Доступність посилання

ТОП новини
Бійці бригади «Хижак» готують міномет до обстрілу російських позицій на передовій поблизу Торецька. 20 грудня 2024 року
Бійці бригади «Хижак» готують міномет до обстрілу російських позицій на передовій поблизу Торецька. 20 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Україна від 1 січня припинить транзит газу з Росії. Що це означатиме?

22 грудня очільник Росії Володимир Путін зустрівся з прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо у Кремлі. Це рідкісний візит лідера країни ЄС до Москви, на тлі завершення дії контракту про транзит російського газу до Європи через Україну. На це звертає увагу «Голос Америки», пропонуючи пояснення ситуації від Reuters.

Президент Володимир Зеленський 19 грудня заявив, що Україна не здійснюватиме транзит російського газу, якщо не отримає гарантій того, що Кремль не отримає фінансової вигоди від продовження війни.

Того ж дня російський очільник Володимир Путін заявив, що було зрозуміло, що з Києвом не буде нової угоди щодо транзиту російського газу через Україну до Європи.

Агенція Reuters зібрала інформацію про те, що станеться, коли російський газ від 1 січня 2025 року припинить текти по українських трубах та хто найбільше від цього постраждає. Читайте про це за лінком

Генштаб: Сили оборони зупинили 17 штурмів РФ на Времівському напрямку

Від початку доби на фронті відбулося 128 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у зведенні на 16 годину 25 грудня.

Зокрема, одне зіткнення відбулося поблизу Вовчанська на Харківщині, п’ять штурмових дій – поблизу Дворічної, Піщаного, Колісниківки та Лозової на Куп’янському напрямку, три з них ще тривають.

Також тривають три з 19 сутичок на Лиманському напрямку, де російська армія атакує поблизу Новоєгорівки, Копанок, Зеленого Гаю, Макіївки, Тернів, Ямполівки, Серебрянського лісу та в напрямку Дружелюбівки.

Сили оборони відбили російську атаку поблизу Білогорівки (Сіверський напрямок) та ще чотири з п’яти – на Краматорському напрямку.

Також російські загарбники шість раз атакували українські позиції біля Торецька та Щербинівки, три боєзіткнення тривають.

Найбільш активними залишаються Покровський та Курахівський напрямки: на Покровському армія РФ 35 разів атакувала позиції ЗСУ поблизу Зеленого Поля, Воздвиженки, Миролюбівки, Проміня, Лисівки, Даченського, Покровська, Нового Труда, Зеленого та Новотроїцького, сім боєзіткнень продовжуються. На Курахівському напрямку Сили оборони відбили сім із 14 штурмів біля Петропавлівки, Слов’янки, Ясенового, Курахового та Дачного.

«На Времівському напрямку зупинено 17 штурмів противника поблизу Костянтинопольського, Янтарного, Костянтинополя, Розливу, Велекої Новосілки, Новосілки, Благодатного та Времівки, ще вісім штурмів продовжуються до цього часу. На Оріхівському напрямку наші оборонці успішно відбили дві спроби противника просунутись вперед в напрямку Новоданилівки», – йдеться в зведенні.

Також Генштаб повідомляє про 16 бойових зіткнень на Курському напрямку, вісім боєзіткнень досі тривають.

Біля Торецька російська армія уперше почала застосовувати техніку, повідомила пресофіцерка ОТУ «Луганськ» Анастасія Бобовнікова увечері 24 грудня. За її словами, у зоні відповідальності угруповання ситуація саме в цьому місті є найскладнішою. Подібна ситуація також у Часовому Яру. Тут противник теж активно почав застосовувати техніку, незважаючи на те, що в міській забудові вона не така ефективна, і нею важко маневрувати.

Складною залишається ситуація і на інших напрямках. Агресору вдалося окупувати Сторожове на півдні від Великої Новосілки та Новооленівку на захід від Селидового. Про це повідомив проект DeepState вдень 25 грудня.

Синєгубов: у Харкові знайшли російську ракету Х-59, яка не розірвалася

На подвір’ї в Харкові виявили російську ракету Х-59, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 25 грудня.

«У Харкові виявили ворожу ракету Х-59, яка, на щастя, не розірвалася. Снаряд впав на територію приватного подвір’я», – заявив він.

За даними голови області, внаслідок падіння ракети ніхто не постраждав. Вибухотехніки працюють над її знешкодженням.

Раніше Синєгубов повідомляв, що в ході ранкової атаки армія Росії завдавала ударів по Салтівському, Київському та Немишлянському районах Харквова. Було відомо про шістьох поранених у місті.

Упродовж ночі і ранку 25 грудня Україна зазнала масованої повітряної атаки з боку РФ. Усю ніч у багатьох областях тривала тривога через запущені російськими військовими ударні дрони, а зранку по Україні полетіли ракети різних типів.

На окупованих РФ територіях не працює YouTube і частина VPN-сервісів

На окупованих Росією українських територіях разом зі значним обмеженням доступу до YouTube припинила працювати і частина VPN-сервісів. Про це Донбас Реалії (проєкту Радіо Свобода) повідомляють місцеві жителі. Наразі відкрити YouTube неможливо з багатьма безкоштовними VPN-сервісами в Донецьку і Луганську.

Моніторинг Lantern, NTHLink та Psiphon, який провели для Донбас Реалії місцеві жителі, показав, що сервіси Lantern та NTHLink не працюють повністю.

Дають доступ до YouTube наразі платна та безкоштовна версія Psiphon (але скачати безкоштовну версію розробника вже неможливо, пропонується лише Psiphon Pro).

Крім того, жителі повідомляють, що досі працюють VPN Clear, Planet VPN, «VPN Україна» та Super VPN. Розробником Clear є українська компанія MacPaw, Planet VPN – румунська Free VPN Planet. Два інших сервіси не мають чітких даних про розробників: «VPN Україна» належить компанії AltApps, країна її реєстрації невідома, а Super VPN – компанії SuperSoftTech також із невідомою реєстрацією, крім того, у 2020 році цей VPN був фігурантом великого витоку даних.

Також про відключення VPN пишуть у коментарях підписники Донбас Реалії, зокрема, йдеться про сервіс NTHLink, на базі якого був розроблений експлейнер для жителів окупованих територій.

Телеграм-каналі «ЗаТелеком», автором якого є IT-експерт і виконавчий директор «Товариства захисту інтернету» Михайло Клімарьов, зафіксував рекордне падіння трафіку YouTube у Росії 23 грудня. Він проаналізував дані про трафік через сервіс моніторингу Google, на їхній основі склав графік уповільнення YouTube, який показує, що протягом кількох днів перед тим доступ до відеохостингу був значно обмежений. Канал констатував, що «YouTube де-факто заблокований у РФ».

Інтернет на окупованих територіях України контролюється за таким же принципом, як на території Росії.

Санду засуджує російський удар по Україні і підтверджує перетин кордону Молдови однією з ракет

Президентка Молдови Мая Санду підтвердила 25 грудня, що одна з російських ракет, запущених по Україні зранку, порушила повітряний простір Молдови.

«Поки наші країни святкують Різдво, Кремль обирає знищення – націлившись на енергетичну інфраструктуру України та порушивши ракетою повітряний простір Молдови, це дії, які явно порушують міжнародне право. Молдова засуджує ці дії та повністю солідарна з Україною», – написала глава держави в мережі Х.

У міністерстві оборони Румунії заявили, що їхня система спостереження не виявила російських ракет у повітряному просторі країни, повідомляє Digi24. Водночас румунські військові підтвердили, що отримали інформацію про ймовірний перетин кордону від українських колег.

Повідомлення про перетин ракетою, яка цілила по Україні, повітряного простору Молдови та Румунії зранку 25 грудня написав у мережі Х міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Упродовж ночі і ранку 25 грудня Україна зазнала масованої повітряної атаки з боку РФ. Усю ніч у багатьох областях тривала тривога через запущені російськими військовими ударні дрони, а зранку по Україні полетіли ракети різних типів.

У зв’язку з цією атакою в Україні «застосовані заходи обмеження споживання», повідомила зранку 25 січня Національна енергетична компанія «Укренерго».

Дрони СБУ уразили склад боєприпасів на полігоні в Ростовській області РФ – джерело

Дрони Служби безпеки України уразили склад боєприпасів на полігоні «Кадамовський» в Ростовській області Росії, повідомили Радіо Свобода 25 грудня джерела у відомстві.

Цей полігон, розташований поблизу міста Новочеркаська, є одним із найбільших у РФ, інформують у спецслужбі.

Джерело додає, що внаслідок атаки склад повністю знищений, а російська армія використовувала його для забезпечення боєприпасами військ на Краматорському напрямку.

«СБУ продовжує активно демілітаризовувати російський тил, з якого надходить озброєння на лінію фронту», – розповіли в СБУ.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони й окуповані РФ території України регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників. Міноборони Росії звітує про збиті ракети і дрони. Київ ці повідомлення переважно не коментує.

Росія атакувала Україну 78 ракетами, більшість збито – Повітряні сили ЗСУ

У ніч на 25 грудня сили РФ здійснили комбінований удар по об’єктах паливно-енергетичного сектору України ракетами різних типів повітряного, наземного та морського базування, а також ударними дронами типу Shahed і дронами-імітаторами інших типів, повідомляють Повітряні сили ЗСУ.

Згідно з повідомленням, радіотехнічні війська виявили та здійснили супровід 184 повітряних цілей, серед яких:

– дві балістичні ракети KN-23 (район пуску — Воронезька область);

– 10 зенітних керованих ракет С-300/С-400 (район пуску – Бєлгородська область);

– 12 крилатих ракет «Калібр» (із акваторії Чорного моря);

– 50 крилатих ракет Х-101/Х-55см зі стратегічних бомбардувальників Ту-95мс (район пусків – Волгоградська область, Каспійське море);

– чотири керовані авіаційні ракети Х-59/Х-69 із літаків тактичної авіації (район пусків – Бєлгородська область);

– 106 ударних БпЛА Shahed і дронів-імітаторів різних типів (із районів Брянськ, Міллерово, Орел, Приморсько-Ахтарськ).

Станом на 12:00 25 грудня Повітряні сили повідомили про збиття 113 повітряних цілей:

– 55 крилатих ракет Х-101, Х-55см, «Калібр»;

– чотирьох керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69;

– 54 ударних БпЛА Shahed і дронів-імітаторів різних типів, ще 52 не досягли цілей (локаційно втрачені).

«Противник атакував об’єкти української енергетики на Харківщині, Київщині, Дніпропетровщині, Полтавщині, Житомирщині, Івано-Франківщині та Запоріжжі. На жаль, унаслідок російської атаки є ураження», – вказують у Повітряних силах.

Упродовж ночі і ранку 25 грудня Україна зазнала масованої повітряної атаки з боку РФ. Усю ніч у багатьох областях тривала тривога через запущені російськими військовими ударні дрони, а зранку по Україні полетіли ракети різних типів.

У зв’язку з цією атакою в Україні «застосовані заходи обмеження споживання», повідомила зранку 25 січня Національна енергетична компанія «Укренерго».

Вибух і пожежу в ТЦ «Аланія-мол» у російському Владикавказі спричинило знешкодження дрона – влада

Вибух і пожежу з людськими жертвами в торговельному центрі «Аланія-мол» у столиці російського регіону Північна Осетія, місті Владикавказі, спричинило знешкодження безпілотного літального апарата, повідомив очільник регіону Сергій Міняйло.

«Безпілотник літакового типу був збитий засобами ППО сьогодні о 8:28 (це 7:28 за Києвом – ред.). Версію підтверджують і попередні результати слідчо-оперативних заходів. На камерах спостереження ТЦ видно, що вибух стався ззовні. Вибухотехніки шукають фрагменти безпілотного літального апарата», – написав чиновник у телеграмі.

Унаслідок вибуху і наступної пожежі в торговельному центрі «Аланія-мол» у Владикавказі зранку 25 грудня одна людина загинула, ще кілька зазнали поранень. Міністерство оборони Росії не інформувало про збиття безпілотників над Північною Осетією.

Стратком ЗСУ повідомив про мету удару по Льгову Курської області

Уночі 25 грудня українські військові завдали удару по розташуванню пункту управління 810-ї окремої бригади морської піхоти російських збройних сил, який був розташований у покинутій цивільній будівлі в населеному пункті Льгові Курської області, повідомило Головне управління комунікацій Генерального штабу (Стратком) Збройних сил України.

«Дане вогневе ураження – частина всеохопної кампанії з послаблення спроможностей збройних сил Російської Федерації координувати військові операції проти народу України. Збройні сили України можуть завдати ураження будь-де та будь-коли для захисту українського народу від російської агресії», – йдеться в повідомленні.

Раніше 25 грудня виконувач обов’язків губернатора Курської області Олександр Хінштейн звинуватив ЗСУ в ракетному обстрілі цивільних об’єктів та інфраструктури міста Льгова. Згодом він додав, що внаслідок удару на місці загинули троє людей, ще один поранений згодом помер у лікарні. Поранень зазнали п’ятеро людей, одна жінка – в тяжкому стані. Про ймовірні втрати серед російських військових Хінштейн не повідомив.

Льгов – місто в Курській області з населенням майже 17 тисяч людей, розташоване неподалік від кордону з Україною. Евакуація цивільного населення з цього населеного пункту не проводилася.

«Жахливий підхід»: генерал Бен Годжес про позицію США щодо переговорів між Україною та РФ

«Вони навіть не можуть сказати: ми хочемо, щоб Україна перемогла, і тому ми зробимо все необхідне для її перемоги» – так описує головну проблему підходу Заходу до допомоги Україні у війні генерал у відставці, екскомандувач армією США в Європі Бен Годжес.

Про те, що мало найбільший вплив на війну Росії проти України у 2024 році, що було неочікуваним, чим зумовлене просування агресора на Донбасі та чи досі Захід боїться ядерної ескалації – Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розпитали Бена Годжеса. Читайте за лінком

Влада Курської області РФ заявляє про ракетну атаку міста Льгова

Тимчасовий виконувач обов’язків голови Курської області РФ Олександр Хінштейн заявив, що 25 грудня українські військові завдали удару по місту Льгову. Він стверджує, що удару зазнали цивільні об’єкти та інфраструктура міста.

Телеграм-канал Mash твердить, що під час атаки, за попередніми даними, загинули троє жінок. «ЗСУ влучили в дах цукрового заводу, ТЕЦ, житловий будинок та газопровід, у кількох місцях почалися пожежі», – йдеться в повідомленні. Офіційно ця інформація не підтверджена.

Міністерство оборони Росії не повідомляло про обстріл Льгова. Уранці 25 грудня відомство прозвітувало про знищення 59 українських безпілотників за ніч. 26 дронів були збиті над територією Бєлгородської області, 23 – над Воронезькою областю, по три безпілотники – над Курською, Брянською та Тамбовською областями, і один – над акваторією Азовського моря.

Губернатор Воронезької області Олександр Гусєв повідомив, що в одному з районів унаслідок падіння уламків дронів пошкоджена лінія електропередач, в іншому районі постраждала покрівля приватного будинку. За попередніми даними, постраждалих немає.

На Брянщині через атаку безпілотників ніхто не постраждав, руйнувань також немає, написав голова регіону Олександр Богомаз.

Через ракетну атаку на Дніпропетровщині загинула людина – ОВА

Через ракетну атаку, здійснену 25 грудня по енергетичних обʼєктах у Дніпропетровській області, загинула людина. Про це повідомив голова ОВА Сергій Лисак, висловивши співчуття рідним та близьким.

Раніше влада Харківської області інформувала, що кілька людей у Харкові зазнали осколкових поранень унаслідок ранкової ракетної атаки.

Упродовж ночі і ранку 25 грудня Україна зазнала масованої повітряної атаки з боку РФ. Усю ніч у багатьох областях тривала тривога через запущені російськими військовими ударні дрони, а зранку по Україні полетіли ракети різних типів.

У зв’язку з цією атакою в Україні «застосовані заходи обмеження споживання», повідомила зранку 25 січня Національна енергетична компанія «Укренерго».

«Путін свідомо обрав Різдво для атаки» – Зеленський про ракетні удари 25 грудня

Президент України Володимир Зеленський вважає, що дату святкування Різдва, 25 грудня, російський лідер Володимир Путін обрав для ракетної атаки свідомо.

«Кожен російський масований удар потребує часу на підготовку. Це ніколи не спонтанне рішення. Це усвідомлений вибір не тільки цілей, але й часу та дати. Сьогодні Путін свідомо обрав Різдво для атаки. Що може бути більш нелюдським?» – написав Зеленський у телеграмі.

За його словами, російські військові випустили понад 70 ракет, серед яких балістичні, і більш ніж сотню ударних дронів. «Вони продовжують боротися за блекаут в Україні», – наголосив президент.

Зеленський повідомив, що українським військовим вдалося збити «понад 50 ракет і значну частину дронів». «На жаль, є влучання. Станом на зараз у кількох регіонах є відключення. Енергетики працюють, щоб якомога швидше відновити подачу світла», – сказав глава держави.

Упродовж ночі і ранку 25 грудня Україна зазнала масованої повітряної атаки з боку РФ. Усю ніч у багатьох областях тривала тривога через запущені російськими військовими ударні дрони, а зранку по Україні полетіли ракети різних типів.

У зв’язку з цією атакою в Україні «застосовані заходи обмеження споживання», повідомила зранку 25 січня Національна енергетична компанія «Укренерго».

На фронті за добу відбулося 266 боїв – Генштаб ЗСУ

Упродовж доби 24 грудня на фронті зафіксовано 266 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб ЗСУ.

«За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного удару із застосуванням однієї ракети, а також 17 авіаударів, зокрема скинув 34 КАБ. Крім цього, здійснив 4385 обстрілів, з них 140 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження близько півтори тисячі дронів-камікадзе… За минулу добу ракетні війська і артилерія Сил оборони уразили один пункт управління БпЛА, склад з боєприпасами, п’ять районів зосередження особового складу, засіб РЕБ та дві артилерійські системи противника», – вказано в ранковому зведенні.

Найбільш активними бойові дії, за повідомленням Генштабу, були на чотирьох напрямках – Лиманському, Покровському, Курахівському та Времівському.

«На Лиманському напрямку ворог атакував 31 раз. Намагався вклинитися в нашу оборону поблизу населених пунктів Дружелюбівки, Зеленого Гаю, Новоєгорівки, Макіївки, Тернів, Торського та в напрямку Григорівки.

На Покровському напрямку наші захисники зупинили 60 штурмових і наступальних дій агресора в районах Воздвиженки, Миролюбівки, Променю, Лисівки, Нового Труда, Даченського, Шевченка, Вовкового та Нововасилівки.

На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 36 атак. Найактивніше окупанти намагалися просунутися вперед поблизу Петропавлівки, Шевченка та в районі Курахового.

На Времівському напрямку противник здійснив 34 штурми наших позицій в районах Успенівки, Янтарного, Костянтинопольського, Костянтинополя, Розливу, Роздольного, Нового Комара, Новосілки, Великої Новосілки та Сторожевого», – ідеться в ранковому зведенні.

Також бойові дії тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Придніпровському напрямках.

«Триває операція в Курській області, де за минулу добу відбулося 37 бойових зіткнень українських захисників з загарбниками», – вказують у Генштабі ЗСУ.

Генштаб ЗСУ: Росія за добу втратила 1600 військових

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 779 320 своїх військових, зокрема 1600 – за останню добу – такі дані станом на ранок 25 грудня навів український Генштаб.

За повідомленням, серед інших втрат РФ такі:

  • танки ‒ 9628 (+4 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 19923 (+8)
  • артилерійські системи – 21333 (+10)
  • РСЗВ – 1256
  • засоби ППО ‒ 1030
  • літаки – 369
  • гелікоптери – 329
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 20908 (+74)
  • крилаті ракети ‒ 2948
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 32117 (+31)
  • спеціальна техніка ‒ 3667.

Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.

Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.

Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.

Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».

Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.

За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.

В Україні на тлі ракетної атаки РФ «застосовані заходи обмеження споживання» – «Укренерго»

У зв’язку з масштабною ракетною атакою з боку РФ в Україні «застосовані заходи обмеження споживання», повідомила зранку 25 січня Національна енергетична компанія «Укренерго».

«Графіки застосування відключень у вашому регіоні – дізнавайтесь на сайті та офіційних сторінках вашого обленерго», – вказують у компанії.

Міністр енергетики України Герман Галущенко вказав, що «ворог знову масовано атакує енергетику».

«Оператор системи передачі вживає необхідні заходи обмеження споживання для мінімізації негативних наслідків для енергосистеми. Щойно буде дозволяти безпекова ситуація, енергетики будуть уточнювати завдані пошкодження», – написав чиновник у фейсбуці.

Після 8:20 влада розпочала скасовувати повітряну тривогу в українських регіонах, станом на 8:35 режим небезпеки залишається актуальним у Сумській, Харківській, Полтавській, Донецькій, Кіровоградській областях, а також на Луганщині і в Криму, де повітряна тривога триває безперервно.

Україна зазнала масованої повітряної атаки, пролунали десятки вибухів

Упродовж ночі і ранку 25 грудня Україна зазнала масованої повітряної атаки з боку РФ. Усю ніч у багатьох областях тривала тривога через запущені російськими військовими ударні дрони, а зранку по Україні полетіли ракети різних типів.

Близько 6:00 під ударом балістичними ракетами опинився Харків, у місті пролунало більш як десяток вибухів.

«Після ворожих ударів виникло кілька пожеж, є пошкодження цивільної нежитлової інфраструктури», – інформував голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Кілька людей зазнали поранень, щонайменше троє чоловіків із осколковими пораненнями доставлені до лікарень.

Згодом під ударом опинилися інші населені пункти Харківської області, а також місто Дніпро та Дніпропетровська область, був завданий комбінований удар із застосуванням як авіаційних, так і крилатих ракет.

«Від ранку російська армія масовано атакує Дніпропетровщину. Намагається знищити енергосистему регіону», – повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

Також під атакою перебували Кременчук Полтавської області, Кривий Ріг Дніпропетровської області та Бурштин на Прикарпатті – там розташована велика теплоелектростанція.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

У Раді заперечили розгляд законопроєкту про зниження мобілізаційного віку

Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки заперечує розгляд законопроєкту про зниження мобілізаційного віку.

«Жодних законопроєктів щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років ні у Верховній Раді, ні в нашому профільному Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки зокрема – не було і немає. Інформація, поширена сьогодні в ЗМІ, є неправдивою», – йдеться у повідомленні, оприлюдненому 24 грудня комітетом у фейсбуці.

Цю заяву також поширив голова комітету Олександр Завітневич.

Днями з’явилась інформація нібито від представника представника 17-ї бригади Нацгвардії, що «проєкт закону про зниження призовного віку до 18 років уже лежить на столі у Верховній Раді й чекає свого схвалення». Але згодом пресслужба бригади заявила, що її представник не надавав подібних коментарів і останнім часом не залучався до медійних заходів.

«Крім того, він не є особою командування бригади (ні командиром,ні заступником) та не є уповноваженою особою для коментування законопроєктів чи змін до них. Його посадові обов’язки не передбачають доступу до інформації про законодавчі ініціативи або їхній статус, тим більше – прогнозування їхнього схвалення», – нагадали в бригаді.

Раніше представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що якщо в Україні знизять мобілізаційний вік до 18 років, то всіх новобранців забезпечать повним спорядженням.

Володимир Зеленський, коментуючи слова Міллера, наголосив 10 грудня, що Україна не має компенсувати брак обладнання та підготовки молодістю солдатів, тому треба зосередитися на забезпеченні наявних бригад. Голова держави зазначив, що «пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні».

Перед цим, у листопаді західні ЗМІ повідомили, що адміністрація чинного президента США Джо Байдена закликає Україну переглянути мобілізаційне законодавство з метою призову до армії людей з 18 років і швидкого збільшення чисельності збройних сил.

Законодавство України передбачає мобілізацію військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років.

З лютого 2022 року в російському полоні померли щонайменше 184 українці – Координаційний штаб

З 24 лютого 2022 року до кінця жовтня 2024 року в Україну повернули 184 тіла загиблих у полоні українців, серед них було 169 військових і 15 цивільних, повідомила 23 грудня Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) з посиланням на Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

Водночас медійна команда припускає, що кількість загиблих полонених значно більша.

Як зазначають у МІПЛ, з 24 лютого 2022 року вони задокументували свідчення 122 захисників та захисниць України, які перебували у російському полоні. У зібраних свідченнях йдеться про систематичні катування, ізоляцію від зовнішнього світу, відмову у наданні належної медичної допомоги. Як наслідок, українські полонені критично втрачають вагу, зазнають важких травм. Документатори МІПЛ також зібрали чимало свідчень про смерті військовополонених у місцях несвободи. Здебільшого вони спричинені катуванням.

Генеральний прокурор Андрій Костін 15 жовтня назвав вбивство українських військовослужбовців у полоні цілеспрямованою політикою РФ.

Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно. Загалом українські правоохоронні органи мають інформацію про вбивство щонайменше 93 українських військовополонених російськими солдатами, повідомив 4 жовтня представник ОГП Юрій Бєлоусов.

За його словами, 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовано у 2024 році, але тенденція стала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».

Росія втратила усі танки T-90 і майже всі T-80. Звіти західних аналітиків

Російські війська втратили майже половину запасів своєї важкої військової техніки. При цьому вони нарощують атаки безпілотниками і продовжують штурмувати позиції на Донеччині, наблизившись на 10 кілометрів до адмінкордону із Дніпропетровщиною.

Огляд звітів від західних аналітиків про ситуацію на фронті пропонує «Голос Америки». Читайте тут

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG