Галина Добош Івано-Франківcьк, 18 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – 70 років тому був відкритий історико-краєзнавчий музей у Жаб’є-Ільці (тепер селище Верховина). Та за свою історію він не працював і десять років. Його тричі відкривали – у 1938, на початку 90-х і у 2004-му. З минулого року музей «Гуцульщина» став філією обласного краєзнавчого музею. А будували його паралельно з обсерваторією на горі Піп Іван.
Недовго тоді проіснував музей – до вересня 1939-го. Великі скульптури і картини навіть не встигли доїхати з Польщі, залишились у Варшаві і Кракові. За наступні піввіку частина експозиції потрапила до музеїв Станіслава і Коломиї, зникли авторські роботи Шкрібляків з Яворова, будинок розібрали, цегла пішла на будівництво будинку райкому партії, щось розтягли місцеві люди, решту довершила пожежа.
Крім ентузіазму, потрібні й гроші
Відродження музею розпочалось у 90-х роках з ініціативи Всеукраїнського товариства «Гуцульщина», філії «Гуцульщина» НДІ українознавства. Ентузіасти, в тому числі й Юрій Кречуняк, збирали документи, світлини, ужиткові речі, роботи народних майстрів. Є колекція ляльок-гуцулят, які об''їздили всю діаспору – від Америки до Австралії, стародруки. Одну з книг, «Ліствицю» Іоанна Синайського, Юрій привіз з Мордовії, де бібліотеку вивезених галицьких священиків заробітчани «підкладали у ватру». Юрій Кречуняк каже: «Знайшов уже їм дров і заміну-еквівалент, а ці книги помалу вилучив і зберіг. І цілу бібліотечку поштою переслав додому, зберігав і зараз виставлено в музеї для огляду».
Певний час саме вдома зберігав значну частину музейних експонатів Юрій Кречуняк. Кілька років тому історико-краєзнавчий музей «Гуцульщина» отримав приміщення – один зі старих корпусів школи. Проводять реконструкції, для експозиції готують чотири зали. Разом зі школярами записують від старших людей легенди, перекази, коломийки, обрядові пісні.
Перші дві експозиції – «Природа рідного краю» та до 25-річчя сімейного ансамблю Ванджураків-Ільків. Позитивною є і зміна статусу музею, який рік тому став філією обласного краєзнавчого, каже начальник обласного управління туризму і культури Володимир Федорак: «Щоб з фондів краєзнавчого музею поповнити музей у Верховині певними експонатами, ми даємо на 5 років експонати безкоштовно, згідно з укладеними угодами. Іншими словами, не потрібно виділяти величезні кошти. І за цей час працівники музею повинні залучити свій фонд».
Зараз у музеї «Гуцульщина» кілька сотень експонатів, хоча 70 років тому їх було близько 30 тисяч. Придбання нових – справа не лише часу. Знаючи цінність старожитностей чи робіт народних майстрів, люди не поспішають щось віддавати в музей «за так». Для того, щоб їх викупити, і створюватиметься фонд.