Президент Володимир Зеленський виступив із новорічним привітанням наприкінці останнього дня 2024 року.
У промові він подякував «всім, хто цінує Україну, береже свою державу», і згадав, зокрема, про звільнення полонених, українців, які зустрічають новий рік у російській окупації й за кордоном та іноземну підтримку.
За словами Зеленського, протягом 2024 року Україна повернула з полону 1 358 людей, загалом – 3 956:
«Я називаю не приблизні, а дуже точні цифри, бо кожна з них – це людина, наша людина, дуже важлива людина. І з поверненням кожної ми повертаємо в Україну життя. І як щоразу, коли це стається, плачемо ми всі».
У ході російських повітряних атак сили протиповітряної оборони збили протягом 2024 року 1310 крилатих і балістичних ракет та 7800 іранських «Шахедів», розповів президент. Він згадав про удар РФ по дитячій лікарні «Охматдит» у Києві в липні 2024 року, зазначивши, що «так б’ють слабаки й боягузи».
Говорячи про розвиток оборонної індустрії протягом року, президент сказав, що зараз «30% усього, що в цьому році було в наших хлопців на полі бою, – усе це було зроблено в Україні»:
«Україна знову будує своє, свої ракети. І вперше робить понад мільйон БпЛА за рік. Змушує ворога вчити українську. «Паляниця», «Пекло», «Рута». Змушує тремтіти від слів «Нептун» і «Сапсан». Усе це – наші ракети. Українські. «Гор», «Вампір», «Колібрі», «КАМІК», «Лютий», Heavy Shot, Fire Point. Усе це – наші дрони. Українські. І все це – наші аргументи, аргументи для справедливого миру».
Президент висловив переконання, що Україна не самотня в протистоянні російській агресії, зокрема, згадавши підтримку Сполучених Штатів. Він нагадав про розмову з чинним президентом Джо Байденом після початку повномасштабного російського вторгнення та обраним президентом Дональдом Трампом.
«Я не маю сумніву, що новий американський президент хоче й зможе принести мир та покласти край путінській агресії. Розуміє, що перше неможливе без другого. Бо це не вулична розбірка, де треба втихомирити дві сторони. Це повномасштабна агресія божевільної держави проти цивілізованої. І я вірю, що ми разом зі США здатні на цю силу. Змусити Росію до справедливого миру. Тобто не забути й не обнулити все, що скоїла Росія. Буча, Оленівка, Авдіївка, усі наші знищені міста й села. Ось чому дійсно справедливий мир не може настати за принципом «почнімо з чистого аркуша», – заявив він.
Зеленський закликав у наступному році боротися за Україну, яка «буде достатньо сильною» на полі бою і за столом переговорів.
Президент подякував партнерам України за фінансову та військову допомогу, зокрема, ініціативи з надання боєприпасів, винищувачів F-16 та систем протиповітряної оборони. Він також висловив думку, що, попри позиції Угорщини та Словаччини, «і угорський, і словацький народи – насправді з нами, з Україною, з українцями, на боці правди». Він також висловив підтримку народам, які відстоюють народу, згадавши Молдову й протести в Грузії.
«І я впевнений, настане день, коли всі ми скажемо: «Жыве Беларусь!» – заявив Зеленський.
Він побажав, щоб 2025 рік став роком України.
«Ми знаємо, що мир нам не подарують. Але ми зробимо все, щоб зупинити Росію й закінчити війну. Те, чого хотів би кожен із нас. За кожним із нас – «Україна-Мати». І вона заслужила жити в мирі. Я нам усім цього бажаю», – сказав голова держави.
Зеленський додав, що в наступному році планує робити все заради миру в Україні.
Моніторинг ООН зафіксував загибель 574 цивільних в Україні протягом осені
Cитуація з правами людини на тлі російської повномасштабної агресії «залишається похмурою», заявляє Управління ООН з прав людини. Про це йдеться в підсумках доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, яка охоплює період із вересня по листопад 2024 року та була опублікована 31 грудня.
За даними моніторингу, у вересні загальна кількість цивільних жертв була найвищою з липня 2022 року – передусім через посилення російських атак на Донеччині, а також використання керованих авіаційних бомб та ударних дронів.
Загалом моніторингова місія задокументувала загибель 574 цивільних за три місяці, ще 3 082 зазнали поранень.
«Кожен факт і кожна цифра в цій доповіді – це історії втрат і людських страждань, які демонструють руйнівний вплив війни на всю Україну», – заявила голова ММПЛУ Даніель Белль.
93% жертв ООН зафіксувало на території, підконтрольній уряду України, зокрема, в Донецькій, Харківській і Херсонській областях, де інтенсивність бойових дій «залишається найвищою».
Місія також звернула увагу на російські атаки на енергетичну інфраструктуру України 17 і 28 листопада, які «продовжують знижувати енергетичний потенціал країни взимку».
Крім того, доповідь містить дані про випадки страт, катувань і жорстокого поводження з військовополоненими:
«З серпня 2024 року кількість достовірних повідомлень про страти українських військовополонених значно зросла. Йдеться про щонайменше 62 жертви внаслідок 19 інцидентів. Управління ООН з прав людини/ММПЛУ провело незалежну перевірку вбивств 15 українських військовополонених, ґрунтуючись на свідченнях свідків і аналізі відео- та фотоматеріалів».
Також ООН цитує нещодавно звільнених військовополонених, які повідомляли, що зазнали в російському полоні катувань – побиття, ураження електричним струмом та тривалого одиночного ув’язнення, також часто фіксувалися випадки сексуального насильства.
Також, констатує ООН, Росія продовжує посилювати контроль на окупованих територіях – окупаційна влада вимагала від мешканців отримати російське громадянство для збереження прав власності та конфіскувала будинки, визнані «покинутими» після насильницького переміщення їхніх власників. Місія звертає увагу на політику РФ щодо «формування лояльності» дітей на окупованих територій:
«Восени 2024 року до шкільної програми на окупованій території було включено новий курс для учнів 8-х класів, що передбачає 170 годин військової підготовки. Програма включає ознайомлення з основними видами гранат, стрілецькою зброєю, ручними протитанковими гранатометами та снайперськими гвинтівками».
За висновками місії, окупанти обмежують свободу віросповідання, зокрема, щодо громади «Свідків Єгови» та мусульманської громади в Криму.
Водночас ООН заявляє про «непропорційні обмеження свободи віросповідання або переконань» через нові законодавчі положення в Україні щодо релігійних організацій, пов’язаних з аналогічними структурами у Російській Федерації.
«У доповіді міститься заклик внести зміни до закону, щоб він повністю відповідав міжнародному праву прав людини», – цитує пресслужба управління ООН.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Кіпер: російські війська атакували Одещину, один чоловік поранений
Російська армія атакувала Білгород-Дністровський район Одеської області крилатою ракетою, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер увечері 31 грудня.
За його даними, обстріл пошкодив адміністративну будівлю агрофірми.
«Постраждав 29-річний чоловік. Наразі поранений у стані середнього ступеню тяжкості в лікарні, наші лікарі надають йому всю необхідну допомогу», – заявив Кіпер.
Голова області додав, що правоохоронці задокументували черговий російський удар по цивільному населенню Одещини.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Генштаб ЗСУ: армія Росії за день 56 разів атакувала на Покровському напрямку, 31 – на Краматорському
Від початку доби на фронті відбулося 188 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зверненні 31 грудня. За повідомленням, найгарячішою є ситуація на Покровському напрямку, російська армія також активна на Лиманському, Краматорському та Курахівському напрямках.
На Харківському напрямку армія РФ один раз «безуспішно» атакувала поблизу Вовчанська, на Куп’янському – сім разів намагалася просунутися до українських позицій неподалік Лозової, Нової Кругляківки та Загризового, всі атаки зупинили Сили оборони.
На Лиманському напрямку ЗСУ відбили 18 російських атак у районах Надії, Першотравневого, Зеленого Гаю, Новоєгорівки, Ямполівки, Тернів, Діброви та в напрямках Дружелюбівки, Чернещини, Новосергіївки.
Запоріжжя в новорічну ніч обстрілюють сили РФ, пролунали вибухи
У новорічну ніч Запоріжжя зазнає повітряної атаки з боку російських військових, у місті триває тривога.
«Суспільне» інформує, що в Запоріжжі чули щонайменше два вибухи.
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські військові запустили по обласному центру ударні безпілотники.
Перед цим сили РФ атакували Запорізьку область корегованими авіабомбами.
Станом на 22:50 за Києвом, повітряна тривога триває в Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській та Кіровоградській областях (у Криму та на Луганщині небезпека не скасовується багато місяців).
«Новорічне диво»: на Херсонщині повернули з окупованих територій чотирьох дітей
З тимчасово окупованої території Херсонської області на підконтрольну Україні територію повернули чотирьох дітей, двох хлопчиків і двох дівчаток, від 3 до 17 років. Діти разом зі своїми близькими перебувають у безпеці, повідомив 31 грудня керівник ОВА Олександр Прокудін.
«Справжнє новорічне диво!.. Кожен і кожна пережили те, чого не має знати жодна дитина, – російський терор, погрози, допити рідних. Головне, що ці жахіття позаду. І тепер діти разом зі своїми близькими – у безпеці. Їм надають усю необхідну медичну та психологічну допомогу», – вказав чиновник.
Як додав Прокудін, це стало можливим завдяки ініціативі президента України Bring Kids Back UA та роботі благодійної організації Save Ukraine.
Від початку 2024 року з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонської області вдалося повернути 246 дітей.
МВА: у Херсоні через російський обстріл поранена жінка
Російська армія обстріляла Херсон увечері 31 грудня, повідомив голова міської військової адміністрації Роман Мрочко.
Він додав, що до однієї з міських лікарень доправили 71-річну жінку.
«Вона отримала мінно-вибухову та закриту черепно-мозкову травми, струс головного мозку, забиту рану голови внаслідок ворожого обстрілу Дніпровського району близько 20.30», – заявив Мрочко.
За його даними, на момент російської атаки постраждала перебувала в приміщенні.
Читайте також: Армія РФ атакувала дроном таксі у Херсоні, поранений водій – влада
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Зеленський призначив Андрія Тупікова начальником департаменту контррозвідки СБУ
Новим начальником департаменту контррозвідки Служби безпеки України став Андрій Тупіков. Відповідний указ 31 грудня підписав президент України Володимир Зеленський.
Андрій Тупіков є майором Міністерства внутрішніх справ України.
13 серпня 2015 року за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час бойових дій та під час виконання службових обов'язків, його було нагороджено орденом Данила Галицького.
Чи стане 2025-ий роком справедливого миру для України?
- Морский дрон влучає у повітряну ціль: Україна демонструє дива
Український морський дрон збив російський військовий гелікоптер поблизу узбережжя Криму, а інший вертоліт Росії зазнав ушкоджень, але до аеродрому долетів, повідомляє ГУР. Це вперше в світі морський дрон збив ракетою повітряну ціль. Чи є Україна піонером застосування морських дронів? Яка взагалі роль безпілотників у цій війні? ЗСУ від 2024 року мають спеціальний вид військ – Сили безпілотних систем.
- Переговори будуть? Які надії на справделивий мир?
Як Україна намагається посилити позиції на майбутніх мирних переговорах? Що чекати від візиту до Києва представника Трампа Кіта Келлоґа? І чи роком справедливого миру чи простого перемир’я?
- Rolls-Royce Spectre серед війни
Розслідування Михайла Ткача про те, як 13 українців купили люксусові автівки Rolls-Royce Spectre на третьому році війни. Чи донатять власники авто за 600 тисяч доларів на ЗСУ? І чи немає в цих придбаннях корупційної складової? А що з моральної точки зору?
- Дід Мороз проти Санта Клауса: новорічна параноя в Росії
В Росії напередодні Нового року Дід Мороз з ракетником збивають сани Санта Клауса. Санту також «заборонили» в Білорусі. Чому така антизахідна параноя в авторитарних країнах? І де тут Україна зі Святим Миколаєм?
Про це і не тільки дивіться у програмі Свобода Live:
США запровадили санкції проти центру російського ідеолога Дугіна
Сполучені Штати включили до списку санкцій «Центр геополітичних експертиз», заснований ультранаціоналістичним російським ідеологом Олександром Дугіним. Під обмеження також потрапили директор цього центру Валерій Коровін та суддя Міщанського суду Москви Олеся Менделєєва.
За даними Міністерства фінансів США, «Центр геополітичних експертиз» та Коровін намагалися втрутитися в президентські вибори 2024 року. З тієї ж причини санкції накладені на іранський Центр виробництва когнітивного дизайну, який, як стверджується, пов’язаний із Корпусом вартових ісламської революції.
Суддя Менделєєва включена до списку санкцій у рамках «Акту Магнітського», який передбачає обмеження для представників російської влади, відповідальних за порушення прав людини.
У 2022 році Менделєєва засудила колишнього муніципального депутата Олексія Горінова до семи років позбавлення волі у справі про поширення так званих «фейків» про російську армію, йдеться в повідомленні американського фінансового відомства.
Зеленський підписав закон про відстрочку від мобілізації для родичів загиблих або зниклих на війні
Президент України Володимир Зеленський підписав закон №12104, який передбачає відстрочку від мобілізації для громадян, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час війни.
Документ вносить зміни до статті 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в якій йдеться, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час бойових дій.
20 листопада Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №12104 щодо уточнення підстави для надання відстрочки військовозобов’язаним чоловікам та жінкам, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях.
«Більшість успішних українських операцій відбуваються в інформаційній тиші»
«Безстрашні люди, ризикуючи життям, а іноді ціною свого життя там просувалися вперед»
«Треба було взяти спочатку Роботине, далі прорватися на Токмак. Такі були задачі».
Це був один із найскладніших напрямків українського фронту, згадує український контрнаступ журналіст, письменник і нині речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін, який у червні 2023 року долучився до 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура». Тоді ж перед бригадою поставили непросте завдання – проривати російську оборону у Запорізькій області у напрямку міста Токмак. Російські військові облаштували там декілька ліній оборони та встановили на шляху контрнаступу українських сил безліч мінних полів. Також бійцям ЗСУ заважала бойова авіація армії РФ.
В інтервʼю для проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» Дмитро Лазуткін розповів детальніше про те:
- Що відбувалось у 2023 році на Запорізькому напрямку?
- Що заважало досягнути більших успіхів ЗСУ влітку минулого року на полі бою?
- Про які епізоди російсько-української війни вже можна прочитати у книжках?
Дмитро Лазуткін , до того як долучився до ЗСУ і потрапив на Запорізький напрямок був журналістом та письменником.
– Що є схожим, а у чому різниця між роботою воєнкорів і медійною роботою безпосередньо у лавах ЗСУ?
Лазуткін:
– Задачі, які були у мене в бригаді, вони також пов'язані з діяльністю, яка дотична до медіа, тому що я возив багато журналістів на позиції до різних підрозділів. Таким чином знайомився і з бригадою, і з її діяльністю, і з бойовою роботою. Тому що у 47-ої бригади були «Бредлі». Всі американські журналісти хотіли приїхати і познімати «Бредлі», як вони їздять, записати інтерв'ю з мехводами, побачити бажано якусь бойову роботу, щоб мати відео з дронів або так, щоб побувати всередині. Для того, щоб перед своїми платниками податків відзвітувати і показати, що воно працює. Я таким чином доволі швидко знайомився з бригадою, з людьми, які там працюють.
Але відрізняється це, дійсно, від журналістської роботи доволі суттєво. Не лише на Київщині, на Чернігівщині, на Харківщині.
Лазуткін зізнається, що в нього було внутрішнє бажання долучитися саме до війська. А тоді якраз йшла велика кампанія «Гвардії наступу».
На фронті від початку доби відбулося 117 боїв – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 31 грудня до 16:00 на фронті відбулося 117 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ. Майже половина боїв зафіксована на двох напрямках – Краматорському та Покровському.
«На Краматорському напрямку окупанти 22 рази штурмували наші підрозділи в районах населених пунктів Часів Яр, Ступочки, Біла Гора та Предтечине, 13 боєзіткнень ще тривають.
З початку доби на Покровському напрямку противник вже здійснив 30 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій в районах населених пунктів Зелене Поле, Баранівка, Новоторецьке, Промінь, Лисівка, Мирноград, Даченське, Зелене, Новий Труд, Вовкове, Піщане та Нововасилівка. Сили оборони стримують натиск і на даний час відбили 23 атаки противника», – вказано в денному зведенні.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Торецькому, Курахівському, Времівському та Оріхівському напрямках.
«У Курській області українські захисники відбивають чотири наступальні дії загарбників», – додають у Генштабі.
У 2024 році з окупованих територій повернули 449 дітей – Єрмак
У 2024 році на підконтрольну Україні територію повернули вже 449 дітей, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
«Від початку 2024 року повернули вже 449 дітей. Серед них – п’ятеро, які нещодавно разом з мамами вирвалися з тимчасово окупованих територій у межах ініціативи Президента України Bring Kids Back UA», – зазначив керівник ОП.
За словами Єрмака, «Матвій, якому ледь виповнилося пів року, бачив, як російські загарбники чотири рази викрадали його маму й катували».
Також він розповів, що «15-річному Трохиму, який утратив тата та залишився без мами, росіяни погрожували повісткою, аби змусити служити в лавах армії РФ».
Росія впроваджує ноу-хау, яке стало «величезною проблемою» для ЗСУ – Буданов
Україна все ще випереджає Росію в контексті війни дронів, але зараз «росіяни масово використовують FPV-дрони з кабелем, що створює величезну проблему», заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в ефірі телемарафону.
«У війні дронів все ж таки ми все ще перемагаємо, але росіяни масово пішли на використання дронів з кабелем. Це те, що називають оптоволокном. Так, це величезна зараз для нас проблема», – підкреслив Буданов.
Він пояснив, що «такі FPV-дрони росіян неможливо зупинити за допомогою засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ)».
«Це таке ноу-хау і тренд цього року», – додав начальник ГУР.
За словами Буданова, «наступного року планується робота над тим, щоб знайти технологічне рішення для протидії величезній кількості таких безпілотників».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
У ЗСУ розповіли, чи є загроза наступу сил РФ на Дніпропетровщину
Уже майже два місяці «загострюється ситуація» навколо Великої Новосілки Донецької області. У разі захоплення цього населеного пункту сили РФ «зможуть продовжити наступ у кількох напрямках, зокрема й у бік Дніпропетровської області», розповів начальник відділення комунікацій 48-ї окремої артилерійської бригади Богдан Петренко в ефірі телемарафону.
За його словами, «росіянам необхідно прикласти ще величезну кількість зусиль, аби дійти до адмінмежі Донецької області».
Як зазначив Петренко, «наміри росіян наштовхуються на значний опір українських військ, що ускладнює їхні спроби просунутися вперед. ЗСУ знищують особовий склад ворога на етапі підвезення та висадки».
Представник бригади наголосив, що «коли українські захисники перебувають в обороні, відбувається системне знищення спроможності противника здійснювати будь-які наступальні дії. Російські резерви дійсно великі, але вони не нескінченні».
«Росіяни фактично розплачуються за кожен квадратний метр, за кожен квадратний кілометр кров’ю свого особового складу, якої вони не шкодують», – зазначив він.
Кабмін змінив правила перетину кордону для чоловіків від 18 до 25 років
Кабінет міністрів України ухвалив рішення про внесення змін до правил перетину державного кордону чоловіками віком від 18 до 25 років під час дії воєнного стану, повідомив постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Передбачено, що в разі запровадження на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, які проходили військову службу за контрактом у Збройних силах або розвідувальному органі Міністерства оборони, та які до укладення такого контракту не проходили військову службу (крім базової військової служби), здійснюють уповноважені службові особи Держприкордонслужби за умови виконання правил перетинання державного кордону та наявності: довідки, виданої командиром військової частини (керівником районного (об’єднаного районного), міського (районного в містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), керівником відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони, із зазначенням відомостей щодо укладання такого контракту.
Відповідно до змін, пропуск через державний кордон також здійснюється за наявності військово-облікового документа.
Пріоритетом Туреччини у 2025 році стане завершення війни в Україні – Ердоган
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган назвав кінець війни в Україні «пріоритетом» для Стамбулу у 2025 році.
У своєму відеозверненні турецький лідер відзначив, що Стамбул сподівається на початок «нової ери» на півночі.
«Нашим пріоритетом залишається покласти край війні між Росією та Україною, які є нашими сусідами з Чорного моря, справедливим миром. Ми сподіваємося, що нова ера почнеться на нашій півночі у 2025 році», – заявив президент Туреччини.
Раніше агентство Bloomberg повідомило, що Ердоган має намір оголосити свій план заморожування російсько-української війни на саміті «Групи двадцяти» в бразильському Ріо-де-Жанейро 18 листопада. Пропозиція президента Туреччини передбачає створення демілітаризованої зони на Донбасі та розміщення там міжнародних військ. За планом Ердогана, Україна щонайменше на 10 років відкладе обговорення вступу до НАТО, розповіли агентству джерела.
Італія виділяє 13 мільйонів євро на відновлення енергетики України – МЗС
Італія оголосила про виділення 13 мільйонів євро в рамках Фонду підтримки енергетики України, йдеться у повідомленні пресслужби МЗС країни.
Відомо, що допомогу спрямують на відновлення енергетичної інфраструктури країни, яка постраждала від атак РФ. Зазначається, що рішення було ухвалене за дорученням міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні.
Як повідомили у Міністерстві закордонних справ Італії, «цей внесок є одним із найбільших серед країн-донорів та має на меті стабілізувати електропостачання для мільйонів українців, які переживають важкі часи війни».
В Італії підкреслили, що «ця підтримка є важливим кроком у зусиллях із відновлення енергетичних систем, які зазнали серйозних пошкоджень внаслідок численних атак російських військ».
«Внесок Італії – один з найбільших внесків однієї країни - допоможе стабілізувати постачання електроенергії мільйонам постраждалих від війни українців у цей складний час», – йдеться у заяві МЗС країни.
Також повідомляється, що Фонд підтримки енергетики України продовжує «ефективно працювати, оскільки атаки РФ на енергетичні об’єкти України тривають».
«Пожертва Італії є знаком глобальної солідарності та підкреслює безсумнівну важливість Фонду у наданні своєчасної та ефективної допомоги енергетичному сектору України», – наголосили в італійському відомстві.
Раніше, 12 грудня, у Берліні відбулася зустріч очільників зовнішньополітичних відомств Великої Британії, Іспанії, Італії, Німеччини, Польщі, Франції, України та Високої представниці ЄС із закордонних справ та політики безпеки.
«За підсумками зустрічі міністри семи країн Європи та глава дипломатії ЄС ухвалили Берлінську декларацію, яка підтвердила міцну солідарність і рішучу підтримку України з боку партнерів у цей вирішальний момент протистояння російській агресії», – інформує Міністерство закордонних справ України.
В Італії можуть почати всиновлювати евакуйованих дітей-сиріт. Україна судиться
Понад сотню неповнолітніх вихованців дитячих будинків з України вже майже третій рік не вдається повернути додому. Задля безпеки їх тимчасово евакуювали на сонячний півострів з початком широкомасштабної війни. А коли ж Київ підняв питання повернення дітей, то зіткнувся з тим, що місцеві суди у справах неповнолітніх не завжди дають дозвіл. Пояснюють, що «захищають дітей від небезпеки війни та ризику участі у воєнних діях з набуттям повноліття».
Ці трибунали фактично позбавляють Україну права захищати інтереси своїх громадян всупереч міжнародним конвенціям та іншим документам, які підтверджують юрисдикцію Києва стосовно тимчасово переміщених вихованців. Упродовж поточного року ситуація ускладнилася, бо італійські куратори малолітніх масово подали запит на зміну юридичного статусу своїх підопічних. А це, застерігають правники й дипломати, дедалі більше перешкоджає репатріації дітей або ж навіть – унеможливлює її.
Як живуть неповнолітні українці на Апеннінах? Що про конфлікт кажуть у Римі? І до яких заходів вдається Київ?
Проєкт Радо Свобода «Ти як?» вкотре повертається до теми і розповідає нові подробиці. Читайте і дивіться за лінком