Доступність посилання

ТОП новини
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року
Оборонець України, боєць 24-ї омбр на передовій. Донецька область, 6 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Через удар РФ по селу в Запорізькій області загинув чоловік – ОВА

Через російський артилерійський удар по селу Малинівка Запорізької області загинув чоловік, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

«67-річний чоловік загинув внаслідок артилерійського обстрілу Малинівки. Пенсіонер перебував вдома, коли по селу вдарила артилерія ворога. Він отримав смертельні поранення», – написав він у телеграмі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Розвідка Британії проаналізувала атаку БПЛА на Каспійську флотилію Росії

Атака українського безпілотника на головний пункт базування Каспійської флотилії ВМФ Росії в Дагестані, найімовірніше, викличе занепокоєння у російського політичного і військового керівництва, вважають у Міністерстві оборони Британії, яке посилається на дані своєї розвідки.

Британські військові зауважують, що, попри нинішній оперативний темп у Чорному морі, ця атака демонструє, що Україна зберігає здатність завдавати ударів по російських цілях у районах, які раніше вважалися безпечними для проведення операцій.

«До удару український БПЛА, найімовірніше, перетнув велику територію Росії, не будучи перехопленим. Це, найімовірніше, викличе занепокоєння у російського політичного і військового керівництва», – йдеться у звіті.

У розвідці Британії звертають увагу, що російська Каспійська флотилія, ймовірно, була використана для здійснення масових атак проти України у 2022 році і продовжувала використовуватися для нечастих атак у 2023-2024 роках. Україна, ймовірно, атакувала флотилію у відповідь на ці удари по своїй території, однак малоймовірно, що російські кораблі, пошкоджені під час цього удару, були використані для завдання прямих ударів по українській території, вважають у розвідці.

На момент атаки БПЛА у порту Каспійськ, ймовірно, перебували кілька кораблів ВМФ Росії, щонайменше два фрегати класу «Гепард», ймовірно, зазнали пошкоджень. Наразі ступінь цих пошкоджень невідомий, проте будь-які пошкодження кораблів, найімовірніше, будуть швидко відремонтовані, припускають у Міноборони Британії.

Вранці 6 листопада голова республіки Дагестан у Росії Сергій Меліков повідомляв про першу атаку безпілотника на регіон. Він стверджував, що вранці сили протиповітряної оборони знищили БПЛА над Каспійськом. Міністерство охорони здоров’я Дагестану згодом заявляло, що через падіння уламків зазнала легкого поранення 16-річна дівчина.

Уряд оновив критерії – з 1 грудня всі бронювання будуть здійснюватися через «Дію»

Кабмін оновлює критерії бронювання та критерії для отримання критичності – ці оновлення стосуються дотримання принципу справедливості, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки. По-друге, для приватного сектору зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом — це тепер обов’язкові пункти, аби бронювати своїх працівників. Зокрема, нарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат», – сказав він на засіданні уряду.

В уряді очікують, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

За словами прем’єра, всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через «Дію», також буде проводитися щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Новий порядок буде діяти з 1 грудня. Але, як повідомляють в уряді, для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати – 28 лютого – всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників, згідно з новими умовами, незалежно від того, як і коли відбувалося бронювання.

У Кабміні також додають, що до 15 листопада провели аудит підприємств та організацій, які мають статус критичних та мають право бронювати співробітників. За результатами аудиту було виявлено низку проблемних моментів, які потрібно усунути.

У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів готує зміни до підходу бронювання від мобілізації за принципом «Воюй або працюй».

«Не може бути, що хтось відкупився від захисту батьківщини. Оце ключовий принцип, це червона лінія», – наголосив Шмигаль.

Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк у середині серпня повідомив, що кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні становить близько 930 тисяч.

«Електрика – часто питання виживання»: Україна готується до однієї з найважчих зим в історії країни

Цієї зими Україні не вистачатиме близько п'яти гігават електроенергії. Так підрахували місцеві експерти. Вони ж попереджають, що світла може бути близько 12 годин на добу. І це не найгірший сценарій.

Наразі всі організації в Україні готуються зустрічати одну з найважчих зим в історії країни. Більше знає Борис Сачалко. Відео телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

Уряд звільнив голову Держспецзв’язку, він «переходить до Мінцифри»

Голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Юрій Мироненко йде з посади – про це він повідомив 15 листопада.

За його словами, він протягом року після призначення на посаду він «успішно виконав завдання, поставлені Верховним Головнокомандувачем».

Серед виконаних задач він назвав постачання понад 1,1 мільйона дронів Силам оборони, впровадження антикорупційних заходів та створення системи цифрового аналізу повітряних атак Росії.

«Щиро дякую військовослужбовцям Держспецзв’язку за безпрецедентну роботу із забезпечення зв’язком бойових підрозділів всіх сил безпеки та оборони, залучених до операції на Курщині, а також бойовим підрозділам, які щоденно виконують бойові завдання на лінії фронту. Зараз переходжу в Мінцифри», – заявив Мироненко.

Представник уряду в парламенті Тарас Мельничук повідомив, що Кабінет міністрів звільнив Юрія Мироненка з посади голови Держспецзв’язку, а також Олександра Потія – з посади його заступника.

Кабмін призначив Юрія Мироненка на посаду очільника Держспецзв’язку в грудні 2023 року.

Перед тим уряд звільнив Щиголя з посади голови Держспецзв’язку після звинувачень у заволодінні 62 мільйонами гривень.

Міністри оборони України та Норвегії підписали меморандум про матеріальну співпрацю

Міністр оборони Рустем Умєров зустрівся з норвезьким колегою Бйорном Арільдом Грамом у Норвегії 15 листопада – про це повідомила пресслужба Міноборони скандинавської країни.

За повідомленням, Грам та Умєров підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо матеріальної співпраці, який встановлює «загальні принципи, цілі та рамки співпраці».

Під час брифінгу Грам заявив, що обговорив із Умєровим ситуацію на полі бою в Україні, водночас сторони фокусувалися на співпраці, зокрема, в рамках коаліцій з підтримки спроможностей України.

«Ми також фокусувалися на тому, як посилити нашу промислову співпрацю. Звісно, ми надавали допомогу з власних запасів і будемо намагатися це робити й надалі, але більше допомоги має надходити від норвезької та української промисловості. Коли йдеться про українську промисловість, я бачив на власні очі, коли відвідував Одесу, що Україна робить для масштабування свого виробництва. Їхні виробничі спроможності справляють враження», – заявив міністр оборони.

Він додав, що Норвегія планує фінансувати оборонне виробництво в Україні, а також допомагати оборонній індустрії України «здобувати технологічні рішення, які дозволять їм робити ще більш інноваційні продукти».

Умєров подякував Норвегії за підтримку, зазначивши, що Україна зацікавлена в співпраці з норвезькими компаніями в усіх галузях, в яких вони працюють:

«Ми навіть обговорили певну норвезьку модель, яка дозволить спільні інвестиції в технологічний прогрес. Це хороше підґрунтя для нашої співпраці».

Умєров 14 листопада прибув до Норвегії, де зустрівся з міністром оборони країни і обговорив, зокрема, посилення української системи протиповітряної оборони.

На Чернігівщині біля кордону з РФ виявили російський прапор. ДПСУ відреагувала

На Чернігівщині неподалік кордону з Росією на зруйнованому мосту через річку Судость виявили російський прапор. У Державній прикордонній службі заявляють, що твердження російська диверсійно-розвідувальна група зайшла в село Грем’яч, не відповідає дійсності.

«Міст через річку Судость, біля якого диверсанти противника встановили триколор, вони не переходили. Територія, де від кордону діяла диверсійна група, фактично відрізана річками, а у населених пунктах, що знаходяться між річками і кордоном, ніхто не проживає», – йдеться у повідомленні пресслужби відомства.

У ДПСУ також зауважують, що через постійне підтоплення території там неможливо облаштовувати належні фортифікаційні укріплення.

Сили оборони України повністю контролюють цей напрямок і перебувають на максимально вигідних позиціях, аби тримати оборону, наголошують у Держприкордонслужбі, додаючи, що не варто піддаватися інформаційно-психологічному впливові РФ.

Російська служба Радіо Свобода встановила геолокацію двох російських солдатів, які входять на українську територію в Чернігівській області, ймовірно, у складі більшої групи. Вони встановили російський прапор на мосту через річку Судость у районі прикордонного населеного пункту Грем’яч.

Раніше російські провоєнні блогери заявили, що сили РФ, ймовірно, зайшли на територію України через кордон у Чернігівській області у села Грем’яч та Мурав’ї у Новгород-Сіверському районі та встановили там російські прапори.

У селі Грем’яч у 2022 році проживали приблизно 900 людей. У Мурав’ях, за непідтвердженими даними, проживало не більше 50 людей. Обидва населені пункти входять до Новгород-Сіверської міської громади.

У Франції завершується підготовка української бригади «Анна Київська» – Лекорню

У Франції завершується підготовка української піхотної бригади «Анна Київська», повідомив міністр оборони країни Себастьян Лекорню.

«У Гранд-Есті завершується підготовка бригади «Анна Київська». Президент Республіки був відданий цьому: наші війська навчають й оснащують українську бригаду», – написав міністр в соцмережі Х.

Як зазначив Лекорню, у четвер він разом з міністром закордонних справ Жаном-Ноелем Барро відвідати їхні останні навчання.

Французький міністр зауважив, що це модель підтримки, яку реалізує лише Франція.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що українська бригада, яка тренується у Франції, до кінця листопада має прибути до України.

Париж зобов’язався підготувати 2300 українських солдатів нової бригади імені Анни Київської. Як заявив французький президент Емманюель Макрон, техніку, на якій навчають українських бійців, потім передадуть Україні.

Справа нардепа Шевченка: суд оголосив перерву в засіданні із обрання запобіжного заходу

Засідання із обрання запобіжного заходу народному депутату Євгенію Шевченку перенесли на кілька годин. Про це повідомила кореспондентка Радіо Свобода із зали суду 15 листопада.

Про паузу в засіданні попросив адвокат обвинуваченого. За його словами, захист не встиг належно оформити письмове заперечення, бо напередодні допізна тривали обшуки.

Суддя ухвалив рішення задовольнити клопотання частково і оголосив перерву до 15:00.

На початку засідання Шевченко сказав, що думає, що його затримання – це «якесь непорозуміння». Також він висловив очікування на «інтелектуальну дискусію» та «цивілізований процес».

Напередодні Державне бюро розслідувань заявило, що чинному народному депутату України Євгенію Шевченку оголосили підозру у держзраді, його затримали. Речниця ДБР повідомляла, що обвинувачення проситиме для нього тримання під вартою.

Перед цим Шевченко писав про необхідність початку переговорів з Росією, заявивши, що президенту Зеленському «пора починати діалог».

Голова Офісу президента Андрій Єрмак згодом прокоментував висловлювання неназваних парламентарів, заявивши, що вони «заплуталися в питаннях національної безпеки».

У відповідь Шевченко закликав Єрмака «не усувати та не цькувати народних депутатів» і заявив, що його позиція нібито не відрізняється від позиції обраного президента США Дональда Трампа.

У травні 2021 року народні депутати зі фракції «Слуга Народу» у Верховній Раді більшістю голосів підтримали виключення з фракції Євгенія Шевченка. Це сталося після того, як він у квітні того ж року зустрічався з Олександром Лукашенком. У фракції тоді заявили, що його не делегували для проведення будь-яких перемовин у Білорусі.

Як дії Росії та армії РФ знищують Чорне море й унікальні природні території Криму

Екологічна ситуація в Причорномор’ї близька до катастрофи, вважають українські фахівці-екологи. Російські військові кораблі, підводні човни та регулярний запуск ракет по території материкової частини України знищують Чорне море й унікальні природні рекреації Криму. Такого висновку дійшли експерти «Української природоохоронної групи», які досліджували стан моря та суші біля берегів Кримського півострова. Особливо погіршилася екологічна ситуація в Криму та біля його узбережжя під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, зазначають вони. Що відбувається? Читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.

Міська рада Одеси: нічна атака РФ пошкодила пам’ятку архітектури в межах охоронної зони ЮНЕСКО

Російський обстріл Одеси вночі проти 15 листопада пошкодив будівлю сімейної амбулаторії в центрі міста, повідомила міська рада у п’ятницю.

«Будівля амбулаторії є пам’яткою архітектури та знаходиться в межах охоронної зони ЮНЕСКО», – заявила влада міста.

За повідомленням, внаслідок удару в будівлі пошкоджені вікна та двері, поламані меблі, пошкоджені стіни, стеля та балки покрівлі. Триває обстеження стану будівлі.

«До завершення обстеження амбулаторія на Пастера не працює», – додає міська рада.

Раніше місцева влада повідомила про загиблу внаслідок атаки Росії на Одесу. Згодом ДСНС уточнила, що кількість постраждалих зросла до 10.

За останніми даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, внаслідок російської агресії пошкоджено близько 1200 об'єктів культурної спадщини.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Росії.

До Києва прибув заступник держсекретаря США

До Києва прибув заступник держсекретаря США, в.о спеціального представника США з питань економічного відновлення України Річард Верма, повідомляють у посольстві США в Україні.

«Економічне відновлення України відкриває двері для інвестицій американського бізнесу в майбутнє України та партнерство в обороні, технологіях й інших сферах, що принесе користь обом нашим країнам», – написала посол США в Україні Бріджит Брінк у соцмережі Х, додавши фото зустрічі з Річардом Вермою.

Річард Верма востаннє відвідував Київ у вересні – тоді він став спецпредставником США з питань економічного відновлення України, замінивши на цій посаді Пенні Пріцкер.

Днями державний секретар США Ентоні Блінкен перебував з візитом у Брюсселі, де обговорював підтримку України на зустрічах зі своїми колегами з НАТО та Євросоюзу.

У Силах спецоперацій прокоментували інформацію про затримання «крота» у своїх лавах

Командування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України підтверджує інформацію про затримання «крота» російського ГРУ, який передав Москві плани спецоперацій на тимчасово окупованих територіях України.

У ССО зазначають, що командуванню було відомо про слідчі дії щодо цього військовослужбовця, також було всебічне сприяння їхньому проведенню.

«Поки оператори ССО виконують бойові завдання в тилу ворога на тимчасово окупованих територіях, на жаль, трапляються ті, хто намагається перешкоджати зсередини. ССпО продовжують виконувати задачі, нищити ворога та звільняти українську землю від окупантів. А всім тим, хто думають, що можуть цьому завадити та поставити життя наших воїнів під загрозу, буде викрито та відправлено за ґрати», – йдеться у повідомленні пресслужби.

Служба безпеки України 15 листопада повідомила про затримання «крота» російського ГРУ, який передавав Москві плани спецоперацій Сил оборони в тилу. У СБУ заявили, що агентом виявився підполковник, командир одного з підрозділів Сил спеціальних операцій ЗСУ.

За даними української спецслужби, його дистанційно «активували» навесні 2024 року і визначили завдання: передавати плани бойових операцій Сил оборони в тилу противника, насамперед розвіддані про диверсійно-розвідувальні рейди українських спецпризначенців за лінію фронту на Запорізькому, Херсонському та Кримському напрямках.

Військового затримали, йому повідомили про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану).

За останніми даними Офісу генерального прокурора, правоохоронці зафіксували 19816 злочинів проти національної безпеки, з них 3 763 відкриті за статтею про державну зраду.

Євросоюз вперше в історії схвалив спільні закупівлі зброї

Європейська Комісія вперше за свою історію схвалила фінансування для п’яти масштабних проєктів із спільної закупівлі зброї – про таке рішення орган виконавчої влади Євросоюзу повідомив 14 листопада.

Згідно з ним, п’ять проєктів отримають фінансування на 300 мільярдів євро, а загалом спільні закупівлі дозволять залучити понад 11 мільярдів доларів на поставки для країн Збройних сил ЄС.

«Ми робимо важливий крок що оборонної співпраці», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Спільні закупівлі відкривають «нову еру оборонної співпраці», йдеться в заяві Єврокомісії. Очікується, що вони зроблять «зроблять критично важливі оборонні спроможності більш доступними».

Більшість із п’яти схвалених цього разу проєктів передбачають і закупівлі для України, в тому числі системи протиповітряної оборони, боєприпаси та заходи із зміцнення оборонних спроможностей в контексті російської агресії, йдеться в повідомленні.

В Європі сподіваються, що консолідація запитів країн збільшить передбачуваність і спонукає промисловість прискорити виробництво, а також покращить взаємодію між Збройними силами країн.

ЄС схвалив механізм спільних закупівель після повномасштабного вторгнення Росії до України 2022 року.

СБУ заявляє про затримання «крота» – командира одного з підрозділів Сил спецоперацій ЗСУ

Служба безпеки України заявляє про затримання «крота» російського ГРУ, який передавав Москві плани спецоперацій Сил оборони в тилу.

Як повідомляє пресслужба відомства, це сталося за сприяння головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського та командувача ССО Олександра Трепака.

У СБУ зазначають, що агентом російської воєнної розвідки виявився підполковник, командир одного з підрозділів Сил спеціальних операцій ЗСУ, якого окупанти завербували ще до початку повномасштабної війни.

За даними української спецслужби, його дистанційно «активували» навесні 2024 року і визначили завдання: передавати плани бойових операцій Сил оборони в тилу противника, насамперед розвіддані про диверсійно-розвідувальні рейди українських спецпризначенців за лінію фронту на Запорізькому, Херсонському та Кримському напрямках.

«Для виконання ворожого завдання «кріт» використовував своє службове становище, завдяки якому отримував інформацію про заплановані маршрути переміщення воїнів Сил оборони, їхнє озброєння та «цілі». Окупанти планували використати цю інформацію для ліквідації українських спецпризначенців на лінії фронту або за її межами – на тимчасово захопленій частині території на півдні України», – йдеться у повідомленні.

У результаті спецоперації військова контррозвідка СБУ поетапно задокументувала злочини чоловіка і затримала його.

За даними слідства, фігурант був завербований воєнною розвідкою РФ через своїх знайомих у Росії, з якими він підтримував зв’язок.

Слідчі Служби безпеки повідомили йому про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Чоловік перебуває під вартою.

За останніми даними Офісу генерального прокурора, правоохоронці зафіксували 19816 злочинів проти національної безпеки, з них 3 763 відкриті за статтею про державну зраду.

Атака десанту РФ на Куп’янськ, як відбили штурм? Чи є загроза повторної окупації?

Куп’янськ – на межі повторної окупації. Другий найбільший на Харківщині залізничний вузол може перейти під контроль російських військ. Днями ті вже несподівано і стрімко прорвалися до міста, але Сили оборони їх вибили.

Тим часом на лівому березі річки Оскіл, що на схід від Куп'янська, досі перебувають цивільні. За словами Андрія Беседіна, начальника Куп’янської міської військової адміністрації, там все ще залишається 1100 людей. Там немає води, газу та електрики, а населені пункти – під постійними обстрілами.

Чому через два роки після звільнення Куп’янська місто знову опинилося під загрозою окупації? Що потрібно для того, аби її уникнути? І чи у разі захоплення Куп’янська виникає загроза для Харкова?

Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» на @Радіо Свобода:

Влада Краснодарського краю РФ заявляє про атаку дронів. Ймовірно, ціллю був аеродром «Кримськ»

У Росії вночі два райони Краснодарського краю зазнали масованої атаки безпілотників, заявив губернатор регіону Веніамін Кондратьєв.

За його словами, засоби ППО перехопили кілька десятків дронів у Кримському та Червоноармійському районах.

У Кримську уламки безпілотників упали на території чотирьох домоволодінь, пошкоджено дах одного будинку та автомобіль. У станиці Полтавській у Червоноармійському районі, за словами російського губернатора, уламки дрона пошкодили дах будинку, в іншому будинку вибиті вікна. Постраждалих немає.

Голова Кримського району Сергій Лесь повідомив, що минулої ночі в небі над районом було придушено 46 безпілотників. Однак пізніше, як звернув увагу телеграм-канал Astra, видалив це повідомлення. Жителі Кримська повідомляли про численні вибухи минулої ночі. Ймовірно, українські безпілотники намагалися атакувати військовий аеродром у Кримську, пише Astra. Незалежного підтвердження цієї інформації немає.

Міністерство оборони Росії стверджує, що минулої ночі засоби ППО збили 51 український безпілотник над територією Росії та окупованого Криму, 36 з них було знищено над Краснодарським краєм.

Українська сторона цю заяву наразі не коментувала.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників. Міноборони Росії звітує про збиті ракети і дрони над територією Росії. Київ ці повідомлення переважно не коментує.

Повітряні сили: протягом ночі ППО збила російську ракету та 25 дронів

Російські війська вночі проти 15 листопада атакували Одещину двома керованими авіаційними ракетами Х-59/69 із акваторії Чорного моря, а також випустили по Україні 29 ударних дронів Shahed із району Приморсько-Ахтарська. Про це повідомило командування Повітряних сил вранці в п’ятницю.

«Станом на 08.30 підтверджено збиття однієї керованої авіаційної ракети Х-59/69 та 25-ти ударних БпЛА. Переважну більшість повітряних цілей збито на Одещині», – йдеться в зведенні.

Крім того, протиповітряна оборона працювала у Миколаївській, Кіровоградській та Тернопільській областях, додають військові.

Раніше місцева влада повідомила про загиблу внаслідок атаки Росії на Одесу. Згодом ДСНС уточнила, що кількість постраждалих зросла до 10.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Росії.

Міноборони: рапорт про зміну місця служби можна подати у «Армія +»

У застосунку «Армія+» запрацювала функція подачі рапорту про переведення на інше місце служби – про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров вранці 15 листопада.

«Тепер військовослужбовці Збройних Сил можуть швидко й без зайвої бюрократії подати рапорт на переведення в іншу частину. Процес максимально зручний і займає лише близько 15 хвилин», – заявив він.

Умєров уточнив, що:

  • для подачі рапорту знадобиться військовий квиток або посвідчення офіцера та рекомендаційний лист від частини, куди військовий планує переведення, також може знадобитись висновок ВЛК для переведень через стан здоров’я
  • не потрібна командирська згода або Армія ID командира, для подачі рапорту не потрібно; запит автоматично надсилається в Кадровий центр ЗСУ, де його розглянуть протягом 72 годин
  • в окремих випадках Кадровий центр напряму звертається до командирів військових частин щодо погодження. Це можливо для переведення між тиловими або бойовими бригадами, також якщо військовий є офіцером або займає офіцерську посаду
  • у разі відмови в «Армія+» обов’язково вказуються причини. Зокрема, переведення заборонені для військових, які прослужили у своїй частині менше шести місяців або з моменту попереднього переведення за ініціативи військового минуло менше року

«Всі підстави для відмови чітко визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 №1291. Послуга створена для спрощення процесу переведення і стала можливою завдяки співпраці Міноборони, ЗСУ та громадських організацій», – заявив міністр оборони.

Днями Кабінет міністрів ухвалив постанову про запровадження механізму переведень між військовими частинами за ініціативою військовослужбовців. Президент Володимир Зеленський заявив, що механізм розроблявся у взаємодії громадянського суспільства, Міністерства оборони та Збройних Сил України, а переведення працюватимуть через застосунок «Армія+».

Про складність добровільних переведень у війську повідомлялось неодноразово. У липні на сайті Офісу президента була зареєстрована петиція щодо врегулювання майже неможливої на практиці процедури переміщення військовослужбовців між підрозділами Сил Оборони. Однак звернення не отримало необхідної для розгляду підтримки.

ISW: політика Кремля вказує на можливі виклики для російської економіки в 2025 році

Російська економіка може зіткнутися з труднощами в наступному році – такі висновки робить американський Інститут дослідження війни із кроків Москви, спрямованих на скорочення бюджетних витрат.

«Економічна політика Кремля останнім чином вказує на те, що російська економіка, ймовірно, зіткнеться зі значними проблемами в 2025 році, і що президент Росії Володимир Путін стурбований економічною стабільністю Росії в довгостроковій перспективі», – йдеться в тексті.

Інститут вказує на заходи, до яких нещодавно вдався Кремль, спрямовані на скорочення виплат пораненим військовим, боротьбу з інфляцією та вирішення довгострокових демографічних проблем, таких як низька народжуваність і нестача робочої сили.

«Ця політика демонструє, що російська економіка не настільки стійка до санкцій Заходу, грошових обмежень і вартості воєнних дій, як намагається показати російський уряд. Ця політика також демонструє, що Кремль не зможе підтримувати затяжну війну протягом багатьох років і десятиліть, захищаючи російське суспільство від економічних проблем. Послідовна західна та міжнародна підтримка опору України на полі бою ще більше загострить економічні проблеми Росії», – вважають аналітики.

Зокрема, ISW нагадує, що президент Росії Володимир Путін скоротив компенсації російським військовослужбовцям за поранення на війні проти України. Якщо раніше виплати в 3 мільйони рублів (близько 30,3 тисяч доларів) були передбачені за будь-яке поранення, то тепер лише за тяжкі.

Крім того, ISW прогнозує, що оборонно-промисловий комплекс Росії навряд зможе забезпечити темпи виробництва, необхідні для компенсації втрат російської зброї, враховуючи останні зміни в монетарній політиці РФ.

Зокрема, звіт цитує повідомлення російського телеграм-каналу, за яким політика Центробанку РФ обмежує довгострокові темпи розвитку військової промисловості країни. Водночас наразі вона напряму не вплинула на забезпечення війни проти України.

Установа також посилається на повідомлення Foreign Policy з даними OSINT-аналітиків, за якими Росія втрачає близько 320 стволів танків і артилерійських гармат на місяць, але може виробляти лише 20. Також російська промисловість може забезпечувати виробництво близько 17 бойових машин піхоти на місяць, але армія Росії втрачає в середньому 155 БМП за цей період.

Тим часом українська розвідка, зазначають аналітики, також припускає, що високі відсоткові ставки в Росії можуть створити шок і спад виробництва, що може призвести до банкрутств і дефолтів компаній.

«FP оцінює, що політика Центрального банку щодо підвищення процентних ставок ускладнила необоронним компаніям залучення капіталу за допомогою позик, що скорочує цивільну економіку та може призвести до значного післявоєнного спаду, оскільки російським ветеранам, які повертаються, буде важче знайти роботу», – цитує Інститут.

У жовтні Світовий банк прогнозував, що в Росії внаслідок більш жорсткої монетарної політики та «дедалі сильніших обмежень щодо виробничих потужностей і трудових ресурсів» очікується сповільнення зростання економіки з 3,6% у 2023 році до 3,2% цього року та 1,6% – наступного.

Російський Центробанк 25 жовтня підняв ключову ставку до максимального рівня за 20 років – до 21%. Востаннє ставка була на такому рівні 2003 року.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG