Доступність посилання

ТОП новини
Наслідки російського ракетного удару по Одесі 18 листопада 2024 року
Наслідки російського ракетного удару по Одесі 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

У Німеччині зупинили розслідування щодо російського олігарха Алішера Усманова

У Німеччині генпрокуратура федеральної землі Гессен, розташована у Франкфурті-на-Майні, попередньо закрила розслідування справ за підозрою у відмиванні грошей щодо російського олігарха Алішера Усманова, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

У розмові з Радіо Свобода головний прокурор Ґеорґ Унґефук зазначив, що слідство у справі «71-річного бізнесмена з Російської Федерації за підозрою у відмиванні грошей було попередньо припинено 11 жовтня 2024 року за згодою обвинуваченого».

При цьому обвинувачений має заплатити чотири мільйони євро. Півтора мільйона підуть на потреби численних установ, які провадять суспільно корисну діяльність. Два з половиною мільйони євро буде зараховано на рахунок держави. Після надходження коштів процес закриють.

Законодавство ФРН дозволяє прокуратурам і судам припиняти подальше розслідування злочину, якщо «шляхом виконання накладених грошових зобов’язань буде усунуто суспільну необхідність кримінального переслідування». Тяжкість інкримінованих дій не повинна цьому перешкоджати.

При ухваленні рішення прокуратура враховувала ту обставину, що діяння, інкриміновані Усманову, не можуть розслідуватися ні у ФРН, ні в землі Гессен. Крім того, злочини, скоєні в іншій країні, не завдали шкоди фізичним і юридичним особам у Німеччині. Внаслідок діянь обвинуваченого не виникла фінансова шкода Німеччині, а після скоєння злочинів пройшло багато часу.

Співрозмовник Радіо Свобода, берлінський експерт із кримінального права, пояснив, що застосований до Усмана параграф законодавства говорить про особливу тяжкість провини, але припинення злочину обумовлено тим, що його розслідування практично неможливе.

Якби справа дійшла до суду, можливо, довелося б відмовитися від вироку через недостатність доказів і виправдати Усманова. За словами юриста, виправдання російського бізнесмена не відповідало б реальній ситуації і тяжкості злочинів. Генпрокуратура Гессена, ймовірно, вирішила припинити розслідування, наклавши максимально високі грошові зобов’язання, наголосив юрист.

Алішер Усманов – один із найбагатших людей Росії. За оцінками журналу Forbes від 2022 року, його статки оцінювали у 14,4 млрд євро. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну санкції проти нього запровадили ЄС, США і Велика Британія. Влада Німеччини минулого року повідомляла про обшуки на кількох об’єктах у Баварії, які належать Усманову.

Прем’єр Канади повідомив про відправку системи ППО NASAMS для України – Зеленський

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо повідомив про відправку першої замовленої Канадою для України системи протиповітряної оборони NASAMS, заявив 4 листопада за підсумками телефонної розмови з канадським лідером український президент Володимир Зеленський.

«Розраховуємо отримати її до кінця поточного року», – написав Зеленський у телеграмі.

«Говорили й про подальшу оборонну підтримку України, ситуацію на полі бою, зокрема залучення до війни Північної Кореї. Скоординували співпрацю в межах канадського головування у G7 наступного року», – додав Зеленський.

У пресслужбі канадського прем’єра у повідомленні про телефонну розмову з українським президентом про NASAMS не згадується.

Водночас там зазначили, що лідери обговорили ситуацію в Україні, і «прем’єр-міністр Трюдо підтвердив зобов’язання Канади надавати Україні військову, фінансову, гуманітарну й іншу підтримку, доки вона не досягне перемоги» у війні з Росією.

У липні на саміті НАТО у Вашингтоні президент США Джо Байден заявив, що Сполучені Штати і партнери мають намір надати Україні десятки додаткових систем протиповітряної оборони в найближчі місяці. Він також додав, що протягом наступного року Україна отримає сотні перехоплювачів NASAMS.

У вересні цього року в уряді Канади повідомили, що, починаючи з 2022 року, ця країна виділила 4,5 мільярда доларів на військову допомогу Україні.

Бербок у Києві анонсувала допомогу Україні напередодні зими і запевнила в продовженні підтримки

Гуманітарну допомогу на 200 мільйонів євро Україні напередодні зими надасть Німеччина – про це заявила Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини, під час спільної пресконференції із українським колегою Андрієм Сибігою у Києві, передає кореспондентка Радіо Свобода.

«Ми підтримуємо українців у подальшій підготовці до зими. З цією метою ми збільшуємо нашу екстрену гуманітарну допомогу, надаючи додаткових 200 мільйонів євро для екстреної підтримки взимку. Таким чином, прифронтові будинки без енергозабезпечення зможуть забезпечити себе теплом», – зазначила німецька дипломатка.

Сьогоднішній візит до Києва – восьмий для Анналени Бербок від початку повномасштабного вторгнення.

Міністерка закордонних справ Німеччини запевнила у продовженні підтримки України.

«Ми, федеральний уряд Німеччини, як найбільша країна Європи, розуміємо свою відповідальність. Ви не залишаєтеся наодинці. У вас є сильні друзі та партнери у всьому світі. Ми непохитно стоятимемо на вашому боці доти, доки ви нас потребуєте, оскільки ви боретеся і за нашу свободу в Європі», – сказала Бербок.

Німецька урядовиця також додала, що невипадково приїхала до Києва за день до виборів у США.

«Неважливо, чим завершаться вибори в США завтра, але для нас, для Німеччини, це означає, що ми не маємо ставити нашу політику в залежність від результату виборів, а що ми повинні продовжувати інвестувати у власний самозахист, підтримуючи Україну. Адже таким чином ми інвестуємо у власний захист у рамках нашої політики безпеки й оборони, так як ми це робили раніше всередині НАТО з нашими трансатлантичними друзями, зі США», – зазначила міністерка закордонних справ Німеччини.

Водночас Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України, зазначив, що Україна впевнена у підтримці США після виборів.

«Після проведення виборів ми будемо вибудовувати тісні союзницькі відносини з тим президентом, якого обере американський народ. Ми впевнені у двопартійній підтримці США, а також підтримці народу», – сказав Андрій Сибіга.

За його словами, Німеччина друга після США за обсягами допомоги, яку Україна отримує від союзників. Міністр також навів дані, скільки допомоги надали союзники на 31 серпня 2024 року.

«Станом на 31 серпня 2024 року США виділили Україні військової підтримки на загальну суму 56,8 млрд євро, і водночас загальна вартість військової допомоги Україні з боку європейських держав становила 54,61 млрд євро. Тому допомога від наших європейських партнерів надзвичайно вагома й важлива для України, і ми за це вдячні», – резюмував Андрій Сибіга.

Президент Словаччини відхилив усі прохання громадян приєднатися до ЗСУ

Президент Словаччини Петер Пеллегріні з моменту вступу на посаду в червні відхилив звернення всіх чотирьох громадян, які планували приєднатися до української армії. Про це агентству TASR повідомили у канцелярії голови держави.

Служба в іноземній армії без згоди президента у Словаччині є кримінальним злочином, за який винному загрожує в’язниця. Одне з відхилених чинним президентом прохань було подане ще його попередниці Зузані Чапутовій, але вона не встигла його розглянути. Сама вона видала кілька таких дозволів.

Пеллегріні в минулому підтримував військову допомогу Україні, але в ході передвиборчої кампанії заявив, що конфлікт виявився нерозв’язним на полі бою. Він виступив за мирні переговори і заявляв, що його суперник на виборах Іван Корчок хоче втягнути країну у війну з Росією.

Перед другим туром виборів по всій Словаччині з’явилися рекламні щити з портретом Пеллегріні й написом: «Словаччина не відправить в Україну жодного солдата».

Словаччина – парламентська республіка, лідер партії, що перемогла на парламентських виборах, прем’єр-міністр Роберт Фіцо неодноразово заявляв, що виступає за мирне вирішення конфлікту між Україною і Росією.

Словаччина, яка відправила Україні артилерійські системи, винищувачі МіГ-29, ЗРК С-300 після перемоги Фіцо перестала передавати зброю Києву безоплатно. Однак влада не перешкоджає комерційним продажам озброєнь і боєприпасів.

Тим часом, 2 листопада президент сусідньої зі Словаччиною Чехії Петр Павел дозволив 60 громадянам країни вступити до лав української армії. Без дозволу президента учасникам бойових дій за кордоном у Чехії могло б загрожувати кримінальне покарання. Це не перший випадок видачі таких дозволів: у грудні 2023 року стало відомо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну бажання воювати в лавах ЗСУ висловили 553 громадян Чехії. Дозвіл отримав 151 із них.

«В України є хороший досвід». Як ЗСУ будуть зустрічати військових з КНДР?

У середині жовтня Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культури та інформаційної політики України оприлюднив відео з підписом «Як північнокорейських солдатів екіпірують у російське спорядження ... Це Сергіївський полігон на Далекому Сході Росії».

Цей візуальний матеріал, заявляє Україна, підтверджує присутність військових з КНДР у Росії. Раніше українська розвідка, потім південнокорейська і зрештою американська заявляли про відрядження до РФ військових з Північної Кореї.

Українська влада заявляє, що вони вже невдовзі мають бути залучені у війну проти України.

«Надалі будуть публікуватися ще певні відео з північнокорейцями, оскільки ще деякі з них не опубліковані, – розповідає в інтерв’ю Голосу Америки Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) при Раді національної безпеки і оборони України. – Вже заїхали їхні військові на Курщину, вони поки ще не кинуті на напрямки – там три напрямки північніше, західніше і східніше Суджі ... Мета російської армії – «деокупація», як вони це називають, Суджі, і північнокорейців будуть застосовувати в реальних боях».

Ключове завдання ЦПД зараз – ідентифікація та розкриття правди про участь у війні військ третьої сторони.

«Вони будуть вмирати так само, як росіяни, але нам дуже важливо зробити так, щоб Захід чітко розумів, що ось це «КНДРівці», а не буряти. Ключова мета – їх розмежовувати, бо росіяни хочуть об’єднати їх в одну «юшку» – каже Коваленко.

Військовослужбовець ЗСУ та речник розвідувальної спільноти InformNapalm Михайло Макарук, один із тих, хто збирається зустрічати військових з Азії.

«Ми їх називаємо «гуки», тому що дуже багато, почитавши ті методички їхні, там оце є «гекання» і «гукання», от тому ми називаємо їх на сленгу вже «гуки», – розповідає в ексклюзивному інтерв’ю Голосу Америки Макарук.

Раніше InformNapalm розпочав інформаційну кампанію для впливу на військових з КНДР. Мова йде про трансляції через гучномовці на дронах, розкидання листівок та поширення повідомлень через соцмережі, що у північних корейців почнуться «великі проблеми, щойно їхні солдати з’являться в полях».

«Мета – повна деморалізація, небажання воювати для того, щоб при поверненні вони могли сказати, що це вкрай невдала була ідея... Вони навряд повтікають, а от збільшення обмінного фонду, або ж тих, хто добровільно хоче здатися в полон, було б добре ... Якщо ти зможеш переманити на свою сторону з батальйону хоч 20 бійців, то збережеш велику частку життя своїх бійців», – каже речник InformNapalm.

Макарук додає, що в України є хороший досвід інформаційної роботи із росіянами. Мовляв, саме завдяки вдалим ІПСО (інформаційно-психологічна операція) вдалось створити легіон «Свобода Росії» та батальйон «Сибір». Хоча визнає: про людей з Північної Кореї українці поки мало знають, для українців вони «скринька Пандори».

Саме тому українська сторона планує співпрацювати із спеціалістами із Південної Кореї. Раніше в інтерв’ю Голосу Америки кілька експертів заявили, що Сеул хоче надіслати в Україну своїх експертів з ІПСО.

Микола Поліщук, український дослідник КНДР, автор книжки «Північна Корея людською мовою» десятки разів відвідував Пхеньян. Він ділиться із Голосом Америки своїм баченням того, чи може Україна ефективно вплинути на волю північних корейців.

«Що стосується північних корейців, вони не дуже політизовані...Оця надмірна політизація настільки відбила інтерес до будь-якої політики і до будь-яких змін в їхній державі, що їм це просто нецікаво», – вказує Поліщук.

Він звертає увагу на те, як на початку 2000-х, коли було потепління між Сеулом та Пхеньяном, для північних корейців був спрощений в’їзд на південь. Влада на півдні сподівалась, що таким чином корейці з півночі «побачивши демократичні перетворення і багате життя», привезуть зміни на північ.

«А вони єдине, що на північ везли, це велику кількість плазменних панелей, я писав про акордеони раніше, якісь товари, які можна «штовхнути» на ринку .... А от демократію не привозять», – з усмішкою розповідає дослідник КНДР.

Тому, на думку Поліщука, найімовірніше, військові з КНДР поводитимуться на війні схоже, як і росіяни, які «крали унітази та пральки».

Водночас він звертає увагу на те, що Пхеньян навряд відправить на війну елітних спецпризначенців, побоюючись витоку інформації.

«...тому що є реальна загроза, що вони попадуть в полон, реальна загроза, що вони тут зустрінуться з південнокорейськими спецслужбами і з російськими. Вони можуть розбігтися, вони можуть щось розказати, і тому подібне», – каже дослідник КНДР.

Попри багато невідомих стосовно нового противника Михайло Макарук вказує на те, що армія КНДР не має реального досвіду бойових дій.

«Зі 100 бійців на війні, які вперше взяли в руки зброю, попали в перший бій, стріляти буде осіб 10, а прицільно у ворога стріляти буде спочатку тільки два-три. Вони прийдуть на бригади і бійців з нашої сторони, які щонайменше три роки загартовані в боях...», – говорить Макарук.

За такого розвитку подій це матиме набагато потужніший вплив на противника, ніж будь-які ІПСО, впевнений Макарук.

«Фотки їхніх «зажмурених соплємєнніков», або ж «відоси», як в їхнього «соплємєнніка» розриває FPV-дрон при атаці, також мають психологічний ефект» – підсумовує військовий.

Безлюдний Покровськ готується до оборони: поїздка містом, на яке наступає Росія (відео)

Покровськ на Донеччині вважається важливим вузлом постачання ЗСУ на Донбасі. В очікуванні боїв більшість жителів залишили Покровськ, а українські військові посеред вулиць встановлюють оборонні споруди. Таким порожнім та безлюдним Покровськ ще не був ніколи. На околицях міста ні машин, ні людей не видно. Місцеві жителі масово залишили місто. Ті, хто залишився, намагаються з дому не виходити. Вулицями гуляють лише тварини. Наприклад, в'єтнамські свині. Що відбувається у місті, до якого наближається армія РФ – дивіться у відео телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки.

В ОП заперечили повідомлення про переговори України з Росією

Україна не веде ніяких переговорів із Росією, зокрема у сфері енергобезпеки, заявив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

«Ці переговори, як пишуть, нібито України і Росії – це точно неправда. Що відбувається? Ми провели тематичні конференції. Перша конференція була щодо енергетичної безпеки, вона була онлайн, але таким співорганізатором був Катар. І коли ця конференція відбулася, ми зафіксували принципи щодо цього пункту формули миру. Була дуже велика кількість країн із різних континентів. Всі ці тематичні конференції проходять без Росії. Ми зафіксували принципи, ми сказали, що якщо сьогодні, наприклад, Катар або інша країна готова імплементувати ці домовленості через угоди з Україною окремо і, наприклад, окремо з Російською Федерацією, – будь ласка», – сказав Єрмак в інтерв’ю, оприлюдненому в ефірі національного телемарафону 4 листопада.

За його словами, така ж ситуація з продовольчою безпекою.

«Вже був зерновий коридор, рік існував. Коли були дві угоди: одна – Туреччина, ООН, Україна, друга – Туреччина, ООН, Росія. Для нас було дуже важливо, щоб відбулася конференція. Всі зафіксували принципи. Якщо хтось готовий після цього в цих рамках імплементувати досягнення цієї конференції, – будь ласка. Що мені відомо на сьогодні: поки ніяких домовленостей ні в кого немає. Якщо такі домовленості будуть, Україна готова їх розглянути. Бо це абсолютно відповідає тим принципам, які закладені у формулі миру України», – сказав голова ОП.

Він зазначив, що поява повідомлень про переговори є «можливо реакцією на ці конференції». «Але точно можу сказати, що Україна ніяких переговорів із Росією не веде», – сказав Єрмак.

На уточнювальне запитання про те, чи вимагали партнери від України не бити по певних об’єктах на території Росії, він відповів: «Давайте так скажемо... Точно від нас ніхто не вимагав нічого, але, безумовно, ми знаємо, що країни підтримають, наприклад, що стосується енергетичної безпеки, якщо б дві такі угоди за посередництва, наприклад, Катару, або іншої країни сталися».

«У першу чергу, не тому, що їх там турбує щось, що відбувається з Росією, а, розуміючи, що для нас це теж важливо, щоб наша енергетична система не була під постійними атаками», – сказав голова Офісу президента.

Видання Financial Times 29 жовтня написало, що Москва та Київ ведуть «попередні обговорення» про припинення ударів по енергетичній інфраструктурі за посередництва Катару. Газета наголошувала, що йдеться про «дуже ранні обговорення щодо потенційного відновлення (переговорів)».

За інформацією The Washington Post, Росія та Україна ще в серпні 2024 року планували направити до Катару делегації для початку переговорів про відмову від ударів по енергетичних об’єктах, проте їх було зірвано через наступ ЗСУ в Курській області.

Речник президента РФ Дмитро Пєсков наприкінці жовтня заперечив, що Москва і Київ ведуть переговори про обопільне припинення ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури, заявивши, що «зараз дуже багато вкидань, які не мають жодного стосунку до реалій».

ДПСУ: двоє чоловіків блукали у горах, намагаючись нелегально потрапити до Словаччини

Прикордонники Чопського загону виявили двох чоловіків, які чотири дні поспіль блукали у горах, йдеться в повідомленні Державної прикордонної служби України.

«Військовослужбовці відділу «Стужиця» Чопського загону виявили під час патрулювання двох невідомих, які йшли дорогою, що веде до прикордонного підрозділу. Під час опитування чоловіків виявилося, що ті блукають у горах уже чотири доби», – повідомили у ДПСУ.

Прикордонники кажуть, що жителі Донецької та Черкаської областей зізналися, що планували у незаконний спосіб потрапити до Словаччини.

«Чоловіки розповіли, що познайомилися у соцмережах, де обидва вивчали інформацію щодо незаконного перетинання кордону. Далі вирішили об’єднатися, щоб йти разом. Для перетинання держрубежу обрали складну високогірну ділянку, оскільки, на їх думку, там мали більше шансів уникнути прикордонних нарядів», – розповіли у ДПСУ.

У відомстві зазначили, що правопорушники «ретельно» готувалися до подорожі: придбали туристичний одяг та навіть антитепловізійні дощовики, проклали маршрут у мобільних застосунках, запаслися провізією. Втім, за даними ДПСУ, вони не врахували складність гірських ділянок та відсутність мобільного покриття на певних відтинках.

«Врешті, правопорушники збилися з маршруту та блукали навмання. Через чотири дні вони вийшли на стежину поблизу відділу прикордонної служби «Стужиця». Там їх й виявили прикордонники», – зазначили прикордонники.

Відомо, що чоловіків було затримано в адміністративному порядку з метою притягнення до відповідальності за спробу незаконного перетинання кордону. Їх подальшу долю визначить суд.

12 червня речник ДПСУ повідомляв, що за час воєнного стану, було викрито понад 480 злочинних груп, які займалися організацією незаконного перетину державного кордону. Він зауважив, що прикордонних щодня затримують людей, які намагаються перетнути західний кордон у незаконний спосіб.

Міністр МВС Ігор Клименко в інтерв’ю Радіо Свобода сказав, що він має інформацією про загальну кількість затриманих на кордоні чоловіків призовного віку у період від початку повномасштабної війни, однак озвучити таку статистику на загал міністр відмовився. За його словами, це закрита інформація.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію. Більшості чоловіків віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон.

Генштаб: на фронті кількість зіткнень зросла до 132, найбільше – на Курахівському напрямку

Від початку доби кількість бойових зіткнень по всій лінії фронту зросла до 132, найбільш активні російські війська – на Курахівському і Лиманському напрямках, повідомив у вечірньому зверненні 4 листопада український Генштаб.

«Найгарячіше зараз на Курахівському напрямку, тут вже зафіксовано 51 ворожу атаку в районах населених пунктів Вовченка, Іллінка, Кремінна Балка, Новоселидівка, Новодмитрівка, Гостре, Максимівка, Антонівка, Дальнє, Катеринівка і Єлизаветівка. У районі Кремінної Балки окупанти прикладають основні зусилля – провели 19 штурмів, дев’ять з яких тривають», – йдеться в повідомленні.

На Лиманському напрямку, за даними Генштабу, за день загарбники здійснили 18 атак на позиції українських сил у напрямку Чернещини, Греківки, Макіївки, Тернів, Зарічного і Торського.

Крім того, за даними командування, 11 атак було на Покровському напрямку, дев’ять – на Куп’янському, по п’ять – на Краматорському, Торецькому і Оріхівському напрямках.

«На Харківському напрямку на даний час триває чотири атаки противника у районі Вовчанська. Ще дві атаки вже відбито… На Сіверському напрямку загарбники один раз безуспішно штурмували позицію наших захисників в районі Білогорівки… На Времівському напрямку триває два боєзіткнення неподалік Трудового. Три атаки за сьогодні вже відбито українськими захисниками… На Придніпровському напрямку успішно відбито один ворожий штурм. У той же час ворог завдав авіаудару НАРами по Миколаївці», – йдеться в повідомленні.

Раніше проєкт DeepState повідомив, що Росія три дні поспіль рухається до Курахового із трьох сторін. У ніч на 2 листопада аналітики повідомили про окупацію села Ясна Поляна і просування в Новоукраїнці – це Времівський напрямок на південь від Курахового. Наступного дня агресор окупував село Шахтарське там само, а також захопив Курахівку і просунувся біля Максимільянівки на північний схід і південний схід від міста.

У ніч на 4 листопада продовжився рух Росії на південь від Курахового – біля Максимільянівки, Ясної Поляни і Богоявленки. Були успіхи в РФ і біля Кремінної Балки на північ від міста.

«Ситуацію намагаються стабілізувати всіма можливими силами, але поки що це не вдається. Якщо росіяни продовжуватимуть успіхи у просуваннях, зберігаючи нинішні темпи, то вихід на трасу Н15 Запоріжжя – Донецьк не за горами, що й дасть змогу перекрити найважливіший та основний логістичний шлях до міста», – написали аналітики.

Росія дала громадянство 3344 іноземцям за участь у вторгненні в Україну

Росія від початку 2024 року надала громадянство 3344 іноземцям на підставі указу президента Володимира Путіна, який дозволив видавати паспорт учасникам російського вторгнення в Україну і членам їхніх сімей. Про це повідомила офіційна представниця російського Міністерства внутрішніх справ Ірина Волк.

Вона не уточнила, чи наведена статистика стосується тільки військових, чи і їхніх близьких також. Путін дозволив приймати в російське громадянство військовослужбовців, які уклали річний контракт із армією РФ чи проросійськими військовими формуваннями. Аналогічний закон був ухвалений у 2022 році.

Під час війни з Україною в Росії були також ухвалені закони, що дозволяють припиняти громадянство натуралізованих громадян, які відмовилися стати на військовий облік. У вересні МВС Росії повідомило, що почало виконання цього закону.

Крім того, було різко розширено список підстав, за якими натуралізовані громадяни можуть бути позбавлені паспорта. Волк розповідала, що за перші вісім місяців 2024 року громадянство Росії втратили 1117 натуралізованих росіян.

Росія кидає все на Курахове: загарбники просуваються щодня

Росія три дні поспіль рухається до Курахового із трьох сторін, повідомив проєкт DeepState.

У ніч проти 2 листопада аналітики повідомили про окупацію села Ясна Поляна та просування в Новоукраїнці – це Времівський напрямок на південь від Курахового.

Наступного дня агресор окупував село Шахтарське там само, а також захопив Курахівку та просунувся біля Максимільянівки на північний схід та південний схід від міста.

У ніч проти 4 листопада продовжився рух Росії на південь від Курахового – біля Максимільянівки, Ясної Поляни та Богоявленки. Були успіхи в РФ і біля Кремінної Балки на північ від міста.

«Ситуацію намагаються стабілізувати всіма можливими силами, але поки що це не вдається. Якщо росіяни продовжуватимуть успіхи у просуваннях, зберігаючи нинішні темпи, то вихід на трасу Н15 Запоріжжя – Донецьк не за горами, що й дасть змогу перекрити найважливіший та основний логістичний шлях до міста», – написали аналітики.

Український Генштаб повідомив вранці 4 листопада про 27 атак РФ на Курахівському напрямку і 12 – на Времівському в районі села Трудове. Це село лежить на трасі до Курахового з півдня.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

З лютого 2022 року від мін постраждало 1068 людей – Головне управління протимінної діяльності

Станом на 1 листопада 2024 року, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, через міни та вибухонебезпечні залишки війни постраждало 1 068 людей, йдеться в повідомленні Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки.

«Станом на 01.11.2024, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, через ворожі міни та вибухонебезпечні залишки війни постраждали 1 068 осіб, з яких діти – 100, дорослі – 968», – кажуть у відомстві.

Зазначається, що представниками професій, які найбільше постраждали від вибухонебезпечних предметів, є фермери – 199 людей, безробітні – 96, пенсіонери – 80, працівники критичної інфраструктури – 112, водії – 79 та учні – 90.

За інформацією пресслужби, збір даних проводиться Головним управлінням протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки на системній основі, в рамках виконання пункту 35 Плану заходів Осло з імплементації Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення Anti-Personnel Mine Ban Convention (Оттавська конвенція).

Окрім того, відомо, що правоохоронні органи України відкривають кримінальні провадження щодо порушення РФ правил та звичаїв ведення війни за фактом кожного підриву серед українського цивільного населення на російських мінах.

«Відповідна база даних та інтерактивна мапа допомагає урядовим та гуманітарним організаціям проводити в небезпечних регіонах інформування населення про ризики, пов'язані з вибухонебезпечними предметами, а також надавати допомогу постраждалим від мінно-вибухових травм», – підсумували у відомстві.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Україна стала однією з найбільш замінованих країн світу.

За даними міністерства внутрішніх справ України, станом на 1 липня 2024 року понад 144 тисячі квадратних кілометрів України вважаються потенційно замінованими. За розрахунками українського уряду та експертів, Україні потрібно близько 10 тисяч саперів, щоб за п’ять років розмінувати забруднені російськими мінами землі.

Зеленський провів засідання Ставки: йшлося про посилення ППО і виробництво зброї

Президент України Володимир Зеленський 4 листопада провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача.

За його словами, була заслухана доповідь в. о. командувача Повітряних сил Анатолія Кривоножка про боротьбу з засобами російського повітряного терору.

«Посилення ППО у регіонах, які найбільше цього потребують, розробка нових рішень у боротьбі з КАБами, посилення мобільних вогневих груп. Зараз Росія використовує приблизно вдесятеро більше «Шахедів», ніж минулої осені, тож ми маємо повноцінно їм протидіяти», – наголосив президент за підсумками засідання.

Крім того, президент розповів, що були доповіді про власне українське виробництво – снаряди, зброя, техніка, засоби РЕБ, дрони. Результати контрактації на поточний рік та планування на наступний.

«Розглянули 3-5-річні контракти, які пропонуємо українським виробникам дронів стратегічного рівня. Потрібен довгий горизонт планування, розвиток та інвестиції для виробників. Також була доповідь Головкома Олександра Сирського щодо застосування таких далекобійних дронів, визначення пріоритетів, планування операцій», – підсумував Зеленський.

Попереднє засідання Ставки президент провів 25 жовтня, тоді йшлося про новий формат засідання та визволення з полону цивільних.

У Фінляндії стартували найбільші артилерійські військові навчання НАТО

У Фінляндії 4 листопада розпочалися найбільші артилерійські військові навчання НАТО під назвою Lightning Strike 24, які є частиною серії навчань країн-членів Альянсу в Європі.

Відомо, що навчання у Фінляндії проходять під керівництвом США та є частиною серії навчань Dynamic Front 25, які проводяться на території п'яти європейських країн – Фінляндії, Естонії, Німеччини, Румунії та Польщі.

У Фінляндії в навчаннях, які триватимуть до 28 листопада у районах Роваярві та Рованіємі у фінській Лапландії, буде задіяно близько 3600 військовослужбовців, зокрема близько 1250 військових міжнародних сил, що прибудуть до регіону.

Метою навчань є демонстрація оборонних можливостей Альянсу в регіоні Північної Європи, а також відпрацювання оперативного командування, управління та співпраці з Об'єднаним корпусом швидкого реагування НАТО.

Влада: внаслідок обстрілу силами РФ Берислава постраждав чоловік

У понеділок, 4 листопада, сили РФ атакували місто Берислав на Херсонщині, йдеться в повідомленні обласної військової адміністрації (ОВА).

«Опівдні російські війська вдарили по Бериславу. Через ворожий обстріл 63-річний чоловік дістав вибухову травму та уламкові поранення ноги», – йдеться у повідомленні.

Постраждалого доправили до лікарні, уточнили в ОВА.

Нищать Хортицю і все живе. Якої шкоди російські ракети, дрони і КАБи завдають довкіллю Запоріжжя

«Кожна ракета несе забруднення повітря токсичними речовинами. Кожна балістична ракета – це крім ракетного палива, також ртуть».

«Не все те, що вирощується у Запорізькій області, наразі є безпечним».

«На всіх тих територіях, які мають водозабір нижче Дніпра, ситуація просто катастрофічна»

У Запорізькій області через війну сума збитків за забруднення повітря сягнула понад 208 млн грн, повідомила у жовтні пресслужба Державної екологічної інспекції Південного округу. У відомстві зазначили, що збитки пораховані з 24 лютого 2022 року і включають майже 200 фактів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок обстрілів та пожеж, які пов'язані з війною.

Докладніше про те, як війна впливає на екосистему Запорізької області, як у регіоні обраховують збитки, завдані довкіллю та скільки часу потрібно буде для подолання наслідків війни – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

  • У Запорізькому обласному Центрі контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я на початку жовтня повідомляли, що з атаками окупантів кількість шкідливих речовин у повітря міста зростає в десятки разів. Тож його стан атмосферного переважно незадовільний. Лабораторні дослідження показують перевищення забруднюючих речовин, таких як пил, сірководень, формальдегід, фенол та багато інших. Перевищення фіксують майже в кожному п’ятому дослідженні, зазначили в Центрі контролю та профілактики хвороб.
  • Там також повідомили, що більшої шкоди завдають пожежі, які часто виникають після вибухів. Досить суттєво додає також відключення електроенергії, особливо в центрі міста, де через кожні декілька метрів працюють генератори. Один генератор викидає шкідливих речовин у 100 разів більше, ніж звичайний автомобіль.

Тайвань заявив про припинення експорту верстатів до Росії

Тайвань припинив експорт верстатів до Росії, це сталося після посилення правил експортного контролю, пов'язаного з можливістю використання верстатів у військових цілях, повідомило 1 листопада Міністерство економіки Тайваню.

Як пише видання Taiwan News, ця заява була зроблена після публікації доповіді британського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) та Open Source Centre – урядового центру США. У доповіді Тайвань згадувався як постачальник верстатів для Росії.

Оскільки верстати можуть використовуватися у військових цілях Мінекономіки країни вжило заходів для зупинення їхнього експорту до Росії. Також було збільшено штраф за перше порушення санкцій – зараз він становить один мільйон тайванських доларів (приблизно 31310 доларів США). Ці заходи вже дали позитивні результати, вважають у міністерстві.

Зеленський: є «важливі зрушення» від партнерів щодо постачання для фронту

Президент України Володимир Зеленський заявив, що є «важливі зрушення» від партнерів щодо постачання для фронту. Про це він заявив за підсумками наради з Головкомом Олександром Сирським, начальником Генштабу Анатолієм Баргилевичем та міністром оборони України Рустемом Умєровим.

«Є важливі зрушення в питаннях щодо постачання від партнерів для фронту – фіксуємо збільшення постачання згідно з пакетами підтримки. Кращими стали результати в постачанні щодо артилерії», – йдеться у повідомленні, оприлюдненому в його телеграмі.

За його словами, міністр оборони доповів щодо постачання дронів українського виробництва для Сил оборони – затверджені плани постачання виконуються.

Зеленський повідомив, що учасники наради детально обговорили ситуацію на фронті – Покровський напрямок, Курахівський, Торецький, а також Купʼянський – найбільша увага. Була окрема доповідь щодо Курської операції і знищення російських сил у визначених районах поблизу державного кордону.

На тлі повідомлень про війська КНДР в Росії Боррель закликав Сеул посилити підтримку України

Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель закликав Південну Корею посилити підтримку України.

«Я зустрівся з міністром оборони Кім Йон Хеном щодо КНДР та інших спільних викликів безпеці. Агресія Росії проти України є екзистенційною загрозою. Республіка Корея найкраще це розуміє. Ми єдині в нашій підтримці України. Я закликав їх посилити цю підтримку», – написав він у соцмережі Х.

Боррель прибув до Південної Кореї після поїздки до Японії і вже відвідав добре укріплену демілітаризовану зону, що розділяє дві Кореї.

Зросла кількість постраждалих внаслідок авіаудару по Харкову – поліція

У Харкові внаслідок російського авіаудару по місту і Дергачівській територіальній громаді ввечері 3 листопада постраждали 15 людей, йдеться у повідомленні місцевої поліції.

«Через авіаудари ФАБ-250 з УМПК у Харкові пошкоджено супермаркет, житлові багатоповерхівки, нежитлові приміщення, скління вікон у будівлях на ринку. Вибухові поранення та інші травми дістали 15 людей, серед яких четверо поліцейських», – зазначили правоохоронці.

У поліції розповіли, що близько 22:30 російський КАБ влучив у землю поблизу кладовища на території Дергачівської громади Харківської області, внаслідок чого пошкоджені будинки мирних жителів. Про постраждалих інформація не надходила.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG