами впливу з Росією».

Для новообраних президентів стоденний проміжок часу на початку правління вважається своєрідним медовим місяцем, але президентська каденція Барака Обами збіглася з економічною кризою, рівень безробіття був понад вісім відсотків, детройтським автобудівним велетням General Motors і Chrysler загрожує банкрутство. Раніше казали: варто General Motors чхнути, як у всієї Америки нежить... Але ж тут йдеться не про хворобу, а про загрозу життю величезної корпорації.

Одначе американці пов’язують з діяльністю Обами такі великі сподівання, що за даними соціологічних досліджень, популярність президента тримається на рівні 60-62 відсотків. Обама зумів налаштувати країну на оптимістичний настрій. Навіть такий гострий критик президента-демократа, як Нют Ґінґріч, республіканець, колишній спікер Палати представників, нині коментатор телеканалу FoxNews, порівняв Обаму за рівнем популярності з Рональдом Рейганом.

(Нью-Йорк – Київ – Прага)