Доступність посилання

ТОП новини
Російські загарбники обстрілюють позиції укрїнських сил на Запоріжжі. (фото ТАРС) Вересень 2024 року
Російські загарбники обстрілюють позиції укрїнських сил на Запоріжжі. (фото ТАРС) Вересень 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Кубраков розповів, як і кому держава буде компенсувати знищене житло

Український уряд розпочинає програму відновлення знищеного внаслідок бойових дій житла, повідомив в інтервʼю Радіо Свобода віцепрем’єр-міністр із відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

За його словами, першими зможуть отримати відшкодування люди, житло яких було знищене на підконтрольній території України.

«Механізм – дуже схожий на «єВідновлення». Тобто, та сама «Дія», та сама заявка, ті самі (майже у всіх випадках) комісії. Просто трохи більше документів. Потрібно, все ж таки, підтвердити, що ця людина має стосунок до тієї нерухомості, про яку йдеться. Більш складні розрахунки, формули тощо», – відзначив урядовець.

За словами Кубракова, «ми дивимося так, щоб людина мала можливість придбати собі нерухомість на первинному або на вторинному ринку, інвестувати в якийсь об'єкт і чекати його або побудувати свій».

«Якщо, наприклад, у нього був будинок, люди хочуть замість знищеного будинку побудувати новий, то ми теж йому цю можливість дамо. Тобто, це так само, як «єВідновлення». Це цільові гроші, які можна буде витратити тільки на будівельні матеріали і на будівельні роботи», – вказав Олександр Кубраков.

Минулого місяця віцепремʼєр Кубраков наголосив, що основним джерелом надходження коштів на відновлення України від наслідків російської агресії мають стати арештовані активи РФ.

Також у червні агенція Bloomberg написала, що Євросоюз поки не знайшов законного механізму для конфіскації заморожених російських активів, сукупна вартість яких становить понад 200 мільярдів євро.

На нараді у Путіна назвали терміни відновлення руху Керченським мостом

Повністю впоратися з наслідками вибуху, що стався на Керченському мосту 17 липня, Москва зможе в листопаді 2023 року, заявив на нараді у російського лідера Володимира Путіна віце-премʼєр уряду Росії Марат Хуснуллін. Нараду транслював державний телеканал «Россия 24».

Хуснуллін заявив, що опори мосту не були пошкоджені, але один автомобільний проліт зруйнований і не підлягає відновленню. За словами урядовця, реверсивний автомобільний рух мостом (тобто в напрямку з Криму до Росії – ред.) може бути відновлений уже до кінця доби. Повноцінний двосторонній рух з одного боку мосту планується запустити 15 вересня, а з другого боку – в листопаді.

Путін на нараді сказав, що чекає на пропозиції щодо підвищення безпеки на мосту. Він стверджує, що Керченський міст «давно не використовується» для військових перевезень. «Відповідь з боку Росії, звісно, буде. Міністерство оборони готує відповідні пропозиції», – сказав Путін.

Вибух на Керченському мосту стався вранці 17 липня. Внаслідок інциденту загинули двоє людей, які в цей час незаконно долали кордон України та Росії, а 14-річна дівчинка, яка перебувала в автомобілі разом із ними, зазнала поранень. Автомобільний рух мостом повністю зупинився.

Низка українських ЗМІ з посиланням на свої джерела повідомила, що руйнування на Кримському мосту – це спільна робота СБУ та ВМС. Офіційного підтвердження таких даних немає. В українській розвідці також це не коментують.

Генсек ООН підтвердив, що пропонував Путіну продовження зернової угоди в обмін на доступ до SWIFТ

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш «дуже шкодує» про рішення Росії припинити свою участь в зерновій ініціативі.

«Я дуже шкодую про рішення Росії припинити реалізацію Чорноморської ініціативи, яка була рятувальним колом для глобальної продовольчої безпеки в неспокійному світі. Сотні мільйонів людей, які страждають від голоду, та споживачі, які зіткнулися з глобальною кризою вартості життя, заплатять за це», – заявив Гутерріш, якого цитує пресслужба ООН.

Він нагадав, що зернова ініціатива забезпечила безпечне проходження понад 32 мільйонів тонн продовольчих товарів з українських портів.

Генсек ООН також частково оприлюднив лист, якого раніше надсилав російському президенту Володимиру Путіну з пропозицією зберегти Чорноморську ініціативу. Серед іншого, Гутерріш підтвердив, що ООН була посередником в обговоренні пропозиції щодо надання РФ можливості відновити доступ до SWIFT».

«РФ виділила питання доступу Россільгоспбанку до SWIFT як ключовий фактор, що впливає на її рішення. У зв’язку з цим ООН нещодавно виступила посередником в обговоренні з Єврокомісією конкретної пропозиції щодо надання можливості Россільгоспбанку відновити доступ до SWIFT», – йшлося в листі.

Після рішення РФ вийти з зернової угоди Гутерріш зауважив, що «ми будемо зосереджені на пошуку шляхів до рішень».

Минулого тижня агенція Reuters з посиланням на джерела повідомила, що Антоніу Гутерріш запропонував Путіну продовжити зернову угоду на кілька місяців, щоб дати час Євросоюзу підключити дочірню компанію Россєльхозбанку до SWIFT.

17 липня – в останній день дії чинної угоди – Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана.

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували.

Москва заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.

В угрупованні «ПВК Вагнера» повідомили про закриття головної бази в Росії

У Краснодарському краї Росії закривається основна база угруповання «ПВК Вагнера», яка розташована на військовому полігоні Молькіно поблизу міста Гарячий Ключ. Про це повідомив телеграм-канал «Разгрузка Вагнера», де опубліковано ролик зняття прапорів Росії та угруповання на базі.

«База у Молькіно припиняє своє існування. «ПВК Вагнера» відбуває в нові місця дислокації», — каже на відео особа у військовій формі.

Після заколоту 23–24 червня у Кремлі оголосили, що засновник угруповання Євген Пригожин «піде» до Білорусі. Бойовикам запропонували повернутися додому, підписати контракт із Міноборони РФ або піти з Пригожиним.

14 липня оборонне відомство Білорусі оголосило, що російські найманці прибули до країни. Відомство опублікувало матеріал телекомпанії «ВоенТВ», в якому йшлося про «навчальні місця» в Могилівській області, де «вагнерівці» працюють як інструктори.

На початку липня моніторингова група «Беларускі Гаюн» повідомляла, що в Білорусі можуть перебувати близько 200 найманців. 15 липня в каналі групи зʼявилася інформація, що до Білорусі прибула велика колона з 60 легкових та вантажних автомобілів. Того ж дня Міноборони Білорусі повідомляло, що розробило «дорожню карту» співпраці з угрупованням для підготовки білоруських військових.

На тлі прибуття «вагнерівців» у Білорусі виявили 2-кілометрову колону техніки – супутникові фото

У Білорусі журналісти зафіксували ще одну велику колону, ймовірно, бійців російської приватної військової компанії «Вагнера», яка прибула до військової частини в селі Цель, де розташоване наметове містечко.

Журналісти білоруської служби Радіо Свобода зафіксували колону сьогодні об 11:12 за місцевим часом. На знімку транспортні засоби розтяглися майже на 2 кілометри від з’їзду з траси М5 Гомель-Мінськ. У колоні можна побачити вантажівки, автобуси, легкові автомобілі, вантажні «Газелі».

Сьогодні Telegram-канал «Беларусь головного мозга» показав відео автопоїзда, що рухається у бік Мінська трасою М5 Гомель – Мінськ. Майже всі автомобілі мають символ «Вагнер» та російські триколори. Ймовірно, що це та ж колона, яка прибула у військове містечко Цель.

Моніторингова група «Білоруський Гаюн» з посиланням на The New York Times повідомила, що понад 100 одиниць техніки ПВК «Вагнер» прибули до табору під Осиповичами. Видання The New York Times також отримало сьогоднішні супутникові знімки наметового табору в с. Цель, зроблені компанією Planet.

Видно, що колона автомобілів найманців Пригожина, яка вранці була помічена на трасі М5 у напрямку Осиповичів, як і пприпускалося, прибула до військового польового табору в село Цель. NYTimes пише, що це найбільша публічна поява ПВК з моменту її невдалого повстання в Росії минулого місяця.

На вихідних в таборі в селі Цель спостерігалася активність – почала надходити автомобільна техніка. Були зафіксовані вантажівки та легкові автомобілі, мікроавтобуси, автобуси.

Державна прикордонна служба України 15 липня підтвердила інформацію про перекидання бойовиків «Вагнера» на територію Білорусі.

14 липня у Міноборони Білорусі офіційно заявили, що бійці ПВК «Вагнер» вже почали навчати білоруських військових у таборі під Осиповичами Могилівської області.

У лютому 2022 року керівництво Білорусі підтримало агресію Росії проти України та дозволило використовувати військову інфраструктуру й повітряний простір для вторгнення російської армії та обстрілів мирних міст в Україні, жертвами яких стали тисячі цивільних жителів.

Росія покинула «зерновий коридор»: пояснюємо причини й наслідки

Опівночі 18 липня строк дії зернової угоди спливає, і Росія як одна зі сторін не має наміру його подовжувати. Серед причин розриву домовленостей прессекретар російського президента Дмитро Пєсков назвав невиконання «частини угоди, яка стосується Росії». Цей поворот не став сюрпризом, адже Росія неодноразово погрожувала виходом із угоди. Чому ініціатива заблокована, який план «Б» в України, котра серед найбільших експортерів агропродукції у світі і як «визволятимуть» потрібне багатьом збіжжя її партнери? Радіо Свобода пояснює, що треба знати про Чорноморську зернову ініціативу і все, що з нею пов’язано.

У Новій Каховці окупанти виселяють місцевих, які проживають біля Дніпра – Генштаб ЗСУ

У Новій Каховці на Херсонщині російські окупанти масово виселяють місцевих, які проживають вздовж берега Дніпра, з власних помешкань, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

«В місті Нова Каховка Херсонської області, російські окупанти безжально масово виселяють усіх місцевих, які проживають вздовж берега Дніпра, з власних помешкань разом з дітьми на вулицю. Оселі мирних громадян України займають військові підрозділи загарбників. Попередньо, в Новій Каховці та Каховці російські окупанти вимкнули мобільний зв’язок та дротове кабельне інтернет з’єднання», – йдеться у повідомленні.

У Генштабі припускають, що, обмежуючи зв’язок, вони намагаються унеможливити фіксацію та оприлюднення злочинів російських військ.

З огляду на бойові дії й окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може незалежно перевірити ці дані.

Нова Каховка – місто в Херсонській області на лівому березі Дніпра, куди російські війська передислокувалися в листопаді після того, як залишили позиції на правому березі.

У ГУР прокоментували руйнування Керченського мосту

Останні події, які відбуваються з логістикою російських військ, наближають перемогу України, заявив Радіо Свобода представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Андрій Юсов, коментуючи ситуацію з Керченським мостом.

«Не можемо ні підтвердити, ні спростувати. До цього точно причетний рашистський режим і особисто Путін як віддав наказ про анексію Криму, про вторгнення в Україну. Це є наслідком цих подій безмовно», – розповів представник ГУР в ефірі програми «Свобода Live», відповідаючи на запитання щодо ймовірної причетності ГУР до підриву Керченського мосту.

«Сам міст – абсолютно незаконна споруда, тобто такий величезний МАФ, який є незаконним з точки зору як українського права, так і міжнародного. А якщо міст – незаконний, то і все, що там відбувається, – цього немає, можна сказати», – зауважив він.

Юсов зазначив, що після перемоги України будемо дізнаватися багато деталей.

«Факт того, що відбувається з логістикою окупантів, – це добре, це наближає перемогу, а причини – чому це сталося – думаю, що їх варто обговорювати трошки пізніше», – додав представник ГУР.

Удосвіта 17 липня окупаційна влада Криму повідомила про «надзвичайну подію» на Кримському мосту, у зв’язку з чим рух по ньому зупинено. Мінтранс Росії заявив, що на прольотах Кримського мосту пошкоджено дорожнє полотно, хоча з оприлюднених фото і відео виглядає на руйнування опори мосту, можливо, й не однієї. Російські транспортники раніше це заперечили. Влада вже підтвердила, що через події на мосту дві людини загинули і одна – постраждала.

Національний антитерористичний комітет Росії повідомив, що на Кримський міст було здійснено терористичну атаку з допомогою двох безпілотних надводних апаратів. Росія звинувачує в цьому українську сторону.

Низка українських ЗМІ з посиланням на свої джерела повідомила, що руйнування на Кримському мосту – це спільна робота СБУ та ВМС. Офіційного підтвердження таких даних немає. В українській розвідці також це не коментували.

Вибухи та порожні пляжі. Курортний Бердянськ друге літо під російським триколором

В окупованому Бердянську в розпал літа – порожні вулиці та пляжі. Така картина спостерігається другий рік поспіль. Майже щодня тут лунають вибухи. Втім, місцеві жителі повідомляють, що до міста, крім російських військових, приїжджають їхні сім'ї, для яких окупанти орендують житло. Як виглядає окуповане Азовське море, дивіться у фоторепортажі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Місто Бердянськ та Бердянський район російські війська окупували наприкінці лютого 2022 року.

Уряд Швеції ухвалив нову стратегію співпраці з Україною. Зеленський подякував за «справжню солідарність»

Уряд ухвалив нову стратегію співпраці Швеції з Україною у сфері відновлення та реформ на 2023–2027 роки.

Як повідомляє пресслужба уряду, стратегія передбачає надання приблизно 522 мільйонів євро і є найбільшою в історії Швеції стратегією двосторонньої допомоги розвитку.

«Я пишаюся тим, що уряд сьогодні може представити абсолютно нову стратегію відновлення України, найбільшу двосторонню стратегію Швеції за всю історію. Підтримка України є одним із наших головних пріоритетів, і ця стратегія є основою. Ми робимо важливий крок, щоб забезпечити надійну та довгострокову підтримку для відновлення України. Це зміцнить стійкість і демократичний розвиток України, що покращить здатність країни протистояти повномасштабному вторгненню Росії», – каже міністр з міжнародного розвитку та зовнішньої торгівлі Йохан Форсселл.

За повідомленням, стратегія, яка сприятиме інтеграції України в ЄС, базується на потребах, пріоритетах і чітких амбіціях України не повертатися до того, що було до агресії Росії, а розвивати та модернізувати країну.

Стратегія співпраці Швеції у сфері відновлення та реформ з Україною охоплює п’ять сфер підтримки:

  • відновлення, зосереджуючись на критичній інфраструктурі, основних соціальних послугах та реабілітації
  • зелений перехід і сталий розвиток
  • інклюзивний економічний розвиток, підприємництво та торгівля
  • безпеки та стабілізації
  • права людини, демократія, верховенство права та гендерна рівність.

Президент України Володимир Зеленський подякував Швеції за схвалення Стратегії відновлення України у 2023-2027 роках

«Інфраструктура, «зелений розвиток», підприємництво, розмінування та підтримка демократії – ключові напрями нашого повоєнного відновлення. Дякую, Швеціє, за справжню солідарність», – написав Зеленський у твіттері.

Стратегія співпраці Швеції у сфері відновлення та реформ з Україною на 2023–2027 роки є частиною загальної допомоги Швеції для розвитку країни. Після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року Швеція надала Україні підтримку на загальну суму близько 22 мільярдів шведських крон.

На Лимано-Куп’янському напрямку Росія зосередила «дуже потужне угруповання» – Череватий

На Лимано-Куп’янському напрямку Росія зосередила дуже потужне угруповання – більше 100 тисяч особового складу, заявив заступник командувача Східного угруповання військ зі стратегічних комунікацій Сергій Череватий.

«На Лимано-Куп’янському напрямку ворог зосередив дуже потужне угруповання – більше 100 тисяч особового складу, понад 900 танків, більше 555 артилерійських систем, 370 РСЗВ. Для розуміння – на піку чисельності радянських військ в Афганістані було 120 тисяч. Ворог сконцентрував там десантні підрозділи, найкращі мотопіхотні підрозділи, як резерв територіальні війська, ПВК», – розповів він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, противник зосереджує все для того, щоб прорвати оборону українських захисників.

«Наші воїни стійко тримають оборону і не дають ворогу остаточно перехопити ініціативу. Там йде постійне знищення ворога і його техніки. Тому йому потрібно її оновлювати і ротувати свій особовий склад. Плюс на тлі того, що вони анонсували ще на початку весни великий стратегічний наступ, їм понад усе хочеться показати хоч якийсь успіх. Тому вони саме на тому напрямку сконцентрували максимум своїх зусиль, щоб показати, що вони знатні на якісь наступальні дії після провалу Бахмутської операції», – додав Череватий.

З огляду на бойові дії редакція не може перевірити ці цифри з інших джерел.

Днями у Міноборони заявили про загострення ситуації на сході країни. Повідомлялося про наступ російських військ на Куп’янському напрямку, там йдуть запеклі бої.

З ВІЛ-браслетами і біля сміття: під Бахмутом ексгумували тіла 82 російських військових

85 останків, серед яких 3 належать бійцям ЗСУ, а 82 – російським військовим, зокрема й «вагнерівцям»​, евакуювали з-під Бахмуту. Робота пошукового загону «Плацдарм»​ уповноваженого зі зниклих безвісти стала можливою завдяки контрнаступу ЗСУ, які звільнили цю територію. Проте, кажуть пошуковці, працювати довелося під прицільними обстрілами загарбників. Що знайшли на тілах російських військових під час огляду і яка подальша доля останків –​ у ексклюзивному матеріалі Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

USAID передає ДСНС обладнання для подолання наслідків руйнування Каховської ГЕС

USAID – агентство США з міжнародного розвитку – передало сьогодні Державній службі з надзвичайних ситуацій обладнання, необхідне для подолання наслідків затоплення та доставки питної і технічної води населенню. Щоб передати це обладнання, до Києва приїхала адміністраторка USAID Саманта Пауер.

Вона зустрілася із очільником ДСНС Сергієм Круком у одній з частин рятувальників у Києві. Там вони обговорили поточну ситуацію в Україні і діяльність ДСНС у регіонах, де тривають активні бойові дії. Американці передали українським рятувальникам обладнання на суму 2,3 мільйона доларів, щоб допомогти ДСНС відновити критичну інфраструктуру на зруйнованих територіях.

«Ці 6 водовозів будуть доставляти питну воду у ті регіони, які відрізані від постачання питної води. Більше 400 насосів, серед яких і насоси великої потужності і плаваючі насоси, вже на шляху до Херсона, до відділень ДСНС в тих регіонах, де люди продовжують боротися з наслідками підриву Каховської ГЕС», – сказала очільниця USAID.

Також Саманта Пауер додала, що уряд США виділить 500 мільйонів доларів гуманітарним партнерам для допомоги на лінії зіткнення.

У свою чергу, Сергій Крук повідомив, що обладнання, крім Херсонської, також будуть використовувати у Миколаївській та Дніпропетровській областях, або в тих регіонах, де буде така потреба.

«Це не перша допомога, яка надається урядовою організацією USAID та урядом США для ДСНС. Все, що надавалося і сьогодні передається, буде ефективно використовуватися і використовується в регіонах України, де відбуваються активні бойові дії. Обладнання, передане сьогодні, – це протипаводкове обладнання та обладнання для доставки прісної та технічної води», – сказав очільник ДСНС.

Також Сергій Крук підсумував, що вже впродовж наступних кількох діб у цих регіонах отримають нове обладнання і почнуть його використовувати.

USAID від початку війни 24 лютого 2022 року надало майже 10 мільярда доларів на програми розвитку та гуманітарну допомогу.

Затверджена агентством Стратегія співпраці з Україною з питань розвитку у 2019-2024 рр. як першочергові виокремлює такі питання, як антикорупційна діяльність, протидія впливу російської агресії, а також сприяння економічному розвитку та енергетичній незалежності країни.

«єОселя»: хто та як може взяти пільгову іпотеку. Розбір

«єОселя» – державна програма іпотечного кредитування житла, яка запрацювала у жовтні 2022 року. Взяти у ній участь могли лише кадрові військові, силовики, медики, вчителі та науковці. З 1 серпня уряд розширює програму – скористатися нею зможуть ще кілька категорій українців.

Головна перевага «єОселя»: можливість придбати житло в іпотеку під 3% і 7% для всіх інших, коли банки пропонують ставки 15-25%. Радіо Донбас.Реалії розібралось, хто саме може претендувати на участь у держпрограмі, що може стати на заваді і чи є різниця в умовах купівлі для пільговиків та решти.

Російський обстріл Білопілля: загинули дві людини, ще 10 поранені

Через російський обстріл центру Білопілля на Сумщині загинули дві людини, ще шестеро поранені, повідомляє у телеграмі Офіс генпрокурора.

За даними слідства, близько 12:35 російські війська з території РФ з артилерії обстріляли центральну частину Білопілля.

«Внаслідок атаки ворога загинули дві жінки, які перебували в місцевому сквері. Ще одна жінка отримала поранення. Також пошкоджено будівлю державної установи, 5 працівників отримали поранення», – повідомили в ОГП.

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним убивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

Водночас, за даними поліції та місцевої влади, поранені 10 людей. У ДСНС уточнили, що російські війська обстріляли приміщення пожежної частини на Сумщині. Наразі відомо про 6 постраждалих співробітників ДСНС.

Раніше Сумська обласна військова адміністрація повідомила про артилерійський обстріл Білопілля. Повідомлялося про руйнування адміністративного приміщення в місті.

Російські військові регулярно обстрілюють прикордонні українські області, включно із Сумщиною. Москва заперечує обстріли цивільного населення в Україні.

В ООН повідомили, що станом на 30 червня змогли підтвердити загибель 9 177 і поранення 15 993 цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Серед них – 535 загиблих і 1095 поранених дітей. В організації зазначають, що реальна кількість загиблих і поранених може бути значно вищою.

Хто і як поцілив у Кримський міст? Крим «проспав» морські дрони? РФ готує відповідь?

  • Кримський міст знову атакований: після нічних вибухів рух на ньому зупинений, а автівки скеровують в об’їзд. Хто і чим атакував міст? СБУ реагує саркастичними віршами, а російські медіа припускають: українська армія атакувала Кримський міст надводними дронами. Як їх «пропустили»? І що далі буде із Кримським мостом? Прокремлівські діячі знову говорять про те, як має на це відповісти Путін.

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» о 19:00 на @Радіо Свобода:

  • Тим часом Росія вийшла із зернової угоди. Представниця МЗС Росії Захарова заявила, що Росія офіційно повідомила про вихід з угоди Туреччину, Україну і Секретаріат ООН. Президент Туреччини відреагував: насправді Путін хоче продовження зернової угоди.
  • На що доречно витрачати державні гроші під час війни? Одразу декілька гучних обговорень у соцмережах: чи варто витрачати пів мільярда гривень на добудову Музею Голодомору? Чи, наприклад, на будівництво нового стадіону? Учасники дискусій схиляються до думки, що під час війни доречніше скерувати ці гроші на закупівлю, наприклад, дронів чи інших нагальних речей для ЗСУ. Особливо на тлі демонстрації Росії нових розробок безпілотників і нарощування їхнього виробництва. Докладніше – у «Свобода Live».

Кулеба про Керченський міст: «один зламаний міст РФ означає менше зламаних життів українців»

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба прокоментував«надзвичайну подію» на Керченському мосту – «один зламаний російський міст означає менше зламаних життів українців».

«Я не маю офіційних даних, але правда полягає в тому, що один зламаний російський міст означає менше зламаних життів українців, тому що цей міст використовується для поповнення російської армії в окупованому Криму та на окупованих територіях півдня України додатковими ресурсами», – сказав він в інтерв’ю CBS Mornings.

Удосвіта 17 липня окупаційна влада Криму повідомила про «надзвичайну подію» на Кримському мосту, у зв’язку з чим рух по ньому зупинено. Мінтранс Росії заявив, що на прольотах Кримського мосту пошкоджено дорожнє полотно, хоча з оприлюднених фото і відео виглядає на руйнування опори мосту, можливо, й не однієї. Російські транспортники раніше це заперечили. Влада вже підтвердила, що через події на мосту дві людини загинули і одна – постраждала.

Національний антитерористичний комітет Росії повідомив, що на Кримський міст було здійснено терористичну атаку з допомогою двох безпілотних надводних апаратів. Росія звинувачує в цьому українську сторону.

Низка українських ЗМІ з посиланням на свої джерела повідомила, що руйнування на Кримському мосту – це спільна робота СБУ та ВМС. Офіційного підтвердження таких даних немає. В українській розвідці також це не коментують.

Зеленський відреагував на вихід РФ з зернової угоди

Президент України Володимир Зеленський Відреагував на оголошення Росії про вихід із зернової угоди.

«Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, то всі готові продовжувати постачання зерна», – сказав Зеленський в інтерв’ю африканським журналістам, повідомляє у фейсбуці його речник Сергій Нікіфоров.

За його словами, було розпорядження МЗС України підготувати «офіційні сигнали» до ООН і до Туреччини для того, щоб вони відповіли щодо готовності продовжувати зернову ініціативу.

Зеленський нагадав, що у липні минулого року було укладено дві угоди: Україна, Туреччина, ООН; інша угода – Росія, Туреччина, ООН.

«Тому, коли Росія каже, що вона зупиняє, – вона зриває свої домовленості з генсеком ООН Ґуттерішем і з президентом Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей», – наголосив він.

17 липня – в останній день дії чинної угоди – Кремль заявив про припинення дії зернової угоди і повернення до реалізації чорноморських домовленостей, як тільки російська частина зернової угоди буде виконана.

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо Росією та Україною з ООН та Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року. Потім її кілька разів продовжували.

Москва заявляла, що за час дії зернової угоди не було відправлено жодного судна з російськими добривами. Крім того, Москва наполягала на підключенні Россільгоспбанку до системи міжбанківських платежів SWIFT.

ООН раніше закликала Росію до продовження угоди, оскільки її призупинення призведе до нестабільної ситуації на світовому ринку продовольства та призведе до голоду у бідних країнах.

У Білому домі вважають, що вихід Росії із зернової угоди коштуватиме Москві великих дипломатичних витрат.

Напередодні агенція Reuters із посиланням на очевидця та сайт MarineTraffic.com, який відстежує переміщення суден, повідомила, що останнє судно в рамках зернової угоди покинуло Одеський порт вранці 16 липня. За повідомленнями, це турецький балкер TQ Samsun з 15 300 тоннами ріпаку та 23,5 тисячами тонн кукурудзи слідуванням у Нідерланди. Це судно стало останнім, що отримало дозвіл від Спільного координаційного центру на прохід через Босфор до Одеси.

Атака на Кримський міст: Україна відрізала Крим від Росії?

У ніч проти 17 липня російський ватажок Криму Сергій Аксьонов повідомив про «надзвичайну подію в районі 145-ї опори з боку Краснодарського краю» на Кримському мосту, через що довелося зупинити рух ним.

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

Російські телеграм-канали повідомили, що впав цілий проліт мосту, через що нібито загинули двоє людей і ще одна постраждала. Рух поромною переправою та мостом було зупинено, через що в обидві сторони з'явилися величезні черги.

Мінтранс РФ повідомив, що опори Кримського мосту нібито не було зруйновано, а постраждали лише дорожнє полотно на прольотах мосту. Російське ж «Мінкурортів Криму» запропонувало охочим відпочити на півострові або виїхати з нього їхати «сухопутним коридором» через Бердянськ, Мелітополь та Маріуполь, який прострілюється ЗСУ.

Вже вдень українські ЗМІ з посиланням на власні джерела повідомили, що атаку на міст організували СБУ та Військово-морські сили України.

Російські ЗМІ також показали уламки морських скутерів, які нібито й атакували проліт – за їхніми даними, їх модернізували до рівня надводних дронів з вибухівкою і йшли до мети практично під водою.

Спікер Володимира Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що президент Росії знає про інцидент на Кримському мості і о 19:00 збере із цього приводу засідання Ради безпеки РФ.

Головні питання випуску:

Чи використовуватиме тепер Росія Кримський міст у війні з Україною?

Якщо це Україна, то чому вона могла атакувати його саме зараз?

І як Путін відповість на пошкодження його «будівництва століття»?

У Краснодарському краї Росії впав штурмовик Су-25 – ЗМІ

Російський штурмовик Су-25 впав у Краснодарському краї Росії, повідомляють телеграм-канали та «РИА-Новости».

«Літак впав в море в районі Єйська Краснодарського краю, пілот катапультувався», – повідомляє «РИА-Новости» з посиланням на екстрені служби.

За даними медіа, пілот катапультувався, його знайшли й евакуювали. Повідомляється, що він загинув.

За даними ТАСС, Су-25 виконував навчальний політ, попередня причина падіння літака – відмова двигуна.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG