ЗСУ за минулу добу досягли успіху щонайменше на трьох ділянках фронту – ISW
Американський Інститут вивчення війни (ISW), аналізуючи ситуацію на полі бою в Україні, заявив про успіхи Збройних сил України за минулу добу.
«Українські війська 19 липня вели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту і досягли успіхів на цих ділянках. Геолокаційні кадри, опубліковані 19 липня, свідчать про те, що українські війська досягли успіху поблизу Андріївки (10 км на південний захід від Бахмута)», – звертають увагу американські аналітики.
Вони посилаються на дані Генштабу про те, що українські війська продовжують наступ на північ і південь від Бахмута, змусивши російські війська відступити з позицій на північний схід від Оріхово-Василівки (це 11 км на північний захід від Бахмута).
ISW пише, що у середовищі військових блогерів РФ пишуть, що російським військам «не вистачає ротацій і підкріплень на Запорізькому фронті та на південь від Бахмута, що заважає військам РФ відвоювати втрачені позиції».
У Генштабі ЗСУ сьогодні повідомили, що українські війська продовжують наступальні дії на Бердянському та Мелітопольському напрямках.
РФ випустила вночі по півдню України 19 крилатих ракет та 19 дронів-камікадзе – Повітряні сили
Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило, що вночі 20 липня російські війська знову атакували південні регіони України, зокрема Одесу та Миколаїв, випустив загалом 38 боєприпасів (19 крилатих ракет та 19 дронів-камікадзе).
«7 крилатих «Онікс» з берегового ракетного комплексу «Бастіон» (Крим); 4 крилаті ракети повітряного базування Х-22 – пуски здійснювались з восьми літаків Ту-22МЗ (акваторія Чорного моря); 3 крилаті ракети морського базування «Калібр» імовірно з підводного човна (акваторія Чорного моря); 5 крилатих ракет наземного базування «Іскандер-К» (Крим); 19 ударних БпЛА типу Shahed-136/131 з двох напрямків – південного (Чауда, Крим) та північно-східного (Курськ)», – розповіли у Повітряних силах.
Військові повідомили, що силами оборони і засобами ППО знищено 18 повітряних цілей: 2 крилаті ракети морського базування «Калібр»; 3 крилаті ракети наземного базування «Іскандер-К»; 13 ударних дронів «Shahed-136/131».
Минулої ночі армія РФ здійснила чергову атаку по південних областях України – в Одесі і Миколаєві, за даними влади, є руйнування і 20 постраждалих, зокрема – п’ятеро дітей.
Втрати РФ на війні в Україні перевищили 240 тисяч осіб – Генштаб ЗСУ
Росія втратила у повномасштабній війні проти України близько 240 010 своїх військових, 530із них – за останню добу, заявив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 20 липня.
Серед інших російських втрат, за даними Генштабу, – такі:
- танки ‒ 4129 (шість – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 8065 (+6)
- артилерійські системи – 4592 (+19)
- РСЗВ – 692 (+3)
- засоби ППО ‒ 433 (+3)
- літаки – 315
- гелікоптери – 310
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 3918 (+33)
- крилаті ракети ‒ 1293 (+14)
- кораблі /катери ‒ 18
- автомобільна техніка й автоцистерни – 7134 (+29)
- спеціальна техніка ‒ 685 (+2)
Командувач британської армії адмірал Ентоні Радакін заявив під час слухань у парламенті Великої Британії 5 липня, що Росія втратила вже близько половини бойового потенціалу своєї армії на війні проти України.
Станом на 7 липня російська служба ВВС і «Медіазона» спільно з командою волонтерів, користуючись відкритими даними, встановили імена 27 423 російських військовослужбовців, які загинули під час війни Росії проти України.
Автори дослідження також зазначають, що це «мінімальна оцінка російських втрат», а реальне число – «напевно вище».
Реальна цифра втрат, за оцінками авторів дослідження, може бути щонайменше вдвічі більшою. Таким чином, кількість загиблих, за найконсервативнішою оцінкою, може становити 55 тисяч осіб. Безповоротні втрати Росії з урахуванням тих, хто зазнав тяжкого поранення чи загинув, можуть становити щонайменше 247 тисяч осіб.
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні 2023 року американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Білий дім: Росія може атакувати торгові судна у Чорному морі
Представник Ради національної безпеки при президенті США Адам Ходж попередив, що Росія може готуватися до нападів на цивільні судна в Чорному морі. Про це повідомляє агенція AP.
«Згідно з нашою інформацією, Росія встановила додаткові морські міни на підходах до українських портів, – йдеться у заяві Адама Ходжа. – Ми вважаємо, що це скоординовані зусилля, які мають на меті виправдати будь-яку атаку проти цивільних судів у Чорному морі, поклавши відповідальність за них на Україну».
Декількома годинами раніше російське Міністерство оборони заявило, що всі судна, що йдуть в українські порти, будуть розглядатися як потенційні перевізники військових вантажів.
17 липня Москва відмовилася продовжити так звану зернову угоду, укладену за посередництва Туреччини та ООН, у рамках якої було створено безпечний морський коридор для виходу суден із експортним зерном та іншими сільськогосподарськими продуктами з портів України. Офіційні американські представники різко розкритикували відмову Росії від зернової угоди, назвавши блокаду українських портів «актом військової агресії».
Аксьонов заявив, що окупований Крим уночі зазнав атаки БПЛА
Очільник окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов заявив про нічну атаку півострова безпілотником.
«Внаслідок удару ворожого БПЛА в одному з населених пунктів на північному заході Криму пошкоджено чотири адміністративні будівлі. На місці працюють профільні служби. На жаль, не обійшлося без жертв – загинула дівчинка-підліток», – написав він у Telegram.
Перевірити ці дані з інших джерел в умовах війни і окупації Криму не є можливим.
Тим часом минулої ночі армія РФ здійснила чергову атаку по південних областях України – в Одесі і Миколаєві, за даними влади, є руйнування і 20 постраждалих, зокрема – п’ятеро дітей.
Починаючи з серпня 2022 року в окупованому Криму майже щодня чути звуки вибухів. Окупаційна російська влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках», «роботою ППО» чи навчаннями військових РФ. Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 20 липня.
«Противник зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – протягом минулої доби відбулось близько 30 бойових зіткнень», – йдеться у зведенні.
Повідомляється, що на Куп’янському напрямку ЗСУ тримають оборону, на Бахмутському – успішно відбили атаки військ РФ в районі Богданівки. Також Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Мар’їнки та Красногорівки.
«Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби», – йдеться в повідомленні.
Розпочалася п’ятсот дванадцята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.
РФ уночі знову вдарила по Одесі і Миколаєву: є руйнування і 20 постраждалих, зокрема – діти
Влада південних регіонів повідомила, що війська РФ вчергове за останні дні атакували цивільних обстрілами. Постраждали Миколаїв та Одеса.
«Росіяни вдарили по центру міста. Загорівся гараж і 3-поверховий житловий будинок… Всього постраждало 18 осіб, з них 9 госпіталізовано, у тому числі – 5 дітей, 2 людей врятовано з-під завалів. Це диво, що вдалось врятувати», – повідомив голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.
Олег Кіпер, голова Одеської ОВА, зазначив, що внаслідок російської атаки в середмісті Одеси є руйнування.
«Зійнялася пожежа на площі 300 м2. На місці працюють фахівці відповідних служб. Відомо про двох шпиталізованих постраждалих. Є також «приліт» в області. Детальна інформація – згодом», – зазначив він.
Російські війська в ніч на 19 липня завдали удару по півдню України, випустивши понад 60 повітряних цілей. Українські сили ППО знищили 13 «Калібрів», одну ракету Х-59 та 23 БПЛА. На Одещині війська РФ цілили в об’єкти інфраструктури, зокрема у зерновий та олійний термінали. Були також повідомлення про влучання в інфраструктурний об’єкт на Житомирщині та обстріли Миколаївщини. 12 людей постраждали на Одещині і двоє – на Миколаївщині. За даними Міненерго, російської атаки зазнали зернові термінали та портова інфраструктура в портах Одеса та Чорноморськ. У порту Чорноморська також були знищені 60 000 т зерна.
Зеленський подякував США за новий оборонний пакет
Президент України Володимир Зеленський подякував США та президенту Джо Байдену за черговий пакет оборонної підтримки.
«Дякую президенту США за потужний новий пакет оборонної підтримки вартістю 1,3 мільярда доларів. Зенітно-ракетні комплекси NASAMS з боєприпасами, артилерійськими снарядами, обладнанням для розмінування та іншою вкрай необхідною допомогою врятують українські життя і наблизять нашу спільну перемогу», – написав Зеленський у твітері 19 липня.
За повідомленням американського Міністерства оборони, США зобов’язалися надати Україні новий пакет допомоги на 1,3 мільярда доларів.
Пакет включає ще чотири національні передові зенітно-ракетні системи – батареї протиповітряної оборони середньої дальності, які вже допомогли Україні протистояти постійним обстрілам Росії з використанням ракет і безпілотників. Це та ж система, яка використовується для захисту Вашингтона і території навколо столиці США.
Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC) дистанціювалася від товариства Червоного Хреста Білорусі.
«Дії будь-якого з наших національних товариств IFRC, що суперечать нашій гуманітарній місії, основоположним принципам і політиці, сприймаються дуже серйозно. Ці дії ризикують підірвати довіру до нашої роботи з підтримки нужденних громад – ким би вони не були і з якого боку фронту вони перебували б», – йдеться в заяві IFRC.
В організації додають, що про візит Шевцова в окупований Донецьк не попереджали і не узгоджували його. Через це розпочато розслідування ймовірного порушення доброчесності.
У заяві зазначається, що з білоруським Червоним Хрестом зв’язалися, щоб висловити «серйозну стурбованість і припинити будь-яку подібну діяльність у майбутньому».
«Важливо зазначити, що генеральний секретар білоруського Червоного Хреста не виступає від імені IFRC або будь-якого іншого компоненту Руху, і його заяви не відображають нашу точку зору», – додали в IFRC.
У свою чергу, товариство Червоного Хреста України «категорично засудило» дії білоруського Червоного Хреста, а також закликало Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та Міжнародний Комітет Червоного Хреста засудити участь білоруського Червоного Хреста в депортації українських дітей.
Генеральний секретар білоруського товариства Червоного Хреста Дмитро Шевцов під час поїздки на окуповану частину Донбасу заявив у репортажі телеканалу «Білорусь 1», що його організація бере участь у вивезенні дітей із окупованих територій України до Білорусі.
Раніше посол США при ОБСЄ заявив, що режим Олександра Лукашенка є спільником Росії в агресивній війні, поміж іншого, ще й тому, що до Білорусі вивозять дітей, насильно депортованих із окупованих частин України.
У червні Павло Латушко, білоруський опозиційний політик та керівник Народного антикризового управління, в ефірі Радіо Свобода заявив, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну до травня цього року до Білорусі з тимчасово окупованих територій вивезли 2150 українських дітей.
У березні Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у депортації українських дітей із окупованих територій України. У російському МЗС це рішення назвали юридично нікчемним. 27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи визнала Олександра Лукашенка причетним до депортації українців.
Військові РФ завдали удару по житловому будинку в Очакові, постраждала людина – поліція
Військові РФ завдали удару по житловому будинку в Очакові, повідомляє у телеграмі Нацполіція.
За даними поліцейських, внаслідок обстрілу міста сьогодні ввечері пошкоджений п’ятиповерховий житловий будинок до медичного закладу звернувся 44-річний чоловік.
На місці події працюють слідчі і криміналісти.
У ДСНС повідомили, що рятувальники, які прибули на виклик, потрапили під російський обстрілів з реактивних систем залпового вогню «Град».
«Один боєприпас влучив у балкон однокімнатної квартири на 5 поверсі та зайнялася пожежа. Пожежу ліквідували. На щастя, вдома господарів не було та в оселі ніхто не постраждав. Але контузію та вибухову травму отримав чоловік, який намагався сховатися від обстрілу і не встиг добігти до будівлі навпроти», – додають у відомстві.
Місцева влада регулярно повідомляє про російські артилерійські удари по Очакову. Війська РФ переважно атакують місто з окупованої Кінбурнської коси, розташованої за 10 кілометрів.
Попри докази і свідчення, Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.
Угруповання «Вагнера» розпускає завербованих вʼязнів – «Важные истории»
Угруповання «ПВК Вагнера», імовірно, відпустило всіх увʼязнених, завербованих у російських вʼязницях. Про це йдеться у розслідуванні видання «Важные истории». Як стверджує видання, зараз колишні вʼязні перебувають у готелях Краснодарського краю та чекають на оформлення документів про помилування. Після цього вони матимуть змогу поїхати додому.
«Важные истории» з посиланням на закриті чати представників угруповання стверджують, що «Проєкт К» – так називалася програма вербування до лав «вагнерівців» засуджених із колоній – закритий. Ті увʼязнені, хто підписав контракт із угрупованням, за словами їхніх родичів, розселені в готелях Анапи. За бажання вони зможуть продовжити контракт із «вагнерівцями», щоб поїхати до Білорусі чи Африки.
Раніше телеграм-канал Astra писав, що найманці зайняли більшість готелів у Краснодарі. Місцеві жителі скаржилися на пияцтво та хуліганство з їхнього боку.
19 липня стало відомо, що бойовики «Вагнера» дислокуються в Білорусі та здійснюють там інструктаж білоруських військових. Якщо повідомлення про те, що угруповання відпустило колишніх вʼязнів, відповідають реальності, це означає, що в його складі залишилися лише досвідчені найманці, які співпрацювали з угрупованням ще до початку війни в Україні, а також підписали контракти після її початку.
Після початку широкомасштабного вторгнення в Україну засновник збройного формування Євген Пригожин із дозволу російської влади розпочав вербування увʼязнених у колоніях для участі у війні. За оцінками самого Пригожина, лише в боях під Бахмутом загинули близько 10 тисяч колишніх вʼязнів. Ті, хто протягом пів року на фронті не був убитий, одержують помилування.
Після загострення конфлікту між Пригожиним та керівництвом Міністерства оборони Росії на початку 2023 року вербування увʼязнених до «ПВК Вагнера» припинилося.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що Україна розглядає питання щодо звернення до партнерів та ООН задля створення гуманітарних конвоїв у контексті забезпечення зернового коридору.
«Якщо вони на сьогодні не будуть давати можливості забезпечити продуктами харчування країни, які цього потребують, то питання штучного голоду – це питання часу. Ми наполягаємо на тому, щоб ООН максимально долучилася. Один з варіантів – створення гуманітарних конвоїв, які під охороною відповідних засобів ураження мають рухатися», – сказав він ефірі національного телемарафону.
«Нам вкрай важливо, щоб наша інфраструктура на Чорному морі працювала і була недоторканою. Робимо все від нас залежне для того, щоб так і сталося. Щоб все було захищене. На тих засіданнях, які проводив президент, розглядається питання щодо звернення до партнерів, ООН для створення гуманітарних конвоїв, які забезпечать безпеку», – додав Данілов.
Російські війська в ніч на 19 липня завдали удару по півдню України, випустивши понад 60 повітряних цілей. Українські сили ППО знищили 13 «Калібрів», одну ракету Х-59 та 23 БПЛА. На Одещині війська РФ цілили в об’єкти інфраструктури, зокрема у зерновий та олійний термінали. Є також повідомлення про влучання в інфраструктурний об’єкт на Житомирщині та обстріли Миколаївщини. 12 людей постраждали на Одещині і двоє – на Миколаївщині.
Як уточнив міністр аграрної політики і продовольства Микола Сольський, російської атаки зазнали зернові термінали та портова інфраструктура в портах Одеса та Чорноморськ. У порту Чорноморська також були знищені 60 000 т зерна, яке мало бути завантажене на великотоннажне судно і відправлене зерновим коридором ще 60 днів тому, додав міністр.
Контрнаступ буде «тривалим і важким» – Подоляк
Україна очікує на довгу та виснажливу боротьбу за повернення окупованих Росією територій, повідомив 19 липня в інтервʼю AFP радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.
Він визнав, що прогрес іде «повільніше, ніж ми хочемо». «Безумовно, ця операція буде досить важкою, тривалою і вимагатиме досить багато часу», – сказав він.
За словами Подоляка, українські війська уповільнюються через сильно заміновану територію, матеріально-технічні проблеми, такі як постачання зброї, і перевагу Москви в небі.
«Будьмо обʼєктивними, Росія має перевагу в повітрі над фронтом. Звичайно, нам потрібна додаткова бронетехніка — дві-три сотні танків, перш за все. Нам потрібно до 80 літаків F-16, щоб добре закрити небо, особливо на фронті», – наголосив Подоляк.
Але він також повідомив про певні успіхи, зазначивши, що кількість «наступальних операцій», які проводить українська армія, «поступово зростає» і що не всі бригади, готові до контрнаступу, були відправлені в бій.
Високопосадовець, відомий своїми відвертими коментарями, сподівається, що наступ «може в якийсь момент розвалити російську оборону в тому чи іншому напрямку, і тоді події розвиватимуться досить швидко».
Американський Інститут вивчення війни (ISW) 16 липня повідомляв, що українські війська здійснили контрнаступальні операції щонайменше на трьох ділянках фронту і, згідно з геолокаційними кадрами, оприлюдненими 15 липня, домоглися обмежених успіхів на північний захід від Старомайорського в районі межі між західною частиною Донецької та східною частиною Запорізької області.
Генеральний штаб ЗСУ також повідомляв , що українські війська продовжують контрнаступальні дії на Мелітопольському та Бердянському напрямках.
ISW із посиланням на українських офіційних осіб зазначає, що темп просування ЗСУ в контрнаступі сповільнений через заміновані росіянами поля і брак західного обладнання для розмінування.
За даними Міноборони, станом на 17 липня звільнена площа за час наступу складає 210,5 квадратних кілометри.
У червні президент України Володимир Зеленський наголосив, що наступ – «це не голлівудський фільм», оскільки «на карту поставлено життя людей». Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що його «злять» слова про те, що український контрнаступ триває «повільніше, ніж очікувалося», і додав, що кожен звільнений метр землі українським військам «дається кров’ю».
Посол України припускає, що відмова від участі Путіна в саміті обговорювалася усіма членами БРІКС
Посол України в Південноафриканській республіці (ПАР) Любов Абравітова припускає, що відмова від участі російського президента Володимира Путіна в саміті БРІКС обговорювалася усіма країнами-членами. Про це вона заявила в коментарі Радіо Свобода.
«Це рішення було за взаємною спільною згодою у форматі БРІКС. Тобто для мене це означає, я так читаю, що консультації відбувалися не лише у двосторонньому форматі, а у форматі лідерів БРІКС. Очевидно, що застереження були не лише з боку ПАР», – заявила вона.
Але, за її словами, саме ПАР як країна, яка приймає цьогорічний саміт, була зацікавлена в тому, щоб Путін не приїжджав особисто, оскільки саме ПАР була зобов’язана його заарештувати.
19 липня на сайті лідера ПАР Сиріла Рамафоси повідомили, що Володимир Путін не буде учасником саміту БРІКС – Росію представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров.
Раніше агенція Reuters писала, що президент ПАР попросив у Міжнародного кримінального суду (МКС) дозволу не заарештовувати Володимира Путіна у разі, якщо він приїде на саміт БРІКС.
У березні МКС видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за підозрою в незаконній депортації українських дітей із непідконтрольних Києву територій до Росії.
ПАР, де у серпні проходитиме саміт БРІКС, входить до числа країн, які підписали Римський статут, що зобовʼязує її виконувати рішення МКС і заарештувати Путіна після приїзду.
Окупаційна влада Криму оголосила про евакуацію жителів чотирьох населених пунктів поряд із складом боєприпасів, що горить. Склад боєприпасів російської армії горить та вибухає на полігоні у Кіровському районі на сході Криму. Окупаційна влада причини пожежі не називає. Що це за полігон, які боєприпаси там зберігаються і як події в Криму коментує Кремль?
Міжнародна федерація гімнастики допустила до змагань російських і білоруських спортсменів
Міжнародна федерація гімнастики (FIG) вирішила допустити російських та білоруських спортсменів до змагань під егідою організації в нейтральному статусі, повідомила організація в поширеному 19 липня пресрелізі.
«Спортсмени, яким надано цей статус, матимуть право брати участь у санкціонованих FIG змаганнях з 1 січня 2024 року», – ідеться в повідомленні.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) 26 липня не відправлятиме запрошення Росії та Білорусі на Літні Олімпійські ігри 2024 року, які відбудуться у столиці Франції Парижі, йдеться у прессрелізі.
Літня Олімпіада відбудеться з 26 липня до 11 серпня 2024 року, а Паралімпіада – з 28 серпня до 8 вересня.
У лютому понад 35 країн підписали заяву щодо міжнародної підтримки України і закликали до того, щоб громадяни Росії і Білорусі не були допущені до змагань як «нейтральні» особи. Але після цього Міжнародний олімпійський комітет (МОК) рекомендував допустити до змагань спортсменів із Росії та Білорусі в нейтральному статусі з дотриманням низки умов.
У Росії ці критерії назвали «дискримінаційними». Україна та низка інших країн засудили це рішення МОК.
У квітні Міністерство молоді та спорту України заборонило офіційним делегаціям національних збірних брати участь у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Росії чи Білорусі.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що в портовому терміналі, який найбільше постраждав від нічної атаки РФ, зберігалися 60 тисяч тонн агропродукції для Китаю.
«У портах, які були атаковані сьогодні, зберігається близько мільйона тонн продовольства. Саме той обсяг, який уже давно мав би бути доставлений у країни-споживачі в Африці, в Азії. В портовому терміналі, який цієї ночі найбільше постраждав від російського терору, зберігалися 60 тисяч тонн агропродукції, що призначалися для відправки в Китай», – сказав він у своєму відеозверненні.
За його словами, російський терор впливає на всіх.
«Тобто всіх це зачіпає – російський терор. Кожен у світі має бути зацікавлений у притягненні Росії до відповідальності за терор», – додав президент.
Російські війська в ніч на 19 липня завдали удару по півдню України, випустивши понад 60 повітряних цілей. Українські сили ППО знищили 13 «Калібрів», одну ракету Х-59 та 23 БПЛА. На Одещині війська РФ цілили в об’єкти інфраструктури, зокрема у зерновий та олійний термінали. Є також повідомлення про влучання в інфраструктурний об’єкт на Житомирщині та обстріли Миколаївщини. 12 людей постраждали на Одещині і двоє – на Миколаївщині.
Як уточнив міністр аграрної політики і продовольства Микола Сольський, російської атаки зазнали зернові термінали та портова інфраструктура в портах Одеса та Чорноморськ. У порту Чорноморська також були знищені 60 000 т зерна, яке мало бути завантажене на великотоннажне судно і відправлене зерновим коридором ще 60 днів тому, додав міністр.
Пекін не засудив вторгнення Росії до України. В лютому цього року Китай висунув свій «мирний план» із 12 пунктів із закликом до деескалації та остаточного припинення вогню в Україні. Цей план був значною мірою відхилений Заходом через відмову Китаю засудити Росію за вторгнення до свого суверенного сусіда і через те, що він повторює російські тези, зокрема звинувачення на адресу Заходу в неспровокованому вторгненні.
Путін стверджує, що Росія здатна замістити українське зерно на світовому ринку
Російський лідер Володимир Путін стверджує, що його країна здатна замістити українське зерно «як на комерційній, так і на безоплатній основі». Про це Путін заявив 19 липня на нараді з російським урядом, не назвавши конкретних обсягів зерна, які Москва здатна поставити на світовий ринок замість українського.
Президент РФ обумовив повернення до угоди негайним підключенням до системи SWIFT російських фінансових організацій, які обслуговують експорт зерна. Ще однією умовою Путін назвав відновлення роботи аміакопроводу Тольятті – Одеса.
Раніше цього ж дня Міністерство оборони Росії заявило, що з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, розглядатимуться як потенційні перевізники вантажів військового призначення.
Президент України Володимир Зеленський 19 липня заявив, що Київ вивчає можливості безпечного продовження роботи зернового коридору.
Раніше в ефірі Радіо Свобода посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що можливість продовження дії зернового коридору без участі в угоді Росії є, але ніхто не може гарантувати, що РФ не атакуватиме кораблі.
17 липня – в останній день дії чинної угоди – Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і про повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана.
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували.
Москва заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.
Наєв розповів, як українські сили реагують на прибуття «вагнерівців» у Білорусь
Командувач Об’єднаних сил ЗС України Сергій Наєв розповів, як українські сили реагують на прибуття «вагнерівців» у Білорусь.
«Ми знаємо, що на територію Білорусі останнім часом прибувають найманці ПВК «Вагнер». Але вже зараз ми реагуємо та створюємо такі умови, щоб державний кордон України був повністю непрохідним для ворожих сил. Зокрема, на Чернігівщині тільки на одному з напрямків вирито понад 40 км протитанкового рову. Утворено понад 30 тисяч усіляких мінних пасток для ворожих сил», – заявив він у своєму відеозверненні.
Наєв зауважив, що українські військові додатково підсилять ділянки державного кордону невибуховими та вибуховими загородженнями, які «будуть несподіванками для ворога».
Державна прикордонна служба України 15 липня підтвердила інформацію про перекидання бойовиків «Вагнера» на територію Білорусі.
Посадовці Литви та Польщі повідомили, що стежать за розвитком ситуації з прибуттям до Білорусі після прибуття туди російських найманців.
Перед цим, 14 липня, у Міноборони Білорусі заявили, що бійці ПВК «Вагнер» вже почали навчати білоруських військових у таборі під Осиповичами.
У лютому 2022 року керівництво Білорусі підтримало агресію Росії проти України та дозволило використовувати військову інфраструктуру й повітряний простір для вторгнення російської армії та обстрілів мирних міст в Україні, жертвами яких стали тисячі цивільних жителів.