Тетяна Ярмощук Київ, 28 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Якщо не «демократична», то яка? Сьогодні Юлія Тимошенко публічно закликала Віктора Ющенка ліпше створити «широку» коаліцію, ніж «руйнувати країну». А от що змогла б «широка» коаліція, якби була створена відразу після позачергових виборів?
Нейздісненна мрія? |
Сьогодні ж, після рішення Конституційного Суду, який визнав неконституційними певні статті держбюджету щодо соціальних видатків, Прем’єр-міністр назвала це рішення «політичним замовленням» широкої коаліції між Президентом і Партією регіонів, яка, за її словами, вже існує «де-факто».
І тепер вона закликала Віктора Ющенка де-юре оформити такий формат коаліції.
«Я просто хочу відкритим текстом сказати, що боротьба насправді де-факто існуючої широкої коаліції на чолі, у тому числі і з Президентом України, боротьба проти уряду, проти демократичної коаліції досягла просто апогею. І або треба зупинятися і починати працювати на Україну, або тоді чесно створювати між Президентом і Партією регіонів не тіньову, а відкриту, щиру, широку коаліцію і просто не руйнувати країну боротьбою із урядом і особисто з Прем’єр-міністром», – заявила Тимошенко.
Менше скандалів і більше «дерибану», чи професіоналів, чи стабільності?
Якщо парламентсько-урядова більшість була б «широкою», публічних скандалів було б менше, «дерибану» більше, проте стабільності все одно не було б, вважає представниця «Нашої України – Народної самооборони» Лілія Григорович.
«Якщо ж під «широкою» коаліцією розуміти тільки БЮТ та Партію регіонів, то ми б уже мали парламентську республіку. Якщо «широка» коаліція між НУНС і Партією регіонів, то ми б уже мали якісь спроби до дочасних виборів. Думаю, спокою б не було», – каже представниця НУНС.
Якби формат коаліції був іншим, імовірно, що у виконавчій владі було б більше професіоналів, каже в інтерв’ю Радіо Свобода представник Блоку Литвина Олег Зарубінський.
«Я не знаю, яка причина того, що у коаліції 35–40 відсотків міністрів і керівників інших центральних органів виконавчої влади ні за фахом, ні за освітою не мають жодного стосунку до тих відомств, які вони очолюють і координують. Можливо, це є дефіцит кадрів. Якщо розглядати більший масив кандидатів на важливі економічні, фінансові, гуманітарні посади, можливо, що рівень управлінської здатності міг би бути вищим», – припускає представник Блоку Литвина.
«Широка» коаліція була б стабільнішою за нинішню, вважає комуніст Олександр Голуб – від неї не варто було б очікувати різких радикальних кроків.
«Її рішення були б більш зваженими і враховували б погляди і опозиції, і провладних партій. Думаю, не було б якихось радикальних кроків в економіці, а стабільності було б більше. Це було б стабільне, нешвидке зростання», – каже комуніст.
Утім, усе це лише гіпотези. Більшість експертів погоджується: найближчим часом зміна формату коаліції неможлива.
Що ж стосується нинішньої заяви Тимошенко, то це не більше, ніж заява. Стосунки між Віктором Ющенком та Юлією Тимошенко давно перейшли з холодної фази в гарячу.