Перекладач із Академії Генштабу РФ запатентував «генератор діпфейків»
Старший науковий співробітник Академії Генштабу Росії, кандидат філологічних наук Руслан Мавлєєв зареєстрував патент на комп’ютерну програму для «автоматичної генерації фейків і діпфейків». На це звернув увагу розслідувальний проєкт телеканалу «Настоящее время» і Радіо Свобода «Система».
Судячи з короткого резюме патенту від 14 листопада 2024 року, програма може автоматично генерувати фальшиві відео за пропонованими сценаріями: користувач нібито може запропонувати програмі сценарій діпфейку і визначити аудіо, відео й текстовий матеріал, на основі яких він має бути згенерований. За задумом автора, такий інструмент може застосовуватися у складі «автоматизованих й інформаційних систем», що використовуються для «ведення інформаційного протиборства».
Діпфейками називають реалістичні підробки фото, відео чи аудіо. Для їхньої генерації використовують навчені моделі нейромереж, які займають сотні мегабайт чи гігабайти. При цьому програма Мавлєєва написана застарілою мовою Object Pascal і займає лише півтора мегабайта. Така «вага» може відповідати інтерфейсу програми, але для повноцінної генерації діпфейків його недостатньо. Це означає, що програма або не працює, або неправильно описана в патенті, підтвердили «Системі» два фахівці з нейромереж.
Як йдеться в повідомленні, старший лейтенант російської армії Мавлєєв зареєстрував у «Роспатенті» ще як мінімум сім програм. Серед них – софт для «автоматизованого формування і поповнення китайсько-корейсько-російсько-татарського словника» й «аналізу природно-мовних текстів слов’янськими і сино-тибетськими мовами». Усі програми Мавлєєва написані мовою Object Pascal. Перед реєстрацією кожну програму перевіряють фахівці «Роспатенту».
У 2019 році Мавлєєв захистив кандидатську дисертацію як співробітник Військового університету Міноборони Росії на тему «Військово-політичний дискурс: соціально-комунікативні, лінгвокогнітивні й перекладацькі аспекти (на матеріалі китайської і російської мов)».
Судячи з фотографій у відкритих джерелах, Мавлєєв щонайменше двічі їздив у відрядження у складі російських військових делегацій. У 2014 році він брав участь у спільних військово-морських навчаннях Росії і Китаю у Шанхаї. Наприкінці 2023 року його сфотографували на заході з іранською делегацією в «Російському домі в Сирії» – він розташований у Дамаску і належить Росспівробітництву.
В одному з джерел Мавлєєв згадується як старший науковий співробітник науково-дослідного інституту інформаційної безпеки Військової академії Генштабу Росії. Цей НДІ створений у 2019 році, його співробітники виконують дослідницькі роботи і виробляють пропозиції щодо «вдосконалення системи інформаційної безпеки».
Мавлєєв відмовився відповідати на питання «Системи», пославшись на те, що він непублічна особистість.
У 2023 році «Система» розповіла, як у Роскомнагляді навчали нейромережі для розпізнавання фейків про президента Росії у соцмережах. Як навчальний матеріал використовувалися зображення Володимира Путіна у вигляді краба, молі й вампіра.
У травні 2024 року в мережі з’явилося діпфейк-відео за участю представника Держдепартаменту США Меттью Міллера. У ролику він нібито стверджує, що російський Бєлгород – «законна ціль» для українських ударів, оскільки в ньому «не лишилося мирних жителів». Відео поширилося російськими телеграм-каналами і державними ЗМІ. При цьому губи «Міллера» рухалися з помітною розсинхронізацією, його краватка і сорочка змінювали колір прямо в кадрі, а мова звучала уривчасто і неприродно.
Associated Press: у Курській області загинули або були поранені кількасот солдатів КНДР
У Курській області загинули або зазнали поранень кілька сотень військових КНДР, повідомляє 18 грудня агенція Associated Press з посиланням на військового високопосадовця. Це перша оцінка втрат північнокорейського контингенту, що воює на боці Росії, зазначає AP.
Джерело не уточнило, скільки саме військових із КНДР загинули, зазначивши лише, що Північна Корея зазнала значних втрат, оскільки її війська не мають досвіду участі в бойових діях.
Раніше Пентагон і Білий дім повідомили, що північнокорейські військові зазнали втрат у перших боях у Курській області, але не навели подробиць.
За даними влади США, у боях бере участь переважно північнокорейська піхота. Військові з КНДР беруть участь у боях у Курській області як разом із російськими підрозділами, так і самостійно.
За оцінкою, яку наводять співрозмовники агенції, Росія під час вторгнення в Україну щодня втрачає до 1200 військовослужбовців убитими та пораненими. Однак поки що, вважають вони, втрати особового складу їй вдається компенсувати.
До Росії, за даними США, Південної Кореї та України, у жовтні прибули від 10 до 12 тисяч північнокорейських військових. Їх залучили до участі у війні на боці Росії, підрозділи КНДР використовують у Курській області. За оцінкою джерел AP, російські війська повернули контроль над 20% території Курської області, яку українські військові зайняли під час наступу, що розпочався у серпні.
Повітряні сили: вночі збили 51 російський дрон, ще 30 – не досягли цілей
Російські військові в ніч на 18 грудня атакували Україну 81-м ударним безпілотником типу Shahed і дронами інших типів із районів Брянська, Курська, Міллерова, Орла у РФ, повідомили Повітряні сили Збройних сил України.
«Станом на 09:00 підтверджено збиття 51 ударного БпЛА типу Shahed і безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Харківській, Київській, Житомирській, Хмельницькій, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській і Запорізькій областях. Внаслідок активної протидії Сил оборони 30 ворожих безпілотників-імітаторів – локаційно втрачені (без негативних наслідків)», – йдеться в повідомленні.
Влучань не зафіксовано, інформація щодо руйнувань чи постраждалих не надходила, додали в Повітряних силах.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Слідчий комітет і ФСБ Росії заявили про затримання підозрюваного у вбивстві генерала Кирилова
Слідчий комітет Росії і ФСБ заявили про затримання підозрюваного у вбивстві начальника військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту збройних сил Росії генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова і його помічника.
За даними російських спецслужб, це – громадянин Узбекистану.
ФСБ стверджує, що його завербували українські спецслужби. Слідчий комітет РФ заявив, що затриманому обіцяли заплатити 100 тисяч доларів.
У повідомленні Слідчого комітету РФ стверджується, що підозрюваний розмістив бомбу на електросамокаті, припаркованому біля під’їзду будинку, де мешкав генерал, а також орендував машину, де встановив камеру спостереження за Ігорем Кириловим. Зйомка нібито транслювалася організаторам вибуху в Дніпрі.
Після того, як надійшов відеосигнал про вихід Кирилова з помічником із під’їзду, вибуховий пристрій був дистанційно приведений у дію, заявили у Слідкомі РФ.
Начальник військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту збройних сил Росії генерал-лейтенант Ігор Кирилов і його помічник Ілля Полікарпов загинули 17 грудня внаслідок вибуху в Москві, повідомив Слідчий комітет РФ.
Вибух стався удосвіта 17 грудня біля будинку, де жив Кирилов. За версією слідства, вибуховий пристрій був закладений у самокат, що стояв поряд із під’їздом. Російські слідчі відкрили кримінальну справу за статтями про теракт, вбивство і незаконний обіг зброї і боєприпасів.
Джерело у Службі безпеки України повідомило Радіо Свобода, що вибух, внаслідок якого загинув Кирилов, був спецоперацією СБУ. Офіційно в Службі безпеки про це не заявляли.
16 грудня Служба безпеки України заочно висунула підозри на адресу генерала Кирилова у скоєнні злочинів. За даними СБУ, він є відповідальним за застосування хімічної зброї проти українських військовослужбовців.
Допомоги від адміністрації Байдена для України вистачить до кінця 2025 року – Держдеп
Обсяги військової допомоги, яку надає адміністрація президента США Джо Байдена, мають забезпечити потреби України до кінця 2025 року, сказав 17 грудня під час пресбрифінгу речник Державного департаменту США Метью Міллер.
«Ми вважаємо, що ресурси, які ми вже надали їм, і які ми все ще плануємо надати до кінця роботи адміністрації, забезпечать їх (Україну – ред.) обладнанням, матеріалами, необхідними для боротьби до кінця 2025 року», – сказав він.
Раніше американські медіа повідомляли, що адміністрація президента США Джо Байдена працює над збільшенням постачання зброї в Україну, щоб встигнути передати їх упродовж останніх п’яти тижнів своїх повноважень. За даними джерел, Україні можуть передати сотні тисяч артилерійських снарядів, тисячі ракет, сотні одиниць бронетехніки та інші критично важливі засоби.
12 грудня держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив, що Білий дім виділяє черговий пакет «терміново необхідної зброї та обладнання» Україні на суму 500 мільйонів доларів. До нього увійшли боєприпаси для реактивних систем залпового вогню HIMARS, боєприпаси для відбиття атак безпілотників, артилерійські снаряди калібрів 105 і 155 мм.
Від початку грудня 2024 року це вже третій пакет допомоги Києву від адміністрації Джо Байдена. 3 грудня США виділили Україні допомогу у розмірі 725 мільйонів доларів, а 7 грудня – ще на 988 мільйонів доларів.
Інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня 2025 року. Раніше повідомлялося, що представники адміністрації Байдена побоюються, що за правління Трампа постачання зброї Україні суттєво скоротиться або припиниться, щоб підштовхнути Київ до переговорів.
Прокуратура: війська РФ обстріляли автобус в Удачному на Донеччині, постраждало четверо пасажирів
Російські війська 17 грудня обстріляли автобус у селищі Удачне Покровського району Донецької області, повідомляє обласна прокуратура.
За даними правоохоронців, війська РФ здійснили обстріл, ймовірно, з артилерії у вівторок о 15:50.
«В зоні ураження опинився автобус. Четверо пасажирів віком 26, 39, 41 і 46 років отримали поранення. У потерпілих діагностовано закритий перелом, контузію, забій, осколкові та проникаючі поранення. Чоловіків доставлено до лікарні для надання допомоги», – вказано у повідомленні.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Міноборони: у 2024 році до Сил оборони передали понад 1,3 мільйона дронів
У 2024 році понад 1,3 мільйона дронів передано до Сил оборони, повідомили 17 грудня у Міністерстві оборони України.
«Паралельно триває робота з контрактування поставок безпілотників на наступні місяці та роки. Це дозволить забезпечити планомірне постачання дронів та посилити можливості української армії на полі бою», – вказано у повідомленні.
Раніше у оборонному відомстві зазначали, що у 2024 році сума, витрачена на безпілотники, перевищить 100 мільярдів гривень.
Міністр оборони Рустем Умєров повідомляв, що кількість екіпажів БПЛА у Збройних силах України за рік зросла у сім разів.
Під час російсько-української повномасштабної війни роль безпілотників значно зросла. На лінії фронту для ЗСУ вони частково компенсують перевагу сил РФ в артилерії. Також вони стали незамінними для далеких, за сотні кілометрів, ударів по військових об’єктах на території Росії.
Від початку доби на фронті відбулося 183 боєзіткнення, найбільше на Курщині РФ – Генштаб ЗСУ
Від початку цієї доби відбулося 183 бойових зіткнення. Найбільше атак російських військ зафіксовано у Курській області РФ, а також на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках, йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 17 грудня.
«На Курщині Сили оборони відбили 42 штурми російських загарбників, противник завдав вісім авіаударів та здійснив понад триста артилерійських обстрілів, до цього часу тривають три боєзіткнення», – вказано у повідомленні.
За даними штабу, на Покровському напрямку, від початку цієї доби, війська Росії 35 разів атакували у районах Миролюбівки, Променя, Лисівки, Даченського, Нового Труда, Нововасилівки, Піщаного, Новооленівки, Новопустинки, Чумацького, Українки, Сухого Яру та Новоєлизаветівки.
«На Курахівському напрямку ворог здійснив 26 спроб прорвати нашу оборону поблизу населених пунктів Сонцівка, Старі Терни, Курахове та Янтарне. На Времівському напрямку противник 22 рази атакував наші підрозділи біля Костянтинопольського, Сухих Ялів, Сторожевого, Новосілок, Темирівки, Новополя та Новодарівки», – кажуть у ЗСУ.
Крім того, війська РФ атакували на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському і Придніпровському напрямках.
У віторок, 17 грудня, головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський розповів, що російські військові вже третю добу проводять «інтенсивні наступальні дії» у Курській області.
«Третю добу противник проводить інтенсивні наступальні дії на території Курської області, активно застосовує підрозділи армії Північної Кореї. Північнокорейські найманці вже зазнали великих втрат. Українські захисники стійко тримають оборону, знищують особовий склад і техніку ворога», – додав він.
14 грудня Зеленський заявив про наявність даних про початок застосування північнокорейських військ у штурмах проти українських сил на Курщині. «Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки що тільки там», – сказав він.
«Схеми» (Радіо Свобода) 15 грудня отримали у своє розпорядження фото від джерел серед військових на Курському напрямку. На цих знімках, які журналісти наразі не можуть перевірити незалежно – результати кількох штурмів. Видно кілька десятків тіл на тлі розбитої техніки.
Джерела «Схем» серед військових стверджують, що серед них – солдати з Північної Кореї, які діяли у зведених підрозділах армії Росії.
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити ці дані з відкритих джерел. Російське військове командування дану інформацію не коментувало.
Наприкінці жовтня повідомлялось, що КНДР надіслала до Росії військових для участі в бойових діях проти України. За даними України та країн Заходу, до Курської області прибули понад 10 тисяч північнокорейських військових.
ОВА: війська РФ вдарили КАБами по Золочеву на Харківщині, є поранений
Російські війська вдарили КАБами по Золочеву на Харківщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
За його даними, внаслідок удару пошкоджено приватний будинок, поранень зазнав 76-річний чоловік.
Попередньо, із 19:50 по 20:40 армія РФ випустила по населених пунктах Богодухівського району щонайменше 8 КАБів, частина авіабомб влучили по відкритій території, додав Синєгубов.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Спецпредставник Трампа з питань України на початку січня планує відвідати Київ – Reuters
Спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог відвідає Київ і кілька інших європейських столиць на початку січня, повідомляє агенція Reuters з посиланням на два джерела, обізнані з планами поїздки.
Келлог, який має стати спеціальним представником Трампа з питань України та Росії, не планує відвідувати Москву під час цієї поїздки, повідомили джерела, які побажали залишитися анонімними.
Замість цього він зустрінеться з вищим керівництвом у Києві, а його команда працює над організацією зустрічей з лідерами в інших європейських столицях, таких як Рим і Париж, повідомили джерела. Планування поїздки ще допрацьовується, маршрут може змінитися, попередило одне з джерел.
Очікується, що зустрічі будуть зосереджені на «встановленні фактів» від імені нової адміністрації Трампа, а не на активних переговорах, сказали джерела. Але запланована поїздка ілюструє нагальність, з якою новообраний президент ставиться до припинення війни в Україні.
Трамп пообіцяв закінчити війну протягом 24 годин після вступу на посаду, якщо не раніше. Колишні співробітники розвідки і національної безпеки висловили сумнів, що це може бути здійснено, частково через те, що у президента Росії Володимира Путіна може не бути причин сідати за стіл переговорів.
27 листопада Дональд Трамп обрав Кіта Келлогга на посаду спеціального представника з питань України та Росії. Він зазначив, що Келлогг працював на важливих посадах у сфері національної безпеки за його першої каденції.
Келлогг, генерал-лейтенант армії у відставці, який тривалий час був головним радником Трампа з питань оборони, працював радником з національної безпеки колишнього віцепрезидента Трампа Майка Пенса.
США заявили, що не були причетними до вбивства російського генерала в Москві
Сполучені Штати заявили, що не були причетними до вбивства російського генерала Ігоря Кирилова під час операції, про яку заявляє Україна.
«Я можу сказати вам, що Сполучені Штати не знали про це заздалегідь і не були причетними», – заявив під час брифінгу речник Державного департаменту Метью Міллер.
«Він був генералом, який брав участь у багатьох звірствах. Він був причетний до використання хімічної зброї проти українських військових. Це те, що США раніше публічно оцінювали, що російські військові під його керівництвом використовувати речовини... в порушення Конвенції про заборону хімічної зброї», – додав представник Держдепу.
Раніше речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова звинуватила західних союзників України в тому, що вони є «співучасниками» цього вбивства в Москві.
Як повідомило Радіо Свобода поінформоване джерело в СБУ, вибух, внаслідок якого вранці 17 грудня в Москві загинув начальник військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту збройних сил Росії генерал-лейтенант Ігор Кирилов, є спецоперацією Служби безпеки України.
Раніше загибель Кирилова і його помічника внаслідок вибуху в Москві підтвердив Слідчий комітет Росії. За версією слідства, вибуховий пристрій був закладений у самокат, що стояв поруч із під’їздом.
Кирилову було 54 роки. Він обіймав посаду начальника військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту Росії з травня 2017 року.
Генерал-лейтенант Ігор Кирилов перебував під санкціями Великої Британії. Його звинувачували в причетності до використання хімічної зброї в Україні й поширення дезінформації.
Раніше США і їхні союзники дійшли висновку, що Росія використала отруйну речовину хлорпікрин проти українських військових.
Напередодні Служба безпеки України інформувала, що заочно оголосила підозру начальнику військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ, генерал-лейтенанту Ігорю Кирилову.
Правоохоронці зазначили, що «саме він був відповідальний за застосування російськими військами хімічної зброї на східному і південному фронтах проти українських захисників».
«Укренерго» скасувало вимкнення світла для побутових споживачів завтра
Компанія «Укренерго» скасувала на завтра, 18 грудня, обмеження електроенергії для побутових споживачів.
Раніше планувались обмеження з 07:00 до 20:00 – пів черги відключень.
Водночас для промисловості та бізнесу обмеження залишаються і діятимуть з 07:00 до 20:00.
«Укренерго» закликає ощадливо споживати електроенергію з 08:00 до 20:00.
Сьогодні, 17 грудня, графіки відключень не застосовувалися. Вранці в «Укренерго» повідомляли, що споживання, порівняно з попереднім днем, дещо знизилось – 17 грудня станом на 6:00 його рівень був на 2% нижчим, ніж в цей час попереднього дня. Це пояснюється підвищенням температури повітря у більшості регіонів України.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що 13 грудня був один із найбільш масштабних ударів по енергетиці - тоді РФ здійснила останню масовану ракетну атаку.
За даними МАГАТЕ, через цю атаку РФ пʼять з девʼяти блоків українських АЕС знизили потужність.
Повідомлялося про російську атаку на об’єкти критичної інфраструктури на Прикарпатті та Львівщині. На Тернопільщині через ракетний удар було пошкоджено промисловий об’єкт, виникла масштабна пожежа.
«Ми продовжимо затягувати зашморг», щоб позбавити РФ «енергетичних» грошей на ракети і дрони – Паєтт
Врешті «затягнути зашморг» і остаточно позбавити Росію надходжень від енергоресурсів, – такі плани у міжнародної спільноти до 2027 року, каже заступник держсекретаря США Джеффрі Паєтт. Він упродовж останніх двох тижнів вів перемовини в Європі та Азії з цього питання і оголосив, що відтак США вже незабаром введуть нові санкції проти російської енергетики.
Про те, як тримається українська енергосистема після трьох масштабних обстрілів за менш ніж за місяць, про майбутнє американської допомоги та чи справді Європа готова відмовитись від російського газу, Паєтт, який раніше був послом США в Україні, розповів в інтерв'ю журналістці Української служби Голосу Америки Оксані Бедратенко.
Rheinmetall анонсував поставку до України ще 20 БМП Marder
Німецький концерн Rheinmetall отримав замовлення на поставку в Україну ще 20 бойових машин піхоти Marder 1A3, які профінансує уряд Німеччини, йдеться на сайті компанії.
Вказано, що поставка запланована на першу половину 2025 року.
У версії 1A3 Marder оснащений додатковим лазерним далекоміром для ефективного та точного ураження цілей. Перші 20 бойових машин цього типу були поставлені концерном на замовлення німецького уряду в березні 2023 року. Загалом Rheinmetall вже надіслав українським збройним силам сотні бойових машин піхоти Marder, кажуть у компанії
20 листопада німецький уряд оголосив про новий пакет військової допомоги для України.
В уряді Німеччини зазначили, що наразі вже близько 5 мільярдів євро (2023 рік) та близько 1,6 мільярда євро (2022 рік) було витрачено на військову допомогу Україні. Ще близько 2,9 мільярда євро було виділено в перші два роки війни на поставки, які надійдуть лише у 2025-2028 роках.
Радниця голови ОП: з окупованих територій вивезли 5 дітей, 2 з них отримали повістки в армію Росії
Ще п’ятьох дітей вдалося вивезти з окупованих територій, повідомила радниця керівника Офісу президента та операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна 17 грудня.
Зарівна уточнила, що серед евакуйованих дітей – брат і сестра шести та 10 років, вони три роки не ходили ані в школу, ані в дитсадок:
«Через проукраїнську позицію, батьки не віддавали дітей до російських закладів, просякнутих пропагандою».
Ще одна 10-річна дівчинка, за словами Зарівної, жила в селі, яке від початку повномасштабної війни було повністю ізольованим від зовнішнього світу – російські окупанти «не дозволяли завозити будь-яку гуманітарну допомогу, навіть їжу, ліки та одяг».
«Неповнолітніх Ігоря, 15 років, та Дениса, 17 років, росіяни змусили пройти військовий вишкіл і вручити повістки для служби в армії РФ. Для хлопців повернення на підконтрольну Україні територію стало питанням життя та смерті», – додала посадовиця.
Зарівна нагадала, що ще тисячі дітей лишаються в Росії та на тимчасово окупованих територіях, заявивши: «ми не зупинимось доки не повернемо всіх їх додому».
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
Сили оборони ведуть бої на ділянці фронту протяжністю понад 1170 кілометрів – Сирський
Сили оборони ведуть активні бойові дії на ділянці фронту протяжністю понад 1170 кілометрів, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
«Станом на 17 грудня Сили оборони ведуть активні бойові дії на ділянці фронту загальною протяжністю понад 1170 кілометрів. Найбільш складна ситуація зараз на Покровському та Курахівському напрямках», – сказав він під час виступу у режимі онлайн на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад.
Також, за його словами, значно посилили тиск на Краматорському, Торецькому та Времівському напрямках, третю добу противник проводить інтенсивні наступальні дії на території Курської області з метою витіснити підрозділи Сил оборони України з території РФ.
Крім того, Сирський наголосив на надзвичайно великому значенні інженерно-фортифікаційних споруд – до будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд залучені 21 обласна військова адміністрація та підрядні організації, сім областей мають посилити роботу щодо фортифікації.
Розвідка Великої Британії 15 грудня заявила, що російські війська здобули подальші успіхи на південь від Покровська, ключового логістичного центру Донецької області.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
Мінекономіки: Японія створює координаційну раду з вібудови України із залученням бізнесу
Японія оголосила про створення координаційної ради з питань відбудови України, куди планує залучити українські і японські бізнеси – про це повідомило Міністерство економіки України 17 грудня з посиланням на міністра землі, інфраструктури, транспорту і туризму Японії Хіромасу Накано.
За повідомленням, про це Накано заявив під час зустрічі з міністеркою економіки Юлією Свириденко та членами української делегації.
«Ми щиро вдячні Японії за готовність доєднатися до відновлення зруйнованої української інфраструктури. Японія має досвід ліквідації стихійних лих, технології та виробництва, необхідні для відбудови. Ми переконані, що їхня експертиза допоможе Україні пришвидшити процес відновлення зруйнованих об’єктів. Міністр Хіромаса Накано повідомив, що Японія готова провести перше засідання координаційної ради, куди вже запросила представників Уряду України. Вдячні партнерам за цю неоціненну підтримку», – заявила Свириденко.
Українська сторона також озвучила пріоритети у співпраці з японським урядом в розрізі відновлення інфраструктури. Зокрема, уряд України закликав продовжити забезпечення «Укрзалізниці» рейками для відновлення залізничного покриття. За даними Мінекономіки, Україна потребує 25 тисяч тонн сталевих рейок R-65.
«Японія вже передала стільки ж через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA), завдяки чому у 2023-2024 раках вдалося відновити 200 кілометрів залізничних шляхів», – додає відомство.
Серед інших пріоритетних проєктів Мінекономіки називає відновлення житлової інфраструктури із залученням японських технологій та обмін досвідом для навчання фахівців у транспортній сфері.
За словами заступника міністра Сергія Деркача, відомство очікує, що координаційна рада стане дієвим механізмом для залучення підтримки у відбудову критично важливої інфраструктури, транспортного сектору, соціальних об’єктів та житла.
Мінекономіки додає, що сторони обговорили, як Японія та Україна можуть сприяти залученню японських компаній до відбудови України.
Раніше сьогодні міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що в Україні запустять проєкт із виготовлення японських пікапів за технологією великовузлового складання (SKD).
Становище громадян в анексованому Криму погіршується – звіт представника президента в АРК
Становище громадян України на анексованому Кримському півострові продовжує погіршуватися через посилення політичних переслідувань та незаконних затримань окупаційною російською владою – про це заявив заступник Постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков, повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Про це він розповів, виступаючи в Києві на щорічній звітній пресконференції Постійного представника президента в АРК.
За його словами, загальна кількість політв’язнів станом на грудень 2024 року – 218 людей, з них 132 – кримські татари. Понад 40 кримських політв’язнів незаконно етапували, а фактично депортували до пенітенціарних установ на території Росії.
З початку 2024 року окупанти незаконно перемістили з Криму до в’язниць на території РФ щонайменше 12 політичних ув’язнених. Щонайменше 20 політичних ув’язнених були протиправно переміщені з російських в’язниць до російських колоній у віддалені регіони Росії. Одним із серйозних порушень та інструментів тиску залишається систематична відмова у наданні медичної допомоги. Термінової медичної допомоги потребують уже понад 60 кримських політв’язнів.
«Після 24 лютого 2022 року в Росії встановлено адміністративну відповідальність за так звану «дискредитацію російської армії». Станом на кінець листопада 2024 року в Криму представництвом було зафіксовано 1 093 випадки надходження матеріалів складених за статтею 20.3.3 КоАП РФ до так званих «судів» на території окупованого Криму. З них у 955 випадках було винесено ухвалу про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або залучення до іншої справи за іншою статтею з винесенням сукупного рішення», – розповів Чистіков.
Раніше тимчасова виконувачка обов’язків представника президента України в АР Крим Ольга Куришко окреслила основні здобутки та напрямки у діяльності установи. Вона також закликала більше говорити про Крим, висвітлювати злочини окупантів та діяльність руху опору на анексованому півострові.
Звітний захід представництва відбувся за участі українських та іноземних журналістів.
32 роки тому цього дня Верховна Рада України ухвалила окремий закон, який закріпив правовий статус представництва як органу виконавчої влади. Дата ухвалення закону історично стала датою створення цієї установи.
Миротворчі війська, допомога, постачання зброї – Зеленський і Туск зустрілись у Львові
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр міністр Польщі Дональд Туск у Львові під час зустрічі 17 грудня обговорили питання постачання озброєння для України, підтримку Польщі, історичні питання, передає кореспондент Радіо Свобода.
За словами Зеленського, важливо, щоб Україна і Польща підтримували зусилля один одного:
«Це нас завжди зміцнює. Я радий, що є співпраця між міністерствами культури щодо історичних питань щодо держав, є спільна робота, яка почалась. Є прогрес. Ми в деталях обговорили ситуацію на полі бою. Україні потрібен справедливий мир, бути сильною, потрібне зміцнення. Після інавгурації Дональда Трампа будуть докладені зусилля, щоб зупинити війну. Нам потрібна сильна, спільна позиція всіх партнерів, справжній мир. Я вдячний за готовність Польщі допомагати і за надану підтримку з перших днів повномасштабної війни і всі роки незалежності України. Є вже 45 пакет військової підтримки, який реалізовується».
У 2025 році Польщі головуватиме у Раді Євросоюзу і це може принести Україні добрі результати, сказав український президент.
Польський прем’єр Дональд Туск відвідав у Львові польський Цвинтар орлят на Личаківському кладовищі, могили січових стрільців і українських захисників, які загинули під час російсько-української війни. Також він побачив у Львові наслідки масованої ракетної атаки Росії 4 вересня цього року.
На брифінгу Туск назвав спільну історію України й Польщі «складною, але й гарною».
«Це є історія двох народів, які виявили розуміння в таку історичну хвилину, якою є напад Росії, допомога Польщі і боротьба України. Це є велика справа і я це повторюю своїм громадянам, що це велика справа, яка народилась між нашими народами часами всупереч історії. Сьогодні нас єднає спільний політичний інтерес і глибоке почуття справедливості. Польща і польський народ як мало хто на світі розуміє, наскільки несправедливим є напад Росії і якою справедливою є боротьба українців за свою територію. Поляки дуже вдячні українським воїнам», – заявив Туск.
Зеленський під час брифінгу заявляв, що планує порушувати питання розміщення миротворчих військ в Україні під час свого візиту до Брюсселя 18 грудня.
Водночас, за словами Туска, Польща не розглядає можливості надсилати свої миротворчі війська в Україну після припинення вогню.
«Сьогодні ті, хто сьогодні говорять, що готові надіслати свої миротворчі війська до України, щоб гарантувати спокій і мир, мають переосмислити дефініції цієї місії, щоб не спекулювати у цьому питанні. Польща несе найбільший тягар з поміж усіх європейських країн у зв’язку з війною в Україні. Саме Польща є головним хабом допомоги для України. Польща потребує повної підтримки та співпраці для безпеки польського кордону», – заявив він.
За словами польського прем’єра, Польща взяла на себе відповідальність за захист кордону НАТО з Росією і Білоруссю і гарантує Україні свою підтримку.
«Україна має брати участь у всі розмовах, де йдеться про її майбутнє», – наголосив Туск.
Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск 12 грудня заявив, що наразі немає планів щодо відправки іноземних військ в Україну після досягнення перемирʼя і будь-яке таке рішення щодо польських військ буде прийматися у Варшаві. Премʼєр Польщі підкреслив, що країна взяла на себе тягар захисту кордонів НАТО і ЄС з Білоруссю і Росією.
Напередодні ЗМІ писали, що лідер Франції Макрон і президент Польщі Дуда мають обговорити розміщення миротворчих сил на території України після закінчення війни. За даними медіа йшлося про потенційну 40-тисячну місію, яка складатиметься з військ різних країн.
Влада: за останні три місяці на Херсонщині через атаки дронами загинули 30 людей, ще 350 поранені
За останні три місяці на Херсонщині через російські атаки дронами загинули 30 людей, ще 350 поранені, повідомив голова Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.
«Лише за останні три місяці на Херсонщині поранені 350 людей, загинули 30. Це лише тільки від дронів та скидів. Всі ці цифри – це цивільні люди. Росіяни постійно направляють нові підрозділи, які навчаються на наших цивільних людях. Потім ці підрозділи переходять на більш активні ділянки фронту», – розповів він на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад.
Мрочко закликав до створення «умовного купола» над містом Херсон чи інших способів боротьби з російськими дронами.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.