Доступність посилання

ТОП новини
Боротьба за життя пораненого на стабпункті медичної служби батальйону «Вовки Да Вінчі» ЗСУ. 24 грудня 2024 року
Боротьба за життя пораненого на стабпункті медичної служби батальйону «Вовки Да Вінчі» ЗСУ. 24 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Присвятила волонтерству понад 10 років життя. Як рестораторка стала помічницею для поранених бійців

5 грудня у світі, зокрема і в Україні, відзначають Міжнародний день волонтера.

Українські волонтери під час війни безоплатно працюють там, де потрібна їхня допомога: підтримують армію та цивільних, збирають гроші на дрони та РЕБи, доправляють гуманітарну допомогу й медикаменти, евакуюють людей з «гарячих» точок, створюють шелтери для переселенців тощо. Вони вкладають у допомогу іншим левову частку свого часу й прибутків, не бояться обстрілів і психологічного вигоряння, не чекають ані нагород, ані похвал – роблять своє іноді, попри відсутність підтримки зі сторони оточення.

Одна із тисяч таких – дніпрянка Ірина Ванжа, яка присвятила волонтерству більш як десять років свого життя, втратила бізнес і коло спілкування, але, каже, зате не втратила себе.

Зараз, як і на початку свого волонтерства, вона допомагає пораненим бійцям у лікарні. До Міжнародного дня волонтерів Ірина поділилася своєю історією з Радіо Свобода.

Генштаб: на фронті було 156 зіткнень, «найгарячіша ситуація» – на Покровському і Курахівському напрямках

На фронті станом на 22:00 4 грудня відбулося 156 бойових зіткнень, найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському і Курахівському напрямках, заявив Генеральний штаб Збройних сил України.

«Від початку доби ворог 39 разів намагався вклинитися в нашу оборону на Покровському напрямку в районах Миролюбівки, Променя, Лисівки, Даченського, Жовтого, Шевченко, Пушкіного та Новопустинки. Наші підрозділи відбили тридцять шість атак, інші бої тривають… На Курахівському напрямку ворог 38 разів атакував наші позиції. Найбільшу активність проявляв у районі Сонцівки, Берестків, Зорі, Новодмитрівки, Курахового, Дальнього, Дачного, Романівки, Єлизаветівки і Успенівки, де українські захисники відбили 31 атаку, сім боєзіткнень досі тривають», – йдеться в повідомленні.

Крім того, за даними генштабу, бої тривали на Харківському, Лиманському Куп’янському, Торецькому, Времівському, Придніпровському напрямках і на Курщині в РФ.

«За поточну добу противник завдав по території України 25 авіаційних ударів, скинувши 29 КАБ, використав для ураження 654 дрони-камікадзе. Здійснив майже 4000 обстрілів позицій наших військ і населених пунктів», – йдеться в повідомленні.

У своєму звіті, оприлюдненому 24 листопада, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що російські військові на Донбасі останнім часом просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік.

«Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року», – вказують експерти.

За їхніми висновками, просування російських військ значною мірою є «результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць на українських лініях».

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, який відвідав Покровський і Курахівський напрямки на Донеччині, 29 листопада запевнив, що підрозділи Сил оборони на цих напрямках додатково забезпечать резервами, боєприпасами, озброєнням і військовою технікою.

У Конгресі США заплановані слухання щодо переміщення українських дітей до Білорусі

У Конгресі США 5 грудня відбудуться слухання щодо причетності Білорусі до примусового переміщення і перевиховання українських дітей, повідомила Комісія США з безпеки і співробітництва в Європі (Гельсінська комісія).

Також під час слухань будуть розглянуті питання військової співпраці Білорусі й Росії, а також ухилення ними від санкцій.

За повідомленням, на засіданні виступлять представник асоціації колишніх силовиків BelPol Матвій Купрейчик, голова МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс і експертка з правових питань Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

За різними оцінками, від початку широкомасштабної війни з окупованих Росією територій України до Білорусі вивезли не менше ніж 2,5 тисячі українських дітей (за оцінкою «Народного антикризового управління» – не менше ніж 3,5 тисячі).

Правозахисники виявили 18 білоруських закладів, до яких з 2021 року регулярно возили українських дітей віком від шести років.

За повідомленнями правозахисників і розслідуванням Радіо Свобода, дітей з окупованих Росією територій України, яких привозять нібито на відпочинок до Білорусі, перевиховують у дусі любові до Росії і мілітаризують в інтересах російської державної політики з викорінення української національно-культурної самобутності.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна і дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової через депортації українських дітей. Того ж білоруські демократичні сили домагаються і щодо Олександра Лукашенка, який зізнався у переміщенні дітей.

ПАРЄ раніше ухвалила резолюцію, в якій визнала примусове вивезення українських дітей до Росії геноцидом, а Олександра Лукашенка й уряду Білорусі причетним до нього.

Як заявила на засіданні Ради безпеки ООН 4 грудня радниця керівника Офісу президента України й операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна, Україна розшукує майже 20 тисяч дітей, які стали жертвами незаконної депортації і примусового переміщення в Росію, проте реальна цифра може бути в рази більшою.

Україна розшукує майже 20 тисяч депортованих РФ дітей, але реальна цифра може бути в рази більшою – виступ у Радбезі ООН

Україна розшукує майже 20 тисяч дітей, які стали жертвами незаконної депортації і примусового переміщення в Росію, проте реальна цифра може бути в рази більшою, заявила під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН радниця керівника Офісу президента України й операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Як зазначили в Офісі президента, сьогоднішнє засідання Радбезу ООН «Підтримання миру і безпеки України» було скликане для обговорення й привернення особливої уваги світу до злочинів Росії проти дітей під час війни.

«Російські чиновники систематично відмовляються надавати інформацію. Але, щоб дати вам уявлення, уповноважена з прав дитини в Росії Марія Львова-Бєлова похвалилася, що «розселила» в Росії понад 700 тисяч українських дітей», – сказала Зарівна.

Вона нагадала, що Україна разом із Канадою започаткувала Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей, до якої приєдналися 41 країна і Рада Європи. Завдяки спільним зусиллям учасників коаліції додому вдалося повернути 1022 дитини.

Під час виступу Зарівна показала українське свідоцтво про народження Маргарити Прокопенко і порівняла його з російським документом на ім’я Марини Миронової. Росія видала цей документ після викрадення Маргарити з Херсонського будинку дитини. У Росії дівчинці змінили імʼя, місце народження і вдочерили в родині депутата Держдуми РФ Сергія Миронова.

«Херсонський будинок дитини. Лише один із багатьох випадків. Його маленьким вихованцям довелося ховатися в підвалі церкви, коли ваша армія увійшла до міста. Але ФСБ їх знайшла. Їх депортували. Ви точно знаєте, де зараз наші діти. Припиніть їх мучити. Поверніть дітей в Україну», – сказала Зарівна, звертаючись до представників РФ.

Представниця України також зазначила, що кожного тижня в Україні через російські обстріли гинуть і зазнають поранення щонайменше 16 дітей. Вона також нагадала, що через війну мільйони українців, зокрема неповнолітніх, стали біженцями, а сотні тисяч дітей залишаються на територіях, підконтрольних РФ, – поза доступом України і міжнародних організацій.

Напередодні дослідники Єльського університету заявили в своїй доповіді, що російська влада реалізує системну та широкомасштабну програму депортації дітей з України та їхнього примусового усиновлення і перевиховання в Росії. Ця операція з наміром русифікувати українських дітей була особисто ініційована російським лідером Володимиром Путіним і його підлеглими, наголошують дослідники.

Дослідження тривало впродовж 20 місяців від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і, як зазначається, стало найповнішим на сьогодні звітом про масштаби депортації українських дітей. Автори дослідження встановили імена 314 дітей, яких незаконно вивезли з окупованих територій Донецької і Луганської областей до Росії й передали на примусове усиновлення. Загалом за час війни було вивезено понад 30 тисяч українських дітей.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна й уповноваженої з прав дітей у РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей із окупованих територій України до Росії.

Виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Натаніел Реймонд у розмові з Reuters заявив, що дослідження Єльського університету надає нові докази, що підтверджують звинувачення МКС на адресу Путіна. Автори дослідження склали досьє з особистою інформацією кожного з ідентифікованих 314 дітей. Ці документи передані для вивчення до офісу прокурора МКС, а також владі України.

«Лікарня з «поверхом смерті»: чому жителі з окупації їдуть лікуватися до Ростова?

  • «Багато лікарів загинули під час бомбардування. Переважна більшість будівель медичних закладів зруйнована або серйозно пошкоджена».
  • «Батько помирав на шостому поверсі, який отримав назву «поверх смерті».
  • «Смертність неймовірна. З хронічними захворюваннями там не лікують».

Це наслідки російської окупації, яка триває на частині українських територій з 2022 року. Все частіше звідти доходять моторошні історії про втрачене здоровʼя та навіть життя через погану діагностику, відсутність медзакладів та фахових лікарів.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив докладніше дізнатися про те:

  • в якому стані медичні заклади на окупованих територіях півдня України – скільки з них зруйновано та пограбовано;
  • чи отримують місцеві жителі належну медичну допомогу;
  • чи залишаються там кваліфіковані лікарі?

Держдеп: США запроваджують санкції проти чиновників Росії, причетних до депортації дітей з України

Державний департамент Сполучених Штатів запроваджує візові обмеження щодо п’яти російських чиновників через їхню причетність до примусової депортації, переміщення та ув’язнення українських дітей – про відомство повідомило 4 грудня.

Багатьом дітям змінили ідентичність і приховали їхнє походження, вони піддалися проросійській пропаганді та мілітаризації або були усиновлені російськими родинами, йдеться в офіційному повідомленні закордонного відомства США.

«Кремлівська влада створила безліч перешкод для повернення цих дітей в Україну. Постійна зневага Росією своїх міжнародних правових зобов’язань повідомляти про місце перебування цих дітей робить майже неможливим їх безпечне повернення», – стверджують у Держдепі.

Від початку повномасштабного вторгнення Росія незаконно вивезла тисячі українських дітей. Їх депортація – «систематична» та «навмисна», підкреслюють в Держдепі.

Сполучені Штати й надалі сприятимуть притягненню до відповідальності винних у таких злочинах та допомагатимуть Україні повернути депортованих дітей, йдеться в заяві дипломатичного відомства.

Раніше дослідники Єльського університету заявили в доповіді, що усиновлення росіянами депортованих українських дітей є «компонентом геноциду».

Також правозахисна організація Freedom House заявила, що Білорусь прямо причетна до примусового переміщення та, ймовірно, депортації дітей з України. Відтак, переконані правозахисники, білоруська влада, так само як і російська, має понести відповідальність за причетність до злочинів.

У Куп’янську через російський удар загинув цивільний чоловік – ОВА

Російські війська 4 грудня завдали удару по Куп’янську на Харківщині, внаслідок чого загинула людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Окупанти вдарили КАБом по Куп’янську. Армія РФ влучила у житловий будинок. На жаль, 40-річний цивільний чоловік загинув. Дві жінки отримали гостру реакцію на стрес», – написав він у телеграмі.

За словами голови ОВА, зруйновані або пошкоджені щонайменше пʼять приватних будинків.

«На місці працюють рятувальні служби, розбір завалів триває», – додав Синєгубов.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Допомагали росіянам «уникати санкцій» – США оголосили про санкції проти консультантів TGR Group

Міністерство фінансів США 4 грудня запровадило санкції проти п’яти фізичних та чотирьох юридичних осіб, пов’язаних із міжнародною мережею компаній TGR Group. Вона, за твердженням відомства, допомагала російським елітам оминати обмеження.

«За допомогою TGR Group російські еліти намагалися використовувати цифрові активи, включаючи забезпечені доларом США стейблкойни (прирівняний до долара США різновид криптовалюти – ред.), щоб уникнути американських та міжнародних санкцій, продовжуючи збагачувати себе та підтримувати Кремль», – ідеться в заяві на сайті американського фінансового відомства.

Ключовими особами мережі є Джордж Россі (у повідомленні вказано, що він є громадянином України), Олена Чиркінян, Андрейс Бреденс, російська компанія TGR Partners, що базується в Москві та надає послуги з управління активами, торгівлі криптовалютою, платежів на валютному ринку та консьєрж-послуг, британська TGR Corporate Concierge, фірма з ОАЕ TGR DWC-LLC, таїландська Siam Expert Trading Company Limited (сприяла експорту електронних компонентів до Росії), американська Pullman Global Solutions.

Кадиров оголосив про плани використання українських полонених як живого щита

Очільник російського регіону Чечня Рамзан Кадиров 4 грудня перед «прямою лінією» виставив перед собою українських військовополонених, які утримуються на території республіки, і оголосив про плани розмістити їх на дахах стратегічно важливих об’єктів.

«Нехай охороняють наші території», – заявив Кадиров, запропонувавши одному з полонених «застрелитися», а іншого фактично змусивши публічно просити українську владу про обмін. Відео із так званої «зустрічі з військовополоненими» Кадиров опублікував у своєму телеграм-каналі.

Державні ЗМІ пізніше повідомили, що на «пряму лінію» Кадиров приїхав на «трофейній» американській бойовій машині піхоти Bradley.

Уранці 4 грудня Чечню вдруге з початку війни з Україною атакував безпілотник. В офіційному зведенні Міноборони Росії про атаку не повідомлялося, але її визнав Кадиров, заявивши про постраждалих.

Це вже друга заява Кадирова про використання українських полонених для прикриття об’єктів у Чечні. 29 жовтня дрони атакували так званий «університет спецназу імені Володимира Путіна» – центру військової підготовки в місті Гудермесі. Тоді очільник Чечні сказав, що українські військовополонені використовуються для прикриття цього «університету», і серед них є жертви.

Використання військовополонених як живого щита прямо забороняє Женевська конвенція 1929 року, яка регламентує поводження з військовополоненими.

Кадиров також заявляв, що наказав чеченським підрозділам, які воюють проти України, не брати солдатів ЗСУ в полон. Через кілька днів, за його словами, він наказ скасував.

У Міноборони РФ заявили про 48 тисяч заявок на ДНК-експертизу від родичів зниклих на війні

Заступниця міністра оборони Росії Анна Цивільова повідомила, що відомство отримало 48 тисяч заявок на ДНК-тести від родичів зниклих безвісти на війні проти України. На її слова, озвучені під час круглого столу в Держдумі ще 26 листопада, звернув увагу читач Astra, який записав пряму трансляцію. Сам запис, пише російське видання «Важные истории», так і не виклали на сайт нижньої палати парламенту Росії.

«Родичів ДНК ми теж беремо, вони здають безкоштовно, <…> також вноситься до бази. Усіх родичів, які до нас звернулися, – 48 тисяч», – сказала вона.

Голова комітету Держдуми Росії з оборони Андрій Картаполов після цього попросив не називати цифри безвісти «відсутніх». «Це така закрита чутлива інформація. Коли документи складатимемо підсумкові, теж щоб там ці цифри ніде не плавали», – сказав він.

На це Цивільова, яку називають двоюрідною племінницею президента РФ, відповіла, що це не дані росіян, які зникли безвісти, а звернень, що надійшли до Міністерства оборони РФ. «Багато вони [родичі] знайдуть. Тому ця цифра саме звернень, а не статистика», – заявила заступниця міністра оборони.

Російська влада офіційно не називає кількість військовослужбовців, які зникли безвісти на війні проти України. Проєкт Раадіо Свобода Север.Реалии писав, що частина мобілізованих, контрактників, завербованих визнають зниклими безвісти і потім загиблими без фактичного підтвердження смерті, і їхні родичі ховають порожні труни.

Прокуратура: помер один із поранених внаслідок російських обстрілів Херсонщини

Стало відомо про другого загиблого внаслідок російських обстрілів Херсонської області, повідомила обласна прокуратура 4 грудня.

«За уточненими даними, один із поранених у Велетенському — 21-річний чоловік, помер», – йдеться в повідомленні.

Раніше прокуратура повідомляла про дев’ятьох поранених в області: в Антонівці, Кіндійці, Миловому, Херсоні та Велетенському.

Також внаслідок скидання вибухівки з російського дрона загинув житель Антонівки.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Депутати кличуть на килим міністра Умєрова: через браковані міни «полетять голови»?

Браковані міни: депутати хочуть почути міністра

Браковані міни з фронту вилучають, але альтернативи замість них не пропонують. Про це пише військова кореспондентка Юлія Кирієнко, яка однією із перших розповіла суспільству про проблему із мінами на фронті.

Міністра оборони Рустема Умєрова депутати тим часом запрошують на засідання парламенту, щоб той відзвітував через скандали із закупівлями для ЗСУ.

Які питання у народних обранців до міністерства і його очільника? І чому постачання снарядів на передову відбувається з постійними скандалами?

Як уряд передав мільярди на закупівлю снарядів Держприкордонслужбі?

А також ексклюзив Радіо Свобода – голова Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова пояснила, як так сталось, що Кабінет міністрів України ухвалив розпорядження, яким передав 23 мільярди гривень на закупівлю снарядів Державній прикордонній службі в обхід агенції. Ініціатором виступило Міністерство оборони.

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

США: спікер Палати представників заявив, що не буде виносити на голосування додаткову допомогу Україні

Спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що не планує виносити додаткову допомогу Україні на голосування до інавгурації новообраного президента Дональда Трампа, повідомляє «Голос Америки».

«Це вже не справа Джо Байдена ухвалювати таке рішення. У нас є новообраний президент, і ми збираємося почекати і взяти на озброєння стратегію нового головнокомандувача щодо всього цього… Я не очікую, що зараз буде винесене будь-яке фінансування для України», – сказав Джонсон.

Наприкінці листопада видання Politico з посиланням на отриманий журналістами документ писало, що президент США Джо Байден попросив у Конгресу ще 24 мільярди доларів для допомоги Україні та постачання зброї.

Politico оцінювало шанси схвалення запиту Конгресом як «невеликі».

Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах адміністрація Байдена прискорила надсилання військової допомоги Україні, писало The Wall Street Journal. Представники Білого дому побоюються, що нова адміністрація скоротить постачання, намагаючись підштовхнути Україну до переговорів.

У рамках посилення підтримки України до інавгурації Трампа, яка призначена на 20 січня, Байден дав дозвіл Києву на застосування далекобійних ракет ATACMS по цілях на території Росії, санкціонував надання протипіхотних мін, списав половину кредиту на суму 4,65 мільярда доларів, а також запровадив санкції проти «Газпромбанку», який, за версією Вашингтона, Росія використовує, щоб закуповувати військове спорядження, вказував Bloomberg.

У МЗС Росії заявили, що їхній речниці анулювали візу для участі у заході ОБСЄ на Мальті

Влада Мальти анулювала візу речниці Міністерства закордонних справ Росії Марії Захаровій за день до засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ, повідомило російське зовнішньополітичне відомство 4 грудня.

Анулювання візи з формулюванням «через обставини, що не залежать від них» у МЗС Росії назвали «безпрецедентним випадком».

Засідання ради, в якій, як очікується, візьме участь голова МЗС Росії Сергій Лавров, проходитиме 5 і 6 грудня у Валлетті, столиці Мальти.

У МЗС Росії заявили, що у виступі російської сторони «особливу увагу» приділять «проблемі невидачі віз членам російської делегації на різні заходи в системі ОБСЄ».

Захарова у своєму телеграм-каналі написала, що рік тому офіційна Софія заборонила їй «пролітати над Болгарією в літаку російської делегації, що прямував на захід ОБСЄ в Македонії». Мальтійська влада анулювала візу прямо перед вильотом, повідомила вона.

Влада Мальти ситуацію не коментувала.

У червні 2024 року Румунія відмовила у видачі віз членам російської делегації для участі у щорічній сесії Парламентської асамблеї ОБСЄ. У румунському МЗС заявили, що у зв’язку з російською агресією проти України «жодному з членів делегації Російської Федерації не видадуть візи і не дозволять в’їзд до країни».

У відповідь на це на початку липня Рада федерації і Держдума Росії ухвалили заяву про зупинення участі делегації РФ у Парламентській асамблеї ОБСЄ і виплати внесків.

«Укренерго» повідомив, як діятимуть відключення світла в четвер

Графіки відключень світла для споживачів діятимуть з 6:00 по 22:00 у четвер 5 грудня, повідомляє оператор «Укренерго» увечері в середу.

За повідомленням, протягом дня діятимуть:

  • з 6:00 по 7:00 – одна черга відключень
  • з 7:00 по 20:00 – дві черги відключень
  • з 20:00 по 22:00 – одна черга відключень

Для промисловості та бізнесу графіки обмеження потужності триватимуть з 5-ї по 23 годину.

«Енергетики працюють над тим, щоб якнайшвидше повернути в роботу пошкоджене ворогом обладнання», – заявляє компанія.

«Укренерго» просить споживачів використовувати електроенергію ощадливо.

У Повітряних силах ЗСУ зазначали, що внаслідок атаки РФ 28 листопада було 12 влучань, переважно в об’єкти паливно-енергетичного сектору.

За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.

Лисак: армія РФ вдарила дроном по Нікополю, загинула жінка

Російська армія атакувала Нікопольський район, повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак 4 грудня.

«Росіяни вбили 88-річну жінку, вдаривши дроном-камікадзе по Нікополю», – написав він у своїх соцмережах.

Крім того, за даними голови ОВА, в Мирівській громаді є поранений внаслідок іншої атаки безпілотником – у 64-річного чоловіка осколкове поранення та забій. Йому надали медичну допомогу на місці, його стан задовільний.

Російські війська регулярно атакують Нікопольський район.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Ситуація «складна і напружена». Генштаб повідомив про 119 зіткнень на фронті за добу

Ситуація на фронті залишається складною і напруженою, від початку доби відбулося 119 бойових зіткнень, повідомив у зведенні станом на 16:00 український Генштаб.

Найбільше боїв відбувається, як і раніше, на двох напрямках: Курахівському і Покровському.

«З початку доби на Покровському напрямку противник вже здійснив 29 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах Миролюбівки, Променю, Лисівки, Даченського, Жовтого, Шевченко, Пушкіного і Новопустинки. Сили оборони стримують натиск і на даний час відбили 25 атак противника… Продовжуються бої поблизу Сонцівки, Берестків, Зорі, Новодмитрівки, Курахового, Дальнього, Дачного, Романівки, Єлизаветівки й Успенівки на Курахівському напрямку. За уточненою інформацією, за сьогоднішній день відбито 18 атак окупаційної армії, 12 атак тривають», – йдеться в повідомленні.

Крім того, бойові зіткнення відбуваються на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Торецькому, Времівському, Придніпровському напрямках і на Курщині в РФ, зазначили у Генштабі.

У своєму звіті, оприлюдненому 24 листопада, аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) зазначили, що російські військові на Донбасі останнім часом просуваються значно швидше, ніж за весь 2023 рік.

«Лінія фронту в Донецькій області стає дедалі мінливішою, оскільки останнім часом російські війська просувалися значно швидше, ніж протягом усього 2023 року», – вказують експерти.

За їхніми висновками, просування російських військ значною мірою є «результатом виявлення і тактичного використання вразливих місць на українських лініях».

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, який відвідав Покровський і Курахівський напрямки на Донеччині, 29 листопада запевнив, що підрозділи Сил оборони на цих напрямках додатково забезпечать резервами, боєприпасами, озброєнням і військовою технікою.

Умєров: Міноборони запроваджує електронний журнал замість 12 паперових документів обліку

Міністерство оборони скоротило низку паперових журналів та книг обліку, заявив міністр Рустем Умєров 4 грудня.

«Наші військові мають зосереджуватися на виконанні бойових завдань, а не витрачати час на заповнення численних паперових журналів. Завдяки наказу Міністерства оборони №687 ми скоротили 12 паперових журналів та книг обліку особового складу до одного єдиного – електронного», – заявив він.

За словами Умєрова, наказ передбачає такі зміни:

  • військові тепер можуть вести облік особового складу на комп’ютері
  • електронний журнал замінює зміст усіх паперових документів, які раніше велися окремо
  • можливість швидко вносити зміни та виправляти неточності в актуальній інформації

Він очікує, що зміни дозволять заощадити час військових і зробити процеси простішими та більш ефективними.

Раніше 4 грудня голова Міноборони заявив про запровадження нової штатної посади в кожній бригаді Збройних сил – уповноваженого із закупівель товарів, робіт та послуг. Вони відповідатимуть за планування та організацію закупівель, підготовку тендерної документації, аналіз ринку, пошук постачальників та відбір пропозицій.

Як сподіваються в міністерстві, це дозволить пришвидшити закупівлі та усунути конфлікт інтересів.

Рустем Умєров називав діджиталізацію серед пріоритетів у діяльності міністерства після призначення на посаду у вересні 2023 року.

В окупованому Криму військові РФ готують полігон на мисі Чауда до навчань російської авіації

Російські військові ведуть роботи з підготовки полігону на мисі Чауда до використання у навчаннях авіації РФ із застосуванням авіаційних засобів ураження. Про це повідомляє підконтрольна Росії адміністрація Ленінського району Криму.

Згідно з повідомленням, підготовка полігону розпочалася з 1 грудня і триватиме п’ять місяців, у зв’язку з чим перебування там людей забороняється.

«У період з 1 грудня 2024 року до 30 квітня 2025 року на полігоні «Чауда» проводитимуться роботи із забезпечення підготовки авіаційних частин із застосуванням авіаційних засобів ураження. У зв’язку з чим перебування людей на території полігону в зазначений період часу забороняється», – йдеться у повідомленні.

Згідно з мапою, створеною журналістами проєкту Радіо Свобода – сайту Крим.Реалії, в районі мису Чауда розташовані кілька військових об’єктів РФ, зокрема полігон. Наприкінці 80-х його було закрито, однак у 2016 році РФ знову відновила його роботу. Повітряні сили України стверджують, що сили РФ регулярно запускають із території полігону безпілотники типу Shahed для ударів по Україні.

Востаннє Повітряні сили ЗСУ повідомляли про запуск безпілотників із мису Чауда 10 листопада цього року. Відтоді про запуски дронів із цього району у зведеннях українських військових не згадували.

Армія РФ просунулась у Кураховому: оборона ЗСУ промзони біля ТЕС під загрозою?

Російські війська просунулися у Кураховому, повідомив проєкт DeepState у ніч проти 4 грудня. Крім цього, армія РФ продовжує атаки в районі Старих Тернів на північному заході від Курахового, звідки агресору залишиться менше 2 кілометрів до перерізання траси H15 Донецьк – Запоріжжя.

Таким чином під загрозою також опиняється оборона ЗСУ промислової зони поблизу Курахівської ТЕС, яка розташована на захід від міста.

За даними DeepState, російським військам вдалося досягти успіху ще на Покровському напрямку – поблизу Даченського і Чумацького (Пушкіне до перейменування у вересні цього року), розширивши плацдарм на південь від Покровська.

Крім цього, американський Інститут вивчення війни (ISW) зауважив просування армії РФ поблизу Великої Новосілки. У звіті за 3 грудня аналітики припускають, що російське військове командування планує захопити трасу Т 0518 Велика Новосілка – Багатир – Микільське і просунутися до Дніпропетровської області, а з півдня наступати на Андріївку, що на захід від Курахового.

Загалом за минулу добу Генеральний штаб ЗСУ зафіксував 192 бойові зіткнення. У лідерах залишається Покровський та Курахівський напрямки – на кожному по 44 атаки.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG