А тим часом Адам Шифф, конгресмен-демократ і голова комітету у справах розвідки Палати представників, уже ознайомився зі змістом скарги неназваного викривача – працівника спецслужб, що за службовим обов’язком слухав ту розмову 25 липня і вирішив, що в ній могло йтися про порушення з боку Трампа. Через тиск демократів в обох палатах Конгресу адміністрація Трампа, яка спершу опиралася, була змушена 25 вересня надати цей документ комітетам у справах розвідки обох палат.
«Я з’ясував, що звинувачення дуже непокоять. Я також з’ясував, що вони дуже варті довіри», – сказав Шифф журналістам, але не уточнив суть цих звинувачень. Він також пообіцяв зробити все можливе, щоб захистити неназваного викривача від можливих переслідувань.
А Трамп заявив, що той неназваний інформатор «не мав повноцінних даних».
Також з’являються повідомлення про долю тієї самої військової допомоги для України, яку затримав було Трамп і яка, як кажуть його критики, фактично була предметом торгу з Зеленським навколо розслідування проти Байдена; цю допомогу президент США врешті вивільнив, але дуже вже близько до завершення американського фінансового року, що закінчується 30 вересня. Це викликало побоювання, що ці кошти не будуть використані.
Як пише агентство Reuters із посиланням на двох неназваних американських посадовців, тепер в адміністрації Трампа очікують, що до цього терміну таки не встигнуть використати близько 30 мільйонів доларів із 250 мільйонів, що мали бути надані за лінією Пентагону, тобто Україна таки отримає близько 90 відсотків від запланованої суми.
Саме Міністерство оборони США офіційно не інформувало, яку частку допомоги встигнуть використати цього фінансового року, заявляючи лише, що це буде «більшість» від 250 мільйонів.
Загальна допомога Україні цього року, яку затримував було Трамп, і через Пентагон, і через Держдепартамент мала скласти 400 мільйонів доларів. Як встигнуть використати кошти з другої, «держдепартаментівської», частини, агентство не повідомляє.
Агентство Associated Press перевірило одну з заяв Дональда Трампа, яку той зробив на короткій пресконференції перед зустріччю з Володимиром Зеленським. Вирок: неправда.
«Мені колись належав конкурс «Міс Всесвіт» багато років тому, я продав його перед тим, як став президентом… У нас була переможниця з України», – заявив Трамп.
Але українка ніколи не здобувала титулу «Міс Всесвіт» (Miss Universe). За час, поки Трамп володів цим конкурсом (а він купив його 1996 року, а продав 2015-го), кілька громадянок України потрапляли в першу десятку, а 2011-го українка Олеся Стефанко стала другою. Але за всю історію цього конкурсу, з 1952 року, жодна українка в ньому не перемагала.
Палата представників Конгресу США без заперечень проголосувала за резолюцію, що закликає адміністрацію президента Дональда Трампа оприлюднити для всіх членів Конгресу скаргу викривача з лав спецслужб із приводу розмови американського керівника з Володимиром Зеленським. За це проголосував 421 конгресмен, проти не було жодного; двоє утрималися і 10 не голосували.
Нині цей документ секретний, і члени Конгресу можуть познайомитися з ним у спеціально забезпечених приміщеннях у будівлі Капітолію, пише агентство Reuters.
У Сенаті Конгресу таку ж резолюцію теж одноголосно ухвалили ще 24 вересня.
Тим часом з’являються все нові коментарі тих законодавців, які вже змогли познайомитися з документом. Офіційно його передали в комітети у справах розвідки обох палат Конгресу.
Крім уже згаданого Адама Шиффа, конгресмена-демократа і голови комітету у справах розвідки Палати представників, про думку якого ми писали в цьому блозі недавно («Я з’ясував, що звинувачення дуже непокоять. Я також з’ясував, що вони дуже варті довіри»), стривоженість висловив і принаймні один республіканець із такого ж сенатського комітету, Бен Сассе – він, щоправда, відомий критичним ставленням до свого однопартійця Трампа. За його словами, у скарзі є «справді тривожні речі».
А чільний представник Демократичної партії в Сенаті Чак Шумер узагалі закликає оприлюднити скаргу для всіх. «Громадськість має право сама прочитати скаргу викривача. Зміст скарги має бути оприлюднений негайно», – мовиться в його заяві.
26 вересня в комітеті у справах розвідки Палати представників про це питання має доповідати виконувач обов’язків директора національної розвідки США (координатора всіх понад півтора десятка американських спецслужб) Джозеф Маґвайр.
Іще раз нагадаємо, про що йшлося під час зустрічі Зеленського і Трампа 25 вересня у Нью-Йорку…
…і як після цієї зустрічі коментував останні події Трамп:
Агентство Associated Press підготувало огляд про те, як дзвінок Трампа Зеленському 25 липня може порушити американські закони щодо фінансування виборчих кампаній. Як пише агентство, неодноразові підштовхування Трампом українського президента «зробити послугу», влаштувавши розслідування проти Джо Байдена і його сина, з погляду законодавства може розглядатися як незаконний заклик до іноземного громадянина зробити внесок у виборчу кампанію. Бо закон забороняє «свідомо просити, приймати чи отримувати від іноземного громадянина будь-яку пожертву чи дарунок», незалежно від того, чи йдеться про грошову форму, чи про, так би мовити, «натуральну», у вигляді послуги. Трамп заявляє, що ніяких законів не порушував.
А агентство Reuters пише про те, що для Володимира Зеленського оприлюднення викладу Білого дому його телефонної розмови з Дональдом Трампом «стало далекосяжною дипломатичною катастрофою» – в той час як для американського президента, проти якого через цей дзвінок почали процедуру імпічменту, це лише внутрішня політична криза.
Як пише агентство, слова Зеленського, що містяться в викладі, найімовірніше, роздратують демократів у США, що поставить під загрозу двопартійну підтримку Вашингтону, якої потребує України, а також роздратують і Францію й Німеччину, яких Зеленський у тій розмові теж розкритикував.
У матеріалі наведено слова директорки центру «Нова Європа» в Києві Альони Гетьманчук, яка каже: «На жаль, головним наслідком цього є те, що Україна може стати «токсичною».
А лондонський аналітик із питань ринків, що розвиваються, Тімоті Аш звертає увагу на такі моменти тієї розмови: «Зеленський із цього не вийде, зберігши добрий вигляд – копнув колишнього посла США, копнув Меркель і європейців, а потім погодився зробити для Трампа брудну роботу щодо Байдена. Схоже, він дуже хотів втертися Трампові в довіру».
«Звичайно, підґрунтя для відносин із європейськими лідерами, і особливо з Меркель, погіршиться, – коментує агентству Володимир Фесенко з аналітичного центру «Пента». – Прямої критики там немає, але контекст і тональність такі, що Зеленський ніби скаржиться Трампові на Меркель».
Депутатка з фракції колишнього президента Петра Порошенка Марія Іонова, зі свого боку, звертає увагу: «Для України є величезна небезпека, що вона опиниться сам-на-сам із ворогом Росією… І Росія, безумовно, скористається цим шансом».
Схожу думку має і Тімоті Аш. «Факти такі, що Трамп, по суті, попросив Зеленського накопати бруду на Байдена, і Зеленський, як схоже, погодився, – цитує його агентство Reuters. – Після всього, що зробив для успіху реформ в Україні Байден, Зеленський ударив його ножем у спину – як і колишнього посла США, і Меркель, і інших».
Аналітик робить висновок: «Переможець – Путін!»
І на цьому завершуємо наш живий блог про події у Нью-Йорку і Вашингтоні 25 вересня (там цей день іще триває) навколо зустрічі Володимира Зеленського і Дональда Трампа, публікації Білим домом викладу телефонної розмови між ними 25 липня, зміст якої вже став приводом до офіційного початку імпічменту президента США, і нових подій, що стосуються цього можливого імпічменту. Шануймося!