Естонія відправляє Україні новий пакет військової допомоги
Уряд Естонії підтримав пропозицію міністра оборони Ханно Певкура щодо відправки Україні нового пакета військової допомоги, йдеться у повідомленні пресслужби Міністерства оборони країни.
За даними відомства, пакет допомоги буде зібраний із запасів естонських Сил оборони, «враховуючи потреби України, але при цьому таким чином, щоб не постраждала обороноздатність Естонії». Пакет включатиме військово-морську форму, прилади спостереження, приціли, засоби балістичного захисту і різні види боєприпасів.
«Цей пакет допомоги не буде останнім, і незабаром ми відкриємо щорічну програму підтримки естонських компаній на конкурсній основі, яка дозволить Україні отримати допомогу у виробництві продукції естонської оборонної промисловості. Це не лише підтримає Україну, але й економіку та безпеку самої Естонії», – додав Певкур.
У березні Естонія оголосила про пакет військової допомоги Києву на 20 мільйонів євро.
Естонія виділяє рекордну серед всіх українських партнерів частину свого ВВП на підтримку України.
«Не лишає слідів»: Дмитро Хоркін про те, чому Українське радіо слухають в окупації
16 листопада 1924 року о 19:00 у Харкові вперше вийшла в ефір радіостанція, яка стане головним радіо України. Відтоді сто років – і жодної паузи в ефірі.
«Українського радіо» і досі офіційно – найбільше і найпопулярніше радіо країни. Як може засіб масової інформації, заснований сто років тому, бути досі актуальним? Саме з цим питанням ми прийшли до Дмитра Хоркіна, члена правління Суспільного мовлення, відповідального за радіо, телебачення та діджідал.
Ми зустрічаємося в кабінеті Дмитра, в легендарній будівлі телерадіокомпанії на Хрещатику, 26. І тут усе нагадує про те, що до ювілею залишаються лічені дні. Читайте і дивіться за лінком
Рано вранці 16 листопада російська компанія «Газпром» припинила постачання газу австрійському енергетичному підприємству OMV, повідомив канцлер Австрії, додавши, що «підземне сховище газу в його країні заповнене, і в нього є альтернативні, неросійські постачання».
Припинення послідувало за оголошенням OMV про те, що він припинить платити за газ «Газпрому» своєму австрійському підрозділу, щоб компенсувати арбітражне рішення в розмірі 230 мільйонів євро, яке воно виграло щодо попереднього припинення газу своїй німецькій дочірній компанії.
Канцлер Карл Нехаммер заявив, що в Австрії є «надійне постачання» альтернативного палива і що «ніхто не замерзне».
«Постачання безпечне», – сказав він.
Раніше в OMV заявили, що готові до припинення імпорту російського газу та здатні замінити його на постачання з Італії, Німеччини та Нідерландів, а також від інших постачальників.
Австрія – одна з небагатьох країн Євросоюзу, яка продовжує залежати від російського газу. Він постачається через газопроводи, які в тому числі проходять і територією України. Київ неодноразово заявляв, що після закінчення чинних контрактів не продовжить домовленості з «Газпромом».
Досвід радянської окупації. Як Латвія допоможе реінтеграції Криму
У своїй сучасній історії Латвія пережила кілька хвиль окупації. Спочатку радянську 1940-го, потім нацистську, далі знову радянську – аж до 1991 року. Здавалося б, де зв’язок між північними латишами та південними кримськими татарами?
Цього року столиця Латвії Рига на прохання української сторони організовувала і приймала третій парламентський саміт «Кримської платформи». Латвія також першою після України визнала депортацію кримських татар 1944 року геноцидом. Читайте і дивіться про це за лінком
Путін не хоче домовлятись, він хоче вийти з ізоляції – Зеленський
Президент Росії Володимир Путін «не хоче домовлятися про припинення війни в Україні, але хоче проводити такі розмови з іноземними лідерами для припинення своєї міжнародної ізоляції», наголосив український лідер Володимир Зеленський в інтерв’ю Українському радіо.
«Я думаю, що Путін не хоче миру зовсім, але це не значить, що він не хоче сідати з кимось з лідерів (за стіл переговорів – ред.). Тому що для нього це руйнація політичної ізоляції. Для нього це вигідно – сідати, розмовляти і не домовлятись. Він невиїзний, а щоб розмовляти – це виїзд кудись, а значить треба йому це розблокувати. Це руйнація ізоляції… це кроки по деізоляційному процесу щодо Путіна як політика...» – зазначив президент.
За словами Зеленського, президенту РФ «вигідно домовлятись на капітуляційних умовах з нашого боку, але йому цього ніхто не дасть».
«Перемовини з Росією можливі лише за умови, що Україна не буде наодинці й матиме сильну позицію», – підкреслив президент.
Раніше, 15 листопада, федеральний канцлер Олаф Шольц провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним.
За даними пресслужби Бундестагу, «федеральний канцлер засудив російську агресивну війну проти України і закликав президента Путіна припинити її та вивести війська».
Крім того, за даними відомства, під час розмови Шольц закликав Росію «бути готовою до переговорів з Україною з метою досягнення справедливого і тривалого миру» і підкреслив «непохитну рішучість Німеччини».
Відомо також, що напередодні канцлер Німеччини провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським і «продовжить її після переговорів з президентом Росії».
Він 12 років пропрацював на Українському радіо. Керував відділом тематичних програм у редакції громадсько-політичних передач. За цикл радіопередач «Двадцять миттєвостей Незалежності» разом із колегами отримав премію імені Франка.
Віктор Цвіліховський – тепер боєць НГУ на позивний «Редактор», служить у розвідці на сході України, на одному з найгарячіших напрямків.
Чи бувало дивно чути свій голос в радіоефірі, чи допомагає журналістський досвід тепер у війську, що найскладніше для нього на війні, а що дає наснагу? Про це Цвіліховський розповів Радіо Свобода напередодні свого професійного свята та 100-річчя створення Українського радіо, яке відзначають 16 листопада. Читайте і дивіться за лінком
На Київщині через атаку дронів пошкоджене скління двох квартир і балконів – ОВА
У Київській області внаслідок атаки російських безпілотників незначно пошкоджене скління двох квартир та балконів, постраждалих немає, розповів голова обласної військової адміністрації Руслан Кравченко.
«Ворог вночі вкотре атакував Київщину дронами. В області працювали сили ППО. Ворожі цілі знищено», – поінформував він.
За даними Кравченка, «постраждалих серед населення немає. Влучання в об’єкти критичної та житлової інфраструктури відсутні».
«В одному із районів області внаслідок атаки незначно пошкоджене скління двох квартир та балконів. Оперативні групи продовжують фіксацію наслідків нічної атаки», – зазначив голова ОВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Сили РФ обстріляли промзону на околицях Слов’янська, загинула людина – влада
Російські військові обстріляли Слов’янськ Донецької області, розповів голова військової адміністрації Вадим Лях.
«Вчора ввечері, близько 20:30, місто зазнало ворожого обстрілу», – розповів він.
За словами Ляха, було влучання у промзону на околицях міста.
«На жаль, одна людина загинула», – констатував він.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Вночі Росія атакувала Україну 83 «Шахедами» і ракетою С-300 – Повітряні сили
У ніч проти 16 листопада російські військові запустили по Україні 83 дрони та ракету С-300, повідомляють Повітряні сили ЗСУ.
«У ніч на 16 листопада противник завдав удару по Харківській області зенітною керованою ракетою С-300, атакував 83 ударними БПЛА типу «Shahed» та безпілотниками невстановленого типу із районів Курськ, Орел, Приморсько-Ахтарськ», – кажуть у ЗСУ
За даними Повітряних сил ЗСУ, станом на 08.30 підтверджено збиття 53 російських ударних дронів у Черкаській, Одеській, Київській, Житомирській, Сумській, Миколаївській, Кіровоградській, Полтавській, Запорізькій, Харківській і Хмельницькій областях.
«Унаслідок активної протидії Сил оборони 30 ворожих БПЛА локаційно втрачено у різних регіонах України», – наголосили у ЗСУ.
У Болгарії відкрилось секретне консульство Росії – медіа
Росія, ймовірно, надає консульські послуги в чорноморському курортному місті Варна, попри те, що Софія вислала дипломатів у 2022 році і закрила консульство рік по тому, йдеться у розслідуванні болгарської служби Радіо Свобода.
Журналісти зазначають, що тоді як болгарська влада заявляє, що їй начебто «невідомо про будь-які дипломатичні дії», російськомовні групи у соцмережах рекламують консульські послуги в місцевій штаб-квартирі прокремлівської Болгарської соціалістичної партії (БСП).
Марина Начеса, жінка, зазначена в різних чат-групах як «контактна особа» консульства, підтвердила журналістам Радіо Свобода, що консульські послуги можна отримати в офісі BSP на вулиці Македонія, 33 у Варні. Будівля розташована за 400 метрів від колишнього консульства Росії на вулиці Македонія, 53.
Більшість співробітників колишнього російського консульства у Варні, місті, популярному серед російських відпочивальників, вислали з Болгарії разом із дипломатами посольства в столиці країни Софії в червні 2022 року. Загалом уряд тодішнього прем’єр-міністра Кирила Петкова наказав залишити країну 70 російським дипломатичним співробітникам, заявивши, що вони працювали проти інтересів Софії.
У жовтні 2023 року консульство Росії у Варні було остаточно закрито після закінчення терміну оренди приміщення.
Генштаб: Росія втратила за добу ще 1 650 військових, 8 танків і 26 ББМ
Російські війська втратили близько 1 650 людей особового складу протягом попередньої доби, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 16 листопада.
За оцінкою командування, армія Росії втратила загалом близько 719 240 військових за час повномасштабної війни.
Крім того, за даними штабу, Сили оборони знищили таку російську техніку:
- танків – 9 338 (+8 одиниць за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 18 994 (+26)
- артилерійських систем – 20 520 (+28)
- РСЗВ – 1 252
- засобів ППО – 999
- літаків – 369
- гелікоптерів – 329
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 18 914 (+28)
- крилаті ракети – 2 641
- кораблів /катерів – 28
- підводні човни – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 29 236 (+69)
- спеціальної техніки – 3 651 (+6)
Раніше Інститут дослідження війни озвучив оцінку, що російські військові не можуть нескінченно витримувати нинішні показники втрат на війні проти України, особливо задля обмежених успіхів.
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Київ тривалий час цього не робив, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни.
25 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення озвучив число загиблих українських військових: 31 тисяча. Водночас Зеленський сказав, що не може розголошувати, скільки серед українських військових є поранених і зниклих безвісти. Також, за його даними, втрати Росії склали 180 тисяч військовослужбовців загиблими, і до 500 тисяч разом поранених і загиблих.
Розвідка Великої Британії 17 вересня заявила, що російські втрати від початку вторгнення оцінюються в понад 610 тисяч осіб убитими й пораненими.
Загальні втрати військових Росії й України з початку повномасштабної війни РФ 2022 року могли перевищити мільйон – таку оцінку 17 вересня навела газета The Wall Street Journal. Число вбитих українських військових WSJ оцінило у 80 тисяч, російських – у приблизно 200 тисяч. Поранені близько 400 тисяч людей в українській армії і 400 тисяч – у російській, пише газета.
Київ, коментуючи оприлюднені газетою The Wall Street Journal дані про втрати України у війні, каже, що реальна цифра є «значно меншою».
Росія обмежує експорт збагаченого урану до США
Росія, яка є найбільшим у світі постачальником збагаченого урану, заявила 15 листопада, що запровадила тимчасові обмеження на експорт збагаченого урану до Сполучених Штатів.
Цей символічний крок відбувся після того, як Сполучені Штати заборонили імпорт російського урану.
Згідно з даними Управління ядерної енергетики США, Росія має приблизно 44% світових потужностей зі збагачення урану та мала частку близько 35% імпорту ядерного палива до США. Але в травні 2024 року президент Джо Байден підписав закон про заборону імпорту російського збагаченого урану. Водночас Сполучені Штати мають можливість знімати обмеження, якщо в країні виникатимуть проблеми з поставками.
У прикордонній з Україною області РФ знову збільшили виплату учасникам війни
У російській Ростовській області одноразову регіональну виплату для контрактників, які вирушають на війну проти України, збільшили з 1 мільйона 300 тисяч (538 тисяч гривень) до 1 мільйона 600 тисяч рублів (понад 662 тисячі гривень). Це шосте з початку року її збільшення, розмір виплати за рік зріс увосьмеро, ще в лютому 2024 році сума виплати становила 200 тисяч рублів.
Про збільшення регіональної виплати повідомляє «Коммерсантъ – Юг России» з посиланням на пресслужбу уряду регіону. Разом із федеральною частиною одноразова виплата тепер становитиме 2 мільйони рублів.
Сайт 161.ru уточнює, що ці гроші отримають особи, які укладають контракт у Ростовській області, причому це як громадяни Росії, так і іноземці.
За оцінкою видання «Медіазона», що спирається на дані Центробанку РФ про кредитні канікули військовослужбовцям у країні загалом, за третій квартал 2024 року контракти для участі у війні проти України уклали вдвічі більше осіб, ніж за той же період попереднього року.
ОГП: військовому блогеру, який привласнив кошти під час збору для ЗСУ, оголосили про підозру
Військовому блогеру, який ошукав підписників під час збору коштів для підрозділу ЗСУ повідомили про підозру. Мова йде про щонайменше 350 тисяч гривень, йдеться у повідомленні Офісу генерального прокурора (ОПГ).
«За процесуального керівництва прокурорів Офісу генерального прокурора військовослужбовцю повідомлено про підозру за фактом заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене у великих розмірах. У межах розслідування кримінального провадження правоохоронці провели обшуки за місцем мешкання підозрюваного», – зазначили у відомстві.
Відомо, що військовослужбовцю вручено клопотання про обрання запобіжного заходу – тримання під вартою.
У «Енергоатомі» відреагували на погрози Росії зупинити роботу МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Росія погрожує зупинити роботу місії МАГАТЕ на ЗАЕС – «це акт ядерного тероризму», йдеться у заяві національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом».
У компанії зауважив, що російське МЗС погрожує зупинити на Запорізькій АЕС місію МАГАТЕ через заяви її гендиректора Рафаеля Гроссі, який зазначив, що експерти залишатимуться на станції «до можливого заморожування війни».
Кремль наголосив, що «перебування місії на ЗАЕС можливе лише за його дозволом».
«Важливо зазначити, що присутність міжнародних експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС та інших атомних електростанціях України - це результат домовленостей, досягнутих під час зустрічі президента України Володимира Зеленського з Гроссі», – заявили в компанії.
За даними «Енергоатому», «під час переговорів сторони узгодили перебування місій МАГАТЕ на всіх українських ядерних об’єктах для забезпечення постійного моніторингу та запобігання можливим інцидентам».
«Підкреслимо – на всіх українських ядерних об’єктах, зокрема і ЗАЕС. Ініціатива України стала важливим кроком у зміцненні міжнародної довіри до безпеки українських АЕС, особливо в умовах війни», – додали в компанії.
Україна, за словами атомної енергогенеруючої компанії, «демонструє відкритість та готовність до співпраці, на відміну від Росії, яка продовжує діяти як країна-ядерний терорист, ігноруючи міжнародні закони та правила».
Розмови з Путіним дають йому лише надію на послаблення міжнародної ізоляції – МЗС України
Розмови міжнародних партнерів із російським президентом Володимиром Путіним «не несуть жодної доданої вартості для досягнення справедливого миру», йдеться у коментарі речника Міністерства закордонних справ України Георгія Тихого щодо телефонної розмови між канцлером ФРН Олафом Шольцом та лідером РФ.
«Німецька сторона повідомляла, що збирається говорити з Путіним. Але навіть якщо канцлер ФРН не висловлював у розмові позицій, які йшли би всупереч із позицією України, самі по собі розмови з російським диктатором не несуть жодної доданої вартості для досягнення справедливого миру. Довгі розмови – це ресурс, яким Путін користується вже понад 20 років, щоб досягати своїх інтересів. Зараз розмови лише дають Путіну надію на послаблення міжнародної ізоляції», – заявив Тихий.
Речник додав, що «потрібні конкретні сильні дії, які примусять його до миру, а не вмовляння та спроби умиротворення, які Путін розцінює як ознаку слабкості та використовує у своїх цілях».
«Конкретні дії відомі – і це насамперед виведення військ окупанта з території України», – зазначив Тихий.
«Мінська-3» не буде»: Зеленський висловився щодо розмови Шольца з Путіним
Президент Володимир Зеленський прокоментував розмову канцлера Німеччини з президентом РФ Володимиром Путіним.
За його словами, «цей крок може стати поштовхом для наступних розмов із Володимиром Путіним, але «Мінська-3» не буде і Україні потрібен реальний мир».
«Про одну із сьогоднішніх новин. Канцлер Шольц казав мені, що збирається подзвонити Путіну. Дзвінок Олафа, на мою думку, – це скринька Пандори. Тепер можуть бути інші розмови, інші дзвінки. Просто багато слів. І це саме те, що Путін давно хоче: йому вкрай важливо послабити його ізоляцію, ізоляцію Росії і вести звичайні перемовини, які не будуть нічим завершуватись. Так, як він десятиліттями робив. Це давало можливість Росії нічого не змінювати у своїй політиці, нічого не робити по суті і якраз це і призвело до цієї війни», – наголосив президент.
«Розуміємо виклики, пристосовуємося»: як працює ППО в умовах посилених атак дронів
Як працюють мобільні вогневі групи, які захищають Київщину? ПРо це журанлісти Радіо Свобода (проєкт Свобода. Ранок) розпитали захисників неба зі 1129-го зенітно-ракетному Білоцерківському полку.
Російська армія збільшила кількість обстрілів України дронами. І останнім часом застосовує тактику масових атак безпілотників, які рухаються здебільшого на низьких висотах.
При цьому використовують велику кількість дронів-приманок – тих, які не несуть бойовий заряд, а, як кажуть експерти, призначені для виснаження системи протиповітряної оборони. Під постійним ударом опиняється, зокрема, Київ.
За винятком одного дня, у жовтні столицю атакували безперервно щодня. Масові атаки на столицю продовжились і в листопаді.
Шольц після розмови з Путіним зателефонував Туску
Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц після першої за два роки розмови з президентом Росії зателефонував прем’єру Польщі Дональду Туску.
Дональд Туск у соцмережі Х розповів, що «нещодавно отримав дзвінок від Шольца, і він розповів йому деталі своєї розмови з Володимиром Путіним».
«Був радий почути, що канцлер не лише недвозначно засудив російську агресію, але й підкреслив позицію, якої дотримується Польща: нічого про Україну без України», – зазначив Туск.