Угорщина – Попри два десятиліття демократії в Угорщині корупція в державно-політичних та бізнесових структурах цієї країни не таке вже й рідкісне явище. Її прояви бувають різними, так само, як і фігуранти гучних судових процесів, незалежно від їхньої партійної належності чи соціального стану. І хтозна, до чого б вони дійшли у своїй безкарності, якби час від часу їх не хапала на гарячому громада. Не завжди це легко зробити, і тоді корупціонери виходять сухими з води. Але випадок, про який йтиметься далі, повчальний тим, що люди, котрі не є при владі, не опустили рук, а довели справу з викриттям винуватців до кінця.
Слід, мабуть, звернути більшу увагу на специфіку нинішньої антикорупційної кампанії. Річ у тому, що після вступу Угорщини до Євросоюзу з корупцією тут повели боротьбу куди жорсткіше, ніж раніше. Суди всіх рівнів зобов’язані розглядати кожен позов громадян чи суспільних об’єднань у цій сфері.
Підозрюваних 14 осіб
Досить активно на цьому фронті поводиться урядова опозиція консерваторів, яка отримала переконливу перемогу на останніх місцевих виборах. В Угорщині вони відбуваються окремо від загальних із перервою у півроку. Праві намагаються використовувати не лише політичні, а й господарські прорахунки ліво-центристів на місцях, закликаючи своїх прихильників до активнішої громадянської позиції.
Показовим на цьому тлі є кримінальний процес у міжрайонному суді Будапешта, де як підозрювані фігурують одразу 14 осіб, точніше кажучи, увесь склад соціалістичної та ліберальної партійної фракцій місцевих загальних зборів. Серйозні запитання слідство має і до мера цієї муніципальної одиниці Будапешта Терезвароша.
Всіх їх звинувачують у причетності до протиправної оборудки з муніципальним майном. Інакше кажучи, цей об’єкт нерухомості на аукціоні якийсь покупець придбав за дуже низькою ціною, щоб згодом вигідно перепродати його. Це дало підстави державному обвинувачеві стверджувати, що група депутатів лобіювала на районній сесії інтереси майбутнього покупця.
Мер вигороджує підозрюваних
Нині поліція проводить ретельні перевірки аукціонів минулих років і в сусідніх із Терезварошем районах угорської столиці, де також виявлені чималі нормативні порушення.
Коментуючи перебіг судової справи, депутат парламенту від фракції молодих демократів (ФІДЕС) Іштван Іллейш, зазначив: «Такого ще не було в новітній історії Угорщини, щоб склад одразу двох фракцій давав покази слідству в ролі не свідків, а звинувачених у кримінальній справі». Незабаром після цього публічного виступу Іштвана Іллейша фігурантів корупційного скандалу закликали відмовитися від депутатських мандатів.
Мер шостого району соціаліст Іштван Верек інакше дивиться на цю справу, вважаючи її роздутою спонуканням опозиції. «Очевидно, прокуратура завела цю кримінальну справу внаслідок великого політичного тиску. Столичне управління поліції вже три роки веде проти депутатів нашого самоврядування розслідування, замасковане під кримінальну справу, а насправді це аморальна політична помста, що загрожує стати прецедентом у суспільному житті», – каже Іштван Верек.
Мер Терезвароша хоче подати апеляцію до Конституційного суду Угорщини і заявити про відвід місцевій прокуратурі, яка, на його думку, є необ’єктивною стороною в суді.
(Угорщина – Прага – Київ)