«Російська община Криму» погрожує зірвати відкриття в Криму дипломатичного представництва США

Антизахідний мітинг «Російської общини Криму» і «Російського блоку Криму», Сімферополь

Сімферополь – «Російська община Криму», яку очолює перший заступник голови Верховної Ради автономії Сергій Цеков, закликала «усі патріотичні сили» Півдня і Сходу України «не допустити провокації проти Росії» і «зірвати відкриття американського розвідувального центру» в Криму. Мова йде про плани Державного департаменту США відкрити на півострові своє дипломатичне представництво – «пост присутності».
Інформація про плани США з’явилася 19 грудня 2008 року, коли міністр закордонних справ України Володимир Огризко і держсекретар США Кондоліза Райс підписали Хартію про стратегічне партнерство України і Сполучених Штатів Америки. Як повідомили тоді інформагенції, на брифінгу у Вашингтоні офіційний представник Держдепу США Шон МакКормак повідомив, що американське представництво у Сімферополі не буде консульством.

За його словами, представництво США (American Presence Post) займатиметься питаннями культури і розвитком взаєморозуміння між Сполученими Штатами та кримським регіоном. Воно складатиметься лише з одного-двох дипломатів, які займатимуться «культурними обмінами, культурними подіями і політичними доповідями».

Американську дипломатичну присутність у Криму Шон МакКормак порівняв з американськими представництвами, які було відкрито за часів адміністрації Білла Клінтона у різних регіонах Франції, що допомогло офіційному Вашингтонові зрозуміти настрої населення у віддалених від французької столиці регіонах. Цей досвід був успішним, і Сполучені Штати практикують відкриття таких представництв в інших країнах світу, зауважив представник держдепу.

Американофобія російських націоналістів чи наказ із Москви?

Одразу після підписання Хартії про стратегічне партнерство України і США деякі кримські політики скритикували наміри американських дипломатів щодо Криму. Але критика була стриманою і більше виглядала простим використанням інформаційного приводу.

Іще 19 грудня Шон МакКормак заявив, що відкриття представництва не повинно розглядатися як американське втручання у російську сферу інтересів. Однак він не виключив, що деякі російські політики можуть розцінити цей крок США як провокацію.

Російські політики тоді промовчали. А майже через місяць по тому свій протест заявила найбільш наближена до Кремля та фінансово підтримувана офіційною Москвою кримська громадська організація – «Російська община Криму». Її лідер Сергій Цеков у дні загострення російсько-українського газового конфлікту оголосив початок «всекримської патріотичної акції протесту», мета якої – зірвати «провокацію, спрямовану проти Росії».

Сергій Цеков
Сергій Цеков, який є одним з керівників кримського парламенту, заявив, що «Російська община Криму» ініціюватиме ухвалення Верховною Радою АРК рішення з вимогою «заблокувати будь-яку можливість для відкриття в Криму так званого поста присутності США».

Поки що на заклик РОК ніхто публічно не відгукнувся. Але відомо, що до можливих акцій протесту, очевидно, залучатимуться активісти партії «Російський блок» і Кримського казачого союзу – політичного і напіввоєнізованого крила «Общини».

Далеко не всі в Криму не люблять американців

Тим часом голова Кримської організації Української народної партії Олег Фомушкін заявив, що відкриття дипломатичного представництва США у Сімферополі – це шанс для розвитку економіки півострова.

«Для американського та й загальносвітового бізнесу присутність дипломатичного представництва США в регіоні – своєрідний лакмусовий папірець, який показує його інвестиційну привабливість… Якщо Крим перестане бути «терра інкоґніта» для американських політиків та дипломатів, він перестане бути таким і для американського бізнесу та туристів», – вважає представник українських кіл півострова.

На думку лідера Кримської організації УНП, сьогодні Крим практично закритий для американського капіталу завдяки «неадекватній антиамериканській істерії кримського політикуму».

«Значна частина кримських політиків асоціює Сполучені Штати з країною-ворогом та з «натовським черевиком», тож одне із завдань дипломатичного представництва США – зламати антиамериканські стереотипи», – заявив Олег Фомушкін.

Він припустив, що більшість кримчан зацікавлені у дружніх стосунках з усіма країнами, щоб «в економіку півострова вливалося якомога більше інвестицій, щоб було підґрунтя для створення нових робочих місць, для розвитку туристичної інфраструктури».

«Якщо цьому сприятиме американське дипломатичне представництво, то його відкриття в Сімферополі необхідно лише вітати», – наголосив Олег Фомушкін.

Рефат Чубаров
Привітали рішення американської дипломатії і в Меджлісі кримськотатарського народу. Перший заступник голови представницького органу кримських татар Рефат Чубаров заявив, що «одним з головних уроків грузинських подій минулого року, винесених західною демократією, є усвідомлення: не можна залишати сусідів Росії один на один із Кремлем, тим більше за його апетитів на Крим».

Рефат Чубаров також додав, що чим більше буде західних дипустанов у Криму, тим менше буде спокус у Москви скористатися послугами проросійських екстремістів.

(Сімферополь – Прага – Київ)