Пекельні бої за Донбас: Селидове може впасти?
- Російська армія почала штурм Селидового, що на Покровському напрямку. На думку військових експертів, найближчим часом ЗСУ можуть вийти із міста. Втрата Селидового загрожує можливістю для російської армії розвивати наступ на південь від Покровська та обходити його. Про ситуацію на Покровському напрямку говоримо із військовими.
- Поруч з цим українська розвідка заявляє, що перші підрозділи військ КНДР начебто прибули до зони бойових дій, вони в Курській області. Раніше голова Пентагону Ллойд Остін уперше офіційно підтвердив, що північнокорейські військові прибули в РФ. Як північнокорейські солдати можуть вплинути на хід війни і як на це мають відреагувати союзники України?
- Президент Володимир Зеленський відхилив візит генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Україну через його участь в саміті БРІКС, що проходить у російській Казані, повідомляє Agence France Presse. Як це може вплинути на майбутнє України в ООН та про що свідчить візит генсекретаря організації до Путіна, якого за рішенням МКС мали б арештувати?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
FATF не включила Росію до чорного списку. Про санкції проти РФ просила Україна
Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) не стала включати Росію до чорного списку, про що раніше просила Україна. Це випливає із пресрелізу групи за підсумками пленарного засідання 23–25 жовтня.
У документі йдеться, що членство Росії, призупинене після початку повномасштабної війни в лютому 2022 року, залишається в такому ж статусі.
Про те, що запит України про включення Росії до чорного списку залишився незадоволеним, також пише Reuters. За даними трьох джерел агентства, запит був відхилений кількома країнами, включно з Китаєм, Індією, Саудівською Аравією та ПАР. Два співрозмовники повідомили, що Бразилія також була серед тих, хто відхилив цю пропозицію. За словами ще одного джерела, рішення було відкладене для збирання додаткових доказів.
FATF відмовилася від коментарів, заявивши, що вона має оновити так звані «сірі» та «чорні» списки країн після закінчення пленарних обговорень, пише Reuters.
15 жовтня видання Politico повідомляло, що FATF розгляне можливість включення Росії до чорного списку на засіданні 22 жовтня. Видання зазначало, що Україна, яка просила про це, останнім часом активізувала свої спроби. У довідці, підготовленій для засідання FATF, за даними Politico, було зазначено, що Росія підтримує тісну фінансову та військову співпрацю з КНДР та Іраном, включеними до чорного списку. Також укладачі довідки звертали увагу на незаконну діяльність, пов’язану з фінансуванням приватних військових формувань та відмиванням грошей, «отриманих від товарів, вкрадених під час вторгнення в Україну».
Росія перебувала у FATF з 2003 року. Її членство було припинене після початку війни у 2022 році. Попереднього разу включення Росії до «чорного списку» FATF, на якому наполягала Україна, обговорювалося на пленарному засіданні групи в Парижі в червні 2023 року. Тоді група не включила Росію ні до чорного, ні до так званого «сірого» списку (в ньому перебувають країни, фінансові операції з якими підлягають посиленій перевірці).
Нині у «чорному списку» FATF є три країни — Іран, М’янма та Північна Корея. Потрапляння до нього означає фактичне відключення від міжнародної банківської системи та проведення операцій лише через посередників.
У ООН прокоментували повідомлення про відмову Зеленського прийняти Ґутерріша – Суспільне
У генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша не підтвердили скасування його візиту до Києва – про це повідомляє Суспільний мовник із посиланням на заступника його речника Фархана Хака.
«Ми намагаємося організувати візит у взаємно зручний час. Вони (Зеленський і Гутерреш – ред.) обговорили візит під час зустрічі у вересні», – йдеться у відповіді Хака.
Раніше агентство AFP заявило з посиланням на свої джерела, що президент України Володимир Зеленський відхилив візит генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша до України через його участь у саміті БРІКС в Росії.
Представник Офісу президента, якого зацитували журналісти, пояснив це «приниженням здорового глузду і міжнародного права» через візит генерального секретаря до російської Казані.
22 жовтня до Казані прибув генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш, який у червні не приїхав на організований Україною і Швейцарією Саміт миру (із окремим коментарем з цього приводу виступило Міністерство закордонних справ України).
Міністерство закордонних справ України розкритикувало рішення Ґутерріша відвідати Казань, нагадавши про те, що він не був присутній на Саміті миру.
Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй закликав до «справедливого миру» в Україні під час саміту БРІКС. Також він закликав до «негайного припинення вогню» в Газі та Лівані, а також миру у Судані.
Колишнього поліцейського, який перейшов на бік Росії під час окупації Харківщини, заочно засудили до 15 років ув’язнення, заявила Харківська обласна прокуратура.
За повідомленням, Київський районний суд Полтави визнав його винним у державній зраді в умовах воєнного стану і засудив до 15 років увʼязнення з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах на три роки.
«Прокурори довели, що діючий поліцейський під час окупації Чкаловської селищної територіальної громади на Чугуївщині добровільно співпрацював з ворогом. З перших днів березня 2022 року він почав працювати у псевдоправоохоронному органі. Для цього окупанти видали йому вогнепальну зброю та автівку із позначкою – літерою «Z», – йдеться в повідомленні.
За даними прокуратури, фігурант показав російським військовим місця для найкращого тактичного і стратегічного розташування ворожої артилерії та іншої техніки в Чугуївскому районі.
У липні 2022 року його призначили «начальником відділу карного розшуку» у окупаційному органі в селищі Шевченкове Куп’янського району. Поміж іншого, від затримував місцевих мешканців та особисто допитував їх.
Відомство уточнює, що термін відбуття покарання засудженим буде обчислюватися з моменту його затримання. Зараз він «переховується від українського правосуддя на території РФ».
Прокуратура також нагадує, що поліцейського та його брата підозрюють у наведенні ракети на кафе у селі Гроза на Харківщині.
Цю справу кваліфікують за статтями про державну зраду «у формі надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненій в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб», та порушенні законів і звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством. Слідство в цій справі триває.
Служба безпеки України заявляла в жовтні 2023 року, що «по гарячих слідах» установила особи двох чоловіків, які скоригували російський ракетний удар по кафе у селі Гроза на Харківщині 5 жовтня. Йдеться про двох місцевих жителів – 30-річного Володимира Мамона та його молодшого брата 23-річного Дмитра Мамона, які під час окупації частини Харківщини перейшли на бік російських загарбників.
5 жовтня 2023 року російські військові обстріляли село Гроза на Харківщині, внаслідок чого загинули 59 людей. За даними місцевої влади, війська РФ вдарили у сільське кафе-магазин, куди люди прийшли на поминки військового.
У Харківській обласній прокуратурі повідомили, що загинула фактично половина мешканців села, які залишалися у Грозі. Правоохоронці не виключають, що ракета, ймовірно – «Іскандер», була зумисне наведена на заклад.
Генштаб повідомляє про «запеклі бої» на Покровському напрямку
Від початку доби на лінії фронту зафіксували 125 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України в зведенні на 16 годину 25 жовтня.
Командування зафіксувало два бойових зіткнення на Харківському напрямку, у районі Вовчанська. Ще дві штурмові дії Сили оборони відбили поблизу Голубівки на Куп’янському напрямку, триває бій біля Вишневого.
Російські атаки тривають на Лиманському, Сіверському, Времівському, Торецькому напрямках.
Поблизу Часового Яру на Краматорському напрямку тривають бої, російська армія «намагається просуватись на позиції українських захисників».
«Найгарячіше на Покровському напрямку. В районах Селидове, Красний Яр, Крутий Яр, Лисівка та Миролюбівка точаться запеклі бої. Наразі ворог здійснив 35 спроб штурму українських позицій. На Курахівському напрямку триває п’ять боєзіткнень в районах Гостре, Катеринівка та Новодмитрівка. Двадцять ворожих штурмів вже відбито нашими захисниками», – йдеться в зведенні.
Штаб додає, що російські війська один раз намагалися витіснити українські підрозділи із займаних позицій на Придніпровському напрямку, «отримали жорстку відсіч».
Російські війська, ймовірно, просунулися до центру Селидового, повідомила британська розвідка 25 жовтня. У відомстві зазначили, що Селидово є останнім великим міським районом, що прикриває південний фланг Покровська, а також трасу Е50, яка їх з’єднує.
Білорусь зупинила зведення військового містечка неподалік кордону з Україною
Будівництво нового військового містечка в Гомельській області, яке, за попередженнями деяких аналітиків, могло бути використане як база для нападу на Україну, зупинилося, повідомляє 25 жовтня білоруська служба Радіо Свобода.
Використовуючи місцеві джерела та посилаючись на супутникові знімки, журналісти встановили, що роботи на місці об’єкта «Чайка» (колишнього дитячого табору відпочинку радянських часів), розташованого за 40 кілометрів від кордону з Україною, ймовірно, були зупинені без очевидних причин.
Згідно з планами уряду, державна інвестиційна програма мала фінансувати проєкт, який мав бути завершений у 2027 році. На початку 2024 року ділянка була заповнена будівельною технікою, і місцеві жителі повідомили Радіо Свобода, що будівництво розпочалося. На супутниковому знімку 10 жовтня видно, що на території колишнього табору не з’явилося новобудов.
Росія використовувала Білорусь як плацдарм для повномасштабного вторгнення в Україну, але Мінськ заявляє, що не санкціонував участь у війні білоруських підрозділів.
КНДР: розгортання військ у Росії «відповідатиме» міжнародному праву
Пхеньян заявив 25 жовтня, що будь-яке перекидання північнокорейських військ до Росії відповідатиме міжнародному праву, повідомили державні ЗМІ КНДР.
«Якщо це те, про що говорять світові ЗМІ, я думаю, що це буде акт, який відповідає нормам міжнародного права», – сказав заступник міністра закордонних справ КНДР у справах Росії Кім Чен Гю, повідомляє Центральне телеграфне агентство Кореї (ЦТАК).
За словами високопосадовця, міністерство закордонних справ Північної Кореї «не займається безпосередньо справами міністерства національної оборони і не відчуває потреби підтверджувати це (перекидання військ КНДР до РФ – ред.) окремо».
Сеул і Вашингтон звинуватили КНДР у надсиланні тисяч військових до Росії, а президент України Володимир Зеленський заявив, що їх можуть відправити в бій уже найближчими днями.
Сеул, який протягом тривалого часу звинувачував Північ у надсиланні величезних партій зброї до Росії, вказав на поширені в інтернеті відео, на яких зображені північнокорейські солдати в російській формі на військових базах на Далекому Сході.
Представники Північної Кореї в ООН відкинули ці заяви.
Служба безпеки України та Національна поліція затримали 19 адміністраторів та дописувачів телеграм-каналів, які намагалися зірвати мобілізацію та публікували локації ЗСУ.
Як повідомляє пресслужба СБУ, фігуранти знімали провокативні стріми та поширювали фейкові повідомлення про українських військових, зокрема представників ТЦК.
За даними відомства, на Хмельниччині заблокували підривну діяльність одразу 14 осіб, які публічно закликали військовозобов’язаних ухилятися від мобілізації – зокрема вони публікували місця перебування та маршрути переміщення представників ТЦК і Національної поліції.
Також СБУ повідомляє про викриття чотирьох жителів Києва, які публікували у чатах телеграм-каналів геолокації мобільних блокпостів на території Київщини.
«На Вінниччині судитимуть 30-річного ухилянта, який, крім того що сам ховався від призову, ще й агітував на своєму телеграм-каналі наслідувати його приклад», – йдеться у повідомленні.
На підставі отриманих доказів слідчі Служби безпеки вже повідомили п’ятьом затриманим про підозру за ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань). Наразі планується повідомити про підозру іншим фігурантам.
В українському інформаційному просторі з’являються повідомлення про скандали між працівниками ТЦК і громадянами на вулицях міст і сіл. Негативна інформація про мобілізацію швидко поширюється соціальними мережами, з’являються сотні дописів і домислів, включається велика кількість ботів.
Неодноразово зазначалось, що це є наслідком інформаційно-психологічних операцій РФ. Наприклад, у квітні Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України попереджали, що Росія проводить чергову інформаційну операцію проти України під назвою «Ухилянт», щоб зірвати мобілізацію, чоловіки знімають себе на відео за кордоном на відпочинку та називають себе «ухилянтами».
Reuters: Україна розслідує підтримку агресії Росії з боку КНДР – прокуратура
В Україні триває розслідування підтримки Північною Кореєю російської війни – про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на Офіс генерального прокурора 25 жовтня.
«Ми документуємо та збираємо докази всіх можливих аспектів такої участі (у війні проти України – ред.) в рамках основного провадження щодо злочину агресії», – йдеться у відповіді офісу журналістам.
Аспекти ймовірного злочину включають постачання зброї Російській Федерації, організацію навчання для російського військового персоналу та безпосередню участь сил Північної Кореї у бойових діях.
Публічно Офіс генрокурора не повідомляв про це провадження.
У Головному управлінні розвідки 24 жовтня повідомили, що перші підрозділи військових з КНДР прибули в зону бойових дій російсько-української війни – 23 жовтня «їхня поява зафіксована у Курській області РФ». За оцінками ГУР, чисельність перекинутих на Росію північнокорейських військових зараз становить близько 12 тисяч осіб, серед них – 500 офіцерів, зокрема три пхеньянські генерали.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заперечував, що у війні проти України беруть участь військові з КНДР. Також посол КНДР в ООН Кім Сон заперечив повідомлення про надсилання північнокорейських військових для допомоги Росії у повномасштабній війні проти України.
Але президент Володимир Путін, якого запитали про це в четвер, прямо не заперечував, що північнокорейські війська перебувають у Росії.
Проте 24 жовтня Путін на пресконференції за підсумками саміту БРІКС у Казані, коментуючи супутникові знімки, які свідчать про присутність на російській території солдатів із Північної Кореї, заявив: «Знімки – річ серйозна. Якщо є знімки, значить вони щось відображають».
Південна Корея 22 жовтня заявила про можливий перегляд підтримки Києва, зокрема щодо надання летальної зброї і направлення персоналу, залежно від ситуації в Україні.
Селидове: армія РФ у місті, ЗСУ тримають оборону
Російські війська, ймовірно, просунулися до центру Селидового, повідомила британська розвідка 25 жовтня.
У відомстві зазначили, що Селидово є останнім великим міським районом, що прикриває південний фланг Покровська, а також трасу Е50, яка їх з'єднує.
Її, пояснили аналітики, армія РФ може використовувати як запасний шлях для просування до Покровська.
Саме тут – у напрямку Селидового – агресор продовжує утримувати основні сили, повідомив Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 25 жовтня. Загалом на Покровському напрямку відомство нарахувало 55 штурмів за останню добу.
Перші північнокорейські військові будуть задіяні у зоні бойових дій 27-28 жовтня, повідомив президент України Володимир Зеленський сьогодні вдень за підсумками доповіді головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.
Першу появу військових із КНДР Головне управління розвідки Міністерства оборони України зафіксувало 23 жовтня у Курській області. За оцінками відомства, чисельність перекинутих до Росії північнокорейських військових зараз становить близько 12 тисяч осіб, серед них ― 500 офіцерів, зокрема три пхеньянські генерали.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
ОВА: на Херсонщині сили РФ з дрона атакували автівку, є загиблий і поранений
Російські війська атакували з дрона автівку, що їхала трасою неподалік Томиної Балки на Херсонщині – загинула людина, ще одна поранена, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«На жаль, 72-річний чоловік дістав поранення, несумісні з життям. Мої співчуття рідним загиблого. До лікарні доставили 35-річного чоловіка з вибуховою травмою, контузією та пораненням руки», – написав він у телеграмі.
Російські війська регулярно атакують дронами цивільних у прифронтових та прикордонних областях. Про такі випадки неодноразово повідомляла влада Херсонщини, Харківщини, Сумщини, Чернігівщини, Дніпропетровщини.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари, як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Жога з Донбасу, якого Путін призначив своїм представником на Уралі, увійшов до Ради безпеки РФ
Повноважний представник президента Росії в Уральському федеральному окрузі Артем Жога став членом Ради безпеки РФ, відповідний указ підписав російський лідер Володимир Путін.
Путін призначив Артема Жогу на посаду свого представника на Уралі 3 жовтня 2024 року. До цього він був «головою» створеної підконтрольним Москві угрупованням «ДНР» так званої «народної ради». Раніше командував розвідувальним батальйоном «Спарта», засновником якого був громадянин РФ Арсен Павлов (відомий за прізвиськом «Моторола»).
У грудні 2023 року Артем Жога публічно попросив Путіна балотуватися на п’ятий президентський термін, а згодом став одним зі співголів його виборчого штабу.
ЗМІ: Зеленський відхилив візит Ґутерріша до України після його поїздки на саміт до Росії
Президент України Володимир Зеленський відхилив візит генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша до України через його участь у саміті БРІКС в Росії. Про це AFP повідомило високопоставлене джерело в Офісі президента.
«Після Казані (Ґутерріш) хотів приїхати в Україну, але президент не підтвердив його візит. Тож Ґутерріша тут не буде, зокрема через приниження здорового глузду і міжнародного права в Казані», – сказало джерело.
В ООН на це наразі не реагували. Раніше цей можливий візит Ґутерріша до України не анонсувався.
У триденному саміті БРІКС в Казані взяли участь представники інших країн БРІКС – Бразилії, Індії, Китаю та Південної Африки, а також лідери або представники 36 країн, включаючи Іран і Туреччину.
22 жовтня до Казані також прибув генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш, який у червні не приїхав на організований Україною і Швейцарією Саміт миру (із окремим коментарем з цього приводу виступило Міністерство закордонних справ України).
Міністерство закордонних справ України розкритикувало рішення Ґутерріша відвідати Казань, нагадавши про те, що він не був присутній на Саміті миру.
«Це неправильний вибір, який не сприяє справі миру. Він лише шкодить репутації ООН», – йшлося у заяві.
Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй закликав до «справедливого миру» в Україні під час саміту БРІКС. Також він закликав до «негайного припинення вогню» в Газі та Лівані, а також миру у Судані.
А під час переговорів з російським президентом Володимиром Путіним у Казані Ґутерріш повторив, що «російське вторгнення в Україну було порушенням Статуту ООН і міжнародного права», йдеться в заяві організації.
Сирський озвучив втрати російських сил у Курській області РФ
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський озвучив втрати російських сил у Курській області РФ.
За його даними, від 8 серпня до цього часу російські війська на цій ділянці фронту втратили в особовому складі 17819 осіб, з них:
- безповоротні – 6662 особи;
- санітарні – 10446 осіб;
- полонені – 711 осіб.
Також, за даними Сирського, Москва у Курській області, серед іншого, втратила 45 танків, 256 бойових броньованих машин, 565 одиниць автомобільної техніки, 99 артсистем та 5 реактивних систем залпового вогню.
Перевірити ці дані з інших джерел наразі неможливо.
Раніше сьогодні президент України Володимир Зеленський після доповіді Сирського заявив, що ЗСУ у Курській області реалізовують свої завдання. За його словами, буферна зона на російській території убезпечує Україну від російських спроб розширення війни на сході та забезпечує відчутні російські втрати.
Російська армія намагалася відбити позиції ЗСУ на Курщині. На початку жовтня Олександр Сирський заявив, що Росія перекинула з інших напрямків до Курської області близько 50 тисяч військових.
Українська армія, за повідомленням російської сторони, увійшла на територію Курської області Росії 6 серпня. З того дня у регіоні тривають бої. ЗСУ заявляють про контроль над десятками населених пунктів, серед них – райцентр Суджа. Російська влада таку інформацію або заперечує, або не коментує.
У МЗС заявляли, що Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію в Курській області РФ, а хоче захистити життя українців і убезпечитись від російських ударів. За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, Росія планувала новий наступ на Україну з Курської області перед початком операції Сил оборони в цьому російському регіоні, а українські сили завадили цьому.
Кремль заперечує, що Путін регулярно спілкується з американським бізнесменом Ілоном Маском
Речник президента РФ Дмитро Пєсков назвав «неправдою» повідомлення газети The Wall Street Journal, що російський лідер Володимир Путін підтримує регулярні контакти з американським бізнесменом Ілоном Маском.
«Ні, це все неправда. Тобто це абсолютно хибна інформація опублікована в газеті The Wall Street Journal», – заявив представник Кремля 25 грудня у відповідь на прохання журналістів.
Як стверджує WSJ, президент РФ регулярно спілкується з очільником SpaceX, Tesla та мережі X із кінця 2022 року, обговорюючи особисті теми, бізнес та геополітичну напруженість. Одне з джерел видання розповіло, що наприкінці 2023-го Путін нібито просив Маска не активувати супутниковий інтернет-сервіс Starlink над Тайванем – на прохання влади Китаю.
Розмови Путіна та Маска, пише видання, продовжились і в 2024 році, коли бізнесмен розпочав критикувати владу США за військову допомогу Україні та став активістом у передвиборчій кампанії Дональда Трампа.
Ілон Маск відмовився від коментарів The Wall Street Journal.
Сирський заперечив заяву Путіна про нібито оточення українських сил у Курській області РФ
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заперечує заяву президента РФ Володимира Путіна про нібито оточення українських сил у російській Курській області.
«Заява, яка була оприлюднена очільником країни-агресора на саміті БРІКС, щодо оточення українських військ в Курській області не відповідає дійсності», – написав він у телеграмі.
Сирський каже, що це «відверта дезінформація, яка не відображає реальну ситуацію».
За його словами, українські війська продовжують активні дії на Курському напрямку, третій місяць поспіль знищуючи бойовий потенціал РФ.
Раніше російський президент Володимир Путін у Казані заявив, що близько 2 тисячі українських військовослужбовців потрапили в оточення в Курській області РФ. За його словами, зараз російські сили нібито знищують це угруповання.
Через Катар вдалося отримати списки зниклих безвісти та листи від військовополонених – омбудсмен
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що через Катар вдалося отримати списки зниклих безвісти військовослужбовців, а також листи українських військовополонених до своїх рідних.
Лубінець повідомив про зустріч з державним міністром з питань міжнародного співробітництва в Міністерстві закордонних справ Катару Лолвою Рашид Аль Хатер.
«Завдяки зусиллям нашого основного посередника через Катар мені вдалося отримати списки зниклих безвісти військовослужбовців, а також листи українських військовополонених до своїх рідних від уповноваженої з прав людини в РФ Тетяни Москалькової та обговорити можливість прискорення процесу обміну військовополоненими», – написав він у телеграмі.
У рамках останнього обміну полоненими між Україною та РФ вдалося звільнити з російського полону 95 українців, серед них був правозахисник, журналіст та військовослужбовець Максим Буткевич.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україні станом на липень вдалося повернути 3405 людей з російського полону.
«Зникають цілі родини»: як шукають зниклих безвісти через війну
«Син зник у бою. Його поранило і росіяни його уперли. Бо, коли за ним повернулися побратими, його не було, але була його броня, фліс і сліди на надання медичної допомоги. Сповіщення прийшло, що він безвісти зниклий. Бо немає ні тіла, ні підтвердження, що в полоні».
«До батьків додому вдерлися співробітники ФСБ у вересні 2023 року, забрали їх і з того часу батьків не бачили, не знали, де вони. У лютому 2024 року стало відомо, що мама померла у полоні. Де батько, досі невідомо».
Це лише кілька історій про людей, чия доля тепер невідома через розв'язану Росією війну проти України та окупацію.
Понад 2 тисячі 700 громадян розшукують своїх родичів, з якими вони втратили звʼязок. Саме стільки людей звернулися від початку року до правоохоронців тільки у Запорізькій області. Такі дані на початку жовтня повідомила пресслужба Головного управління Національної поліції в області.
У деяких випадках долі людей вдається встановити, за допомогою ДНК-зразків біологічних родичів та судових експертиз. У поліції Запорізької області зазначили, що спеціалісти-криміналісти відібрали понад 1000 зразків ДНК родичів громадян, заявлених у розшук, та виявили 219 співпадінь.
- Скільки військових і цивільних зникли безвісти в Україні через війну?
- Хто займається розшуком цих осіб, і як це відбувається?
- За яких обставин можуть зникати люди у зоні бойових дій та на окупованих територіях?
Проєкт Радо Свобода «Новини Приазовʼя» зібрав історії зниклих безвісти на півдні України.
На Південноукраїнській АЕС цього тижня відключався один з енергоблоків – МАГАТЕ
На Південноукраїнській АЕС на чотири години відключався один з енергоблоків через хибний сигнал для системи захисту. Про це повідомляє пресслужба Міжнародного агентства з атомної енергії.
Як зазначається, команді МАГАТЕ повідомили, що енергоблок №1 був відключений від мережі приблизно на чотири години у вівторок ввечері через хибний сигнал для системи захисту енергоблоку без спрацювання систем безпеки реактора.
Причина події з’ясовується, реактор – один з трьох на станції – знову виробляє електроенергію для мережі, додають в агентстві.
Оператор українських атомних електростанцій «Енергоатом» про це не повідомляв.
На прохання України команда МАГАТЕ цього тижня відвідує шість електричних підстанцій в Україні в рамках розпочатої у вересні роботи з оцінки стану електромережевої інфраструктури. Під час візитів команда вивчає експлуатаційні наслідки фактичних та потенційних пошкоджень підстанцій.
Також на всіх АЕС України працюють групи співробітників МАГАТЕ, які сприяють підтримці ядерної та фізичної ядерної безпеки під час військового конфлікту.
Розвідка Британії прокоментувала просування військ РФ у Селидовому
Російські сухопутні війська «майже напевно просунулися» в місті Селидове, приблизно за 13 кілометрів на південний схід від значного логістичного центру – Покровська, у центрі міста, ймовірно, продовжуються бої, заявила 25 жовтня розвідка Великої Британії.
«Селидове є останнім значним міським районом, що прикриває південний край Покровська, а також трасу Е50, яка з’єднує Селидове з Покровськом. Від початку жовтня 2024 року темпи просування російських військ у напрямку Покровська значно сповільнилися, і вони залишаються в межах приблизно семи кілометрів від міста», – йдеться в повідомленні.