Грудневий вибух у Євпаторії: слідство повернулося до версії навмисного підриву

Сімферополь – Слідство не відкидає версії про можливий навмисний підрив житлового будинку в Євпаторії, коли загинули 27 осіб, 5 були поранені, а кілька десятків залишилися без житла. За словами прокурора Криму Володимира Бойка, зараз відпрацьовуються усі чотири попередні версії, в тому числі – застосування вибухових речовин.
Формально до сьогоднішнього дня причина вибуху в п’ятиповерховому житловому будинку в Євпаторії не встановлена. Зараз триває відпрацювання кількох версій – вибух газових балонів у підвалі п’ятиповерхівки, вибух побутового газу в квартирі, стороннє втручання в газову систему, вибух інших речовин (в тому числі – вибухівки).
Трагедія у п’ятиповерховому житловому будинку № 67 на вулиці Некрасова в Євпаторії сталася увечері 24 грудня. Вибухом повністю чи частково були зруйновані 3 під’їзди. Вже наступного дня Прокуратура Криму порушила кримінальну справу за статтею 196 Кримінального кодексу України за фактом необережного знищення і пошкодження чужого майна, що спричинило тяжкі тілесні ушкодження і загибель людей. Згодом ще одна справа була порушена за частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки).
Чи була вибухівка – скажуть експерти
Місцева преса писала, що у підвальному приміщенні зруйнованих під’їздів будинку була розташована слюсарна майстерня комунального підприємства «Житловик-1», де зберігалися балони з газовою сумішшю «МАФ». За неофіційними даними, у підвалі був знайдений порожній балон з цим газом, в якого був відкритий вентиль. Досі преса називала головною версією саме ймовірність вибуху «МАФ», який витік із напіввідкритого балону.
Джерела в кримській прокуратурі повідомили, що слідчі вирішили повернутися до ретельного відпрацювання усіх версій через низку публікацій в місцевій та російській пресі, де висловлювалися припущення і навіть з посиланням на неназваних експертів про якісь сліди вибухових речовин.
За словами Володимира Бойка, до розслідування залучені компетентні фахівці-вибухотехніки і навіть цілі наукові установи. Мета одна – встановити, яка безпосередня причина вибуху і того, що сприяло цьому, повідомив прокурор.
У правозахисників великі сумніви
За підозрою в скоєнні злочину, що призвело до цієї трагедії, правоохоронці затримали директора комунального підприємства «Житловик-1», майстра технічної дільниці і газоелектрозварника. Усі вони зараз перебувають під вартою – на початку січня суд обрав їм такий запобіжний захід строком на два місяці. За словами кримського прокурора, за необхідності слідчий проситиме суд про подовження перебування під вартою заарештованих.
Тим часом правозахисники кажуть про порушення прав обраних владою на роль «стрілочників». Севастопольський адвокат Марк Бен-Наїм, який захищає одну із заарештованих, заявив про тиск на неї. За словами юриста, його підзахисна Галина Чабан заявила, що визнала свою вину через тиск на неї з боку слідчого та обман попереднього адвоката. Бен-Наїм заявив Радіо Свобода, що заарештованій пообіцяли за «зізнання» звільнення під підписку про невиїзд. Крім того, адвокат стверджує, що правоохоронці, не маючи досі результатів експертизи і не знаючи причини вибуху, не мали жодного права затримувати людину за звинуваченням у «службовій недбалості».
(Сімферополь –Київ – Прага)