Київ – Українська парламентська делегація на чолі з Головою Верховної Ради Володимиром Литвином у понеділок перебувала Москву. Про українсько-російські зустрічі та переговори, що відбулися в перебігу візиту, в інтерв’ю Радіо Свобода розповіла член української делегації, народний депутат від фракції «Наша Україна – Народна самооборона» Ірина Геращенко.
– У понеділок, 29 грудня, відбулися зустрічі зі спікером російської Держдуми паном Гризловим, із керівником палати федерацій паном Міроновим, а також з прем’єр-міністром Російської федерації Володимиром Путіним. І вже у форматі тет-а-тет відбулася зустріч спікера Володимира Литвина з президентом Росії Дмитром Медведєвим.
Обговорювали кілька блоків питань: питання двосторонніх взаємин. І тут сторони визнають, що треба думати над активізацією і покращенням українсько-російських відносин. Великий блок питань стосувався економічної співпраці, зокрема – в газовій сфері. Під час спілкування з депутатами говорили багато про гуманітарну сферу і, зокрема, домовилися, що 15 січня відбудеться засідання міжпарламентської комісії, яка не зустрічалася вже протягом 2 років.
– В гуманітарній сфері у нас дуже багато розбіжностей. Навіть Президенти України і Росії висловили діаметрально різні позиції з приводу певних питань історії. В якому ключі ця тема обговорювалася?
– Український парламент представлений був представниками усіх фракцій. І, зрозуміло, що представники різних політичних сил мають різні позиції щодо гуманітарної сфери. Але цього разу депутатам вдалося демонструвати таку позицію, що треба знаходити компроміс, перш за все, усередині українського суспільства.
Можливо, більш радикальну позицію мав лідер КПУ Петро Симоненко, можливо, і представник НУНС Ірина Геращенко, яка відстоювала більш жорстку позицію щодо теми Голодомору і євроатлантичної інтеграції.
Головне враження – все-таки потрібно більше спілкуватися. Бо коли російські політики і високопосадовці, говорячи про ситуацію в Україні, виходять у першу чергу з картинок російського телебачення, яка не завжди об’єктивна, то це вражає і не працює на покращення стосунків.
Я, як представник «Нашої України», намагалася донести, що жоден із наших лідерів – ні Президент Віктор Ющенко, ні прем’єри, ні спікери – не дозволяв собі антиросійської риторики.
Щодо Володимира Литвина, то він займав таку позицію миротворчу і намагався донести месидж, що він налаштований на активнішу співпрацю, щоби депутати переймали досвід одне одного.
До речі, в гуманітарній сфері цікавим є досвід російського законодавства щодо підтримки вітчизняного кіновиробництва чи книговидання.
– В українському парламенті були дуже гострі суперечки щодо постачання української зброї на Кавказ. І російські мас-медіа цю тема дуже активно обговорювали. Чи порушили цю тему під час переговорів?
– Так. Мушу зазначити, що, як на мене, російська сторона займає тут позицію надто радикальну.
Ми намагалися донести інформацію, що у Верховній Раді працювала слідча комісія, оприлюднені результати її роботи, що згідно думки експертів, не порушено тут норми міжнародного права. Але російська сторона вважає, що в російсько-грузинському конфлікті українська сторона займала одну позицію, яку російська сторона не сприймає.
Думаю, що від риторики нав’язування своєї позиції нам треба переходити до діалогу та шукати взаєморозуміння. Не лише слухати, але й чути одне одного.
(Київ – Прага)