Доступність посилання

ТОП новини

Трамп переміг. Чого чекати Україні від 47-го президента США? Живий блог

Як в Україні і світі реагують на новий прихід Трампа у Білий дім. Прогнози

Трамп прийняв запрошення Байдена і «з нетерпінням чекає на зустріч»

Дональд Трамп, який переміг на президентських виборах у США, прийняв запрошення президента Джо Байдена зустрітися в Білому домі, щоб обговорити питання передачі влади.

Однак дата зустрічі ще не оголошена.

«Президент Трамп з нетерпінням чекає на зустріч, яка відбудеться незабаром, і дуже цінує цей дзвінок», – сказав директор з комунікацій передвиборчої кампанії Трампа Стівен Чунг, якого цитує агенція AР.

Джо Байден 6 листопада зателефонував Дональду Трампу і розмовляв із ним про свої зобов’язання забезпечити плавний перехід влади. Байден запросив Трампа зустрітися з ним у Білому домі «найближчим часом».

Пенс вирішив привітати Трампа

Майк Пенс, колишній віцепрезидент в адміністрації Трампа, попри напруженість між ними, що виникла після того, як він відмовився підтримати свого лідера під час підбиття підсумків виборів 2020-го року, тепер привітав Дональда Трампа з перемогою.

«Американський народ висловився, і ми з Карен надсилаємо наші щирі вітання новообраному президенту Дональду Трампу та його родині з обранням 47-м президентом Сполучених Штатів», – написав Пенс від себе та від імені своєї дружини.

Колишній віцепрезидент також привітав сенатора від Огайо Джей Ді Венса, який балотувався як новий напарник Трампа.

«Ми продовжуватимемо молитися за всіх тих, хто має владу, і закликаємо кожного американця приєднатися до нас у молитві за нашого майбутнього президента, віцепрезидента та обраних посадових осіб на всіх рівнях», – додав Пенс.

За те, що Пенс не підтримав претензції до підрахунку голосів на виборах у 2020 році, Трамп часто публічно дорікав йому і казав, що той був «не при собі».

Спарц знову виграла вибори до Конгресу. Як їй це вдалося?

Конгресвумен українського походження Вікторія Спарц від Республіканської партії, відома своєю жорсткою критикою підтримки України, н авиборах-2024 зеберегла своє місце у Коншресі США.

Вонаа виграла у 5-му окрузі в штаті Індіана у демократки Дебори Пікетт, яка в минулому служила в армії США.

Спарц спочатку заявляла, що не планує балотуватися знову, але передумала за кілька днів до кінцевого терміну подання документів.

На офіційній сторінці виборчої кампанії Спарц зазначається, що вона отримала підтримку від американських асоціацій власників зброї, противників абортів і від малого бізнесу.

Серед пріоритетів програми Спарц, як вказується на сайті її кампанії: захист прав власників зброї, скорочення державних витрат, посилення міграційної політики та безпеки на південному кордоні США, збереження сильної армії, реформи в освіті, прозорість уряду та зменшення регуляції для бізнесу.

Під час голосування в Палаті представників у квітні Вікторія Спарц не підтримала закон про пакет допомоги Україні на понад 60 мільярдів доларів для України.

Спарц відома своєю гострою критикою української влади і влітку 2022 року вимагала від Володимира Зеленського звільнити керівника Офісу президента Андрія Єрмака.

У МЗС України тоді відреагували на заяву Спарц так: Україна «глибоко вдячна» США за підтримку в протидії російській агресії, але «на цьому тлі масштабної підтримки особливо контрастують останні дії та заяви членкині Конгресу США Вікторії Спартц. Вони є неприхованою спробою повернути в американську політику класичні наративи російської пропаганди про начебто зв’язки керівництва України з Росією і втягнути нашу державу у внутрішню політику США».

Вікторія Спартц є першою політичною діячкою українського походження, обраною до Конгресу. Тепер її знову переобрали до законодавчої гілки влади.

AP оголосила попередні результати перегонів у Палату представників – 205 республіканців і 190 демократів. Для контролю над Палатою представників партія потребує 218 місць.

Якщо республіканцям вдасться зберегти контроль над Палатою представників після того, як вони уже здобули контроль над Сенатом, вони отримають широкі повноваження для виконання законодавчого порядку денного Трампа, пише The Guardian.

Орбан поговорив з Трампом, каже, що у них «великі плани»

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який в минулому отримував щедрі похвали від Дональда Трампа, повідомив про дзвінок від новообраного президента США, який був зроблений з маєтку Трампа у Флориді.

«Дзвонить Мар-а-Лаго. Щойно мав першу телефонну розмову з президентом Дональдом Трампом після виборів. У нас великі плани на майбутнє!», – написав він у соцмережі X.

Орбана Захід критикує за його політику, яка йде в розріз із політикою ЄС, зокрема і щодо підтримки України, і за його тісні контакти з Путіним.

Прем'р Угорщини також висловлював схожі з Дональдом Трампом погляди на вторгнення Росії в Україну, запропонувавши Києву піти на поступки Кремлю, щоб припинити бойові дії.

Трамп і Орбан цього року провели щонайменше дві зустрічі. Після останньої 11 липня Орбан заявив, що вони обговорювали «способи досягнення миру». Цьому передували поїздки прем’єра Угорщини спочатку до Києва, а потім до Москви.

Віндман, який свідчив проти Трампа, виграв вибори до Конгресу США

Уродженець Києва, демократ і новачок в політиці Євген Віндман у запеклій боротьбі переміг у перегонах за місце в Палаті представників Конгресу США від штату Вірджинія.

Республіканці вклали значні кошти у боротьбу за це місце, але зазнали поразки у запеклій боротьбі.

Віндман став національною фігурою, коли він та його брат-близнюк Олександр, виступили інформаторами в процесі імпічменту тодішнього президента Дональда Трампа у 2019 році через ймовірну роль Трампа у тиску на президента України Володимира Зеленського, щоб той зібрав компромат на діяльність сина президента Джо Байдена в Україні.

Трамп був виправданий контрольованим республіканцями Сенатом.

Трамп обговорив присутність солдатів КНДР на фронті в Росії із президентом Південної Кореї

Вдруге обраний на посаду президента США Дональд Трамп провів телефонну розмову з президентом Південної Кореї Юн Сук Йолем, в ході якої, зокрема, порушили питання розгортання військ КНДР у Росії для ведення війни проти України.

Про це заявив перший заступник радника президента Південної Кореї з національної безпеки Кім Те Хьо, повідомило Yonhap News Agency.

За даними Yonhap News Agency, під час розмови Йоль привітав Трампа з «переконливою перемогою» на президентських виборах і обговорив із ним економічні та безпекові зв'язки між Південною Кореєю і США.

За словами першого заступника радника президента Південної Кореї з національної безпеки Кім Те Хьо, мова йшла про «ситуацію в Північній Кореї, включаючи нещодавні ядерні розробки, запуски ракет і розгортання військ у Росії», і сторони «висловили стурбованість питаннями безпеки та терміновістю ситуації в Україні».

Під час розмови, як повідомляється, Дональд Трамп наголосив, що США прагнуть співпрацювати з Південною Кореєю в суднобудівній промисловості, зокрема у морському кораблебудуванні, експорті, ремонті та технічному обслуговуванні.

В Офісі лідера Південної Кореї зазначили, що президенти США та Південної Кореї також домовилися провести особисту зустріч найближчим часом.

Росія втручалася у американські вибори-2024? І як реагує на Трампа?

У США заявили, що Росія намагалася втрутитися у хід виборів чи навіть зірвати їх у кількох штатах – саме у Росії були ідентифіковані джерела погроз, спрямованих на зрив виборів у цих округах.

«[Росіяни] не хочуть, щоб у нас були вільні, чесні та достовірні вибори, і якби вони могли змусити нас боротися між собою, вони вважали б це перемогою», – сказав держсекретар штату Джорджія Бред Раффенспергер.

Російська державна мережа новин RT (колишня Russia Today) опублікувала історію у ніч виборів, в якій розповідається про досвід перебування їхнього американського кореспондента Валентина Богданова серед «найвірніших прихильників» Трампа біля його резиденції Мар-а-Лаго у Флориді.

Богданов малював картину хаотичних, «фальсифікованих» виборів.

Зусилля Росії щодо втручання не обмежилися погрозами про фальшиві бомби у день виборів. Розвідка США, ФБР та Агентство кібербезпеки та безпеки інфраструктури оприлюднили спільну заяву про те, що «російські суб’єкти впливу» створили фальшиве відео, на якому особи стверджували, що вони приїхали з Гаїті та незаконно голосують в різних округах Джорджії.

Однак, як повідомляє Голос Америки, спроби Росії підірвати віру в американську демократію та зашкодити проведенню голосування принаймні в трьох штатах 5 листопада, не змогли зірвати вибори у США, кажуть посадовці відповідальні за нагляд за безпекою виборів.

Агентство з кібербезпеки та безпеки інфраструктури (CISA) заявило, що не було доказів будь-яких інцидентів, здатних саботувати можливість американців проголосувати на президентських виборах.

Коли стало зрозуміло, що колишній президент США Дональд Трамп готовий повернутися до влади, російські посадовці та державні ЗМІ висловили своє задоволення результатом.

«Із Камалою покінчено», – написав колишній президент Росії, очільник РНБО РФ Дмитро Медведєв у мережі X. До цього він також додав погрозу, що «цілі спеціальної військової операції (так у Росії називають агресивну війну проти України – ред.) залишаються незмінними і будуть досягнуті».

Видання Newsweek пише, що союзники президента Росії Володимира Путіна розглядають результати президентських виборів у США як корисні для інтересів Росії в її повномасштабному вторгненні в Україну.

«У Трампа є одна корисна для нас риса – як бізнесмен до глибини душі, він ненавидить витрачати гроші на… ідіотських союзників, дурні благодійні проєкти та ненажерливі міжнародні організації», – цитує часопис слова Медведєва, припускаючи, що він має на увазі глобальну підтримку України.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що не знає чи має Путін план привітати Трампа. «Не забуваймо, що мова йде про недружню країну, яка як прямо, так і опосередковано бере участь у війні проти нашої держави», – сказав він представникам державних ЗМІ.

Тим часом російський опозиційний політик в еміграції Гаррі Каспаров у мережі Х заявив, що він «не налаштований оптимістично через вічну прихильність Трампа до Путіна».

«Але удар ножем у груди Україні від Трампа може бути в певному сенсі кращим, ніж удар Байдена ножем у спину. Байден мав усі шанси залишити по собі героїчний слід, перемігши Трампа, а потім Путіна. Тепер він стане невдахою для обох», – пише Каспаров.

Німецький політолог Сергій Сумленний дотримується такого ж погляду та пише, що «Байден розлютив Україну».

«Велика кількість українських облікових записів, за якими я стежу в різних соціальних мережах (і в багатьох випадках я особисто знаю людей, які стоять за ними), позитивно дивляться на президентство Трампа і бачать у ньому надію на будь-які справжні дії», – стверджує аналітик.

Між тим, багато експертів, розглядаючи перші результати підрахунку голосів на виборах у США, наголошували, що теза про прихильність Трампа до Путіна – є перебільшенням.

Які варіанти щодо України вже пропонують Трампу його радники?

Видання The Wall Street Journal написало, посилаючись на свої джерела в оточенні Дональда Трампа, що обраному президенту США вже поклали на стіл кілька варіантів завершення російсько-української війни.

Одна з ідей, запропонованих у так званому перехідному офісі Трампа, зокрема передбачає замороження війни і того, що Київ пообіцяє не вступати до НАТО щонайменше 20 років. В обмін на це США продовжуватимуть наповнювати Україну зброєю для стримування майбутньої російської гресії. Лінія фронту фактично зафіксувалася б на місці, і обидві сторони погодилися б на майже 1300 км у демілітаризовану зону. Хто охоронятиме цю територію, залишається незрозумілим, але один із радників Трампа сказав, що миротворчі сили не включатимуть американські війська і не походитимуть від міжнародної організації, що фінансується США, наприклад, ООН.

«Ми можемо проводити навчання та надавати іншу підтримку, але ствол гармати буде європейським. Ми не відправляємо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не будемо за це платити. Нехай це роблять поляки, німці, британці і французи», – сказав виданню один із авторів такої ідеї.

Раніше Трампу представили план, що передбачає утримання зброї від України доти, доки Київ не погодиться на мирні переговори з Росією. Україна все ще може спробувати повернути втрачену територію, але робити це доведеться шляхом дипломатичних переговорів.

Яку з цих стратегій Трамп реалізує – повністю, частково чи взагалі – поки неясно.

Зрозуміло напевне тільки те, що Трамп прагнутиме діяти щодо України «не так, як Байден», чию політику він послідовно критикував.

Експерти прогнозують, що якщо Трамп вирішить іти таким шляхом, то зустріне опір з боку деяких союзників США по НАТО, які розглядають агресію Росії проти України як безпосередню загрозу для своїх країн.

Окрім того, і у всьому світі такі кроки Трампа можуть розцінити як капітуляцію перед Москвою, що зробить політику Китаю, КНДР і Ірану ще більше агресивною. І найголовніше – самої Росії.

Як і під час першого терміну Трампа, пишуть оглядачі, різні фракції і політичні групи змагатимуться за вплив на нього та за вплив на зовнішню політику. Більш традиційно налаштовані гравці, такі як Майк Помпео, колишній державний секретар США, який зараз претендує на посаду очільника Пентагону, швидше за все, наполягатимуть на врегулюванні, яке не виглядатиме як вилика перемога Москви.

Чого варто очікувати від нової адміністрації Трампа в сфері імміграційної політики

Обраний президент США Дональд Трамп наголошував на питанні імміграції під час своєї передвиборчої кампанії, пообіцявши навести «безпрецедентний порядок» на південному кордоні і розпочати найбільшу в країні операцію з масової депортації нелегальних іммігрантів у найперший день свого президентства, пише Голос Америки.

Під час виборчої кампанії Трамп заявляв про кризу у сфері імміграції і пообіцяв швидко вжити заходів, спрямованих на те, щоб припинити нелегальний перетин кордону зі США.

«Ми збираємося виправити ситуацію на наших кордонах. … Ми хочемо, щоб люди повернулися, але ми повинні дозволити їм повернутися. Вони мають прийти законно», – сказав Трамп у своїй промові у Флориді у вівторок.

Однак втілення цієї ініціативи являє собою величезні юридичні та матеріально-технічні проблеми.

«Вважають, що існує черга, і люди повинні стояти в черзі. Але часто це не так», — сказав Голосу Америки Марк Хетфілд, генеральний директор Hebrew Immigrant Aid Society.

Інститут міграційної політики у своєму звіті теж повідомляє, що існує кілька шляхів, щоб отримати візу, але в кожному є затримки і люди мають чекати, щоб отримати дозвіл на постійне перебування. Річні ліміти та квоти на країни спричиняють значні затримки, і деякі заявники чекають десятиліттями.

Багато іммігрантів без документів можуть не мати можливості стати до цих черг через обмеження на повторний в’їзд.

Закон про імміграційну реформу та відповідальність іммігрантів 1996 року блокує повторний в’їзд для іммігрантів, які раніше «незаконно перебували» в США, якщо вони виїжджають і хочуть повторно в’їхати легально. Тим, хто незаконно перебував в країні понад 180 днів, але менше ніж рік, заборонено повторно в'їжджати до США впродовж трьох років. Особам, які незаконно перебували більше одного року, загрожує 10-річна заборона.

Незаконна присутність зазвичай означає перевищення дозволеного терміну перебування або в'їзд без перевірки.

Найбільша депортація в історії США

Трамп пообіцяв депортувати більше людей, ніж за час свого першого президентства.

Трамп планує залучити Національну гвардію, щоб затримувати нелегальних іммігрантів. Він також нагадував, що закон 18-го століття «про іноземних ворогів», дозволяє президенту депортувати негромадян США, які походять з країн, що вважаються ворожими до Сполучених Штатів.

Трамп прагне різко скоротити кількість населення без документів, що, на думку його прихильників, є кроком до відновлення порядку. Опоненти стверджують, що це призведе до судових баталій і значних витрат.

Джеремі Роббінс, виконавчий директор Американської імміграційної ради, в електронному листі Голосу Америки зазначив, що якщо будь-який президент вирішить провести масову депортацію, це обійдеться уряду надзвичайно дорого, а також спустошить економіку.

«Надзвичайно важливо, щоб політики та американська громадськість розуміли, що це означає: витрати десятків мільярдів доларів платників податків, шкода для промисловості, яка вже потерпає, мільйони людей у в’язниці, а тисячі сімей розлучені. Це спричинить терор і хаос у громадах по всій країні», – написав Роббінс.

Заборона на подорожі, громадянство за народженням та інше

Очікується, що буде поновлено програму «Залишайтеся в Мексиці», започатковану під час першого президентства Трампа.

Ця політика змушує мігрантів, які шукають притулку, чекати в Мексиці, поки їхні справи розглядаються.

Також очікується відновлення політики швидкої висилки мігрантів і обмеження імміграції на кордоні США і Мексики.

Ще одна головна обіцянка, яку Трамп дав під час своєї президентської кампанії, — скасувати ініціативи адміністрації Байдена, які дозволяли певним групам мігрантів легально в’їжджати до США.

При Байдені до 30 тисяч мігрантів на місяць із чотирьох країн — Куби, Гаїті, Нікарагуа та Венесуели — мали право легально прибути до США, якщо вони відповідали певним умовам. Трамп пообіцяв покласти край цим програмам.

Щоб збільшити перевірку тих, хто в'їжджає до США, Трамп пообіцяв поновити та розширити заборони на в'їзд, спрямовані на більш широкий список країн, а також запровадити «ідеологічну перевірку», щоб заборонити особам, яких Трамп описує як «небезпечних божевільних, ненависників, фанатиків і маніяків».

Кампанія Трампа каже, що цей захід посилить національну безпеку, хоча він викликав занепокоєння щодо дискримінації та громадянських свобод.

Трамп також заявив, що планує скасувати громадянство за правом народження для дітей, народжених у США від батьків, які перебувають у країні нелегально. Це стосується 14-ї поправки до Конституції і, ймовірно, зіткнеться з серйозними юридичними проблемами.

Хоча прихильники Трампа виступають за такі перетворення в міграційній політиці, їх різко критикують правозахисники та правники, які стверджують, що масові депортації та заборони на поїздки можуть призвести до порушень прав людини та збільшення кількості судових справ.

Хетфілд з HIAS сказав Голосу Америки, що правозахисників турбує вплив політики Трампа на легальну імміграцію.

«Ми, швидше за все, будемо подавати в суд, якщо він спробує закрити програму [для біженців] і перевищить [повноваження]. … Але президент справді має велику свободу дій, коли йдеться про програму для біженців. … А щодо притулку [він] унеможливить подачу заяв на кордоні, як він зробив із Розділом 42 та програмою «Залишатися в Мексиці», — сказав Хетфілд.

Мішель Мін директорка United We Dream, найбільшої в країні молодіжної організації іммігрантів, сказала, що вони будуть готові «захищати» сім’ї іммігрантів.

Мін планує протягом другого терміну Трампа в Білому домі провести багато заходів «Знай свої прав».

«Коли Трамп вступить на посаду, ми нагадаємо йому, що ми тут, щоб дати відсіч будь-якій політиці, яку він намагається запровадити, щоб завдати шкоди нашим громадам», — сказала Мін.

Пєсков натякнув на можливу комунікацію Путіна і Трампа перед інавгурацією в США

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що не може виключити можливість переговорів між президентом Росії Володимиром Путіним і обраним президентом США Дональдом Трампом до його інавгурації в січні 2025 року.

На запитання журналістів, чи не було такого спілкування, Пєсков відповів: «Чому? Не виключено. (Трамп) сказав, що подзвонить Путіну перед інавгурацією. Це його слова». Він мав на увазі попередні заяви Трампа про контакти з Путіним перед вступом на посаду.

Пєсков також відповів на запитання щодо будь-яких офіційних контактів між російською владою та кампанією Трампа після виборів у США. «Ні. Чому ми повинні зв'язуватися з ними?» – відповів він, додатково уточнивши, що російська адміністрація не мала прямих контактів.

Ці зауваження прозвучали на тлі підвищеної міжнародної уваги до відносин США і Росії після президентських виборів 5 листопада, на яких переміг Дональд Трамп.

6 листопада речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що йому невідомо, чи збирається Путін вітати Трампа з перемогою. «Не забуваймо, що йдеться про недружню країну, яка і прямо, і опосередковано залучена у війну проти нашої держави», – сказав Пєсков.

Оптимістичну реакцію деяких російських політиків на результат президентських виборів у США речник Путіна пояснив «мирними устремліннями» Трампа.

У МЗС Росії, реагуючи на результати виборів у США, заявили, що «не мають ілюзій щодо обраного американського президента».

Владна політична еліта США, незалежно від партійної приналежності, дотримується антиросійських установок і лінії на «стримування Москви». Ця лінія не схильна до коливань внутрішньополітичного барометра в США, чи йдеться про «Америку насамперед» у трактуванні Дональда Трампа і його прихильників, чи про «світопорядок, заснований на правилах», на чому «зациклені» демократи», – йдеться в заяві.

Президент України Володимир Зеленський привітав Трампа з перемогою, написавши, що високо цінує його прихильність до підходу «мир через силу» у міжнародних справах.

«Є передвиборча риторика, а є реальні вчинки»: якими можуть бути плани Трампа щодо України? (відео)

Які плани Трампа щодо України та яким чином новообраний президент Америки може завершити російсько-українську війну? Про це говорили представники бізнесу, політики та дипломати, які зібралися на заході з нагоди виборів у США, яку організувала Американська торгівельна палата в Україні. Чому вибір американців не став несподіванкою, чи справді американська підтримка може збільшитися найближчим часом та яку угоду Трамп може укласти із Путіним – у репортажі Радіо Свобода.

Вибори в США: Байден звернувся до американців після перемоги Трампа

Президент США Джо Байден 7 листопада звернувся до американського народу з першою публічною заявою після перемоги республіканця Дональда Трампа на виборах президента в Сполучених Штатах 5 листопада.

За словами президента США, вибори довели цілісність виборчої системи США.

Байден повідомив, що привітав Трампа з перемогою на виборах і наголосив, що мирна і впорядкована передача влади, яка відбудеться 20 січня, є основою демократії. Трамп у 2020 році відмовлявся визнати, що він програв вибори, а перед цьогорічними виборами безпідставно заявляв про підготовку шахрайства з голосуванням.

«Ми приймаємо вибір, який робить країна. Не можна любити свою країну лише тоді, коли ти перемагаєш, не можна любити ближнього лише тоді, коли ти з ним згоден», – наголосив Байден.

За словами президента, американська виборча система чесна, справедлива і прозора, їй можна довіряти. «Невдачі неминучі, але здаватися непростимо», – зазначив Байден.

Він також закликав американців знизити політичне напруження після перемоги Дональда Трампа на виборах.

«Я сподіваюся, що ми зможемо, незалежно від того, за кого ви голосували, бачити один одного не як супротивників, а як співвітчизників. Треба знизити градус», – сказав Байден у зверненні до нації з Білого дому.

Республіканець Дональд Трамп здобув понад 270 голосів Колегії виборників (295 – за останніми даними), що забезпечує йому перемогу на президентських виборах у США, які пройшли 5 листопада. Його опонентка, представниця демократів Камала Гарріс має 226 голосів.

Ще до завершення підрахунку голосів низка світових лідерів, зокрема і президент України Володимир Зеленський, привітали Трампа з перемогою на виборах.

У Кремлі, тим часом, заявили, що не знають, чи планує російський лідер Володимир Путін вітати Трампа з перемогою на виборах, але нагадали, що США є недружньою країною для Росії.

78-річний Трамп стане найстаршим президентом на момент інавгурації, лише другим президентом, який обійматиме посаду не один термін поспіль, і першим новим президентом, якому висували кримінальні звинувачення.

Співпрацю з Трампом в допомозі Україні обговорюють європейські лідери на саміті в Угорщині

Світові лідери намагаються передбачити можливі наслідки від перемоги республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США, інформує Голос Америки.

На цьому тлі союзники та партнери України заявляють про необхідність продовжити й посилити підтримку Києва та засвідчують готовність співпрацювати у цьому питанні з новою американською адміністрацією.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте 7 листопада застеріг, що зміцнення зв’язків між Росією та КНДР становить загрозу не лише європейській, але й американській безпеці.

«Китай, Північна Корея, Росія і, звісно, Іран – це дедалі більша загроза не лише для європейської частини НАТО, а й для Сполучених Штатів, тому що Росія постачає новітні технології в Північну Корею в обмін на допомогу КНДР у війні проти України. І це є загрозою не лише для європейської частини НАТО, а й для материкової частини США», – заявив Рютте у спілкуванні з пресою.

«А це означає, що Індійсько-Тихоокеанський та Євроатлантичний регіони, а особливо в межах НАТО, США, Канади та європейської частини, ми повинні працювати разом», – додав він.

Рютте також запевнив, що готовий працювати з Трампом та його адміністрацією й нагадав про свій попередній досвід роботи з ним під час першої каденції.

«Тож я з нетерпінням чекаю на зустріч із Дональдом Трампом, щоб обговорити, як ми можемо спільно протистояти цим загрозам», – підсумував він.

Слова Рютте прозвучали під час саміту Європейської політичної спільноти у Будапешті, який приймає прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Відносини Орбана з багатьма іншими лідерами країн ЄС є досить напруженими через його позицію стосовно війни в Україні та незгоду з Брюсселем у низці інших внутрішньоєвропейських питань.

Втім він є прихильником Дональда Трампа, якого він називав «дорогим другом», й перемога якого, за оцінками аналітиків, може дати йому перевагу на теперішніх зустрічах у Будапешті, де він обстоює перегляд європейської допомоги Україні в бік її зменшення.

Очікувано інші лідери ЄС займають послідовно проукраїнську позицію. Так прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив перед зустрічами, що європейські країни повинні надіслати чіткий сигнал Сполученим Штатам та майбутній адміністрації Трампа, що вони підтримуватимуть Україну скільки буде необхідно.

«Наше повідомлення має бути чітким і сильним», – сказав Орпо й додав, що Україна бореться за «модель», яка передбачає членство в ЄС та НАТО.

Своєю чергою президент Європейської Ради Шарль Мішель наголосив на бажанні Європейського Союзу поглиблювати зв'язки зі Сполученими Штатами, водночас визнаючи, що погляди щодо низки тем з обох боків Атлантики можуть відрізнятися.

«Ми хочемо поглибити наші зв’язки зі Сполученими Штатами, це зрозуміло, оскільки є багато спільного, але ми також хочемо бути більшими господарями своєї долі, ми хочемо бути більш впливовими, ми хочемо зміцнити нашу економічну базу. І ми хочемо діяти з повагою, і також бути шанованими партнерами. Це основний принцип», – заявив Мішель.

Водночас, за його словами, зміцнення України є пріоритетом для Євросоюзу.

«У нас є чітка позиція з боку ЄС. Ми хочемо зміцнити Україну, бо знаємо, що зміцнення України – це зміцнення нас самих, це перший елемент», – зазначив Мішель.

«І моя остання думка така: я довіряю американському суспільству, я впевнений, що американське суспільство знає, що це в його інтересах, що ми повинні демонструвати свою твердість, коли вступаємо в стосунки з авторитарними режимами. Бо якби Сполучені Штати були слабкими щодо Росії, що б це означало для Китаю?» – підсумував він.

Президент України Володимир Зеленський також відвідує саміт у Будапешті, що є його першим візитом до Угорщини від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Своєю чергою президент Південної Кореї Юн Сук Йоль заявив 7 листопада, що Сеул не виключає прямого постачання зброї Україні, що є черговою ознакою зміни позиції країни на тлі ймовірної участі військ КНДР у війні проти України на боці Росії.

На пресконференції в Сеулі Юн також розповів, що обговорював питання Північної Кореї з Дональдом Трампом у телефонній розмові, що заклало основу для особистої зустрічі «найближчим часом», ймовірно цього року.

«Тепер, залежно від рівня участі Північної Кореї, ми будемо поступово коригувати нашу стратегію підтримки поетапно», — сказав Юн, країна якого має давню політику утримуватися від надання зброї країнам, що перебувають у конфлікті.

«Це означає, що ми не виключаємо можливості надання зброї, - додав Юн. – Якщо ми здійснюватимемо підтримку озброєннями, то в першу чергу ми віддамо пріоритет оборонній зброї».

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

Маск став багатшим на 26,5 мільярда доларів після перемоги Трампа

Статок найбагатшої у світі людини, засновника компанії Tesla Ілона Маска зріс на 26,5 мільярда доларів 6 листопада – після перемоги на президентських виборах у США республіканця Дональда Трампа. Про це повідомляє Bloomberg.

На другому місці серед бізнесменів, чий статок зріс після виборів, став співзасновником корпорації Oracle Ларрі Еллісон, він збагатів майже на 10 мільярдів. На третьому місці очільник Berkshire Hathaway Воррен Баффет, статки якого зросли більше як на 7,5 мільярда доларів.

У першій десятці також опинилися засновник Amazon Джефф Безос, активи якого зросли за день на сім мільярдів доларів, і співзасновник Google Ларрі Пейдж із приростом п’ять із половиною мільярдів.

Усього вартість активів 10 найбагатших людей у світі зросла на 63,5 мільярда доларів. Це найбільший денний приріст за весь час початку підрахунку індексу мільярдерів Bloomberg із 2012 року.

Більшість прибутку для мільярдерів сталася через зростання акцій США. Індекс S&P 500 за підсумками торгів 6 листопада піднявся на 2,5%, що стало найкращим показником після виборів в історії, зазначає Bloomberg.

Акції Tesla у Нью-Йорку за підсумками торгів у середу зросли на 15%, збільшивши приріст за останній рік до 32%.

Маск брав участь у передвиборчій кампанії Трампа і перевів на витрати Республіканської партії понад 130 мільйонів доларів. Трамп у разі своєї перемоги обіцяв Маску офіційну посаду в уряді.

Розкривають сценарії Трампа щодо війни: жоден не влаштує Україну та РФ?

Радники Дональда Трампа, який переміг на президентських виборах у США, нібито запропонували йому кілька варіантів того, як можна вирішити війну в Україні. Про це йдеться у статті The Wall Street Journal. Спільним у всіх цих підходах, на думку журналістів, є одне – відхід від політики Джо Байдена підтримувати Україну «стільки, скільки треба».

Які сценарії завершення війни РФ проти України розглядає Дональд Трамп та чи є серед них перемога України?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

Путін публічно привітав Трампа з обранням на посаду президента США

Президент Росії Володимир Путін публічно привітав Дональда Трампа з обранням президентом США. Він назвав Трампа «мужньою людиною» і сказав, що не проти йому зателефонувати.

«Я, користуючись нагодою, хочу привітати його з обранням на посаду президента Сполучених Штатів Америки, – сказав Путін. – Як я вже казав, ми працюватимемо з будь-яким головою держави, якому виявить довіру американський народ. Так буде дійсно і на практиці».

Путін відповідав на запитання ведучого про американських президентів на пресконференції на Валдайському форумі 7 листопада. Він заявив, що вважає їх усіх цікавими людьми, зазначивши, що інші не можуть обійняти посаду голови «однієї з провідних держав світу».

Про Трампа Путін заявив, що був вражений поведінкою політика під час замаху на нього. «Людина проявляє себе в екстраординарних умовах. І тут він проявив себе мужньо», – заявив Путін.

Президент Росії сказав, що почув у словах Трампа прагнення відновити відносини з Росією і «сприяти завершенню української кризи».

Путін ствердно відповів на запитання, чи він готовий до розмови з обраним президентом США, якщо той йому зателефонує до інавгурації.

«Я не вважаю ганебним і зі свого боку йому зателефонувати. Просто не роблю цього, тому що керівники західних держав з якогось етапу, чи не щотижня мені дзвонили, а потім раптом припинили. Не хочуть, ну й не треба», – сказав Путін.

6 листопада речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що йому невідомо, чи збирається Путін вітати Трампа з перемогою. «Не забуваймо, що йдеться про недружню країну, яка і прямо, і опосередковано залучена у війну проти нашої держави», – сказав Пєсков.

Оптимістичну реакцію деяких російських політиків на результат президентських виборів у США речник Путіна пояснив «мирними устремліннями» Трампа.

У МЗС Росії, реагуючи на результати виборів у США, заявили, що «не мають ілюзій щодо обраного американського президента».

Владна політична еліта США, незалежно від партійної приналежності, дотримується антиросійських установок і лінії на «стримування Москви». Ця лінія не схильна до коливань внутрішньополітичного барометра в США, чи йдеться про «Америку насамперед» у трактуванні Дональда Трампа і його прихильників, чи про «світопорядок, заснований на правилах», на чому «зациклені» демократи», – йдеться в заяві.

Президент України Володимир Зеленський привітав Трампа з перемогою, написавши, що високо цінує його прихильність до підходу «мир через силу» у міжнародних справах.

«Трамп нас здивує»: чого чекати українцям від 47-го президента США

«Найбільш непередбачуваний американський політик» – саме так у коментарях Радіо Свобода характеризувати Дональда Трампа гості зустрічі з нагоди виборів у США, яку організувала Американська торговельна палата в Україні.

Обговорити результати президентських виборів у неформальній атмосфері зібралися представники бізнесу, дипломати, політичні діячі і експерти.

В матеріалі – їхні думки про те, як повернення Трампа в Овальний кабінет може вплинути на Україну, війну, економіку.

Зеленський про обіцянку Трампа щодо закінчення війни: деталі невідомі, але «швидко – це втрати для України»

Президент України Володимир Зеленський заявив 7 листопада, що йому не відомі деталі плану Дональда Трампа, який переміг на виборах президента в США, щодо швидкого припинення війни між Україною і Росією і що він не обговорював це з ним.

Виступаючи на пресконференції в рамках саміту Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Зеленський сказав, що вірить, що Трамп дійсно хоче швидкого рішення із завершення війни, але це не означає, що так обов’язково станеться.

«Хоче – це не значить, що так вийде, і я тут без закидів… Ми хочемо справедливого закінчення війни. Я впевнений, що швидке закінчення війни – це втрати. І я думаю, що якщо дуже швидке, я не знаю цю ідею, ми не говорили про це з президентом Трампом, я думаю, що він буде готуватися зі своєю командою до тих чи інших пропозицій або поглядів», – сказав Зеленський.

«Якщо це просто швидко – то це втрати для України. Може, ми чогось не знаємо, не бачимо, треба трохи більше часу», – додав голова держави.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році Трамп виступав із суперечливими заявами, з одного боку, стверджуючи, що якби він був президентом, Росія не наважилася б напасти на Україну, з іншого – критикуючи адміністрацію Джо Байдена і демократів за виділення коштів Україні.

Трамп неодноразово стверджував, що після обрання президентом зможе «впродовж 24 годин» зупинити війну в Україні. І в Москві, і в Києві ці слова коментували зі скепсисом. Газета The Washington Post раніше писала про деталі ймовірного мирного плану Трампа: стверджується, що він хоче натиснути і на Москву, і на Київ із метою змусити їх укласти мир ціною відмови України від частини територій, а Росії – від інших її вимог. Офіційно Трамп не підтверджував, що план саме такий.

У Пентагоні розповіли, що буде з допомогою Україні до закінчення повноважень Байдена

У Міністерстві оборони США заявили, що до 20 січня – кінця президентського терміну Джо Байдена мають намір використати усі залишкові кошти для програм з підтримки України. Йдеться про близько 6 мільярдів доларів.

«У нас все ще залишається близько 2 мільярдів доларів в USAI (Ініціатива сприяння безпеці України), які ми можемо використати. Тож ви й надалі бачитимете, як пакети надаватимуться протягом найближчих тижнів до кінця роботи цієї адміністрації. Це відповідає тому, як ми робили це в минулому. Це те, що ми робили досить регулярно – майже щотижня», – сказала на брифінгу заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх.

За її словами, також у Міноборони США залишилося приблизно 4 мільярди доларів з раніше взятих на себе зобов’язань по програмі президентських повноважень PDA, про які президент повідомив Конгрес, що він витратить ці повноваження або використає їх до кінця свого терміну.

«Коли йдеться про президентські пакети скорочення, деякі речі можуть надходити протягом днів і тижнів. Деякі речі в цих пакетах потребують більше часу. Це залежить від того, що є на наших складах», – пояснила вона, відповідаючи на запитання щодо занепокоєння, що зброя не прибуде вчасно до 20 січня.

ISW: Путін намагається впливати на політику Трампа і хоче домогтися перезавантаження відносин з США на російських умовах

Президент Росії Володимир Путін намагається сформувати зовнішню політику новообраного президента США Дональда Трампа і домогтися чергового перезавантаження російсько-американських відносин на російських умовах. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Путін виступив на 21-й щорічній зустрічі дискусійного клубу «Валдай» 7 листопада і виступив за перезавантаження російсько-американських відносин. Він сказав, що президентська кампанія Трампа висловила «бажання відновити відносини з Росією, допомогти покласти край українській кризі», а пізніше зазначив, що Росія відкрита до «можливості відновлення відносин зі Сполученими Штатами».

Водночас Путін спробував звинуватити США в підриві російсько-американських відносин, зазначивши, що Вашингтон наклав санкції та обмеження на Росію і вирішив підтримати Київ – без згадки про те, що ці заходи були відповіддю на незаконне і неспровоковане повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Як вважають аналітики, з заяви Путіна випливає, що Росія погодиться на перезавантаження російсько-американських відносин лише за умови, що США скасують санкції та обмеження проти Росії і припинять підтримувати Україну – фактично на умовах, які вигідні Росії за рахунок інтересів США.

Президент Росії Володимир Путін публічно привітав Дональда Трампа з обранням президентом США. Він назвав Трампа «мужньою людиною» і сказав, що не проти йому зателефонувати.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG