«Дієтичні добавки»: панацея від хвороб чи вдале ошукування?

«Дієтичні добавки» сьогодні будь-де в світі - не дивина...

Київ – Дієтологи називають їх «харчами ХХІ століття». Понад 200 фірм продають в Україні дієтичні добавки, які ще недавно називали БАДами (біологічно-активними добавками). Вони є натуральними (або тотожними натуральним) речовинам для прийому з їжею. Вживають їх для збагачення раціону. Як не нашкодити здоров’ю при споживанні таких добавок? Кому можна їх вживати? Наскільки вони популярні на своїй «батьківщині» – в США. І хто контролює ринок дієтичних домішок в Україні?
Дієтична добавка – не лікарський засіб

Біологічно активні добавки, на відміну від медичних препаратів, не мають лікувальної дії, зазначає фармацевт Олена.

Як правило, до їхнього складу входять природні речовини, які підтримують життєдіяльність організму. Наразі, за словами фармацевта, немає остаточної думки щодо їхньої користі чи шкоди для організму людини. «В аптеках є дуже багато непоганих біологічно активних домішок, які користуються у людей великим попитом. Але вони не лікують, вони просто допомагають підтримувати стан здоров’я як вітаміни. Тут може бути й підтримка серцево-судинної системи, з кальцієм для підтримки кісток, заспокійливе. Вони, можливо, й допомагають, якщо людина вірить у дію препарату».

Біологічно активні або ж дієтичні добавки винайшли в Америці. Це була спроба розв’язати проблему збалансованого харчування, коли людина, ковтаючи пігулку, поповнює в організмі дефіцит мікроелементів, харчових волокон та вітамінів, зауважує Марія Гулич, завідувач лабораторії Інституту гігієни харчування та медичної екології.

Захоплення БАДами лікар пояснює недоступністю медицини для більшості населення і їхнім бажанням займатися самолікуванням. «Медицина не завжди доступна, не завжди діюча і завжди дорога, тому люди починають займатися самолікуванням. А коли людина отримує інформацію, що якийсь препарат лікує від усього, – вірить і починає купувати. На кожній дієтичній добавці написано, що це не є лікарський засіб».

В українському законодавстві поняття «біологічно активні добавки» не існує, натомість Закон України «Про якість та безпеку харчових продуктів» подає визначення дієтичної добавки – це вітамінно-мінеральні пігулки або порошки, які приймаються разом зі звичайною їжею і поліпшують загальний стан здоров’я людини.

За словами Наталії Чумак, старшого наукового співробітника Інституту екології й токсикології, українське законодавство стосовно дієтичних добавок жорсткіше, ніж європейське чи американське. «Людина сьогодні вживає рафіновану їжу, тому недоотриману кількість потрібних речовин для організму й вживають за допомогою дієтичних добавок. У цьому немає нічого, що змінювало б генотип ти психіку. Коли ми даємо дозвіл на дієтичні добавки, в етикетці чітко прописується, що вживати препарат можна тільки після консультації з лікарем».

Мода на БАДи прийшла зі США

Біологічно активні домішки вперше з’явилися в США у 70-их роках минулого століття. Мода на них не вщухла й донині, розповідає директор української служби Радіо Свобода Ірина Халупа. БАДи легко можна купити як у аптеках, так і у спецкрамницях без жодних рецептів від лікаря. «Багато лікарів вважають, що це погано, бо не всі вміють брати ці вітаміни у відповідних концентраціях чи комбінаціях. Найкраще, зазначають медики, щоб людина мала відповідну дієту і не мусила пити ці препарати. Хоча деякі люди вважають, що це їм допомагає».

Купувати виключно в аптеках

Імпортують дієтичні добавки із багатьох держав світу. Відсіяти шкідливі добавки від нешкідливих дуже складно, констатує колишній міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук. До того ж, прогалини у законодавстві використовують деякі лікарі, котрі не проти підзаробити на БАДах, стверджує пан Поліщук. «Взагалі дієтичні добавки не рекомендуються як медикаменти. Але дуже часто лікарі ними торгують, оскільки законодавство цього робити не забороняє. Я, наприклад, не рекомендую нікому біодобавки, а є в мене колеги, які рекомендують, і цілі поліклініки, які ними торгують».

Якщо людина все ж таки вирішила ввести у свій раціон дієтичні добавки, їх необхідно отримати консультацію лікаря і купувати БАДи виключно в аптеках, стверджує Марія Гуліч. «Ні в якому разі не купувати дієтичні добавки в телемагазинах. Адже й досі не виконується Закон України «Про безпечність і якість харчування», відповідно до якого вся рекламна інформація повинна мати дозвіл МОЗ України, тобто мати гігієнічний висновок на рекламну інформацію».

Торгувати дієтичними добавками – справа винятково аптекарів, зазначають фахівці і радять людям не спокушатися рекламою БАДів по телебаченню. На інтернет-сторінці Міністерства охорони здоров’я України є перелік спецпродуктів харчування, куди внесли і дієтичні добавки. Відтак кожен, хто хоче їх купити, зможе перевірити, чи пройшла та чи інша біодобавка офіційну експертизу і чи є вона безпечною для здоров’я людини.


Як Ви ставитеся до харчових добавок? Чи вживаєте їх?
Надія Іванівна, лаборант: У мене таке відчуття, що добавки – це недобре. Для підтримки організму потрібно вживати лише природні вітаміни.
Василь, військовий льотчик: Я ніколи не вживав ніяких добавок. Все, що нам невідоме, підозріле.
Світлана, бухгалтер: Харківський завод хімічних препаратів випускає добавку на основі яєчної шкарлупи – це замінник кальцію, він потрібен організму. Я купую, мені подобається.
Валерій Леонідович, інженер: БАДи? Я не вживаю, бо мені воно не треба. Краще справжні вітаміни куштувати.
Валентина Петрівна, касир: Дуже негативно ставлюся до будь-яких добавок. А що в них хорошого? Ми ж нічого про них не знаємо.