Радниця голови ОП: з окупованих територій вивезли 5 дітей, 2 з них отримали повістки в армію Росії
Ще п’ятьох дітей вдалося вивезти з окупованих територій, повідомила радниця керівника Офісу президента та операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна 17 грудня.
Зарівна уточнила, що серед евакуйованих дітей – брат і сестра шести та 10 років, вони три роки не ходили ані в школу, ані в дитсадок:
«Через проукраїнську позицію, батьки не віддавали дітей до російських закладів, просякнутих пропагандою».
Ще одна 10-річна дівчинка, за словами Зарівної, жила в селі, яке від початку повномасштабної війни було повністю ізольованим від зовнішнього світу – російські окупанти «не дозволяли завозити будь-яку гуманітарну допомогу, навіть їжу, ліки та одяг».
«Неповнолітніх Ігоря, 15 років, та Дениса, 17 років, росіяни змусили пройти військовий вишкіл і вручити повістки для служби в армії РФ. Для хлопців повернення на підконтрольну Україні територію стало питанням життя та смерті», – додала посадовиця.
Зарівна нагадала, що ще тисячі дітей лишаються в Росії та на тимчасово окупованих територіях, заявивши: «ми не зупинимось доки не повернемо всіх їх додому».
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
Сили оборони ведуть бої на ділянці фронту протяжністю понад 1170 кілометрів – Сирський
Сили оборони ведуть активні бойові дії на ділянці фронту протяжністю понад 1170 кілометрів, повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
«Станом на 17 грудня Сили оборони ведуть активні бойові дії на ділянці фронту загальною протяжністю понад 1170 кілометрів. Найбільш складна ситуація зараз на Покровському та Курахівському напрямках», – сказав він під час виступу у режимі онлайн на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад.
Також, за його словами, значно посилили тиск на Краматорському, Торецькому та Времівському напрямках, третю добу противник проводить інтенсивні наступальні дії на території Курської області з метою витіснити підрозділи Сил оборони України з території РФ.
Крім того, Сирський наголосив на надзвичайно великому значенні інженерно-фортифікаційних споруд – до будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд залучені 21 обласна військова адміністрація та підрядні організації, сім областей мають посилити роботу щодо фортифікації.
Розвідка Великої Британії 15 грудня заявила, що російські війська здобули подальші успіхи на південь від Покровська, ключового логістичного центру Донецької області.
Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.
Мінекономіки: Японія створює координаційну раду з вібудови України із залученням бізнесу
Японія оголосила про створення координаційної ради з питань відбудови України, куди планує залучити українські і японські бізнеси – про це повідомило Міністерство економіки України 17 грудня з посиланням на міністра землі, інфраструктури, транспорту і туризму Японії Хіромасу Накано.
За повідомленням, про це Накано заявив під час зустрічі з міністеркою економіки Юлією Свириденко та членами української делегації.
«Ми щиро вдячні Японії за готовність доєднатися до відновлення зруйнованої української інфраструктури. Японія має досвід ліквідації стихійних лих, технології та виробництва, необхідні для відбудови. Ми переконані, що їхня експертиза допоможе Україні пришвидшити процес відновлення зруйнованих об’єктів. Міністр Хіромаса Накано повідомив, що Японія готова провести перше засідання координаційної ради, куди вже запросила представників Уряду України. Вдячні партнерам за цю неоціненну підтримку», – заявила Свириденко.
Українська сторона також озвучила пріоритети у співпраці з японським урядом в розрізі відновлення інфраструктури. Зокрема, уряд України закликав продовжити забезпечення «Укрзалізниці» рейками для відновлення залізничного покриття. За даними Мінекономіки, Україна потребує 25 тисяч тонн сталевих рейок R-65.
«Японія вже передала стільки ж через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA), завдяки чому у 2023-2024 раках вдалося відновити 200 кілометрів залізничних шляхів», – додає відомство.
Серед інших пріоритетних проєктів Мінекономіки називає відновлення житлової інфраструктури із залученням японських технологій та обмін досвідом для навчання фахівців у транспортній сфері.
За словами заступника міністра Сергія Деркача, відомство очікує, що координаційна рада стане дієвим механізмом для залучення підтримки у відбудову критично важливої інфраструктури, транспортного сектору, соціальних об’єктів та житла.
Мінекономіки додає, що сторони обговорили, як Японія та Україна можуть сприяти залученню японських компаній до відбудови України.
Раніше сьогодні міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що в Україні запустять проєкт із виготовлення японських пікапів за технологією великовузлового складання (SKD).
Становище громадян в анексованому Криму погіршується – звіт представника президента в АРК
Становище громадян України на анексованому Кримському півострові продовжує погіршуватися через посилення політичних переслідувань та незаконних затримань окупаційною російською владою – про це заявив заступник Постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков, повідомляє кореспондент проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Про це він розповів, виступаючи в Києві на щорічній звітній пресконференції Постійного представника президента в АРК.
За його словами, загальна кількість політв’язнів станом на грудень 2024 року – 218 людей, з них 132 – кримські татари. Понад 40 кримських політв’язнів незаконно етапували, а фактично депортували до пенітенціарних установ на території Росії.
З початку 2024 року окупанти незаконно перемістили з Криму до в’язниць на території РФ щонайменше 12 політичних ув’язнених. Щонайменше 20 політичних ув’язнених були протиправно переміщені з російських в’язниць до російських колоній у віддалені регіони Росії. Одним із серйозних порушень та інструментів тиску залишається систематична відмова у наданні медичної допомоги. Термінової медичної допомоги потребують уже понад 60 кримських політв’язнів.
«Після 24 лютого 2022 року в Росії встановлено адміністративну відповідальність за так звану «дискредитацію російської армії». Станом на кінець листопада 2024 року в Криму представництвом було зафіксовано 1 093 випадки надходження матеріалів складених за статтею 20.3.3 КоАП РФ до так званих «судів» на території окупованого Криму. З них у 955 випадках було винесено ухвалу про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або залучення до іншої справи за іншою статтею з винесенням сукупного рішення», – розповів Чистіков.
Раніше тимчасова виконувачка обов’язків представника президента України в АР Крим Ольга Куришко окреслила основні здобутки та напрямки у діяльності установи. Вона також закликала більше говорити про Крим, висвітлювати злочини окупантів та діяльність руху опору на анексованому півострові.
Звітний захід представництва відбувся за участі українських та іноземних журналістів.
32 роки тому цього дня Верховна Рада України ухвалила окремий закон, який закріпив правовий статус представництва як органу виконавчої влади. Дата ухвалення закону історично стала датою створення цієї установи.
Миротворчі війська, допомога, постачання зброї – Зеленський і Туск зустрілись у Львові
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр міністр Польщі Дональд Туск у Львові під час зустрічі 17 грудня обговорили питання постачання озброєння для України, підтримку Польщі, історичні питання, передає кореспондент Радіо Свобода.
За словами Зеленського, важливо, щоб Україна і Польща підтримували зусилля один одного:
«Це нас завжди зміцнює. Я радий, що є співпраця між міністерствами культури щодо історичних питань щодо держав, є спільна робота, яка почалась. Є прогрес. Ми в деталях обговорили ситуацію на полі бою. Україні потрібен справедливий мир, бути сильною, потрібне зміцнення. Після інавгурації Дональда Трампа будуть докладені зусилля, щоб зупинити війну. Нам потрібна сильна, спільна позиція всіх партнерів, справжній мир. Я вдячний за готовність Польщі допомагати і за надану підтримку з перших днів повномасштабної війни і всі роки незалежності України. Є вже 45 пакет військової підтримки, який реалізовується».
У 2025 році Польщі головуватиме у Раді Євросоюзу і це може принести Україні добрі результати, сказав український президент.
Польський прем’єр Дональд Туск відвідав у Львові польський Цвинтар орлят на Личаківському кладовищі, могили січових стрільців і українських захисників, які загинули під час російсько-української війни. Також він побачив у Львові наслідки масованої ракетної атаки Росії 4 вересня цього року.
На брифінгу Туск назвав спільну історію України й Польщі «складною, але й гарною».
«Це є історія двох народів, які виявили розуміння в таку історичну хвилину, якою є напад Росії, допомога Польщі і боротьба України. Це є велика справа і я це повторюю своїм громадянам, що це велика справа, яка народилась між нашими народами часами всупереч історії. Сьогодні нас єднає спільний політичний інтерес і глибоке почуття справедливості. Польща і польський народ як мало хто на світі розуміє, наскільки несправедливим є напад Росії і якою справедливою є боротьба українців за свою територію. Поляки дуже вдячні українським воїнам», – заявив Туск.
Зеленський під час брифінгу заявляв, що планує порушувати питання розміщення миротворчих військ в Україні під час свого візиту до Брюсселя 18 грудня.
Водночас, за словами Туска, Польща не розглядає можливості надсилати свої миротворчі війська в Україну після припинення вогню.
«Сьогодні ті, хто сьогодні говорять, що готові надіслати свої миротворчі війська до України, щоб гарантувати спокій і мир, мають переосмислити дефініції цієї місії, щоб не спекулювати у цьому питанні. Польща несе найбільший тягар з поміж усіх європейських країн у зв’язку з війною в Україні. Саме Польща є головним хабом допомоги для України. Польща потребує повної підтримки та співпраці для безпеки польського кордону», – заявив він.
За словами польського прем’єра, Польща взяла на себе відповідальність за захист кордону НАТО з Росією і Білоруссю і гарантує Україні свою підтримку.
«Україна має брати участь у всі розмовах, де йдеться про її майбутнє», – наголосив Туск.
Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск 12 грудня заявив, що наразі немає планів щодо відправки іноземних військ в Україну після досягнення перемирʼя і будь-яке таке рішення щодо польських військ буде прийматися у Варшаві. Премʼєр Польщі підкреслив, що країна взяла на себе тягар захисту кордонів НАТО і ЄС з Білоруссю і Росією.
Напередодні ЗМІ писали, що лідер Франції Макрон і президент Польщі Дуда мають обговорити розміщення миротворчих сил на території України після закінчення війни. За даними медіа йшлося про потенційну 40-тисячну місію, яка складатиметься з військ різних країн.
Влада: за останні три місяці на Херсонщині через атаки дронами загинули 30 людей, ще 350 поранені
За останні три місяці на Херсонщині через російські атаки дронами загинули 30 людей, ще 350 поранені, повідомив голова Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.
«Лише за останні три місяці на Херсонщині поранені 350 людей, загинули 30. Це лише тільки від дронів та скидів. Всі ці цифри – це цивільні люди. Росіяни постійно направляють нові підрозділи, які навчаються на наших цивільних людях. Потім ці підрозділи переходять на більш активні ділянки фронту», – розповів він на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад.
Мрочко закликав до створення «умовного купола» над містом Херсон чи інших способів боротьби з російськими дронами.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони. Зокрема, армія РФ регулярно атакує деокуповану частину Херсонщини ударними дронами.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Зеленський підписав закон про облік постраждалих внаслідок агресії Росії
Закон про «облік осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» 17 жовтня повернули до Верховної Ради з підписом президента Володимира Зеленського – про це йдеться на сайті парламенту.
За текстом документу, закон «визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Державного реєстру осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ проти України, для забезпечення відшкодування шкоду, завданої їх життю та здоров’ю».
Верховна Рада, коментуючи підписання закону, повідомила, що тепер в Україні створять Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих Росією.
«В Україні буде створено Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку зі збройною агресією росії проти України», – заявили в парламенті.
Крім того, додає Рада, держава визначила засади створення та функціонування Системи обліку інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Росії. Йдеться про травму чи ушкодження здоров’я, катування, жорстоке, нелюдське поводження чи покарання, втрату доступу до медичних, соціальних чи освітніх послуг.
«Обліку підлягатиме інформація про шкоду особистим немайновим правам, завдану починаючи з 19 лютого 2014 року громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебували на території України», – уточнює пресслужба Ради.
Згідно з пояснювальною запискою, хоча в Україні вже діє реєстр майна, пошкодженого в ході повномасштабної агресії Росії, досі відсутній реєстр шкоди, завданої немайновим правам громадян. Сюди входять, зокрема, смерть або зникнення безвісти, поранення та втрата працездатності, насильство, полон, депортація (в тому числі депортація дітей), психічні розлади внаслідок пережитої травми, втрата дітьми батьків, втрата доходів та доступу до послуг, моральна шкода.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
«Укренерго» на завтра повертає графіки відключень світла
Компанія «Укренерго» заявляє, що завтра, 18 грудня, будуть застосовуватися графіки відключення електроенергії.
За повідомленням, для побутових споживачів обмеження будуть діяти з 07:00 до 20:00 — пів черги відключень, для промисловості та бізнесу – з 07:00 до 20:00.
В «Укренерго» кажуть, що причина обмежень – пошкодження енергообʼєктів внаслідок трьох російських ракетно-дронових атак у листопаді-грудні, ремонтні роботи на енергооб’єктах тривають.
Натомість сьогодні, 17 грудня, графіки відключень не застосовувалися. Вранці в «Укренерго» повідомляли, що споживання, порівняно з попереднім днем, дещо знизилось – 17 грудня станом на 6:00 його рівень був на 2% нижчим, ніж в цей час попереднього дня. Це пояснюється підвищенням температури повітря у більшості регіонів України.
За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що 13 грудня був один із найбільш масштабних ударів по енергетиці - тоді РФ здійснила останню масовану ракетну атаку.
За даними МАГАТЕ, через цю атаку РФ пʼять з девʼяти блоків українських АЕС знизили потужність.
Повідомлялося про російську атаку на об’єкти критичної інфраструктури на Прикарпатті та Львівщині. На Тернопільщині через ракетний удар було пошкоджено промисловий об’єкт, виникла масштабна пожежа.
«Убитий генерал РФ – законна ціль, бо віддавав накази на хімічну зброю проти ЗСУ»
Смерть російського генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова від вибуху на Рязанському проспекті уже має кілька версій як щодо способу виконання, так і кілька про те, хто міг його вбити. Адже це був високопосадовий генерал російської верхівки, яка, за деякими даними російських оглядачів, і сама остерігалась цього військового.
Російська служба Радіо Свобода про все детальніше.
Вибух стався на Рязанському проспекті рано-вранці 17 грудня біля будинку, де жив Кирилов. Внаслідок вибуху загинули начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ) ЗС Росії генерал-лейтенант Ігор Кирилов та його помічник. На фотографіях з місця події видно тіла, які лежать на землі біля входу до будинку. ТАРС називає ім'я загиблого помічника генерала – Ілля Полікарпов.
Згодом телеграм-канал Baza опублікував відео, як стверджується, з моменту вибуху. Він стався після того, як двоє людей – очевидно, Кирилов із помічником – вийшли з під'їзду.
За версією слідства, як стверджують джерела «Комерсанта», за вбивством стоять українські спецслужби – ГУР Міноборони чи СБУ. Офіційно про це не повідомлялося.
Донецька ОВА заявила про евакуацію дітей з Удачненської громади
З семи населених пунктів Удачненської громади евакуюють 146 дітей, заявила Донецька обласна військова адміністрація 17 грудня.
Відповідне рішення ухвалила регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Донецької області.
Як повідомили в ОВА, на території Покровського району значно погіршилася ситуація, тривають активні бойові дії та є загроза життю та здоров’ю цивільних, в тому числi дiтей.
«Саме тому комісією прийняте рішення про проведення евакуації дітей з їх родинами у примусовий спосіб з території селища Удачне, сіл Калинiвка, Молодецьке, Сергіївка, Муравка, Новомиколаївка та Новосергіївка. Всього мають бути евакуювані до більш безпечних регіонів України 146 дітей з їх батьками або іншими законними представниками», – йдеться в повідомленні.
Днями представник Департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Донецької ОВА Дмитро Петлін повідомив, що на Донеччині наразі залишається близько 316 тисяч цив
Єрмак розповів, коли почнуться «реальні переговори» про мир із Росією
Переговори про мир з Росією стануть можливими лише тоді, «коли у Москви не стане ресурсів продовжувати війну», зазначив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад у Львові.
«Ще раз наголошую, що допомагають лише сильним, тож мусимо лишатися сильними. Реальні переговори про сталий мир розпочнуться лише тоді, коли у ворога не стане ресурсів продовжувати війну, тож попереду неймовірно велика робота», – заявив Єрмак.
Керівник ОП нагадав, що 24 жовтня президент Володимир Зеленський представив «план перемоги», де зафіксована позиція України та «окреслені реальні механізми завершення війни та досягнення справедливого миру».
Він зауважив, що «громадяни України доносять суспільству українське бачення закінчення війни та досягнення справедливо миру». За словами Єрмака, «цьому сприяють і численні закордонні візити українських делегацій з регіонів. Адже під час них партнери на місцевих рівнях ознайомлюються з планом перемоги».
«Ситуація залишається складно… Наш ворог хоче не закінчення війни, він хоче нашої капітуляції, нашої і наших союзників. Якщо Росію не змусити до справедливого миру, то миру не буде. Буде пауза і цю паузу Москва використає для відновлення сил і продовження наступу», – підсумував Єрмак.
Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій і треба шукати дипломатичні рішення. А перед цим в розмові з Sky News він допустив закінчення гарячої фази війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО, що дасть змогу йому пізніше домовитися про повернення окупованих територій «дипломатичним шляхом».
Ці слова президента України відрізняються від попередніх заяв української влади, у яких йшлося про те, що жодних дипломатичних вирішень не буде без повернення на кордони 1991 року.
Натомість міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 6 грудня заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і втрати Україною частини територій.
Війська КНДР розставляють додаткові спостережні пости, тому що бояться дронів – ГУР
Війська КНДР розставляють «додаткові» спостережні пости через страх перед ударними дронами України, повідомила пресслужба Головного управління розвідки Міністерства оборони.
Зазначається, що 16 грудня 2024 року РФ продовжила застосовувати війська Північної Кореї у бойових діях на території Курської області.
«Після серйозних втрат підрозділи КНДР почали розставляти додаткові спостережні пости для виявлення безпілотників Сил безпеки і оборони України. Перед штурмом північнокорейські війська на передових рубежах накопичують групу до 20-30 солдатів – до району зосередження пересуваються малими групами до шести військовослужбовців», – кажуть у ГУР.
За інформацією воєнної розвідки, «постійне накопичення штурмових груп особовим складом армії КНДР на Курщині свідчить, що Москва не хоче втрачати темпу наступальних дій».
Окремо у пресслужбі зазначили, що «для розпізнавання на фронті північнокорейські військові використовують червоний скотч».
14 грудня Зеленський заявив про наявність даних про початок застосування північнокорейських військ у штурмах проти українських сил на Курщині. «Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки що тільки там», – сказав він.
«Схеми» (Радіо Свобода) 15 грудня отримали у своє розпорядження фото від джерел серед військових на Курському напрямку. На цих знімках, які журналісти наразі не можуть перевірити незалежно – результати кількох штурмів. Видно кілька десятків тіл на тлі розбитої техніки.
Джерела «Схем» серед військових стверджують, що серед них – солдати з Північної Кореї, які діяли у зведених підрозділах армії Росії.
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити ці дані з відкритих джерел. Російське військове командування дану інформацію не коментувало.
Наприкінці жовтня повідомлялось, що КНДР надіслала до Росії військових для участі в бойових діях проти України. За даними України та країн Заходу, до Курської області прибули понад 10 тисяч північнокорейських військових.
Росія «ріже» трасу на Покровськ: вона веде до Павлограда
Російська армія знову просунулась на південний захід від Покровська, повідомив у ніч проти 17 грудня проєкт DeepState.
Агресор зміг ще просунутися у ключовому селищі Шевченко – тепер воно фактично все окуповане і може слугувати плацдармом для подальшого просування.
Також армія РФ змогла просунутися біля селища Піщане, поруч із яким проходить другорядна дорога, що веде з Новопавлівки Дніпропетровської області до Покровська.
Однак на північ від цієї ділянки лежить траса, яку можна вважати ключовою для оборони Покровська – вона веде до Павлограда. До неї агресору залишається близько 9 кілометрів, і, очевидно, він спробує дістатись до неї.
Сили оборони дають відсіч агресору у селищі Шевченко – 425-та ОШБ ЗСУ «Скала» показала кадри зачистки вулиць (DeepState назвав орієнтовною датою подій 9 грудня). Зазвичай коли таке трапляється, загарбники намагаються обійти «вузол оборони».
Український Генштаб повідомив вранці 17 грудня про 52 атаки агресора на Покровському напрямку – за ступенем інтенсивності боїв він поступається тільки Курській області РФ.
СБУ звітує про затримання агентів Росії, які збирали дані про розміщення F-16
Служба безпеки затримала «найбільшу мережу» російських агентів, яка збирала дані про винищувачі F-16 в Україні – про це відомство заявило 17 грудня.
За повідомленням, військова контррозвідка СБУ нейтралізувала «масштабну агентурну мережу головного управління генштабу збройних сил Росії (відомого як ГРУ)», яка діяла в п’яти регіонах України.
«За результатами спецоперації викрито 12 російських агентів та їхніх інформаторів. Частина із них – дезертири, які самовільно залишили підрозділи ЗСУ, а коли переховувалися від правосуддя, були завербовані російською спецслужбою», – повідомляє СБУ.
За даними слідства, учасники осередку діяли окремо одне від одного, але були прив’язані до керівника агентурної групи, який перебував на Дніпропетровщині. Для конспірації він використовував підроблені документи, на кшталт фейкового «посвідчення волонтера» та «активіста-антикорупціонера».
Керівник групи залучив спільників із Запоріжжя, а також Харківської, Сумської, Миколаївської та Одеської областей. Там фігуранти розвідували вогневі позиції української ППО, намагалися виявити локації секретних військових аеродромів, де, за версією російських спецслужб, могли базуватися літаки F-16.
«Окремим завданням ворожої агентури було встановлення адрес компаній, які залучені до виробництва засобів радіоелектронної боротьби проти російських дронів. Для отримання розвідданих фігуранти «втемну» використовували своїх знайомих, зокрема українських військових, які перебували у прифронтових регіонах України», – йдеться в повідомленні.
СБУ повідомила про підозру «ключовим спільникам» керівника групи. Взагалі у справі повідомили про підозру в державній зраді та несанкціонованому поширенні інформації про переміщення, рух або розташування Збройних сил України. За повідомленням, правоохоронці вирішують питання про оголошення підозри іншим учасникам мережі. У разі доведення провини фігурантам справи загрожує до восьми років ув’язнення.
Російські військові вже третю добу проводять «інтенсивні наступальні дії» у Курській області, розповів головнокомандувач Збройних сил України (ЗСУ) Олександр Сирський під час засідання Всеукраїнського конгресу місцевих та регіональних влад.
За його словами, «російські терористи й надалі обстрілюють прикордонні населені пункти у Сумській та Чернігівській областях. У тому ж числі здійснюють диверсійно-розвідувальну діяльність».
«Третю добу противник проводить інтенсивні наступальні дії на території Курської області, активно застосовує підрозділи армії Північної Кореї. Північнокорейські найманці вже зазнали великих втрат. Українські захисники стійко тримають оборону, знищують особовий склад і техніку ворога», – додав він.
14 грудня Зеленський заявив про наявність даних про початок застосування північнокорейських військ у штурмах проти українських сил на Курщині. «Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Поки що тільки там», – сказав він.
«Схеми» (Радіо Свобода) 15 грудня отримали у своє розпорядження фото від джерел серед військових на Курському напрямку. На цих знімках, які журналісти наразі не можуть перевірити незалежно – результати кількох штурмів. Видно кілька десятків тіл на тлі розбитої техніки.
Джерела «Схем» серед військових стверджують, що серед них – солдати з Північної Кореї, які діяли у зведених підрозділах армії Росії.
Редакція Радіо Свобода наразі не має можливості перевірити ці дані з відкритих джерел. Російське військове командування дану інформацію не коментувало.
Наприкінці жовтня повідомлялось, що КНДР надіслала до Росії військових для участі в бойових діях проти України. За даними України та країн Заходу, до Курської області прибули понад 10 тисяч північнокорейських військових.
СЗЧ на півдні: як декриміналізація повертає бійців в армію
«У декого є невдоволення організацією служби. Дехто був морально, психологічно не готовим до тих умов, в яких доводиться проходити військову службу»
«Людина, яка була щойно мобілізована, намагається втекти, вона не відчуває мотивації»
«Потрібні люди, які прийдуть в армію добровільно, має бути політика держави про народну війну».
В українському суспільстві продовжують активно обговорювати тему СЗЧ (самовільного залишення частини) – причини та наслідки. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив дізнатися скільки військових самовільно залишили частини на Херсонщині й у Запорізькій області та потім повернулися до служби, з чим пов'язані такі випадки та якими можуть бути шляхи вирішення проблеми СЗЧ в українській армії.
66 військовослужбовців із Херсонщини, які самовільно залишили частини, повернулися на службу, повідомила у грудні Херсонська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону.
Заступник керівника відомства Кирило Профатіло на брифінгу розповів, що всього на теперішній час скерували до суду 102 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності військових, які самовільно залишили частини.
Країни JEF спільно нададуть Україні допомогу на 12 млрд євро в 2025 році
Перемога України є ключовою для безпеки країн саміту Об’єднаних експедиційних сил Сполученого Королівства (Joint Expeditionary Force, або JEF) – про це йдеться в спільній заяві саміту JEF у Таллінні від 17 грудня.
До об’єднання входять Велика Британія, Данія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія та Швеція.
Учасники саміту закликали треті країни, зокрема, Північну Корею, Білорусь, Китай та Іран, припинити підтримку російської агресії. Вони також підтвердили «непохитну та тривалу» підтримку суверенітету України. Зокрема, згідно з текстом, країни JEF разом з іншими членами НАТО забезпечили навчання понад 50 тисяч українських військових, починаючи з 2022 року.
Країни об’єднання також сподіваються на глибшу співпрацю з Україною та її залучення до майбутніх військових навчань JEF.
«Це свідчить про нашу довгострокову відданість Україні та її підтримку на незворотньому шляху до повної євроатлантичної інтеграції, в тому числі членства в НАТО. Наша сукупна військова допомога Україні становить понад 12 мільярдів євро на 2025 рік. Ми закликаємо наших інших членів Альянсу та партнерів продовжувати або збільшувати свою військову підтримку Україні до тих пір, поки Україна не переможе», – йдеться в заяві.
Також країни JEF висловили підтримку основним принципами «плану перемоги», запропонованого президентом України Володимиром Зеленським і «працюють з Україною, щоб долучитися до його втілення».
Учасники саміту підкреслили, що справедливий і міцний мир вимагає повного й безумовного виведення російських військ із території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Президент Володимир Зеленський під час виступу на саміті JEF заявив, що Україна готова «до більшої взаємодії та приєднання до JEF як член».
Розвідка Британії: з лютого 2022 року Росія втратила на війні понад 3600 бойових танків
З лютого 2022 року Росія втратила понад 3600 основних бойових танків, наразі втрати військової техніки сил РФ в Україні продовжують зростати, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії із посиланням на дані розвідки.
За даними британського оборонного відомства, від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила в Україні понад 3600 основних бойових танків і майже 8000 одиниць бронетехніки.
«Це призвело до залежності від застарілої і погано обслугованої техніки радянських часів зі стратегічних складів. Бронетехніку вивозять зі сховищ, за можливості, модернізують і відправляють на фронт», – зауважили у розвідці.
У звіті приведені супутникові знімки, які підтверджують значне скорочення кількості бронетехніки із 2022 року на базах зберігання танків в російських містах Арсеньєв, Буй та Улан-Уде.
За даними Генштабу ЗСУ станом на ранок 17 грудня, Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила 9 567 танків, 19 751 бойових броньованих машин та 21 159 артсистем.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
Голова Пентагону 7 грудня заявив, що Росія втратила під час широкомасштабної війни проти України щонайменше 700 тисяч військових і витратила на неї понад 200 мільярдів доларів.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Президент України Володимир Зеленський 8 грудня повідомив, що з початку повномасштабної війни Україна втратила загиблими 43 тисячі військових, 370 тисяч зазнали поранень.
За його даними, втрати РФ перевищують 750 тисяч – 198 тисяч загиблих і понад 550 тисяч поранених.
Зеленський закликав партнерів надати системи ППО, обіцяні замість запрошення до НАТО
Президент Володимир Зеленський 17 грудня виступив на саміті країн-учасниць Об’єднаних експедиційних сил Сполученого Королівства (JEF). У своїй промові він закликав обмежити тіньовий танкерний флот Росії та розширити оборонну співпрацю з Україною на тлі залучення військ КНДР до російської агресії.
Зеленський також нагадав про масований ракетний удар Росії по українській енергетиці минулого тижня. Він вказав на те, що Москва чекала на похолодання, щоб завдати цієї атаки.
«На щастя, нам вдалося захиститися. Але ми знаємо: це лише пауза, і Росія спробує завдати нового удару, щойно буде готова. Вони завжди так роблять. Саме тому нам потрібна надійна гарантія захисту від повітряного терору, а це означає наявність достатньої кількості систем ППО», – заявив він.
Зеленський закликав до повної реалізації домовленостей щодо постачання систем протиповітряної оборони, в тому числі тих, які були досягнуті на саміті НАТО у Вашингтоні:
«Ми пам’ятаємо, що як компенсацію за неможливість запросити Україну до Альянсу на тому етапі нам пообіцяли значну кількість систем ППО. Я прошу вашої допомоги, щоб це було виконано».
Повітряні сили ЗСУ: Росія атакувала Україну 31 «Шахедом», 20 дронів збито
У ніч проти 17 грудня Росія атакувала Україну 31-м безпілотним літальним апаратом, повідомляє пресслужба Повітряних сил Збройних сил України (ЗСУ).
«Під час атаки ворог застосовував дрони типу Shahed й безпілотники інших типів. Запуск відбувався із районів російських Брянська та Орла», – зазначили у відомстві.
До відбиття атаки, за даними Повітряних сил ЗСУ, були залучені:
- авіація;
- зенітні ракетні війська;
- підрозділи РЕБ;
- мобільні вогневі групи Повітряних сил та Сил оборони України.
«Станом на 12:00 підтверджено збиття 20 дронів й безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській та Черкаській областях. Зокрема 10 дронів не досягли своїх цілей й були «локаційно втрачені». Ще один БпЛА перебуває у повітряному просторі України», – підсумували у Повітряних силах.