Суперлазер в колишній радянській казармі?

Будапешт – Найбільший у світі лазерний центр можуть збудувати в угорському місті Сеґеді. Мерія цього міста готова надати для потреб міжнародних науковців територію покинутого містечка колишньої Південної групи радянських військ в Угорщині.
На впровадження новітніх медичних технологій з бюджету Євросоюзу будуть виділені півмільярда доларів. Але перед тим сеґедці мусять довести європейським чиновникам і конкурентам з інших міст Європи, що вони є найкращими кандидатами для втілення цього проекту.
Сеґед є обласним центром області Чонґрад на півдні Угорщини. Від кордону з Україною його відділяють приблизно 400 кілометрів, але водночас сполучає з ним річка Тиса, яка є судноплавною в нижній своїй течії.

Колишні радянські казарми розташовані в зручному місці – неподалік республіканського шосе та аеропорту. Це важливо з огляду на те, що майбутній суперлазер використовуватимуть з метою лікування ракових захворювань без впливу шкідливого випромінювання і не тільки.

Центр буде багатонаціональним

Сеґедці змагатимуться за науковий тендер з англійцями, французами, чехами та румунами. Оскільки у Франції та Англії до проекту ЄС ставляться з деякими застереженнями, а в Румунії лазерні технології наразі не є такими досконалими, як в Угорщині, то завдання для сеґедців трохи полегшується. А в Чехії вже ведуть окремі дослідження у цій сфері.

Але й розраховувати цілком на сліпий випадок аж ніяк не можна, вважають у мерії міста Сеґед і тому покладають великі надії на будапештських дипломатів у Брюсселі. Заступник керівника держуправління з питань технологічних досліджень Тиводар Уппені зазначив, що його колеги власне і лобіюватимуть інтереси Сеґеда до тих пір, поки їх зусилля не увінчаються успіхом.

У свою чергу професор Сеґедського університету Ґабор Сабо висловив радість з приводу унікальної можливості створення парку новітніх технологій в адміністративному центрі області Бараня. І хоча науковці з Сеґеда є доволі знаними у світі на теренах фізики, доктор фізико-математичних наук Сабо не приховує того, що в майбутньому науковому центрі буде чимало іноземців.

«Я буду великим оптимістом, якщо угорці складуть бодай десять відсотків з усього штату наукового лазерного центру. 90 відсотків все-таки становитимуть колеги з-за кордону», – зазначив професор Ґабор Сабо.

В умовах фінансової кризи для такого периферійного регіону Угорщини, як Бараня, втілення проекту ЄС відкриває непогану можливість стабілізувати роботу місцевого наукового сектору а також наповнити обласний бюджет валютними надходженнями.

Місто Сеґед знаходиться в нижній течії річки Тиси і є побратимом українського міста Рахів, що на Закарпатті.

(Будапешт–Київ–Прага)