Доступність посилання

ТОП новини
В Україні 25 жовтня місцеві вибори. Вони проходять за новими правилами
В Україні 25 жовтня місцеві вибори. Вони проходять за новими правилами

Українці вибирають місцеву владу. Живий блог

25 жовтня – в Україні місцеві вибори: обирають мерів, голів об'єднаних територіальних громад, депутатів районних і обласних рад

25 жовтня з 8-ї години ранку в Україні відкрилися виборці дільниці – розпочалися місцеві вибори 2020 року.

Цього разу вибори відбуваються за новими правилами.

Громадяни обирають депутатів обласних і районних рад, а також депутатів місцевих рад та голів у 1439 громадах.

Не проходять вибори на окупованих територіях України та у 18 громадах Донецької і Луганської областей, де Центральна виборча комісія не призначила вибори на підставі висновків обласних військово-цивільних адміністрацій.

Другий тур виборів міських голів буде проводитися лише в містах із кількістю виборців понад 75 тисяч, якщо жоден із кандидатів не набере понад 50% голосів у першому турі.

Людмила Денісова висловилася щодо скарг на «опитування від Зеленського»

У зв’язку із численними повідомленнями у засобах масової інформації та соціальних мережах про залучення дітей до проведення опитування, яке ініційоване президентом України у день голосування, роз'яснення дала Уповноважена з прав людини Людмила Денісова.

Денісова нагадала, що президент Зеленський заявляв, що опитування буде добровільним, а особи, що його проводитимуть – волонтери.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про волонтерську діяльність» – волонтером є фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерами можуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які є дієздатними. Особи віком від 14 до 18 років здійснюють волонтерську діяльність за згодою батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника.

Таким чином, участь неповнолітніх дітей у волонтерстві правомірна, якщо згода на неї дана батьками або іншими законними представниками дитини, а сама волонтерська допомога є добровільною та безоплатною, заявила Людмила Денісова.

13 жовтня президент Володимир Зеленський анонсував проведення у день виборів 25 жовтня опитування, а пізніше назвав 5 запитань, які ставитимуть виборцям, які прийдуть голосувати.

Ідею Зеленського розкритикували, оскільки немає законів, які б регулювали такі опитування. Однак, президент сказав під час свого виступу у Верховній Раді, що не відмовиться від цієї ідеї і збирається проводити такі опитування і надалі.

Громадяни України обирають місцевих керівників та депутатів із майже 228 тисяч кандидатів

За даними ЦВК, у виборчих списках на місцевих виборах 25 жовтня є 227943 кандидати.

Найбільше серед них висуванців від політичних партій «Слуга народу» і Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». У списках кандидатів кількість членів цих політичних сил сягнула 10, 2%.

Третю позицію за кількістю кандидатів у виборчих списках посідає партія «За майбутнє» (9, 58%), далі іде «Європейська солідарність» (9, 36%).

Трохи менше 8% від загальної кількості кандидатів у місцеву владу усіх рівнів запропонувала ОПЗЖ.

Партія «Наш край» – 5, 52%, ВО «Свобода» – 4. 38%.

Трохи більше 4% кандидатів висунули «Сила і честь» і «Радикальна партія Олега Ляшка».

Партії «Пропозиція» і «Голос» висунули понад 2% кандидатів від загального числа у списках, а партія «Удар» – менше двох відсотків.

Місцеві вибори цього року відбуваються за новими правилами.

Ексклюзивне відео Радіо Свобода: Зеленський відповідає на запитання, «Femen» атакує

Президент України Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою проголосував на місцевих виборах у Кривому Розі. На вході до виборчої дільниці його чекала представниця руху «Femen». Вона підняла спідницю, на якій був розміщений напис «Zexist».

Після того, як президент з дружиною проголосували, вони відповіли на п'ять запитань ініційованого Зеленським опитування. Спілкувався з пресою глава держави недовго - його почали перебивати. Після цього він відмовився відповідати і пішов. Батьки президента також проголосували у Кривому Розі.

Голосування на місцевих виборах у Києві – фоторепортаж

Фотокореспондент Радіо Свобода Сергій Нужненко побував на виборчих дільницях у Києві і відзняв те, що відбувалося – зсередини і зовні.

Дивіться більше тут

Громадянська мережа ОПОРА звітує про спостереження за перебігом виборів

Аналітик ОПОРИ Олександр Клюжев розповів про зафіксовані порушення виборчого законодавства, організацію роботи дільничних виборчих комісій, а також про перебіг голосування та чи дотримуються виборці протиепідемічних обмежень.

Інформацією діляться спостерігачі ОПОРИ у Житомирській, Рівненській, Черкаській, Київській областях та Києві.

Радіо Свобода бачило я голосувало подружжя Порошенків

П’ятий президент України Петро Порошенко на одну з виборчих дільниць у Києві прийшов разом із дружиною Мариною.

«Ми тверді у своїх поглядах: голосуємо так, як і на минулих та позаминулих виборах», – прокоментував Петро Порошенко.

Більше читайте тут

Відгуки виборців про умови голосування на місцевих виборах із соцмереж

Користувачі соціальних мереж діляться своїми враженнями від участі у голосуванні.

Ось декілька постів:

Alla Mulyavka

– Десь на дільницях нема окремих кабінок, десь неправдива інфа про кандидатів на стендах дільниць, десь голосування ще до відкриття дільниць, та інше..

Кажись хтось дуже хоче подовше залишитись на своїх посадах визнавши ці місцеві вибори недійсними ...

Володимир Носков

– На виборчих дільницях, де я побував, пахне дезинфектором. На вході вимірюють температуру. На підлозі розмітка. Людей мало.

Поговорив із представниками соцопитування Зеленського в 129 і 99 школах. Заповнюють анкети кожен 10 - 15 виборець, що виходить з дільниці. Є й такі, що матюкають людину зі скринькою Зеленського. До речі, насторожує, що сама скринька картонна. Роби з нею що хочеш.

Поцікавився, а куди далі йдуть анкети? Сказали, що відправлятимуть в обласний штаб Слуг. Там рахуватимуть і складатимуть протоколи.

Тарас Чорновіл

– Я сам проголосував о дев'ятій ранку. Вибір, надіюся ви в цьому й не сумніваєтеся, зробив єдино правильний. З партійним списком у мене питань не було й бути не могло. Тут усе однозначно. Щодо мера, не називаючи прізвищ, віддав голос за кандидата, за якого просила партія, яку підтримую. Тут уже діяв принцип «меншого зла».

Поліція повідомила про підозру в організації мережі підкупу виборців керівнику одного із факультетів Університету фіскальної служби в Ірпені ​

Слідче управління поліції Київської області заявляє, що викрило мережу підкупу виборців, яку організував командир одного з факультетів Університету державної фіскальної служби України.

За повідомленням поліції, неправомірну діяльність керівника курсу задокументували спільно з прокуратурою області за оперативним супроводженням сектору захисту інтересів держави та суспільства.

Поліція стверджує, що за вказівкою командира, яку він виклав у мобільному додатку, курсанти повинні були прийти до виборчої дільниці 25 жовтня за місцем проживання, а саме на одну з дільниць міста Ірпінь (що під Києвом), і віддати свої голоси за відповідних кандидатів у депутати від певної політичної партії.

Вартість одного голосу коштувала понад півтори тисячі гривень. Наразі зловмиснику повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 160 (Підкуп виборців). Йому загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на 5 років.

Тривають слідчі дії щодо встановлення осіб, а саме з числа посадовців вишу, причетних до організації підкупу виборців.

МВС наголошує. що цим вони запобігли фальсифікаціям на місцевих виборах у Ірпені.

Поліція заявляє про ймовірний підкуп виборців, організований громадянином Росії

В Ізмаїлі Одеської області поліція затримала пів сотні осіб під керівництвом громадянина Росії, які мали продати свої голоси ще невстановленому кандидату. Про це журналістам повідомив керівник головного управління Національної поліції в Одеській області Олег Бех. Затримання відбулось після перевірки повідомлення від громадян, зазначив він.

«В Ізмаїл 25 жовтня прибуло три автобуси із 52 невідомими людинами. Після їх доставлення до місцевого відділу поліції було встановлено, що вони за грошову винагороду 400-1000 гривень планували голосувати в одному з райцентрів Одеської області. Прізвище кандидата, їм мали повідомити пізніше», – розповів Бех.

За його словами, в одному з автобусів також затримали громадянина Росії із грошами та списками людей в автобусах.

Поліція відкрила кримінальна провадження за ст. 160 Кримінального кодексу (підкуп виборців).

Підозрюваний «керівник» був затриманий, тривають слідчі дії.

Більше читайте тут

«Каруселі» у Кривому Розі: поліція перевіряє масові підвезення людей

Поліція ще з початку доби 25 жовтня фіксує факти масового підвезення людей на автобусах, ймовірно, для голосування (так звані «каруселі») на місцевих виборах у Дніпропетровській області. Як передає кореспондент Радіо Свобода, наразі поліція перевіряє автобуси, зафіксовані в Кривому Розі.

Кривий Ріг
Кривий Ріг

Як повідомив заступник начальника обласної поліції Володимир Богоніс, щодо 20 осіб в автобусі вже з’ясували, що це спостерігачі однієї з політсил. Щодо ще 50 людей в автобусі, які прибули з Черкаської області, триває перевірка.

«На даний момент встановлюємо цих осіб», – зазначив представник поліції.

Станом на 10:00, як зазначив Володимир Богоніс, відкрилися всі виборчі дільниці області, щоправда 6 з них – із запізненням. Наразі склали 5 адмінпротоколів – 4 з адмінпротоколи щодо пошкодження чи винесення бюлетенів, 1 – щодо незаконної агітації.

Кривий Ріг є одним із небагатьох міст України, де у день голосування виборці отримають по 5 бюлетенів, вони обирають депутатів обласної, міської, районної та районних в місті рад, а також міського голову. Зокрема, кандидатами в мери міста є 8 осіб.

У Кривому Розі – 296 виборчих дільниць. Загалом на Дніпропетровщині – 1748 виборчих дільниць, проголосувати має 2,5 млн виборців.

Більше читайте тут

На виборах чергують працівники МВС, ДСНС і авіація

У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що у день місцевих виборів 25 жовтня зареєстровано 383 заяви та повідомлення про порушення виборчого законодавства.

«Складено два адміністративних протоколи та відкрито 6 кримінальних проваджень», – цитує сайт МВС першого заступника міністра внутрішніх справ Сергія Ярового.

Він додав, що майже 140 тисяч правоохоронців перебувають на варті виборів, у всіх регіонах на бойовому чергуванні є авіація.

Станом на 12:00 ​Національна поліція України зафіксувала 1280 заяв та повідомлень, пов’язаних з виборчим процесом

За 14 фактами відкрито кримінальні провадження.

Станом на 12.00 у місті Києві зафіксовано 151 повідомлення, у Київській області – 132, Донецькій – 110, Дніпропетровській – 98, Запорізькій – 81, Львівській – 74, Черкаській – 59, Полтавській – 57, Харківській та Херсонській – по 54, Вінницькій – 51, Одеській – 47, Сумській – 36, Рівненській – 35, Закарпатській – 31, Кіровоградській та Миколаївській – по 30, Хмельницькій – 29, Луганській – 27, Чернігівській – 26, Тернопільській – 20, Івано-Франківській – 18, Волинській – 14, Житомирській – 11, Чернівецькій – 5.

Щодо порушення порядку ведення агітації – зафіксовано 303 повідомлення, агітація в день виборів – 158, порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації – 65, порушення таємниці голосування – 50, порушення порядку ведення реєстрів виборців або виборчих комісій або списків виборців – 38, незаконне використання виборчого бюлетеня (спроба або винесення виборчого бюлетеня) – 33.

«Опитування від Зеленського» у фотографіях (Київ):

ЦВК: загалом, можна стверджувати, що голосування розпочалося вчасно

«Загалом можна стверджувати, що голосування в Україні розпочалося вчасно, за винятком окремих виборчих дільниць, які відкрилися з запізненням, що переважно було спричинене питаннями технічного характеру», – заявив Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко.

За словами Діденка, до Центрвиборчкому надходять повідомлення про окремі порушення, які не мають системного характеру та не впливають на проведення виборів.

За даними МВС України, станом на 10:00 ранку залишалися не відкритими 4 виборчі дільниці – Донецька, Івано-Франківська, Житомирська та Полтавська області, несвоєчасно розпочали роботу 65 виборчих комісій.

Раніше про перші порушення виборчого законодавства на місцевих виборах в Україні повідомляли громадські спостерігачі від організацій «Опора» та «Комітет виборців України».

Більше читайте тут

Радіо Свобода відзняло як батьки Володимира Зеленського взяли участь в опитуванні

Батьки президента України Володимира Зеленського проголосували на місцевих виборах у Кривому Розі і взяли участь в опитуванні від президента.

Як передає кореспондент Радіо Свобода, на підході до волонтерів, Олександр Зеленський гучно заявив, що вони із дружиною хочуть відповісти на всі питання «так».

На запитання волонтера, чи варто прочитати всі запитання, він сказав, що дуже добре усі їх знає.

Потім подружжя Зеленських вирушило голосувати на дільницю №493. Після виходу з дільниці, Олександр Зеленський відповів Радіо Свобода, що чекає на зміни після цих виборів.

Більше читайте тут

На кількох великих виборчих дільницях у Києві не вистачає скриньок для голосування – ОПОРА

Спостерігачі громадянської мережі ОПОРА повідомляють, що на кількох великих виборчих дільницях у Києві не вистачає скриньок для голосування.

Такі ж повідомлення надходили із деяких дільниць Київщини, а у Житомирі на двох дільницях не були облаштовані кабінки для голосування.

Спостерігачі громадянської мережі ОПОРА працюють на всіх виборчих дільницях, де проходять місцеві вибори.

Перешкоджань роботі спостерігачів майже не спостерігалося, каже голова мережі Ольга Айвазовська.

Надходять скарги на «опитування від Зеленського» і перевертають скриньки – Клименко

У Києві біля виборчої дільниці перевернули скриньку для «опитування від Зеленського», повідомив на брифінгу голова Національної поліції Ігор Клименко,

«У Києві, на Подолі вже перевернули одну з урн разом з листочками для «опитування». Хочу нагадати, що будь-які хуліганські спроби або спроби повпливати на оперативну ситуацію, спроби погроз нашим громадянам поліція буде припиняти», – наголосив голова Нацполіції.

Також, за словами Ігоря Клименка, з Києва та Волинській області вже надходять скарги на хід проведення «опитування від Зеленського».

Усього поліція відкрила вже шість кримінальних проваджень щодо порушень у день місцевих виборів.

Окрім голови Нацполіції Клименка доповідали перший заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Яровий та Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін.

Опитування зініційоване Володимиром Зеленським – десь є, а десь немає

13 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив, що одночасно з місцевими виборами в Україні відбудеться «загальнонаціональне опитування», на якому буде винесено п’ять питань. І Зеленський, і його оточення не раз заявляли, що це опитування не буде мати ніяких юридичних наслідків. однак у партії «Слуга народу» заявили, що будуть «політичні наслідки».

Президент назвав такі запитання: чи треба запроваджувати в країні довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах; чи підтримують вони створення на Донбасі вільної економічної зони; чи підтримують вони скорочення чисельного складу Верховної Ради із 450 до 300 народних депутатів, легалізацію медичного канабісу та порушення на міжнародному рівні питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом.

Біля деяких дільниць у Києві стоять молоді люди у білих накидках із написом «5 питань від Президента» та спеціальними скриньками.

Про правила опитування напередодні виборів написав у фейсбуці креативний директор ​GB Event by Kvartal 95Артем Гагарін Михайліченко.

Зокрема. він повідомив. що:

  • Інтерв'юерам заборонено мати при собі будь-яку агітацію і перебувати на території виборчих дільниць.
  • Вони будуть опитувати громадян ПІСЛЯ того, як ті проголосують на виборах.
  • На дільницях у Києві, переважно, будуть працювати по дві людини, іноді – по одній.
  • Час роботи інтерв'юерів – з 8:00 до 20.00, з можливістю 4 рази відійти на перерву в 15 хвилин.
  • Після закінчення опитування, опломбовані урни з відповідями відвезуть в місце підрахунку голосів. Бланки, які не використано в ході опитування, будуть знищені.

Водночас, біля деяких виборчих дільниць на Київщині, вранці, тих, хто проводить опитування від Зеленського не бачили.

У партії «Слуга народу» не повідомляли, чи опитування мають намір проводити на усіх дільницях, де 25 жовтня проходять місцеві вибори.

Уже проголосував відомий шоумен і кандидат у мери Києва Сергій Притула

Сергій Притула висунув свою кандидатуру на посаду міського голови столиці від партії «Голос».

Цього року місцеві вибори відбуваються за новими правилами нового Виборчого кодексу України. Зокрема, запроваджується система відкритих партійних списків, скорочується кількість депутатів та розширюються можливості щодо їхнього відкликання.

Вибори до міських, районних, сільських та селищних рад у населених пунктах, де живуть менше від 10 тисяч виборців, проходять, як і раніше, за мажоритарною системою відносної більшості. В одному окрузі можуть обратися від двох до чотирьох депутатів. Переможе кандидат, який набере найбільшу кількість голосів.

Так само за мажоритарною системою відносної більшості, обирають сільських, селищних, міських голів та сільських старост населених пунктів, що нараховують менше від 10 тисяч виборців.

Голів у населених пунктах, де є більше ніж 10 тисяч виборців, обиратимуть за мажоритарною системою абсолютної більшості. Тобто перемогу отримує той кандидат, який отримає більше від 50% голосів.

Як проголосував президент Зеленський і спікер парламенту Разумков

Кореспонденти Радіо Свобода спостерігали за тим, як голосували на місцевих виборах президент України Володимир Зеленський і голова Верховної Ради Дмитро Разумков.

Президент Зеленський разом з дружиною Оленою проголосували на виборчій дільниці на столичній Оболоні. Після цього глава держави разом з першою леді також взяли участь в опитуванні з 5-ти запитань від президента.

На запитання кореспондента Радіо Свобода, скільки коштувало проведення цього опитування, і коли буде звіт за використані гроші перед громадою, президент сказав: «Дякую за запитання, обов’язково буде звіт».

Як передає кореспондент Радіо Свобода, під час голосування відбулася акція Femen – вибігла жінка і підняла спідницю, на якій було написано ZEXIST, її відвела вбік охорона.

На виборчій дільниці, що на вулиці Тургенєвській, 71, у Києві, раніше сьогодні також проголосував голова Верховної Ради Дмитро Разумков. Він однак не взяв участі у так званому опитуванні від президента.

«Ні, не відповідав на п’ять питань. Як би я відповів? Думаю, це ж теоретично закрите опитування, але... буде практика – будемо про це розмовляти», – зазначив спікер парламенту.

Більше читайте тут

На двох виборчих дільницях у Житомирі не встигли встановити кабінки для голосування – ОПОРА

У коментарі під цим дописом ​Микола Череднік написав, що на майже 30% усіх ДВК у Житомирі відсутні кабінки.

На дільницях намагаються оперативно усунути проблеми, повідомила у коментарі Житомир.info чЧлен Житомирської міської ТВК Тамара Яремчук.

«Наразі немає точної інформації стосовно того, чи усі дільниці відкрилися. Відомості збираються. Але відомо, що є ДВК, у яких немає кабінок, непобудовані. Їдуть туди, натягують тканину – проблема у нас… Її вирішують по ходу. Дільниці ті відкрилися, відгородили, чим могли. І зараз виборці там голосують. І вже по ходу натягують тканину, бо не впоралися за вечір. Однією з причин є те, що дітей зі шкіл та садочків відпустили пізно, до 22 жовтня заклади працювали, туди нікого не пускали, адже карантин. Друга причина – підрядник відмовився виконувати роботи, адже у нього люди захворіли у бригадах. Він не виїхав. В останню хвилину шукали людей. Ніч їздили, усіх підключили. Ситуація має нормалізуватися», – розповідала Тамара Яремчук на першій годині від початку виборів.

Центральна виборча комісія на 25 жовтня призначила перші вибори в 66 територіальних громадах Житомирської області, зокрема і міського голови Житомира. Усього утворили 17 виборчих комісій: обласну, районні та міські.

На виборах депутатів районних рад у Житомирській області обиратимуть представників до чотирьох райрад.

У Житомирській міській ОТГ місцеві вибори проходять у 6 виборчих округах, замість 42-х, а вибори депутатів обласної ради – у 8 округах замість 64-х.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG