До Львова перевезли з Покровська і перепоховали останки воїна УПА, громадського діяча Данила Шумука
У Львові на Полі почесних поховань Личаківського цвинтаря 27 грудня перепоховали останки воїна Української Повстанської армії (УПА), громадського діяча, учасника Української Гельсінської Групи Данила Шумука. Він помер у Покровську у 2004 році і був похований на місцевому цвинтарі.
«У Покровську все горить і вибухає. Данило Шумук – гідний такого поховання і ніде немає такого Пантеону, як у Львові. Я всі організаційні речі погоджувала з ініціаторами перепоховання, українськими істориками, які захищають зараз Україну. Для мене це важливий день, наче б мала відчувати сум, а я духовно втішена, що він буде тут і його могилу не зруйнують окупанти», – каже онучка Данила Шумука Ніна Калач.
Львівська міська рада погодила перепоховання українського воїна УПА, який понад 40 років провів у польській і радянській тюрмах та в нацистському концтаборі.
Із січня переселенці почнуть отримувати субсидію на оренду житла – Шмигаль
У січні 2025 року переселенці зможуть отримати субсидію на оренду житла, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
За його словами, у межах ініціативи «Зимова підтримка» уряд запроваджує субсидію на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. Ця програма запрацює вже в січні 2025 року.
«Ми розуміємо труднощі, з якими стикнулися люди, що покинули власні домівки. Вимушені переселенці, які витрачають понад 20% своїх доходів на оренду житла, зможуть податися на субсидію, і держава частково компенсує їм ці витрати», – зазначив Шмигаль.
За словами посадовця, уряд також компенсує орендодавцям частину податків на дохід за умови здачі квартири або будинку внутрішньо переміщеним особам офіційно за договором.
«Субсидія на оренду житла для ВПО тепер буде діяти в усіх регіонах. Сьогодні ухвалили відповідні зміни», – додав прем’єр.
Раніше у Мінсоцполітики запевнили, що розмір субсидії збільшиться через зростання тарифу на електроенергію.
Кабмін надав бронь від мобілізації ще одній категорії українців
Кабінет міністрів вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, йдеться у відповідній постанові Кабміну від 26 грудня 2024 року № 1498.
Згідно з документом, можуть бути заброньовані «священнослужителі за переліком посад, затвердженим ДЕСС» (Державною службою України з етнополітики та свободи совісті).
Уряд визначив, заброньовано може бути до 50% священнослужителів релігійних організацій.
«Водночас на них не розповсюджується вимога щодо зарплати, яка зараз становить 20 тисяч для критично важливих підприємств, співробітників яких можуть забронювати», – кажуть у документі.
18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».
Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.
Армія РФ захопила Курахове? Чи ні? Що відомо на зараз
Армія Росії, ймовірно, після двох місяців боїв повністю захопила місто Курахове Донецької області, йдеться у звіті за 26 грудня американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики зазначили, що росіяни могли просунутися на захід до адмінмежі міста і взяти також поля на південь від нього, а також на північ від селища Дального на південний схід.
Водночас в Інституті не продемонстрували доказів, а лиш послалися на повідомлення російських воєнблогерів, які теж виявилися суперечливими.
Ні український Генштаб, ні проєкт DeepState, не коментували ці повідомлення.
Військове відомство повідомило про 23 атаки на Курахівському напрямку – зокрема, і в районі самого міста, а також про 24 атаки на Времівському напрямку. За даними DeepState, РФ мала лише обмежені успіхи в Кураховому та біля Дальнього.
Аналітики ISW вважають, що у разі взяття Курахового армія РФ може спробувати піти далі на захід трасою – на Запоріжжя.
Генштаб повідомляє про 100 боєзіткнень від початку дня, третина – на Покровському напрямку
Ситуація на фронті «залишається складною та напруженою», російська армія продовжує спроби прорвати оборону українських військ, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у зведенні на 16 годину 27 грудня. Від початку доби на цей час нарахували 100 бойових зіткнень.
За зведенням, на Харківщині російські війська двічі штурмували оборонні рубежі Сил оборони біля Вовчанська, триває бій. На Куп’янському напрямку російська армія за підтримки штурмової авіації двічі активно атакувала позиції українських підрозділів у районах Лозової. Українські війська «стійко тримають оборону, боєзіткнення ще тривають», повідомляє штаб.
Також тривають п’ять боєзіткнень на Лиманському напрямку, де ЗСУ відбили 17 атак. Командування також звітує про відбиті штурми на Сіверському, Краматорському та Торецькому напрямках, на останньому триває один бій.
«З початку доби на Покровському напрямку противник вже здійснив 34 спроби потіснити наших захисників із займаних позицій в районах Миролюбівки, Променя, Воздвиженки, Лисівки, Даченського, Нового Труда, Шевченка, Новоєлизаветівки, Нововасилівки та Вовкового. Сили оборони стримують натиск і на даний час відбили 25 атак противника. Втрати ворога уточнюються», – йдеться в зведенні.
Генштаб повідомляє про бої, які тривають на Курахівському напрямку, поблизу Петропавлівки, Слов’янки, Дачного та Курахового. Дев’ять російських атак вже відбили, три сутички тривають.
Також армія РФ сім разів атакувала на Времівському напрямку, тривають чотири боєзіткнення. Також Сили оборони відбили 11 російських наступальних дій у Курській області, шість зіткнень тривають.
Російські війська зводять фортифікаційні споруди, які насичують піхотою на схід від Великої Новосілки на Времівському напрямку, повідомив проєкт DeepState увечері 25 грудня.
За словами аналітиків, агресор також активно застосовує піхоту, щоб закріпитись у селі Новий Комар, що на півночі від Великої Новосілки. Аналітики зазначили, що ЗСУ вдається вражати піхоту супротивника.
«Цей військовий збір є непосильним»: бізнес та військові реагують на підвищення податку
Закон про підвищення податків запрацював з 1 грудня 2024 року. Він передбачає, зокрема, підвищення військового збору з 1,5% до 5%. Головні зміни стосуються підвищення військового збору для тих, хто його вже платив, а також його запроваджують для тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування.
Радіо Свобода з'ясувало:
- Хто платитиме більше?
- Скільки додаткових коштів очікують отримати в держбюджет у 2025 році?
- Як підвищення ставки вплине на малий бізнес?
Що передбачають зміни?
Згідно з новим законом, військовий збір буде направлятися через спецфонд на фінансування Збройних сил України. Раніше ж кошти зі збору надходили до державного бюджету. І хоч цільовим призначенням цих надходжень було додаткове фінансування війська, вони могли бути перенаправлені на інші потреби.
Сили РФ атакували селище на Херсонщині, постраждав чоловік – влада
На Херсонщині сили РФ атакували з дрона селище Білозерка, йдеться у повідомленні обласної військової адміністрації.
«У Білозерці через атаку російського БпЛА постраждав місцевий житель», – кажуть в ОВА.
Як зазначається, «внаслідок скидання вибухівки з дрона 51-річний чоловік, який перебував на вулиці, дістав вибухову травму, уламкові поранення ноги та спини. Потерпілого доставили до лікарні для надання меддопомоги».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга висловив співчуття Азербайджану через катастрофу літака його авіаліній.
«Катастрофа літака «Азербайджанських авіаліній» жахлива. Висловлюємо співчуття Азербайджану. Примітно, що російські ЗМІ збрехали про причини катастрофи, і що Росія змусила пошкоджений літак перетнути море, швидше за все, намагаючись приховати докази свого злочину», – зазначив він у новому дописі в соцмережі Х.
Сибіга назвав фото й відео із салону та після аварії «беззаперечним доказом, що вказує на російську зенітну систему». Також він закликав до «справедливого та неупередженого розслідування», щоб забезпечити притягнення винних до відповідальності.
«Ми не повинні дозволяти Росії брехати, уникати відповідальності чи перекладати провину», – наголосив міністр.
Літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, який прямував зі столиці Азербайджану Баку до російського Грозного, розбився поблизу міста Актау в Казахстані вранці 25 грудня. Літак упав після того, як його відмовилися прийняти аеропорти у Росії. На борту перебували 67 людей, зокрема п’ятеро членів екіпажу. Внаслідок авіакатастрофи загинули 38 людей, 29 вижили.
Після авіакатастрофи президент Азербайджану Ільгам Алієв говорив, що владі країни невідомі причини катастрофи літака Azerbaijan Airlines. Пізніше Euronews та Reuters із посиланням на джерела в Азербайджані повідомили, що причиною катастрофи стала ракета російської ППО.
Україні надають військову допомогу вісім міжнародних коаліцій – Міноборони
Вісім коаліцій спроможностей, до складу кожної входять від шести до 21 країни, діють для надання допомоги у забезпеченні конкретних потреб Сил оборони України, повідомляє Міністерство оборони України.
Як зауважили у міністерстві, «у вересні 2023 року формат надання міжнародної допомоги Україні трансформувався у так званий «Рамштайн 2.0».
«Це означає, що союзники України переходять до надання військової допомоги переважно не на двосторонній основі, а у діяльності відповідних коаліцій, що координують, систематизують і, як наслідок, сприяють збільшенню обсягів міжнародної військової допомоги», – наголосили у Міноборони.
За даними відомства, усі потреби Сил оборони в озброєнні, військовій техніці й підготовці особового складу розділені за вісьмома напрямами коаліцій:
- авіаційних спроможностей;
- морських спроможностей;
- інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони;
- артилерії;
- бронетанкової техніки та маневреності;
- дронів;
- розмінування;
- ІТ.
«Кожну коаліцію очолили країни-лідери, які координують їх роботу. Водночас деякі союзники взяли на себе провідні зобовʼязання одразу в кількох коаліціях», – кажуть у відомстві.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна намагається збільшити власне виробництво зброї, частково виробляючи її спільно з партнерами.
За словами президента Володимира Зеленського, Україна вже виробляє боєприпаси 155-го калібру, далекобійні та морські дрони. Також прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна виходить на «значні» обсяги виробництва артилерійських систем та броньованої техніки.
У Нацгвардії розповіли, скільки вогневих груп захищають критичну інфраструктуру
Критичну інфраструктуру України захищають 900 вогневих груп, близько 500 з яких – мобільні, зазначив командувач Національної гвардії України Олександр Півненко в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».
«У нас понад 900 вогневих груп, з них близько 500 – мобільних вогневих, решта – стаціонарні», - сказав Півненко.
Він розраховує на поліпшення якості роботи вогневих груп.
«Коли отримаємо технічну допомогу – всі вогневі групи будемо перетворювати на мобільні вогневі, щоб вони могли діяти більш результативно», – додав командувач Нацгвардії.
За словами Півненка, американська сторона допомагає з посиленням захисту критичної інфраструктури.
«Має вплив на Росію»: речник МЗС про роль Китаю у наближенні миру в Україні
2024 рік став роком розвитку відносин України та Китаю, заявив речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий у відповідь на запитання журналістки Радіо Свобода про підсумки року у двосторонніх відносинах країн.
Тихий зазначив, що після тривалої паузи між Україною та Китаєм відбулося кілька контактів.
«Відбулися і двосторонні політичні консультації між Україною та Китаєм влітку, і на рівні заступників міністрів закордонних справ. І перший за останні 12 років візит міністра закордонних справ України до Китаю безпосередньо, де були переговори. І зустріч міністрів закордонних справ України та Китаю в Нью-Йорку на полях Генеральної асамблеї ООН», – сказав Тихий.
За його словами, це свідчення того, що «політичний діалог між Україною та КНР розвивається».
«І дуже важливо, що це прямий діалог без посередників і є можливість обмінюватися безпосередньо думками», – зазначив спікер МЗС.
Георгій Тихий також додав, що в МЗС вважають важливою участь і роль Китаю для наближення справедливого миру в Україні.
«Міністр Андрій Сибіга наголошував на тому, що Китай – це одна з тих країн, яка може мати вплив і має вплив на Російську Федерацію. І цей контакт з китайською стороною ми підтримуємо і надалі», – заявив речник зовнішньо-політичного відомства.
ДСНС: на Сумщині рятувальники дістали з-під завалів тіло чоловіка
На Сумщині рятувальники деблокували тіло чоловіка, який загинув через російський обстріл прикордоння, повідомила 27 грудня Державна служба із надзвичайних ситуацій.
Загиблого чоловіка знайшли фахівці ДСНС під завалами зруйнованого будинку в одному з прикордонних населених пунктів Сумського району.
Путін не проти, аби можливі переговори відбулись у Словаччині: у МЗС України відреагували
Росія стверджує, що Словаччина начебто запропонувала, щоб ймовірні переговори відбулись на її території. Але Україна нагадала Братиславі про формулу миру, зазначив речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий на пресконференції.
Раніше президент РФ Володимир Путін заявив, що «Словаччина нібито готова стати майданчиком для можливих переговорів між Україною та РФ». За його словами, це «питання він обговорював на зустрічі з прем’єром Словаччини Робертом Фіцо».
Путін заявив, що «не проти того, що ймовірні переговори пройшли у Словаччині».
«Так, ми не проти, якщо до цього дійде. Чому ні? Словаччина займає таку нейтральну позицію, на наш погляд. Це прийнятний для нас варіант», – заявив Путін.
У МЗС України відповіли на таку заяву лідера РФ.
Майже половина українців вважають, що перемога Трампа наближає мир в Україні – опитування КМІС
45% опитаних українців вважають, що перемога Дональда Трампа на виборах у США наближує мир в Україні. Про це свідчать дані соціологічного дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у грудні.
Соціологи зазначають, що з тих, хто вважає, що мир стає значно ближчим – 15%, а решта 30% говорять, що мир стає лише трохи ближчим.
Про те, що мир, навпаки, стає більш віддаленим, говорять 14% (про значне віддалення – 5%, про деяке – 9%). Решта 40% або вважають, що нічого не зміниться, або не змогли визначитися зі своєю думкою.
Водночас лише 7% опитаних переконані, що мир може бути повністю справедливий для України. І лише 11% мають думку, що мир буде повністю несправедливий для України.
Загалом же 23% українців вважають, що при Трампі мир буде переважно або повністю справедливим для України. Вважають, що буде переважно чи повністю несправедливим – 31%. Ще 29% вважають, що буде і виконання вимог України, і поступки Росії і важко сказати, чого саме буде більше. Решта 18% не змогли визначитися із своєю думкою.
Сили РФ спробували висадитися на острів Козацький під Херсоном, але зазнали втрат – ЗСУ
Російські військові спробували висадитися на острів Козацький під Херсоном, йдеться у повідомленні речника Сил оборони півдня України Владислава Волошина в ефірі телемарафону.
Він зазначив, що «на Придніпровському напрямку ворог продовжує і штурмові дії, і обстріли».
«За минулу добу (26 грудня – ред.) він продовжував намагання висадитися на острів Козацький. Проте успіху не зазнав, висадитися не зміг, зазнав втрат в техніці», - сказав речник.
За словами Волошина, «серед втрат ворога, зокрема, човни, плавзасоби і особовий склад».
Острови у гирлі Дніпра, по якому фактично проходить зона поділу Херсонської області та правобережну та лівобережну, знаходяться у так званій «сірій зоні» бойових дій. Сили РФ намагаються взяти контроль над ними, оскільки це допоможе закріпитися на правобережжі.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Помер від поранень – розвідка Південної Кореї про солдата КНДР, який, ймовірно, потрапив у полон ЗСУ
Північнокорейський солдат, який, ймовірно, потрапив у полон до українських військовослужбовців, помер від отриманих поранень, повідомила 27 грудня Національна розвідувальна служба Південної Кореї.
«Через розвідувальне агентство союзника було підтверджено, що північнокорейський солдат, захоплений живим 26 грудня, щойно помер через погіршення стану здоровʼя», – йдеться в заяві південнокорейського відомства.
Вранці у пʼятницю розвідка Південної Кореї підтвердила, що українські військові взяли в полон пораненого північнокорейського солдата, який воював на боці Росії.
Про взяття в полон північнокорейського військового у Курській області РФ повідомляв український сайт «Мілітарний».
«Росія має засоби для удару по Європі на глибину 2000 км». Що НАТО має протиставити «Орешнику»?
НАТО повинно мати у своєму арсеналі далекобійну зброю, щоб реагувати на загрозу нової російської гіперзвукової балістичної ракети «Орешник». Про це в інтерв'ю Defense News розповів командувач НАТО з питань трансформації адмірал П'єр Вандьє, передає Голос Америки.
Більшість засобів стримування, створені НАТО за часи Холодної війни із СРСР і його сателітами, перестали працювати в останні 4-5 років. США та Росія вийшли із Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. НАТО постав перед гострою необхідністю сторити щось нове для відновленн балансу і стримування агресивних намірів Росії.
«Ми повернулися до питання, яке ми спостерігали у 1980-х роках, коли у вас може бути балістична зброя великої дальності, здатна загрожувати Європі... Зараз ми знову перебуваємо в час, коли такі ракети можуть вільно застосовуватися», – наголосив генерал, командувач НАТО з питань трансформації адмірал П'єр Вандьє в інтерв'ю DefenseNews.
«Стабільність – це здатність давати відповідь. Якщо Росія має засоби для удару по Європі на глибину 2000 км, потрібно бути спроможним відповісти. Стримування – це спосіб тиснути на ворога до того, як він прийде до вас. Він повинен думати про наслідки своїх дій, перш ніж їх здійснити. Сьогодні ми бачимо цілком протилежне», – сказав генерал.
ГУР заявляє про удар HIMARS під час польової наради офіцерів РФ у Запорізькій області
Офіцерів керівного складу російської армії «ліквідовано» внаслідок операції Сил оборони України, повідомила 27 грудня пресслужба Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
«Співробітники ГУР здобули інформацію щодо запланованої зустрічі за участю офіцерів командування 4-ї гвардійської військової бази окупаційних сил РФ, які беруть участь у злочинній війні проти України у Запорізькій області» – йдеться у дописі.
Розвідники зазначили, що одразу після початку польової наради Сили оборони завдали високоточного удару з HIMARS і атакували дронами скупчення російських офіцерів та їхніх транспортних засобів.
За даними ГУР, внаслідок операції «ліквідовано» трьох офіцерів російських військ, також знищено пʼять одиниць автомобільної техніки.
Російська сторона цю інформацію не коментувала.
Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити ці дані.
15 грудня Служба безпеки України повідомляла, що Сили оборони провели «багатоетапну спецоперацію», в результаті якої були знищені російські цистерни з пальним. Локомотив уразили РСЗО HIMARS ОСУВ «Таврія».
Виробники ракети «Орешник» використовують обладнання німецьких і японських компаній – FT
Російські виробники ракети середньої дальності «Орешник» використовують обладнання німецьких та японських компаній, пише Financial Times.
Російський лідер Володимир Путін заявив, що 21 листопада ракетою «Орешник» Росія завдала удару по Дніпру. Запущена балістична ракета була в «без’ядерному гіперзвуковому оснащенні», а не з ядерною боєголовкою. Представниця міністерства оборони США Сабріна Сінгх під час брифінгу сказала, що «Орешник» був створений на основі російської моделі міжконтинентальної балістичної ракети РС-26 «Рубіж».
За даними видання, Московський інститут теплотехніки (МІТ) та концерн «Созвездие», яких Головне управління розвідки України (ГУР) вважає розробниками «Орешника», набирали співробітників, які знають обладнання японської Fanuc та німецьких Siemens та Heidenhain.
Московський інститут теплотехніки, який є провідним закладом із розробки російських твердопаливних балістичних ракет, в оголошеннях у 2024 році вказував, що використовує системи металообробки Fanuc, Siemens та Heidenhain. Усі три компанії виробляють системи управління для верстатів із числовим програмним управлінням (ЧПУ). Вони були вказані і в оголошеннях концерну «Созвездие», стверджує Financial Times.
У виробництві «Орешника», пише видання, також бере участь федеральний науково-виробничий центр «Титан-Барикади». На відео, розміщеному на початку року, підприємство показало співробітника, який стояв перед обладнанням із написом Fanuc.
ISW повідомляє про ймовірне захоплення Курахового російськими військами. Генштаб не коментував
Російські війська, ймовірно, захопили Курахове у Донецькій області після двох місяців інтенсивних наступальних дій, спрямованих на захоплення населеного пункту, йдеться в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) від 26 грудня.
За оцінками ISW, російські війська, ймовірно, просунулися до адміністративних кордонів Курахового і захопили населений пункт і поля на південь від населеного пункту і на північ від Дальнього.
Російські військові блогери стверджують, що підрозділи російської 5-ї мотострілецької бригади підняли прапор над західною частиною Курахового. Водночас, підрозділи 110-ї та 114-ї мотострілецьких бригад 51-ї ЗВА, а також 20 і 150 мотострілецьких дивізій, ведуть наступ уздовж північного та південного флангів Курахового.
«Російські джерела оприлюднили суперечливі заяви про масштаби російського просування в Кураховому: деякі мілблогери стверджували, що російські війська просунулися за межі Курахового в напрямку Дачного (на захід від Курахового), в той час як інші стверджували, що російські війська безуспішно атакують Курахівську теплову електростанцію (ТЕС) на захід від Курахового – яка, за оцінками ISW, знаходиться за межами адміністративних кордонів Курахового», – йдеться у звіті.