Доступність посилання

ТОП новини
На фото з відео, поширеного пресслужбою Міноборони Росії 27 листопада 2024 року, російські військовослужбовці їдуть на танку Т-90М «Прорив» під час бойової підготовки десантно-штурмових підрозділів у невстановленому місці
На фото з відео, поширеного пресслужбою Міноборони Росії 27 листопада 2024 року, російські військовослужбовці їдуть на танку Т-90М «Прорив» під час бойової підготовки десантно-штурмових підрозділів у невстановленому місці

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

З окупованої частини Херсонської області повернули ще шість дітей – Прокудін

Україні вдалося повернути з тимчасово окупованої частини Херсонської області ще шістьох дітей, повідомив 29 жовтня голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

«Це – двоє дівчаток і четверо хлопчиків, яким від 8 до 16 років. Серед повернутих – одна опікунська сімʼя, яка виховує дівчинку, позбавлену батьківського піклування. Разом і з нею евакуювали її повнолітнього брата», – йдеться у дописі.

Прокудін зазначив, що за 10 місяців цього року з окупації вдалося евакуювати 224 дитини з Херсонської області.

За офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року з України до Росії депортували близько 20 тисяч дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно. Українські правозахисники наполягають, що дітей, силоміць переміщених із України, «сотні тисяч».

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордери на арешт Володимира Путіна і Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.

Повернути в Україну, за даними влади, поки що вдалося близько пів тисячі дітей.

«Не здивуюся, якщо північнокорейські пілоти сядуть на російські винищувачі». Роль солдатів КНДР у війні Росії проти України

Численні повідомлення розвідувальних служб про те, що тисячі північнокорейських військових прямують до Росії, викликали тривогу, що вони можуть бути використані у війні проти України.

Тепер ці побоювання підтвердилися: північнокорейські солдати не лише перебувають на російській землі, але й вже розміщені в західному регіоні, що межує з Україною, де російські війська намагаються зупинити українське вторгнення.

Національна розвідувальна служба Південної Кореї вже декілька тижнів заявляла, що її заклятий ворог Північна Корея готується відправити військовослужбовців, в тому числі пілотів-винищувачів, до Росії. За їхніми оцінками, до кінця року очікується прибуття понад 12 000 військовослужбовців.

І Москва, і Пхеньян, які посилили свою оборонну співпрацю після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, заперечили ці повідомлення як «фейкові новини», заявивши, що їхня військова співпраця відповідає міжнародному праву.

Не фейкові новини

Ці заяви набули особливого значення 28 жовтня, коли військовий альянс НАТО підтвердив, що північнокорейські війська були розгорнуті в західному Курському регіоні країни.

Глава НАТО Марк Рютте заявив, що розгортання військ означає «значну ескалацію» участі Північної Кореї у війні Росії проти України, загрозу глобальній безпеці і є порушенням міжнародного права.

Зеленський у Рейкʼявіку зустрівся з премʼєр-міністрами Данії, Норвегії, Швеції та Фінляндії

Під час робочої поїздки до Ісландії президент України Володимир Зеленський у Рейкʼявіку провів зустрічі з премʼєр-міністрами Данії, Норвегії, Швеції та Фінляндії, написав він телеграмі 29 жовтня.

«У фокусі уваги продовження підтримки України, зокрема ключові потреби в оборонній сфері, фінансування українського виробництва, посилення української ППО та наших далекобійних спроможностей. Також реалізація пунктів плану перемоги та підготовка до другого саміту миру», – йдеться у дописі.

Не захоплені, а «исконно русские». Як Росія перекручує історію для виправдання окупації півдня України

«Приєднати новоокуповані території півдня до Криму та очолити «Таврійську губернію». Аксьонов про це мріяв ще у 2022 році».

«Задача окупантів – показати, що кримських татар на півдні взагалі не було».

Не «новими», а «історичними» запропонував називати захоплені Росією із 2022 року регіони голова окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов (Аксенов за паспортом). При цьому він стверджує, що ці землі нібито завжди належали Росії. Мовляв, це території колишньої Російської імперії та СРСР, тому їх «некоректно називати «новими»». Аксьонов запевняє, що російська влада анексованого Криму докладатиме зусиль для інтеграції захоплених територій Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей до російського простору.

  • Чому підконтрольні Кремлю чиновники знову говорять про начебто історичну належність до Росії окупованих територій півдня України?
  • Якою ж є справжня історія Херсонської та Запорізької областей? Хто розбудовував ці території?
  • Чи може Росія об'єднати окуповані частини Херсонщини і Запоріжжя з Кримом, і навіщо це робити?

Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода«Новини Приазовʼя».

Росія у своїй політиці і пропаганді використовує наративи, які підкреслюють її так звану «велич» з акцентом на загарбницьких амбіціях, вважають експерти українського Центру протидії дезінформації.

Експрезидент Росії Дмитро Медведєв навіть оприлюднив карту, на якій до території Росії приєднана майже вся Україна. З цією ж метою з боку російських чиновників лунають заяви про так зване «повернення у рідну гавань» та обіцянки «щасливого майбутнього» для жителів окупованих територій.

До Сил оборони планують призвати ще 160 тисяч людей – секретар РНБО

До Сил оборони планують призвати ще понад 160 тисяч людей. Завдяки цьому укомплектованість частин має сягнути 85%, заявив секретар Ради нацбезпеки та оборони Олександр Литвиненко під час виступу у Верховній Раді 29 жовтня.

За словами керівника РНБО, наразі до Сил оборони України було призвано 1 мільйон 50 тисяч громадян.

29 жовтня ВР підтримала закони про продовження мобілізації та воєнного стану – до 7 лютого 2025 року. Це вже 13-те аналогічне рішення від початку повномасштабної війни.

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

У Харкові завершено рятувальні роботи. З-під завалів дістали тіла чотирьох людей – ДСНС

В Основ’янському районі Харкова завершені аварійно-рятувальні роботи на місці влучання російської авіабомби. Рятувальники вилучили з-під завалів тіла чотирьох загиблих осіб, повідомила 29 жовтня Державна служба із надзвичайних ситуацій.

«Спільно з працівниками комунальних служб міста розбирали завали повністю зруйнованого будинку: розчистили 320 куб. м будівельного сміття. До аварійно-рятувальних робіт залучалися 21 рятувальник та чотири одиниці техніки ДСНС», – кажуть рятувальники.

За даними ДСНС, у результаті нічного авіаудару по житловому сектору міста загинули чотири особи, ще шість людей були поранені.

Вночі 29 жовтня російські війська обстріляли Харків, міський голова Ігор Терехов повідомив про влучання в Основ’янському районі. Удар припав на приватний сектор: два будинки зруйновані, а близько 20 – зазнали різних ступенів пошкоджень.

Норвегія надасть Україні 120 млн євро для посилення протиповітряної оборони – премʼєр

Норвегія виділить Україні 1,4 мільярда норвезьких крон (близько 120 мільйонів євро) для посилення протиповітряної оборони, повідомив премʼєр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре.

«Разом з іншими країнами Норвегія надає фінансування, яке дозволить Румунії відправити в Україну систему протиповітряної оборони Patriot», – цитує премʼєра сайт норвезького уряду.

Йонас Гар Стьоре зазначив, що країна буде продовжувати надавати підтримку Україні стільки, скільки буде потрібно.

«Атаки Росії не припиняються, і Україна потребує більшої протиповітряної оборони для захисту цивільного населення. Забезпечення протиповітряної оборони України є пріоритетним напрямком для Норвегії, і я дуже радий, що ми можемо допомогти Україні придбати нову систему протиповітряної оборони Patriot. Посилена протиповітряна оборона була однією з найважливіших потреб України з початку війни. Підтримка України з боку Норвегії базується на тому, чого Україна потребує найбільше, і ми продовжуватимемо надавати підтримку стільки, скільки це буде необхідно», – сказав пан Стьоре.

Напередодні Норвегія оголосила про новий пакет допомоги Україні на 500 мільйонів євро. За сдовами прем’єр-міністра Йонаса Гар Стьоре, Норвегія хоче надалі надавати допомогу Україні, відповідно до потреб Києва – це ППО, енергетика, морські вантажні перевезення.

У лютому 2023 року парламент Норвегії схвалив багаторічну програму підтримки України на суму 75 мільярдів норвезьких крон (7,3 мільярда доларів) – 15 мільярдів норвезьких крон щорічно.

20 вересня стало відомо, що Норвегія продовжить свій пакет допомоги Україні до 2030 року, збільшивши загальну суму до 135 мільярдів крон, заявив прем’єр-міністр Йонас Гар Стьоре.

Київ постійно закликає своїх західних союзників постачати більш сучасну зброю і системи протиповітряної оборони, які допомогли б йому, з одного боку, захистити небо, а з іншого – дозволили б завдати ударів по військових цілях глибше в Росії, щоб запобігти атакам Москви.

ДБР розслідує присвоєння лікарями в Одесі неправдивих діагнозів чоловікам призовного віку

Державне бюро розслідувань викрило «організовану групу лікарів», які, за його версією, допомагали здоровим чоловікам призовного віку отримувати медичні документи для визнання непридатними до служби. Відомство повідомило про це 29 жовтня.

За даними слідства, навесні 2024 року лікар Одеської обласної клінічної лікарні почав надавати «платні послуги» чоловікам для уникнення мобілізації. Він залучив до цього 12 лікарів з інших закладів міста, а також посадовців Одеського обласного Центру медико-соціальної експертизи та їхніх родичів у ролі посередників.

«Лікарі вигадували здоровим чоловікам діагнози та виготовляли необхідну медичну документацію на підтвердження «історії хвороби», навіть, робили знімки «МРТ». Надалі, військовозобов’язані, з пакетом готових документів йшли до МСЕК, де їх зустрічали «підготовлені» члени комісії для оформлення групи інвалідності. Вартість послуг складала від шести до 12 тисяч доларів США, залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності», – йдеться в повідомленні.

Фронт сиплеться? Як зупинити Росію

У ніч на 29 жовтня DeepState повідомив про чергові просування російської армії – вони відбуваються вже щодня. Зокрема, агресор третій день поспіль іде вперед на півдні Донецької області неподалік Вугледару – біля сіл Шахтарське, Богоявленка та Катеринівка.

За три дні на цьому, Времівському напрямку, армія РФ змогла просунутися майже на 7 кілометрів углиб оборони ЗСУ.

Також агресор просунувся у Новоселидівці та Гострому, вирівнюючи фронт навколо Курахівки. Її захоплення дозволить російським військам витіснити угруповання Сил оборони з північного берега Курахівського водосховища та розпочати штурм важливого логістичного вузла – Курахове – з півночі.

«Люди-метелики» на тлі війни: як Чехія стала прихистком для тяжкохворих біженців з України

Через вкрай вразливу шкіру таких, як вони, називають «людьми-метеликами». Війна в Україні забрала у них дім, проте залишилася воля до життя. Дві сестри, Надія та Марія Возні, які страждають на рідкісне захворювання бульозний епідермоліз, знайшли притулок у Чехії.

Згідно з даними національної дитячої лікарні «Охматдит» станом на 2023 рік, в Україні близько 300 людей мають це генетичне захворювання, яке робить шкіру надзвичайно вразливою: навіть найменший дотик може призвести до ран та пухирів. Вони можуть з’являтися не лише на шкірі, але й на слизових оболонках, що ускладнює прийом їжі. У пацієнтів часто спостерігається втрата нігтів та деформація суглобів. Загоєння є тривалим і болісним процесом, а відкриті рани піддаються ризику інфекцій та сепсису.

Це історія про виживання, силу боротися, людяність в складний період війни. І, звісно ж, підтримку, яку сестри з України отримали від країни, що стала для них другою домівкою. Розповідає проєкт «Ти як?» від Радіо Свобода.

Філашкін: у Покровську залишаються 12 тисяч людей, з них 57 – діти

Всі міста вздовж лінії фронту в Донецькій області майже повністю зруйновані, пошкоджена критична інфраструктура – про це розповів голова Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін у ефірі телемарафону 29 жовтня.

«За останні два тижні окупант збільшив кількість обстрілів, якщо два тижні було 2,5-2,4 тисячі разів, то зараз більше 3 тисяч майже кожного дня. Вкотре наголошую, що в області залишатися дуже небезпечно, щоб люди виїжджали, берегли себе та своїх близьких», – сказав він.

За словами голови області, безпечних міст на Донеччині майже не лишилося. В Покровській громаді, за його даними, залишаються 111 дітей.

Читайте також: Дивна «клешня» під Кураховим: РФ потрібні ворота на Покровськ та Запоріжжя

«57 дітей у самому Покровську та 12 тисяч населення в Покровську. Виїхало понад 30 тисяч. Це дуже гарно, що люди виїжджають, тому що місто Покровськ обстрілюється кожного дня керованими авіабомбами, FPV-дронами – майже кожного дня, залишатися в місті дуже небезпечно», – заявив Філашкін.

Він додав, що в місті великі проблеми з водопостачанням та електропостачанням. Через постійні обстріли комунальні служби не можуть усунути пошкодження.

Раніше голова міської адміністрації Покровська повідомив, що в Покровській громаді існує загроза зриву опалювального сезону через постійні російські обстріли.

Читайте також: СБУ затримала волонтера ООН за підозрою в шпигунстві на користь Росії в Покровську

Влада Донеччини неодноразово заявляла, що на території області не залишилося безпечних місць, тому закликала до евакуації. На початку вересня через наступ сил РФ і з міркувань безпеки «Укрзалізниця» скасувала відправлення евакуаційного поїзда з Покровська, тепер початковою точкою його маршруту є Павлоград Дніпропетровської області, розташований більш як за 100 кілометрів від Покровська. Доступною залишається евакуація автотранспортом, зокрема, автобусами.

Упродовж останнього місяця лінія фронту в Донецькій області стрімко наблизилася до Покровська, який у перші два роки повномасштабної війни був глибоким тилом.

Embed share

«Не думала, що війну побачу»: на Харківщині евакуюють мешканців чотирьох громад (відео)

Embed share

The code has been copied to your clipboard.

width px height px

The URL has been copied to your clipboard

  • Auto
  • 240p
  • 360p
  • 480p
  • 720p
  • 1080p

No media source currently available

0:008:130:00

ЗАВАНТАЖИТИ

Підписуйтеся на Telegram Радіо Свобода

Форум

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ЗВЕРНИ УВАГУ

Зеленський: Росія викрала з України десятки тисяч дітей, про місце перебування деяких із них відомо

Завтра в Канаді почнеться конференція, присвячена пункту формули миру про повернення до України з Росії військовополонених, цивільних в’язнів та викрадених дітей – про це нагадав президент Володимир Зеленський, виступаючи на засіданні Північної ради в Рейк’явіку 29 жовтня.

«Українська команда й багато наших партнерів працюватимуть над питанням повернення українських дітей, викрадених Росією. Це один із найболючіших аспектів цієї жахливої війни», – сказав він.

За словами президента, Росія викрала з окупованих територій України десятки тисяч дітей:

«Про декого з них ми знаємо, де вони, у яких умовах і як їх навчають забувати Україну, навіть обманом, кажучи, що в них немає родин. Але щодо більшості з них ми досі не знаємо, де вони зараз».

Міноборони: з початку року уряд замовив 1,6 млн дронів, з них 1,28 мільйона вже поставили

За 10 місяців 2024 року Міністерство оборони та Міністерство цифрової трансформації законтрактували 1,6 мільйона безпілотників різних типів, повідомила пресслужба Міноборони 29 жовтня.

Загальна сума розміщених замовлень – 114 мільярдів гривень.

Читайте також: Під час навчань НАТО випробували українську бойову систему DELTA – Міноборони

«Із цього обсягу постачальниками вже виконано замовлення на 1,28 мільйона БпЛА вартістю понад 81 мільярд гривень. Водночас до кінця року заплановано поставку ще 366 940 одиниць дронів», – йдеться в повідомленні відомства.

Міністерство уточнює типи поставлених безпілотників:

  • глибинні ударні дрони
  • FPV-камікадзе
  • розвідувальні коптери типу DJI Mavic
  • розвідувальні літаки та дрони-крила
  • ударні коптери та літаки

На 2025 рік, за повідомленням, урядові відомства законтрактували 155 205 безпілотних літальних апаратів на суму 32,33 мільярда гривень.

Президент Володимир Зеленський 15 жовтня анонсував збільшення фінансування українського виробництва зброї, в тому числі безпілотників.

Керівник «Спецтехноекспорту» розповів про військовий імпорт в умовах війни, таємні канали та «заплутування слідів»

Директор державного підприємства «Спецтехноекспорт» (СТЕ) Олексій Петров у інтерв’ю Голосу Америки розповів, як для озброєння армії свої зусилля об’єднують і закупівельники, і розвідники — не всю зброю надають чи виробляють союзники України, тож доводиться формувати таємні канали для купівлі зброї у недружніх країн.

Інтерв’ю відбулося на тлі реформи в галузі та конфлікту, що розгорнувся в Україні — низка експертів та політиків розкритикували діяльність українських «спецімпортерів», а антикорупційні розслідування озвучили звинувачення як щодо Міноборони України, так і державних компаній-спецімпортерів.

«Спецтехноекспорт» відкидає звинувачення в укладанні договорів на купівлю зброї за завищеними цінами, «невиконання» контрактів та зі свого боку застерігає, що через цю ситуацію Україна ризикує втратити налагоджені військовими та розвідниками канали закупівлі зброї від країн, котрі офіційним шляхом не продають озброєння супротивникам Росії.

Структура закупівель зброї Україною викликала суперечки під час війни

Рустем Умєров, міністр оборони України на початку жовтня заявив, що «Спецтехноекспорт» переходить від ГУР у пряме управління Міноборони. «Поставив завдання — довести до кінця процес очищення системи закупівель у тісній співпраці з правоохоронними та антикорупційними органами», – написав міністр у мережі Телеграм.

Він пояснив зміну наближенням до стандартів НАТО, відповідно до яких країни повинні мати єдину агенцію із закупівлі зброї.

З цим не погоджується Олена Трегуб, виконавча директорка громадської організації Незалежна антикорупційна комісія НАКО.

На час війни НАТО рекомендувало Україні тримати дві агенції, каже вона. «Принцип діяльності цих спецімпортерів тимчасовий, – пояснила Трегуб в коментарі Голосу Америки. – Вони створювалися тому, що фірми-виробники військової продукції не завжди мали можливості самим продавати свою продукцію за кордон – не мали фахівців зі знанням англійської мови, іншими необхідними навичками».

По закінченню війни військовими продажами можуть займатись або самі виробники, або спеціальна державна агенція, яка має наглядову раду та інші механізми нагляду та звітності. Саме такий підхід відповідає стандартам НАТО, наголошує Трегуб.

Очільниця Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова у коментарі Голосу Америки також наголосила, що пріоритет – укладання прямих контрактів з виробниками.

«І на сьогодні ми уклали прямі контракти з виробниками з понад 11 країн світу», – додала Безрукова.

Вона також заявила, що у АОЗу є сенс працювати зі спецімпортерам за кількох чітко окреслених умов. Перша — вони використовують власний фінансовий ресурс, щоб законтрактувати товар. Другий випадок співпраці стосується саме організації спецімпортерами складної логістики.

Зокрема, з третіх країн, з якими Україна не може працювати напряму.

«Це те, що я озвучувала на зустрічах, зокрема, з СТЕ: ми не потребуємо спецімпортерів там, де ми можемо працювати напряму. Але якщо ви можете привести критичну номенклатуру з недружніх країн і ваша закупівля взагалі межує зі спецоперацією, то це має сенс», – додала очільниця АОЗ.

Третя умова — усе, що пов’язано з давальницькою сировиною, якщо компанії може запропонувати кращу ціну на порох, підривачі тощо.

Директор державного підприємства «Спецтехноекспорт» (СТЕ) Олексій Петров прокоментував зміни в галузі та відповів на запитання Голосу Америки.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

– Прокоментуйте, будь ласка, звинувачення, які пролунали на адресу очолюваного вами підприємства.

Автори цих публікацій не беруть до уваги реалії постачання озброєння і військової техніки в умовах війни, особливо найбільш дефіцитних і затребуваних сьогодні боєприпасів.

А також ризики, з якими зіткнеться країна, якщо таки ліквідує спецімпортерів, котрі сьогодні через специфіку ринку зброї поєднують роботу як фахівців із закупівель, так і розвідників.

Так звані «компанії-спецекспортери» в умовах повномасштабної війни переорієнтувалися на імпорт зброї.

«Ситуація вже нашкодила постачанню зброї до України»

Той факт, що сайті Міноборони оприлюднили намір ліквідувати компанії-спецімпортери, уже викликав невтішні наслідки та певні непоправні втрати через реакцію з боку виробників зброї, котрі не схильні продовжувати контракти в умовах потенційної ліквідації компанії-замовника.

Ми уже навіть отримали листи від партнерів через окремі статті у ЗМІ і повідомлення Міноборони. Це реальна загроза зриву постачання таких дефіцитних сьогодні і необхідних фронту пострілів.

Міноборони ризикує ухвалити поспішне рішення, не взявши до уваги специфіку роботи галузі – складні контракти, складні дефіцитні позиції, що не виробляються союзниками і які сьогодні особливо важко привозити в Україну.

Складається враження, що усе це не береться до уваги. Тоді як у час війни законодавець зробив певні винятки із загальних правил. Натомість Міноборони зараз живе, так здається, в умовах мирного часу, зокрема у частині контролю за укладанням та виконанням контрактів...

Міноборони: з початку року уряд замовив 1,6 млн дронів, з них 1,28 мільйона вже поставили

За 10 місяців 2024 року Міністерство оборони та Міністерство цифрової трансформації законтрактували 1,6 мільйона безпілотників різних типів, повідомила пресслужба Міноборони 29 жовтня.

Загальна сума розміщених замовлень – 114 мільярдів гривень.

«Із цього обсягу постачальниками вже виконано замовлення на 1,28 мільйона БпЛА вартістю понад 81 мільярд гривень. Водночас до кінця року заплановано поставку ще 366 940 одиниць дронів», – йдеться в повідомленні відомства.

Міністерство уточнює типи поставлених безпілотників:

  • глибинні ударні дрони
  • FPV-камікадзе
  • розвідувальні коптери типу DJI Mavic
  • розвідувальні літаки та дрони-крила
  • ударні коптери та літаки

На 2025 рік, за повідомленням, урядові відомства законтрактували 155 205 безпілотних літальних апаратів на суму 32,33 мільярда гривень.

Президент Володимир Зеленський 15 жовтня анонсував збільшення фінансування українського виробництва зброї, в тому числі безпілотників.

Керівник «Спецтехноекспорту» розповів про військовий імпорт в умовах війни, таємні канали та «заплутування слідів»

Директор державного підприємства «Спецтехноекспорт» (СТЕ) Олексій Петров у інтерв’ю Голосу Америки розповів, як для озброєння армії свої зусилля об’єднують і закупівельники, і розвідники — не всю зброю надають чи виробляють союзники України, тож доводиться формувати таємні канали для купівлі зброї у недружніх країн.

Інтерв’ю відбулося на тлі реформи в галузі та конфлікту, що розгорнувся в Україні — низка експертів та політиків розкритикували діяльність українських «спецімпортерів», а антикорупційні розслідування озвучили звинувачення як щодо Міноборони України, так і державних компаній-спецімпортерів.

«Спецтехноекспорт» відкидає звинувачення в укладанні договорів на купівлю зброї за завищеними цінами, «невиконання» контрактів та зі свого боку застерігає, що через цю ситуацію Україна ризикує втратити налагоджені військовими та розвідниками канали закупівлі зброї від країн, котрі офіційним шляхом не продають озброєння супротивникам Росії.

Структура закупівель зброї Україною викликала суперечки під час війни

Рустем Умєров, міністр оборони України на початку жовтня заявив, що «Спецтехноекспорт» переходить від ГУР у пряме управління Міноборони. «Поставив завдання — довести до кінця процес очищення системи закупівель у тісній співпраці з правоохоронними та антикорупційними органами», – написав міністр у мережі Телеграм.

Він пояснив зміну наближенням до стандартів НАТО, відповідно до яких країни повинні мати єдину агенцію із закупівлі зброї.

З цим не погоджується Олена Трегуб, виконавча директорка громадської організації Незалежна антикорупційна комісія НАКО.

На час війни НАТО рекомендувало Україні тримати дві агенції, каже вона. «Принцип діяльності цих спецімпортерів тимчасовий, – пояснила Трегуб в коментарі Голосу Америки. – Вони створювалися тому, що фірми-виробники військової продукції не завжди мали можливості самим продавати свою продукцію за кордон – не мали фахівців зі знанням англійської мови, іншими необхідними навичками».

По закінченню війни військовими продажами можуть займатись або самі виробники, або спеціальна державна агенція, яка має наглядову раду та інші механізми нагляду та звітності. Саме такий підхід відповідає стандартам НАТО, наголошує Трегуб.

Очільниця Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова у коментарі Голосу Америки також наголосила, що пріоритет – укладання прямих контрактів з виробниками.

«І на сьогодні ми уклали прямі контракти з виробниками з понад 11 країн світу», – додала Безрукова.

Вона також заявила, що у АОЗу є сенс працювати зі спецімпортерам за кількох чітко окреслених умов. Перша — вони використовують власний фінансовий ресурс, щоб законтрактувати товар. Другий випадок співпраці стосується саме організації спецімпортерами складної логістики.

Зокрема, з третіх країн, з якими Україна не може працювати напряму.

«Це те, що я озвучувала на зустрічах, зокрема, з СТЕ: ми не потребуємо спецімпортерів там, де ми можемо працювати напряму. Але якщо ви можете привести критичну номенклатуру з недружніх країн і ваша закупівля взагалі межує зі спецоперацією, то це має сенс», – додала очільниця АОЗ.

Третя умова — усе, що пов’язано з давальницькою сировиною, якщо компанії може запропонувати кращу ціну на порох, підривачі тощо.

Директор державного підприємства «Спецтехноекспорт» (СТЕ) Олексій Петров прокоментував зміни в галузі та відповів на запитання Голосу Америки.

Рада продовжила воєнний стан і мобілізацію ще на 90 днів

Верховна Рада ухвалила закони про продовження дії воєнного стану і строку загальної мобілізації в Україні ще на 90 днів, до 7 лютого 2025 року, повідомили депутати парламенту Олексій Гончаренко («Європейська солідарність») і Ярослав Железняк («Голос»).

«Рада підтримала закони №12152 та №12151 про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів. «За» – 311 (воєнний стан) та 304 (мобілізація). Це було 13-те вже голосування за воєнний стан», – уточнив депутат Железняк.

Попереднє голосування за продовження воєнного стану і мобілізації відбулося 23 липня. Тоді їх продовжили також на 90 днів із 12 серпня.

Прокуратура: Росія обстріляла селище на Донеччині, поранені 4 цивільних

Російські війська 29 жовтня обстріляли селище Олексієво-Дружківка в Донецькій області, повідомила обласна прокуратура.

Боєприпас поцілив у житловий квартал, влучивши поблизу багатоквартирних будинків, в одному з них зайнялась пожежа.

«Тілесні ушкодження отримала 37-річна мати та двоє її дітей – півторарічний хлопчик та дівчина 16 років. Також травмовано 74-річну пенсіонерку. У постраждалих діагностовано осколкові поранення, забої та садна», – повідомляє відомство.

Атака пошкодила чотири багатоквартирні будинки, тип озброєння встановлюють.

За даними обласної влади, протягом попередньої доби внаслідок російських атак загинув один житель Мирнограду, ще двоє людей у Роздольному зазнали поранень.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари, як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Вибухи в окупованому Луганську: голова ОВА повідомив про ймовірну детонацію боєприпасів

У окупованому Луганську пролунали вибухи, повідомив, зокрема, проєкт «Донбасс Реалии» 29 жовтня.

Місцеві телеграм-канали оприлюдинили відео та фото густого диму, який піднімається над містом.

Журналіст Денис Казанський припустив, що вибухнув склад боєкомплекту.

Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор також повідомив, що жителі окупованого міста «діляться звуками детонації боєкомплектів».

«В соцмережах показали відео, на якому добре видно, як на фоні густого диму після «прильоту» відбувся потужний вибух! Ймовірно, саме там зберігали боєприпаси, аби постачати їх на лінію розмежування. Раніше в районі «прильоту» була законсервована військова частина», – написав Лисогор у своєму телеграмі.

За даними голови області, зараз у Луганську перекритий рух біля парку Горького, який є рекреаційною зоною для відпочинку містян. Водночас саме там російські військові зберігають склади для зброї та техніки, додав він.

Бойовики угруповання «ЛНР» раніше заявили про «спробу ЗСУ обстріляти Луганськ», в ході чого частина ракет нібито здетонувала в промисловій частині міста.

Число жертв ранкового обстрілу Херсона зросло до двох – Прокудін

До двох зросла кількість жертв російського обстрілу Дніпровського району Херсона, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

«Стало відомо про ще одну загиблу через ранковий російський удар по Херсону. Поранення, несумісні з життям, дістала 66-річна жінка», – інформує чиновник.

Кількість поранених унаслідок обстрілу, який стався о 8:30 29 жовтня, становить сім людей.

Унаслідок російських обстрілів упродовж минулої доби в Херсонській області загинули двоє людей, ще 16, серед яких двоє дітей, зазнали поранень, повідомила обласна влада.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари, як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG