Наслідки «газової кризи» на Рівненщині мінімальні: всім тепло, підприємства працюють…

Рівне – Рівненська область – одна з небагатьох, у яких за цей складний період не відбулося суттєвих збоїв із газопостачанням. Однак ситуація може змінитись через низький рівень проплат населення за спожитий газ.
За складний період із газопостачанням в Рівненській області не зупинилось жодне промислове підприємство. Усі котельні забезпечені газом, опалюються майже чотири тисячі будинків, у нормальному режимі обігріваються лікарні і школи. Підприємства області почали використовувати альтернативні енергоресурси, скажімо, Рівненський завод високовольтної апаратури перейшов на мазут. Інші почали працювати на мінімальному режимі, розповів керівник «Рівнегазу» Петро Дубас.
За кілька днів на повну виробничу потужність вийде Костопільське деревообробне підприємство «Свіспан лімітед». Окремі ж підприємства області, такі, як «Волиньцемент», зменшили споживання газу через ремонт печей.
Газ навчилися економити раніше
Ось уже рік як один із районних центрів Рівненщини – Млинів відмовився від централізованого опалення, практично всі мешканці на пільгових умовах встановили індивідуальні котли. Економія газу подвійна. Тим часом на Рівненському заводі «Газотрон» виготовляють економні котли, які працюють на відходах деревини, що прийнятно для північних районів області. Та більшість із них відправляють на експорт, тож нині тут розмірковують, як розширити виробництво і для українського споживача.
Вирішили у Рівному і найскладніше завдання щодо ВАТ «Рівнеазот». У випадку скорочення подачі газу на цей об’єкт до 20 тисяч кубометрів на добу відбулася б зупинка підприємства. Однак нині туди подають 25,5 тисяч кубометрів. Саме така кількість газу необхідна для підтримки технологічного процесу на цьому підприємстві. Як повідомив голова Рівненської облдержадміністрації Віктор Матчук, проблему вирішили за рахунок інших споживачів.
«Тільки те, що ми економили газ в інших галузях – скажімо, житлово-комунальній, вдалося втримати в робочому стані «Азот», хоча, звичайно, це не його нормальний режим функціонування», – зазначає пан Матчук. Цю економію населення практично не відчуло. Загрози для міських очисних споруд, які обслуговує ВАТ «Рівнеазот», нині також немає. Залишилися з роботою і зарплатою понад 5 тисяч робітників.
Криза спонукає платити швидше
Однак існує інша, не менш вагома, проблема: рівень розрахунків населення за спожиті у грудні комунальні послуги цьогоріч у чотири рази нижчий від звичайного і становить за грудень тільки 15 відсотків від необхідної суми.
Тепловики та керівництво області звернулися до людей із проханням вчасно та у повному обсязі оплачувати спожиті послуги з теплопостачання, тобто, до 15 січня. А тим часом, за законом, люди мають оплатити отримані в грудні послуги до 20 січня – отже, своєї вини у стані розрахунків не бачать. Тож загроза того, що область не матиме коштів для того, щоб провести розрахунки за спожитий газ, а отже, й не отримає лімітів на наступний період, таки існує.
(Рівне – Київ – Прага)