Фіцо в Москві: подробиці та реакції
Словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо поїхав до Москви і поговорив з президентом РФ Володимиром Путіним – з рукостисканнями і посмішками на фото. Це третій випадок, коли лідер країни ЄС відвідує Росію із початку повномасштабного вторгнення в Україну. Що спільного у візитах Фіцо з аналогічними поїздками угорського премʼєра Віктора Орбана та австрійського канцлера Карла Негаммера? І як на візит відреагували політики?
Фіцо відзвітував про свій візит до Москви у себе на сторінці в соцмережі Facebook, обґрунтувавши його не так, як раніше Негаммер та Орбан, які наполягали на прагненні досягти миру в Україні. Натомість Словацький премʼєр прямо завив – їздив говорити про газ.
«Моя сьогоднішня зустріч була відповіддю на заяву президента України Володимира Зеленського, який відповів на моє запитання в четвер, що він виступає проти будь-якого транзиту газу через Україну на нашу територію», – написав Фіцо.
«Укренерго» отримало 86 млн євро від ЄІБ, вони підуть на антидроновий захист підстанцій
Оператор об’єднаної енергосистеми «Укренерго» отримало 86 мільйонів євро від Європейського інвестиційного банку – про це компанція повідомила 23 грудня.
«Кошти будуть спрямовані на будівництво антидронового захисту на ключових підстанціях системи передачі електроенергії», – йдеться в повідомленні.
Виконувач обов’язків голови правління НЕК «Укренерго» Олексій Брехт заявив, що захист ключового обладнання підстанцій «критично необхідний» в умовах російських атак на енергосистему.
«Ефективність вже реалізованих проектів була доведена, зокрема, під час останніх масованих ракетно-дронових ударів у листопаді-грудні. Роботи зі спорудження захисту тривають. Чим більше підстанцій нам вдасться захистити – тим стійкішою буде українська енергосистема, тим меншим буде ризик вимушених знеструмлень для споживачів», – йдеться в коментарі Брехта.
Влада Херсонщини повідомляє про другого пораненого внаслідок російських атак за день
Наразі відомо про двох поранених жителів Херсонщини внаслідок російських атак, повідомляє обласна військова адміністрація 23 грудня.
Зокрема, близько 13:15 російські війська атакували село Кізомис із безпілотника.
«Під ворожий удар потрапив 65-річний чоловік. Він дістав вибухову травму, уламкові поранення спини та ноги», – йдеться в повідомленні.
Читайте також: У Купʼянську армія РФ атакувала з дрона цивільного чоловіка, поранення призвели до ампутації – ОВА
Постраждалому надали необхідну медичну допомогу, він лікуватиметься амбулаторно.
Раніше обласна адміністрація повідомляла про пораненого в Херсоні внаслідок ранкової атаки:
«Внаслідок скидання вибухівки з дрона 59-річний чоловік дістав вибухову травму та уламкові поранення ноги. Потерпілого доставили до лікарні для надання меддопомоги».
За даними обласної влади, протягом попередньої доби в Херсонській області внаслідок російської агресії загинули троє людей, ще одна зазнала поранень.
Читайте також: Через вчорашній обстріл військами РФ Нікопольщини постраждало три людини – Лисак
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами.
Генштаб ЗСУ: від початку доби на фронті відбулося 164 бойових зіткнень
З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 164, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України 23 грудня.
«На Покровському напрямку в районах населених пунктів Миролюбівка, Даченське, Новий Труд, Новотроїцьке, Зелене, Новоєлизаветівка, Новооленівка, Новопустинка та Успенівка від початку доби ворог атакував вже 21 раз, 11 атак відбито, точаться запеклі бої», – йдеться у повідомленні.
За даними штабу, сім російських штурмів вже відбито ЗСУ в районах населених пунктів Курахове, Петропавлівка, Сонцівка, Старі Терни та Андріївка на Курахівському напрямку, дотепер тривають 11 боєзіткнень.
«На Лиманському напрямку ворог 17 разів атакував у районах Греківки, Новоєгорівки, Зеленого Гаю, Нової Кругляківки, Твердохлібового, Надії, Новосергіївки, Тернів та Іванівки, шість боєзіткнень на цей час незавершені», – зазначили військові.
Також бойові зіткнення відбулися на Харківському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Времівському, Гуляйпільському і Оріхівському напрямках.
Казань, Рильськ, Ростовська область: з чим пов'язана активізація ударів по Росії?
19 грудня Міноборони РФ повідомило, що за день до цього Україна вдарила по підприємству «Комбінат Кам'янський» у Ростовській області ракетами ATACMS та Storm Shadow.
Керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко заявив, що цей комбінат – одне з найбільших хімічних підприємств Росії. За його словами, підприємство займається виробництвом ракетного палива (спеціалізується на виготовленні твердопаливних компонентів для ракетних двигунів, зокрема для реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) і міжконтинентальних балістичних ракет на твердому паливі).
Також комбінат займається виготовленням вибухових речовин, компонентів для боєприпасів, а також утилізацією та знешкодженням відпрацьованих ракетних систем, йдеться у повідомленні.
Перші добровольці базованого у Польщі Українського легіону вже в Україні – Боднар
Перший підрозділ Українського легіону, який формують у Польщі, вже поїхав в Україну, де військовослужбовці продовжать навчання. Про це Радіо Свобода сказав посол України у Польщі Василь Боднар.
За словами дипломата, 10 січня 2025 року наступні добровольці підпишуть контракти із Збройними силами України і вирушать на полігон у Польщі на навчання.
«Це насправді історія успіху, з якої пробують робити деякі політики або і російська пропаганда негативний факт. Процес, звичайно, ми б хотіли, щоб він ішов швидше, але він йде як йде. Ми працюємо над тим, щоб ця інформація була загальнодоступною у всіх країнах ЄС, а можливо і за океаном. Стимулювати ми можемо лише добровільним заохоченням, це абсолютно добровільний підрозділ. Наші громадяни, які до нього зголошуються, переконаний, будуть мати відповідну сатисфакцію з гарної підготовки», – сказав Боднар.
Дипломат додав, що навчання перших добровольців-легіонерів продовжиться на українських полігонах.
IRIS-T, Patriot, танки Leopard: Німеччина оголосила новий пакет допомоги для України
Німеччина оголосила про новий пакет військової допомоги для України до якого увійшли дві системи протиповітряної оборони IRIS-T, Patriot і 15 танків Leopard, йдеться на сайті Міноборони Німеччини.
До пакета допомоги увійшло таке озброєння:
- 15 танків Leopard 1 A5;
- дві зенітні самохідні установки Gepard з запчастинами;
- 3 реактивні системи залпового вогню HIMARS;
- 30 броньовиків MRAP з протимінним захистом;
- самохідна гаубиця PzH 2000;
- 12 броньовиків з системами кінетичної оборони;
- сім десантних джипів Caracal;
- зенітно-ракетний комплекс IRIS-T SLM з ракетами;
- зенітно-ракетний комплекс IRIS-T SLS;
- дві пускові установки Patriot;
- два радари TRML-4D;
- боєприпаси для танків Leopard 1 і Leopard 2;
- 30 безпілотників Vector, 24 дрони RQ-35 Heidrun, 14 дронів Hornet XR;
- пʼять систем самозахисту вертольотів AMPS;
- 12 вантажівок Zetros і 8 паливозаправників Zetros;
- 120 гранатометів GMW;
- 200 кулеметів MG4;
- 420 гвинтівок MK 556;
- 80 снайперських гвинтівок HLR 338;
- 100 гвинтівок CR 308;
- 52 000 снарядів 155 мм;
- керовані ракети AIM-9L/I-1 Sidewinde та Sea Sparrow;
- 65 тисяч боєприпасів до установок Gepard.
Також Німеччина надасть Україні генератори, намети, турнікети, набої для стрілецької зброї, мінометні боєприпаси 120 мм, міни та обладнання для розмінування.
На початку грудня під час свого візиту до Києва канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Берлін цього місяця поставить Україні шосту систему протиповітряної оборони IRIS-T, а також пускові установки для Patriot і зенітні установки Gepard.
11 грудня премʼєр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що загальна допомога Німеччини Україні склала 37 мільярдів євро. Це найбільше серед усіх європейських держав.
47% українців погодяться на вступ до НАТО, якщо частина територій залишиться окупована – опитування
47% українців готові підтримати вступ України в НАТО, якщо частина українських територій залишиться окупованою РФ, свідчить опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріваспільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 листопада по 14 грудня 2024 року.
Не готові підтримати вступ у НАТО, якщо частина території України буде окупована, 36% опитаних. У червні цього року лише 33% опитаних українців готові були погодитися на ступ до НАТО, якщо території залишаться окупованими.
Частіше про неготовність підтримати вступ до НАТО, якщо частина українських територій залишиться окупованою, повідомляли: респонденти, старші 50 років (40%); респонденти, які до повномасштабного вторгнення проживали у східних (36%), центральних (38%), південних (48%) областях; респонденти, які живуть за межею бідності (46%); респонденти, які мають близьких на тимчасово окупованих територіях (42%).
Росія запустила по Україні близько 2300 БПЛА різних типів в листопаді цього року, що вкотре перевищило загальну кількість за попередній місяць, повідомляє 23 грудня Міністерство оборони Великої Британії із посиланням на дані розвідки.
Вказано, що щомісячна кількість ударних дронів постійно зростала протягом усього 2024 року, а значне збільшення – понад 200 одиниць у порівнянні з попереднім місяцем – спостерігалося з липня цього року.
«Цілком ймовірно, що у вересні-листопаді 2024 року до 50-60% від загальної кількості пусків були «дронами-приманками». Російські війська мають у своєму розпорядженні різноманітні приманки. Менші за розміром і дешевші, ніж БПЛА класу Shahed через конструкційні матеріали, вони мають на меті ускладнити українську оборону, насичуючи або заплутуючи радіолокаційну картину, змушуючи українські команди ППО працювати більше, сподіваючись з часом викликати в них стомлення», – вказано у дописі.
Водночас деякі з цих систем, ймовірно, все ще несуть невелике навантаження до 5 кілограмів вибухівки, що робить їх не менш небезпечними, якщо вони досягають цілі, зазначають аналітики.
Британське оборонне відомство підкреслює, що дані за грудень свідчать про зменшення атак (приблизно 850 запусків), ймовірно, через зміну погоди.
«За відсутності впливу на пускові майданчики і виробництво, цілком імовірно, що Росія може підтримувати кількість запусків на рівні, щонайменше, понад 1500 на місяць. Російські ЗРК ОВА забезпечують покриття цілей по всій території України, що дозволяє Росії зберігати тиск і водночас поповнювати запаси авіаційних ракет дальнього радіусу дії», – резюмували у відомстві.
Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що за минулий тиждень російські війська застосували для атак по Україні понад 550 керованих авіабомб, майже 550 безпілотних літальних апаратів і 20 ракет.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Підпал автомобілів та відділень пошти: СБУ повідомила про затримання у Києві та Івано-Франківську
Служба безпеки України і Національна поліція затримали у Києві та Івано-Франківську ще трьох підозрюваних у підпалі військових автомобілів та відділень «Укрпошти» на замовлення спецслужб РФ, повідомляє 23 грудня пресслужба СБУ.
«У Києві затримано 41-річного автомеханіка столичної СТО, який на замовлення ФСБ підпалив місцеве відділення «Укрпошти» і два авто українських військових. Щоб «приховано» вчинити підпал, як запалювальну суміш фігурант використав бензин, який злив із баків приватних машин, що проходили у нього техобслуговування», – вказано у дописі.
Також затримано 15-річного жителя столиці, який, за даними правоохоронців, підпалив ще одне поштове відділення.
«На Прикарпатті затримано ворожого поплічника, який спалив військове авто, що пригнали для ремонту після виконання бойових завдань на фронті. За даними слідства, фігурантом виявився 36-річний ігроман з обласного центру. Раніше чоловік уже притягувався до відповідальності за крадіжки приватного майна», – кажуть в СБУ.
Як встановило розслідування, чоловік погодився на співпрацю із спецслужбами РФ, щоб поповнити свій рахунок в онлайн-казино.
Підозрювані перебувають під вартою. Їм загрожує до 10 років тюрми.
За дев’ять місяців 2024 року поліцейські затримали 179 людей, які скоювали підпали на замовлення спецслужб РФ, повідомив заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов. За даними поліції, це підпали автомобілів військових, залізничної інфраструктури і державних підприємств.
Раніше проєкт розслідувань Радіо Свобода «Схеми» виявив, що російські спецслужби масово використовують неповнолітніх українців для підпалів автомобілів військовослужбовців ЗСУ і будівель ТЦК в межах дезінформаційної кампанії РФ, метою якої є показати, що в Україні нібито існує активне підпілля, що в такий спосіб виступає проти загальної мобілізації.
Генсек НАТО вважає несправедливою критику Шольца з боку Зеленського
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що вважає несправедливою критику канцлера Німеччини Олафа Шольца з боку президента Володимира Зеленського, оскільки країна надає значну допомогу Україні. Про це він сказав в інтервʼю німецькому інформаційному агентству DPA.
У розмові про те, що канцлер Шольц виступає проти надання Україні крилатих ракети Taurus, Рютте дав зрозуміти, що він особисто не буде вводити жодних обмежень на їх використання. «Загалом ми знаємо, що такі можливості дуже важливі для України», – сказав екс-прем’єр Нідерландів.
Проте Рютте захищав канцлера Німеччини від критики і подекуди різких звинувачень президента України Володимира Зеленського на адресу Шольца.
«Я часто говорив Зеленському, щоб він припинив критикувати Олафа Шольца, тому що я вважаю, що це несправедливо... Те, що зробив Олаф Шольц, вражає. Шольц допоміг тому, що Німеччина посідає друге місце після США у військовій підтримці України з 28 мільярдами євро, а за деякими підрахунками навіть 34 мільярдами. Це величезна сума, яка значно випереджає багато інших країн, у тому числі великі економіки Європи», – сказав він.
Рютте підкреслив, що безпека Німеччини поставлена на карту в її політиці щодо України. «Якби Україна програла, нам довелося б витрачати набагато, набагато більше на оборону, щоб протистояти російській загрозі», – додав генсек.
Раніше премʼєр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що загальна допомога Німеччини Україні склала 37 мільярдів євро. Це найбільше серед усіх європейських держав.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц не підтримує дозвіл Києву використовувати німецьку зброю для ураження цілей у Росії. Він кілька разів заявляв, що прагне уникнути ескалації конфлікту.
Шольца також критикували через те, що він провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Це сталося вперше від грудня 2022 року. Згодом Шольц назвав телефонну розмову з Путіним «розчаруванням», оскільки вона не дала жодних результатів, але додав, що готовий говорити знову.
«Міг бути підкуп або фішинг» – депутат Ради Федієнко про кібератаку на реєстри Міністерства юстиції
Причиною масштабної кібератаки на державні реєстри Міністерства юстиції України міг бути як фішинг (різновид кібератаки, з використанням підроблених електронних листів, повідомлень, щоб обманом змусити особу надати конфіденційну інформацію – ред.), так і підкуп працівників, які мали доступ до цих реєстрів. Про це 23 грудня в коментарі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) розповів Олександр Федієнко – голова підкомітету з питань безпеки в кіберпросторі, урядового зв’язку, криптографічного захисту інформації комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. За його словами, атака була добре підготовленою, а вхід стався із акаунту найвищого рівня.
«Тут може бути і компоненти вербування працівника цієї установи, тут може бути багаторівневий механізм підкладання якоїсь там флешки, щоб вона прийшла в людини внутрішній периметр, була включена. Тут може бути фішинг комп’ютерів усіх працівників, які, можливо, працюють із закритим контуром, дистанційно, що в принципі заборонено. Тому це точно не Вася, Петя і хтось ще. Це чітко, круто спланована кібернетична атака, яку можливо було зробити з урахуванням достатньо системної організації», – сказав Федієнко.
Депутат каже, що, за його інформацією, бази даних удалося зберегти, тому реєстри можна відновити.
«Якщо у них збереглися десь образи (архів даних – ред.), що, я сподіваюсь, є добре, мені підтвердили цю інформацію з закритих джерел, я думаю, що тиждень-два – вони почнуть поступово-поступово відновлюватися», – наголосив Олександр Федієнко.
19 грудня міністерка юстиції Ольга Стефанішина повідомила про наймасштабнішу за останній час зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово зупинено роботу державних реєстрів.
Стефанішина заявила, що злам реєстрів Міністерства юстиції не вплинув на інші державні інформаційні системи, хоча застосунок «Дія» «не діяв у частині, яка формується з даних» із реєстрів Мін’юсту. Також, за її словами, загрози втрати даних або втрати функціонування реєстрів немає.
На Київщині через падіння уламків БПЛА пошкоджені приватні будинки та ЛЕП – Кравченко
На Київщині зафіксовано падіння уламків збитих російських дронів у двох районах області – пошкоджені чотири приватні будинки і лінія електропередач, повідомив 23 грудня голова обласної державної адміністрації Руслан Кравченко.
«Внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей в одному з районів пошкоджено лінію електромереж. Електропостачання вже відновлено. В іншому районі пошкоджено чотири приватні будинки, гараж та три автомобілі. В будинках вибиті вікна, посічені двері та фасади, пошкоджені покрівлі», – йдеться у повідомленні.
За даними місцевої влади, влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допущено. Постраждалих серед населення немає.
Вранці Повітряні сили ЗСУ повідомили, що підтверджено збиття 47 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій та Одеській областях. Через активну протидію Сил оборони 25 ворожих безпілотників-імітаторів –локаційно втрачені.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
ГУР заявляє про знищення у Татарстані РФ складу з деталями для «Шахедів»
У російському Татарстані знищений склад із деталями до ударних дронів типу Shahed на 16 мільйонів доларів, повідомляє 23 грудня Головне управління розвідки Міністерства оборони України.
Згідно з повідомленням, склад знищено на території економічної зони «Алабуга» унаслідок «загадкової руйнівної пожежі».
«У приміщенні лежали 65 фюзеляжів ударних дронів, а також двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери для виготовлення 400 одиниць Shahed-136 – все згоріло», – йдеться у повідомленні.
ГУР оцінює завдані збитки внаслідок знищення російського складу у 16 мільйонів доларів.
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити ці дані з незалежних джерел.
21 грудня місцева російська влада заявляла про атаку дронівна місто Казань у Татарстані. Російська сторона повідомляла про вісім «прильотів» БПЛА, серед них один був у промислове підприємство, шість у житловий район.
До цього дрони п’ять разів прилітали до Татарстану. На початку квітня БПЛА вперше від початку війни Росії в Україні атакували територію Татарстану. Дрони тоді прилетіли на територію підприємств Єлабуги та Нижньокамська.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в російські регіони регулярно прилітають бойові дрони, внаслідок чого є руйнування і жертви. Міноборони Росії стверджує, що атаки ведуться з українського боку. Здебільшого Київ ці повідомлення не коментує.
Росія за добу атакувала Україну 72 дронами, усі збито або «локаційно втрачено» – Повітряні сили ЗСУ
Упродовж доби (із 10:00 22 грудня до 09:00 23 грудня) російські військові атакували Україну 72 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками інших типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 09:00 підтверджено збиття 47 ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій та Одеській областях. Через активну протидію Сил оборони 25 ворожих безпілотників-імітаторів –локаційно втрачені (без негативних наслідків)».
За даними українських військових, у Хмельницькій та Київській областях через російську атаку пошкоджені приватні підприємства та будинки громадян – попередньо без жертв, постраждалим надається допомога.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
На фронті відбулося 234 бойові зіткнення за добу – Генштаб ЗСУ
Упродовж доби 22 грудня на фронті зафіксовано 234 бойові зіткнення, повідомив Генеральний штаб ЗСУ.
«Учора противник завдав одного ракетного удару із застосуванням однієї ракети, а також 15 авіаударів, скинувши 29 КАБ. Крім цього, здійснив більш ніж 4200 обстрілів, з них 151 – із реактивних систем залпового вогню, та задіяв для уражень 2053 дрони-камікадзе… За минулу добу наші ракетні війська і артилерія уразили два райони зосередження особового складу, одну станцію РЕБ, склад боєприпасів, склад БпЛА, крім того, уражено чотири інші важливі об’єкти агресора», – ідеться в ранковому зведенні.
Найбільш активними бойові дії були на Лиманському, Покровському, Курахівському та Времівському напрямках.
«На Лиманському напрямку ворог атакував 36 разів. Намагався вклинитися в нашу оборону поблизу населених пунктів Зелений Гай, Новосергіївка, Новоєгорівка, Греківка, Макіївка, Надія, Іванівка, Терни, Торецьк, Григорівка та в напрямку Дружелюбівки, Діброви, Серебрянки.
На Покровському напрямку наші захисники зупинили 37 атак агресора поблизу населених пунктів, таких як Лисівка, Суха Балка, Промінь, Зелене, Українка, Даченське, Шевченко, Новоукраїнка, Покровськ, Нововасилівка, Новоєлізаветівка та Новооленівка.
На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 30 атак. Окупанти намагалися просунутися вперед в районах населених пунктів Сонцівка, Старі Терни, Курахове, Ясенове, Дачне та у напрямку Андріївки.
В Кураховому тривають бої в міській забудові.
На Времівському напрямку противник здійснив 44 штурми наших позицій в районах Великої Новосілки, Костянтинопільського, Янтарного, Успенівки, Розливу, Роздольного, Новосілки, Благодатного, Времівки та в напрямку населеного пункту Багатир», – інформують українські військові.
Також, за їхніми даними, бойові дії тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському та Придніпровському напрямках.
«Триває операція в Курській області. За минулу добу українські захисники відбили 27 ворожих атак на напрямку. Противник здійснив 440 обстрілів», – вказують у Генштабі.
КНДР може розгорнути додаткові війська на підтримку Росії у війні – Yonhap
Північна Корея може готувати розгортання додаткових підрозділів та військової техніки в Росії на підтримку війни, яку Москва веде проти України. Про це 23 грудня з посиланням на Об’єднаний комітет начальників штабів Південної Кореї повідомляє агенція Yonhap.
За попередніми повідомленнями, Північна Корея вже надіслала тисячі військових для участі у війні на боці Росії, і, за даними розвідувального агентства Південної Кореї, кількість втрат оцінюється приблизно в 1100 осіб.
«Комплексна оцінка численних розвідувальних даних показує, що Північна Корея готується до ротації або збільшення розгортання військ (у Росії), а також постачає 240-міліметрові пускові установки залпового вогню та 170-міліметрову самохідну артилерію», – йдеться в повідомленні Об’єднаного комітету начальників штабів.
«Також є деякі ознаки того, що (Північ) переходить до виробництва та постачання дронів-камікадзе, вперше представлених під час інспекції (лідера КНДР) Кім Чен Ина в листопаді», – додали в Об’єднаному комітеті начальників штабів.
У листопаді державні ЗМІ Північної Кореї повідомили, що Кім Чен Ин спостерігав за випробуваннями на місці різних типів безпілотних літальних апаратів і закликав до повномасштабного виробництва зброї.
Раніше Міністерство оборони США озвучило свої дані щодо втрат сил КНДР внаслідок участі в боях у Курській області РФ.
«Я б сказав, що на даному етапі, за нашими оцінками, кілька сотень сил КНДР зазнали втрат або кілька сотень втрат, які варіюються від вбитих в бою до поранених. Я не буду робити розбивку (на поранених чи загиблих).., але кілька сотень», – сказав речник Пентагону генерал-майор Пет Райдер під час брифінгу.
За даними розвідки Південної Кореї, щонайменше 100 солдатів Північної Кореї, дислокованих у Росії, були вбиті, ще тисяча – зазнали поранення під час боїв з українськими силами в Курській області Росії. Сеул також заявив про ознаки того, що Північна Корея готується до додаткового розгортання своїх сил для допомоги Росії, попри втрати.
Водночас агенція Associated Press з посиланням на військового високопосадовця повідомила, що в Курській області Росії загинули або зазнали поранень кілька сотень військових КНДР. Це була перша оцінка втрат північнокорейського контингенту, що воює на боці Росії. При цьому, скільки саме військових із КНДР загинули, не уточнювалося.
Служба безпеки України підтверджувала повідомлення західних засобів інформації про сотні поранених у Курській області РФ північнокорейських військових. Посилаючись на перехоплення розмов, українська спецслужба пише, що «лише протягом декількох днів в один із російських шпиталів під Москвою привезли понад 200 поранених військовослужбовців КНДР».
До Росії, за даними США, Південної Кореї й України, у жовтні прибули від 10 до 12 тисяч північнокорейських військових. Їх залучили до участі у війні на боці Росії, підрозділи КНДР використовують у Курській області.
Москва і Пхеньян безпосередньої участі північнокорейських військових у боях не підтверджували.
Генштаб ЗСУ: Росія за добу втратила майже дві тисячі військових
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 776 090 своїх військових, зокрема 1990 – за останню добу – такі дані станом на ранок 20 грудня навів український Генштаб.
За повідомленням, серед інших втрат РФ такі:
- танки ‒ 9615 (+6 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 19885 (+15)
- артилерійські системи – 21313 (+29)
- РСЗВ – 1256
- засоби ППО ‒ 1030
- літаки – 369
- гелікоптери – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 20790 (+55)
- крилаті ракети ‒ 2948 (+1)
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 32039 (+67)
- спеціальна техніка ‒ 3664 (+2).
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.
За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.
ISW: російські військові стратили ще одну групу українських військовополонених
Російські військові стратили ще одну групу українських військовополонених на полі бою, пише американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму черговому огляді.
«На геолокаційних кадрах, опублікованих 22 грудня, видно, як російські війська страчують п’ятьох українських військовополонених у районі кордону Донецької та Запорізької областей у Благодатному (на південь від Великої Новосілки)», – ідеться в повідомленні.
За оцінками експертів ISW, російські командири дозволяють своїм підлеглим брати участь у стратах військовополонених, що є явним порушенням міжнародного права.
Про ймовірний розстріл українських військових, які здалися в полон, раніше повідомили батальйон безпілотних систем 110 окремої механізованої бригади імені Марка Безручка та уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Раніше Лубінець повідомляв, що відомо про 177 підтверджених випадків страти українських військовополонених російськими військовими від початку повномасштабного вторгнення.
Генеральний прокурор Андрій Костін 15 жовтня назвав вбивство українських військовослужбовців у полоні цілеспрямованою політикою РФ.
Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно. Загалом українські правоохоронні органи мають інформацію про вбивство щонайменше 93 українських військовополонених російськими солдатами, повідомив 4 жовтня представник ОГП Юрій Бєлоусов.
За його словами, 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовано у 2024 році, але тенденція стала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».