Медведєв сподівається, що Трамп не «витрачатиме гроші» на Україну
Експрезидент Росії Дмитро Медведєв, а нині – заступник голови Ради Безпеки РФ, прокоментував імовірну перемогу Дональда Трампа на виборах президента США і підкреслив, що той може мати корисну для Росії якість – «як бізнесмен до мозку кісток, він смертельно не любить витрачати гроші на різних дармоїдів і приживалок – на придуркуватих союзників, на дурні благодійні прожекти і на ненажерливі міжнародні організації».
Медведєв далі уточнює, що у цьому ж списку є і «токсична бандерівська Україна». Однак, як зазначив російський політик, Трампа можуть «змушувати» виділяти кошти на допомогу Україні. Медведєв висловив сподівання, що Трамп зможе чинити супротив такому тиску: «Він впертий, але система сильніша».
Раніше Трамп ставив під сумнів підтримку України з боку США, заявлявши, що Європа повинна взяти на себе основний тягар підтримки Києва після російського вторгнення. Він відмовився коментувати, чи бажає він перемоги Україні, і неодноразово стверджував, що в разі обрання він закінчить війну дуже швидко - ще до того, як вступить на посаду в січні.
Генсекретар НАТО прокоментував попередні результати виборів у США
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте привітав Дональда Трампа з перемогою на виборах президента Сполучених Штатів, хоча остаточні результати голосування ще не відомі.
«Я щойно привітав Дональда Трампа з обранням президента США. Його лідерство буде ключовим для підтримки міцності нашого альянсу. Я з нетерпінням чекаю на те, щоб знову працювати з ним заради миру завдяки силі», – заявив Рютте.
Загалом, за останніми даними, Дональд Трампом отримує 267 голосів у Колегії виборників проти 214 у віцепрезидентки Камали Гарріс, кандидатки від Демократичної партії.
Детальніше читайте про це тут.
«Не катастрофа». Українські експерти бачать можливості у співпраці з Трампом
Потенційна перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США може виявитися корисною для України, хоча й ризикованою, вважає експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.
«Я під час всієї кампанії повторював раз за разом - немає в даному рівнянні для нас «кращого» та «гіршого» варіанту. Є більш ризикові та менш ризикові. Трамп, з усіма його нестабільностями та непередбачуваностями, якраз є ризиковим – але не виключно в негативному контексті. Він може дійсно непередбачувано дати нам все необхідне, якщо ми погодимося на перемовини. А може і зупинити поставки, якщо раптом забуде, де ми знаходимося», – каже Краєв.
Трамп до виборів і Трамп після виборів можуть дещо відрізнятися, сказав експерт-міжнародник Богдан Ференц у прямому ефірі програми «Свобода Ранок» на Радіо Свобода.
На його думку, буде два сценарії можливої комунікації між Білим домом і Кремлем, який хоче перемоги Трампа, вважає Ференц.
Перший – Москва намагатиметься підвищити рівень консультацій безпосередньо з США на чолі з Трампом. З іншого боку, Трамп може спробувати підняти ставки у спілкуванні з Росією.
«Враховуючи його бізнес-бекграунд, його бажання бути дійсно непередбачуваним, він може піти як на загострення, так і на формування певних опцій. І тут, на мою думку, не все вирішиться дуже швидко, тому що, знову ж таки, Трамп пообіцяв закінчити російську війну», – сказав Ференц.
Пєсков: не знаю, чи планує Путін вітати Трампа
Речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що йому невідомо, чи планує Володимир Путін привітати Дональда Трампа з перемогою на виборах, але нагадав, що США є недружньою країною.
«Мені невідомо про плани президента вітати Трампа із виборами. Давайте не забувати, що йдеться про недружню країну, яка і прямо, і побічно залучена у війну проти нашої держави», – заявив журналістам представник Кремля.
У нього запитали, чи готовий Путін до телефонної розмови з Трампом, на що Пєсков заявив про відкритість Путіна до діалогу.
Детальніше читайте про це тут.
Трамп пообіцяв покласти край війнам у світі, але про Україну не згадав
Під час промови у своєму штабі у Флориді, у якій Дональд Трамп заявив про свою перемогу на виборах, він також пообіцяв покрасти край війнам у світі.
«Вони казали: «Він почне війну». Я не збираюся починати війну, я збираюся зупинити війни», – сказав він.
Про війну в Україні він конкретно не згадав, однак раніше Дональд Трамп заявив, що закінчить війну, коли просто поговорить з президентами України та Росії. Під час теледебатів Трамп розкритикував витрату мільярдів доларів на оборону України, заявивши, що Київ «не виграє війну». Він також казав, що умови Путіна для мирних переговорів є «неприйнятними», і вважає, що Путін не вторгся б в Україну, якби він, Трамп, був у Білому домі. У 2017-му він дав зелене світло США для надання летальної допомоги Україні.
Дональд Трамп переміг на виборах президента США
ТЕРМІНОВО: Дональд Трамп забезпечив собі офіційну перемогу у виборах президента США, здолавши опонентку Камалу Гарріс. Як повідомляють Associated Press і CBS News, він здобув 277 голосів виборників з 270 необхідних для перемоги.
Пекін відреагував на перемогу Трампа
У Міністерстві закордонних справ Китаю відреагували на результати виборів президента США, заявивши, що це внутрішня справа країни, а Пекін поважає вибір американського народу. Про це під час брифінгу заявила речниця МЗС Китаю Мао Нін.
«Політика Китаю щодо США є послідовною. Ми будемо продовжувати розвивати наші двосторонні відносини на основі принципів взаємної поваги, мирного співіснування і взаємовигідного співробітництва», – сказала вона, відповідаючи на запитання щодо того, як результат президентських виборів у США вплине на зовнішню політику Китаю та відносини між країнами.
Її також попросили відповісти, як Китай готується до можливості підвищення тарифів на китайські товари, як це раніше обіцяв зробити Дональд Трамп. Але у МЗС Китаю відмовилися відповідати на «гіпотетичні питання».
Детальніше читайте про це тут.
Як Трампу вдалося перемогти? Пояснюємо.
Подолавши розбіжності всередині Республіканської партії, юридичні проблеми, пов’язані з його першим перебуванням на посаді президента у 2017-2021 роках, і переживши замах на своє життя, Дональд Трамп таки стане знову президентом США.
Детальніше про те, як він зміг переконати більшість американців проголосувати за нього, читайте тут.
Банер із зображенням прапорів України та США в центрі Києва 6 листопада:
На тлі перемоги Трампа Орбан закликав переглянути стратегію ЄС щодо України
Угорський прем'єр Віктор Орбан заявив про потребу нової європейської стратегії щодо допомоги Україні. Про це повідомляє угорське видання Magyar Nemzet.
Виступаючи на саміті тюркомовних країн у столиці Киргизстану Бішкеку, він сказав, що перемога Трампа, а також успіх Республіканської партії на виборах до Конгресу змушує Європу задуматися над тим, чи здатна вона самостійно підтримувати Україну фінансово та у військовому плані.
«Існують серйозні сумніви щодо цього, тому буде потрібна нова європейська стратегія», – сказав він, додавши, що перші кроки в цьому напрямку можуть бути зроблені в четвер у Будапешті, на неформальному саміті ЄС.
Раніше Орбан неодноразово критикував підхід до ЄС до допомоги Україні і закликав до негайного початку мирних переговорів.
Дональд Трамп стає 47-м президентом США: що буде з війною Росії проти України?
Чи підготувався Володимир Зеленський до нового терміну Трампа? І як президенство Трампа позначиться на війні? Про це – у свіжих «Діалогах з Портниковим»
Чого чекати від другого строку Дональда Трампа?
Під час своєї президентської кампанії Дональд Трамп дав багато обіцянок про те, що буде, якщо він повернеться в Білий дім.
Тепер, коли Трамп виграв другий президентський термін, чого можна очікувати від його нової адміністрації?
Відповідь на це запитання багато в чому залежить від того, кого ви запитуєте. Прихильники Трампа вірять, що він зробить «Америку знову великою» – як всередині, так і за кордоном. Його опоненти ж попереджають, що Трамп підірве демократію в Сполучених Штатах.
Детальніше про це читайте у нашому матеріалі.
У російському МЗС «не мають ілюзій» щодо Трампа
Російське міністерство закордонних справ прокоментувало перемогу Дональда Трампа на виборах президента США. Там заявили, що «не мають ілюзій» щодо переможця і «антиросійських налаштувань» американської політичної еліти.
«Не маємо ілюзій щодо обраного американського Президента, який у Росії добре відомий, і нового складу Конгресу, де республіканці, за попередніми даними, беруть гору. Правляча у США політична еліта, незалежно від партійної приналежності, дотримується антиросійських налаштувань і лінії на «стримування Москви». Ця лінія не схильна до коливань внутрішньополітичного барометра в США, чи то йдеться про «Америку насамперед» у трактуванні Д.Трампа та його прихильників, чи то про «світопорядок, заснований на правилах», на чому «зациклені» демократи», – повідомили у російському МЗС.
Там також зазначили, що будуть працювати з новою адміністрацією США, відстоюючи російські національні інтереси.
ЗМІ: Камала Гарріс звернеться до нації сьогодні вночі
Чинна віцепрезидентка США та кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс, яка поступилась новообраному очільнику Білого Дому Дональду Трампу, звернеться до своїх виборців і до нації у другій половині дня 6 листопада, коли в Києві вже буде ніч на 7 листопада. Про це повідомляє NBC News із посиланням на трьох помічників Гарріс.
Гарріс поки офіційно не визнавала своєї поразки на виборах.
ЗМІ: Гарріс сьогодні зателефонує Трампу, щоб визнати поразку
За даними NBC News демократка Камала Гарріс пізніше сьогодні планує затефонувати Дональду Трампу, щоб визнати поразку на виборах. Чинний президент Джо Байден також має намір зателефонувати Трампу і готує публічний виступ, присвячений результатам виборів.
Чому Путін не вітає Трампа?
У той час, як перемога Дональда Трампа ще ставала реальністю, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков сказав журналістам, що йому нічого не відомо про плани президента Росії Володимира Путіна привітати його з перемогою.
Путін любить, щоб усі здогадувалися – як тоді, коли він нікого не обдурив, сказавши у вересні, що віддає перевагу Камалі Гарріс. Але він утримався від хору офіційних привітань, що сиплються від світових лідерів.
І ось чому.
Рютте у день перемоги Трампа: «потрібна рішучість змінити траєкторію конфлікту»
Наявність військ КНДР у Європі є «переломним моментом», який може знаменувати початок «набагато темнішої» фази війни в Україні. Відтак, наразі необхідна «політична рішучість, щоб триматися курсу у довгостроковій перспективі», а також «змінити траєкторію конфлікту».
Про це пише генеральний секретар НАТО Марк Рютте у своїй статті для видання Politico, опублікованій 6 листопада, на тлі новин про перемогу республіканця Дональда Трампа у президентських виборах у США.
«Війська Північної Кореї на європейській землі – це, безумовно, історично – і з абсолютно неправильних причин. Це перший раз за століття, коли Росія запросила іноземні війська в країну», – написав Рютте.
«І це має змусити всіх нас зупинитися, – додав він. – Чи ми стоїмо на порозі чогось набагато темнішого, ніж те спустошення, яке вже спіткало народ України?»
На думку Рютте, такий розвиток подій спричинений низкою невдач та дедалі більшим відчаєм російського президента Володимира Путіна, який змушений все більше покладатися на своїх «авторитарних друзів в Азії: Китай, Іран та Північну Корею».
«Це поглиблення військових та економічних зв’язків між безрозсудною Росією та підбадьореною Північною Кореєю не лише загрожує євроатлантичній та індо-тихоокеанській безпеці, воно є дуже небезпечним для глобальної безпеки», – зауважив генеральний секретар НАТО.
Особливу відповідальність він поклав на Китай, який може використати свій вплив як на Москву, так і на Пхеньян з метою деескалації ситуації. Рютте також дорікнув Пекіну за підживлення російської економіки та надання їй доступу до технологій подвійного призначення.
Коли Камала Гарріс виступить зі своєю промовою за результатами виборів?
Віцепрезидентка США Камала Гарріс, як очікується, виступить із промовою про визнання своєї поразки Дональду Трампу на президентських виборах у середу о 6 вечора за Вашингтоном (о 1 ночі за Києвом). Про це повідомили джерела агенції Reuters.
При цьому телеканал CNN повідомляє, що промова Гарріс відбудеться о 4 за Вашингтоном (23 за Києвом).
Звернення відбудеться в Університеті Говарда у Вашингтоні.
Телеканал NBC News з посиланням на двох помічників Гарріс повідомляє, що Гарріс зателефонує Трампу в середу, щоб визнати поразку.
За даними каналу, президент Джо Байден також планує зателефонувати Трампу і публічно оголосити результати виборів.
Дональд Трамп вже оголосив свою перемогу. У напруженій боротьбі він отримав принаймні 277 із 538 доступних голосів виборників, що дало йому необхідну більшість, щоб стати першим лідером США, який виграв вибори не поспіль, а з перервою, починаючи з 1890-х років.
Народний депутат України хоче зробити мурал із зображенням Трампа
Народний депутат від фракції «Слуга народу» Мар'ян Заблоцький написав на своїй сторінці у Facebook, що з огляду на результати виборів у США, як президентських так і до Конгресу, він сподівається нарешті отримати дозвіл на встановлення пам'ятника Рональду Рейгану в Києві, «як і на мурал Трампу, який теж давно в роботі».
«Обидві палати Конгресу, до слова, також будуть республіканськими, – написав Заблоцький, і додав – А чи даватимуть США нам надалі військову допомогу, залежатиме від нашої дипломатичної майстерності. І лише від неї».
Перемога Трампа і війна в Україні: до чого готується новообраний президент?
Офіційна інавгурація Трампа відбудеться не раніше січня наступного року, аналітики вже задаються запитанням: якою буде політика Трампа в умовах війн в Україні та на Близькому Сході?
Про що говоритиме перший в історії США президент, якому двічі оголошували імпічмент, в перших післявиборчих телефонних розмовах з очільниками України й Росії?
Чи вдасться йому зупинити війну в Україні, як він обіцяв задовго до виборів?
Які очікування українців від перемоги Трампа?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода: