Доступність посилання

ТОП новини
Пошкоджені під час війни РФ проти України будівлі у місті Покровськ Донецької області, Україна, 4 листопада 2024 року
Пошкоджені під час війни РФ проти України будівлі у місті Покровськ Донецької області, Україна, 4 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває масштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Завдяки просуванню ЗСУ звільнено частину території, яка була окупована з 2014 року – британська розвідка

Міноборони Великобританії з посиланням на дані розвідки відзначає, що просування українських військових на сході України дало можливість повернути під контроль частину території, окупованої з 2014 року.

«Українські десантники трохи просунулися на схід від села Красногорівка, неподалік Донецька, що розташоване на старій лінії контролю. Це один із перших випадків після вторгнення Росії у лютому 2022 року, коли українські сили, найімовірніше, відвоювали територію, окуповану Росією з 2014 року»,– йдеться в повідомленні.

Британська сторона каже, що нещодавні численні атаки ЗСУ одночасно у різних місцях Донбасу, напевно, створили наднапругу для «ДНР-івців» та «кадирівців», зосереджених на цій ділянці фронту.

Днями заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що на сході Збройні сили України почали наступ на кількох напрямках одночасно. 26 червня у Міноборони заявили, що українські військові звільнили ще один населений пункт – Рівнопіль. До того повідомлялося про щонайменше вісім сіл, звільнених ЗСУ, у південній Запорізькій області та східній Донецькій області.

Унаслідок російських обстрілів на Донеччині і Запоріжжі загинули двоє цивільних

Щонайменше двоє людей загинули, ще кілька зазнали поранень унаслідок російських обстрілів у кількох областях України 26 червня. Про це повідомляють обласні військові адміністрації прифронтових регіонів України.

«Під час артобстрілу Оріхова у своєму будинку загинула місцева жителька, її 59-річного чоловіка з травмами оперативно доставили у лікарню. Крім того, госпіталізовано пораненого 52-річного жителя Преображенки та 59-річну жінку, яка потрапила під обстріл поблизу Павлівки», – повідомляє голова Запорізької ОВА Юрій Малашко.

За його даними, російські військові здійснили 43 обстріли по 15 населених пунктах, зафіксовано 37 пошкоджень житлових будівель, комунікацій та майна жителів.

«За 26 червня росіяни вбили 1 жителя Донеччини – в Новому Комарі. Ще 1 людина в області за добу дістала поранення», – інформує голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

На Харківщині під обстрілами перебували 25 населених пунктів, обійшлося без постраждалих, вказує голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Дві людини зазнали поранень у Херсонській області, повідомляє голова ОВА Олександр Прокудін.

«За минулу добу противник здійснив 55 обстрілів, випустивши 264 снаряди з мінометів, артилерії, «Градів», танків, безпілотників та авіації. По місту Херсон ворог випустив 14 снарядів. Російські військові поцілили у житлові квартали населених пунктів», – додає Прокудін.

Російські військові регулярно обстрілюють житлові квартали та цивільну інфраструктуру українських міст і сіл від початку повномасштабного вторгнення. Москва постійно заперечує, що цілями обстрілів є цивільні.

Москва хоче компенсації за розрив Австралією договору про оренду землі у Канберрі

Москва готує відповідь на розірвання Австралією договору про оренду земельної ділянки під будівництво нової будівлі російського посольства, повідомив російському виданню «Известия» голова диппредставництва у Канберрі Олексій Павловський.

«Звичайно, адже принцип взаємності в дипломатичних відносинах ніхто не скасовував», – заявив дипломат, відповідаючи на запитання, чи будуть дії у відповідь з боку Москви.

Він додав, що посольство Росії в Австралії означило у своєму позові до Верховного суду цієї країни питання грошової компенсації.

Договір оренди ділянки землі у столиці Австралії Канберрі під будівництво нового комплексу російського посольства був укладений у 2008 році на 99 років, проте за цей час російська сторона не розпочала будівельних робіт. Тому Національне управління капітального будівництва видало розпорядження про звільнення ділянки.

У середині червня парламент Австралії ухвалив закон, який скасував оренду Росією ділянки для будівництва нової будівлі посольства через загрозу національній безпеці. Москва оскаржувала заборону в суді.

Напередодні Верховний суд Австралії остаточно відмовив посольству Росії в праві продовження оренди земельної ділянки. Через годину після оголошення вердикту суду російський співробітник посольства, який жив на ділянці у будівельному будиночку, залишив ділянку. Чоловік прожив на території ділянки близько тижня, харчуючись їжею, яку замовляв через служби доставки. Австралійські засоби інформації повідомляли, що виселити його було неможливо через дипломатичну недоторканність.

Сили РФ вдарили з авіації по окупованих Олешках? Що відбувається?

  • Російські сили вдарили з авіації по окупованих Олешках, що на лівому березі Дніпра. Інформація про це з’явилася і в зведенні українського Генштабу. В той же час проросійські телеграм-канали повідомляють про бої і районі Антонівського мосту поблизу Олешок та Голої Пристані. То що відбувається на Херсонщині, зокрема на Лівому березі Дніпра. Яка ситуація з логістикою російської армії через руйнування Чонгарського мосту? Та чи повипливав «похід» Пригожина на ситуацію на фронті на півдні України?

Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:00 на @Радіо Свобода:

  • Ватажок «ПВК Вагнера» Євген Пригожин дав про себе знати після двох днів мовчання. І опублікував перше аудіо про свій так званий «похід» на Москву, пояснивши його мету. А російський президент Путін виступив з екстреним зверненням до російського народу – другим за останній тиждень. І найкоротшим в історії президентства. Проте ім’я Пригожина навіть не назвав. То чи стоїть крапка в цій історії? Яким був план у Кремля та у Пригожина? І чий план врешті спрацював.
  • Офіційний Київ продовжує повторювати – окупаційні сили готують теракт на Запорізькій АЕС. А українці в мережі діляться інформацією, як підготуватися до ядерної загрозі і які регіони можуть опинитися в зоні зараження. У той же час в США вкотре повторюють, що наразі не бачать загрози підриву ЗАЕС і так само застосування ядерної зброї.
  • А в окупованому Енергодарі – місті-супутнику ЗАЕС – окупаційна влада проводить навчання з евакуації населення. То чи існує загроза, і чи дійсно вона така велика, як про це повідомляють в українській розвідці – говоримо з колишнім співробітником Запорізької АЕС.
  • Харків’янка Дарина вийшла на одиночний пікет проти виступу співачки Лободи і потрапила в усі новини. Артистка під час виступу звинуватила дівчину у проплаченому у мітингу. В соцмережах Лободу засудили, а 16-річна харків’янка отримала чималу публічну підтримку. Чому плакат «Харків без Лободи» спровокував співачку? Як вона вибачалася і чи повірила Дарина її вибаченням? Дивіться в інтерв’ю.

Генштаб: близько 590 військових втратила РФ за добу на війні в Україні

Російські війська втратили близько 590 своїх військових за попередню добу, воюючи в Україні, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 27 червня.

Українське командування оцінює загальні втрати російських військ у 226 170 осіб із 24 лютого 2022 року.

Штаб також оновив дані про втрати російської техніки:

  • 4 036 танків (+5)
  • 7 834 бойових броньованих машин (+14)
  • 4 083 артилерійські системи (+28)
  • 626 реактивних систем залпового вогню (+2)
  • 386 засобів протиповітряної оборони (+1)
  • 314 літаків
  • 308 гелікоптерів
  • 3 492 безпілотники (+10)
  • 1 261 крилата ракета (+2)
  • 18 кораблів і катерів
  • 6 772 автомобілі та автоцистерни (+21)
  • 553 одиниці спеціальної техніки (+6)

Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.

Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.

Путіну потрібні сили ПВК «Вагнер», але без Пригожина – ISW

Американський Інститут вивчення війни (ISW) розмірковує у своєму черговому огляді, якою може бути доля ПВК «Вагнер» і його очільника Євгена Пригожина після нещодавніх подій.

«Росія прагне зберегти сили ПВК «Вагнер», щоб підтримувати свої операції в Україні та інші міжнародні дії. Путін міг заарештувати командування ПВК «Вагнер» за державну зраду, але натомість запропонував пробачити та інтегрувати війська ПВК «Вагнер», що вказує на те, що йому потрібна навчена та ефективна робоча сила. Путін також, ймовірно, намагається завершити ініційовану міноборони Росії спробу формалізації», – кажуть аналітики.

За їхніми словами, майбутнє ПВК «Вагнер» наразі незрозуміле, але воно, найімовірніше, буде без Євгена Пригожина і може не продовжувати існувати як окрема або єдина організація.

«Кремль може розбити війська ПВК «Вагнер», які діють в Україні, щоб підсилити існуючі військові формування, або змусити «вагнерівців» зареєструватися у ПВК, пов’язаних з міноборони Росії», – зазначають в ISW, додаючи, що сили «Вагнера», які раніше мали свою автономію, ймовірно, зіткнуться з ворожістю з боку російського військового командування.

«Промова Путіна 26 червня, ймовірно, просигналізувала про вирішальний розрив між Пригожиним і Путіним, і цілком імовірно, що Кремль спробує замінити лідера «Вагнер», щоб віддалити ПВК від зради Пригожина – якщо Кремль вирішить зберегти ПВК «Вагнер» як окрему одиницю», – йдеться в огляді.

В ISW кажуть, що деякі російські джерела почали згадувати засновника ПВК «Вагнер» Дмитра Уткіна як заміну Пригожину, але Уткін залишався поза увагою громадськості в перебігу повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Водночас нині місце перебування Пригожина залишається невідомим – деякі непідтверджені дані свідчать про те, що він перебуває в «Green City Hotel» у західній частині Мінська. Але, на думку аналітиків ISW, Білорусь як притулок для ПВК «Вагнер» може бути пасткою. «Вагнерівці» в Білорусі навряд чи залишаться в безпеці від російських наказів про екстрадицію, якщо Путін відмовиться від них і звинуватить у державній зраді, кажуть експерти.

Водночас здатність міноборони РФ утримати якомога більше нинішніх командирів ПВК «Вагнер» під час процесу інтеграції та підпорядкування, ймовірно, є критично важливою для підтримки боєздатності та морального духу ПВК «Вагнер».

Засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин увечері 23 червня звинуватив Міністерство оборони Росії у завдаванні ударів по тилових таборах його угруповання. За словами Пригожина, серед його підлеглих багато вбитих. Він зазначив, що «вагнерівці» «йдуть розбиратися, чому в країні твориться безлад».

Пригожин згодом заявляв, що ПВК «Вагнер» має намір блокувати Ростов-на-Дону та йти на Москву, якщо найманцям не видадуть міністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника генштабу російської армії Валерія Герасимова.

Міністерство оборони Росії назвало заяви Пригожина інформаційною провокацією, а Володимир Путін звинуватив його в заколоті.

Проте вже 24 червня Пригожин заявив про те, що його військові припиняють рух вперед та йдуть до польових таборів. Такої домовленості досягнули, як повідомлялося, Олександр Лукашенко та керівник приватної військової компанії «Вагнер» під час переговорів.

Реакція на вторгнення РФ в Україну: музей «Ермітаж» у Амстердамі перейменують

Музей «Ермітаж» у Амстердамі, який припинив співпрацю з російським «Ермітажем» після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, оголосив про перейменування та співпрацю з новими партнерами – Смітсонівським музеєм американського мистецтва у Вашингтоні, Центром Помпіду в Парижі та Британським музеєм.

З 1 вересня колишня філія «Ермітажу» називатиметься H’Art Museum та експонуватиме твори з фондів своїх партнерів, влаштовуючи спільні виставки. На першій виставці наступного року будуть представлені картини Василя Кандинського з колекції Центру Помпіду.

«Ермітаж» у Амстердамі був відкритий у 2009 році. За 14 років відбулося 30 виставок, близько третини з них були присвячені російській історії та культурі. Одна з останніх виставок називалася «Коштовності. Блиск російського двору». В інтерв’ю New York Times директорка музеюАннабель Бірні заявила, що через війну в Україні «магія Росії зникла». Остання виставка, організована у співдружності з російським «Ермітажем» була закрита через п’ять тижнів після відкриття у березні минулого року.

Музей «Ермітаж» у Амстердамі вважався певним символом близьких відносин між Нідерландами та Росією. У 2013 році виставку «Петро Великий – натхненний цар» відвідали королева Нідерландів Беатрікс та президент Росії Володимир Путін.

«Хлопці були вбиті пострілами снайперів» – Ольга Решетилова про підлітків у Бердянську

Українських підлітків, яких переслідували в окупованому Бердянську, вбили. Це підтвердили в окупаційній владі міста. Російська агенція «Інтерфакс» написала напередодні, що «співробітники МВС» та «військової поліції» прибули на набережну, де, за їхніми даним, сталася стрілянина і були поранені двоє місцевих жителів. А пізніше представник окупаційної влади Володимир Рогов заявив: «Терористи були заблоковані і знищені». Уточнивши, що одним із вбитих був Тигран Оганесян, 2006 року народження. Хлопець нібито встиг оприлюднити відео в соцмережах. А другим загиблим, за даними українських правозахисників, є Микита Ханганов, теж 2006 року народження.

26 червня стало відомо, що двоє підлітків в окупованому Бердянську – Тигран Оганнісян та Микити Ханганов – були вбиті пострілами снайперів. Про це в ефірі програми Радіо Свобода «Свобода Live» розповіла співзасновниця Медійної ініціативи за права людини, координаторка напрямку «Війна і правосуддя» Ольга Решетилова. І додає, що нема перевіреної інформації про постраждалих цивільних під час перестрілки, про що заявила окупаційна влада: «Мені здається, що окупаційна влада намагається на цих хлопців навісити якісь злочини, яких вони не вчиняли. І називають їх «терористами».

Раніше підлітки отримали звинувачення від Слідчого комітету Російської Федерації про нібито «готування диверсії» на залізниці. Їм інкримінували статтю, яка передбачає від 10 до 20 років ув’язнення.

А всередині червня Європарламент ухвалив резолюцію, де вимагав від російської влади зняти всі звинувачення і негайно звільнити двох підлітків з Бердянська.

Завершено розбір завалів та конструкцій будинку у Києві, в який 24 червня влучили уламки російської ракети

Рятувальники завершили розбір завалів та аварійних конструкцій багатоповерхівки в Солом’янському районі Києва, в яку 24 червня влучили уламки збитої російської ракети, повідомили у Київміськадміністрації.

Повідомляється, що для закріплення пошкоджених плит перекриття будівлі встановили опори.

«Аварійні віконні та балконні блоки на ушкоджених поверхах демонтували для подальшого ремонту», – йдеться в повідомленні.

Пʼятеро людей загинули і декілька постраждали у 25-поверховому будинку в Києві, в який минулого тижня влучили уламки російської ракети. За даними Київської міської військової адміністрації, тієї ночі 24 червня російські війська випустили ракети Х-101/555 зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з району Каспійського моря. Біля Києва збили понад 20 ракет.

У ЄС йде дискусія щодо підготовки сценаріїв дій у разі розпаду Росії – Ченцов

Європейський Союз стежив за подіями в Росії під час спроби збройного заколоту – про це розповів представник України при ЄС Всеволод Ченцов в ефірі Радіо Свобода «Свобода Live».

«Я не сказав би… що ЄС просто спостерігав за цією кризою. Звичайно, здійснювався інтенсивний діалог, в тому числі з керівництвом України», – зазначив він.

За словами Ченцова, одним із висновків переговорів був заклик міністра закордонних справ Дмитра Кулеби збільшити підтримку України.

Дипломат також прокоментував повідомлення про те, що уряд Великої Британії, ймовірно, готується до можливого раптового розпаду Росії.

«В ЄС вже тривалий час дискусія йде щодо вироблення сценаріїв дій ЄС, держав-членів у випадку, у тому числі, і розпаду Росії. І, звичайно, ця війна, якщо чомусь навчила Євросоюз – звичайно, вона згуртувала, мобілізувала ЄС, але й також навчила діяти проактивно, розглядати різні варіанти розвитку подій і не сподіватися на раціональний підхід, на розум російських керівників. Тобто вони на сьогодні розуміють, що від Росії можна сподіватися чого завгодно і відбутися там може все, що завгодно», – резюмував він.

За оцінкою Ченцова, події в Росії, де днями відбулося збройне протистояння між найманцями компанії «Вагнер» і силовиками – це «ознака слабкості».

«Але нам це давно було зрозуміло. Нам – мається на увазі українській стороні і європейським партнерам, які краще розуміють Росію, в чому істинна причина цієї війни. Це деградація російського суспільства, російської держави, що мало наслідком цю військову агресію. І зараз той вітер, який посіяла Російська Федерація і її керівництво, у вигляді вже бурі повертається в саму Росію», – сказав представник Києва в ЄС.

Читайте також: США продовжуватимуть тиск на ПВК «Вагнера» – Кірбі

Засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин увечері 23 червня звинуватив Міністерство оборони Росії у завдаванні ударів по тилових таборах його угруповання. Пригожин згодом заявляв, що ПВК «Вагнер» має намір блокувати Ростов-на-Дону та йти на Москву, якщо найманцям не видадуть міністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника генштабу російської армії Валерія Герасимова.

Міністерство оборони Росії назвало заяви Пригожина інформаційною провокацією, а Володимир Путін звинуватив його в заколоті.

Вже 24 червня Пригожин заявив про те, що його військові припиняють рух вперед та йдуть до польових таборів. Речник президента Росії Дмитро Пєсков оголосив, що кримінальне провадження щодо керівника приватної військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина у справі про заколот закривають, а сам він «піде в Білорусь» згідно з домовленостями між Володимиром Путіним та Олександром Лукашенком.

Згодом президент Росії заявив, що найманці «Вагнера» мають або підписати контракт із Міністерством оборони РФ чи іншими силовими структурами, або «піти в Білорусь» чи «повернутися до близьких».

Генштаб повідомляє про 38 бойових зіткнень з військами РФ за добу

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 27 червня.

«Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському та Мар’їнському напрямках – протягом доби відбулось 38 бойових зіткнень», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що на Запорізькому та Херсонському напрямках армія РФ зосереджує основні зусилля на недопущенні просування українських військ.

«Авіація сил оборони за минулу добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу противника. Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 1 пункт управління, 12 артилерійських підрозділів ворога на вогневих позиціях, 1 район зосередження противника, 2 склади боєприпасів та 3 інших важливих цілі ворога», – повідомили у Генштабі.

Російська сторона про втрати не повідомляє.

Розпочалася чотириста вісімдесят дев’ята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.

Війна стала точкою перезапуску нової України

«Точка зору» Андрія Любки – письменника, волонтера:

«Ми стали свідками і учасниками глибинних суспільних змін в Україні. Під час масштабної війни банальні, здавалося б, речі знову набувають свого істинного сенсу.

Ми побачили, як держава стала ефективною, як реально проявилося громадянське суспільство, що об’єдналося й підставило плече своїй державі, до якої раніше тримало дистанцію й плекало традиційну посткомуністичну недовіру. Як запрацювали інституції, як прості професії знову набули свого значення і відвоювали повагу.

Широкомасштабна російсько-українська війна стала точкою перезапуску всієї держави, заповнила старі міхи новим змістом...»

Зеленський повідомив про просування ЗСУ вперед «на всіх напрямках»

Президент України Володимир Зеленський прокоментував події на фронті у вечірньому зверненні 26 червня.

«Наші воїни, наші передові позиції, напрямки активних дій на фронті. Сьогодні на всіх напрямках у наших воїнів було просування вперед, і це щасливий день. Я побажав хлопцям більше таких днів», – сказав він.

Також Зеленський повідомив про наради з військовим командування та «кілька оперативних рішень» за їх результатами.

«Ще раз обговорили створення корпусу морської піхоти, всі деталі чіткі, абсолютно зрозумілі: організація, тренування, постачання. Морську піхоту й усі елементи наших сил оборони зміцнюємо, це обовʼязково», – додав він.

Крім того, голова держави прокоментував свої переговори з партнерами, в тому числі президентом Сполучених Штатів 25 червня:

«Вчора – переговори з партнерами, зокрема з президентом Байденом, передусім про постачання зброї. І сьогодні – де саме ця зброя дасть більше сили, більше захисту життя українців. І наблизить нашу перемогу. Це головне. Вся наша земля буде вільною – абсолютно вся».

Раніше в понеділок пресслужба Зеленського повідомила про його поїздку на позиції на Бердянському та на Бахмутському напрямках.

Видання The New York Times повідомляло, що чиновники з адміністрації Джо Байдена нібито на умовах анонімності висловлюють занепокоєння тим, що прогрес на першому етапі українського наступу дуже повільний.

Водночас українська влада та командування визнають, що війська просуваються повільніше, ніж очікувалося, але наголошують, що впевнені в успіху наступу. Президент України Володимир Зеленський наголосив, що наступ – «це не голлівудський фільм», оскільки «на карту поставлено життя людей».​

Прем’єри Вишеградської четвірки обговорили проблему мігрантів і захист кордонів ЄС

У Братиславі 26 червня відбулося засідання прем’єрів країн Вишеградської четвірки: Польщі, Словаччини, Угорщини, Чеської республіки.

Зокрема, прем’єр Угорщини Віктор Орбан вважає, що мігранти, які хочуть жити в ЄС, мали б спочатку подати заяву про в’їзд до Європейського союзу і в’їжджати тільки в разі позитивного висновку.

«Тільки в такому випадку всі наші проблеми будуть вирішені… однак Європейський союз не має бажання зробити цей крок», – заявив Орбан.

Голова уряду Чеської республіки Петр Фіала бачить шлях вирішення проблеми з нелегальною міграцією в «поверненні мігрантів до країн їхнього походження».

«Ми маємо перервати маршрути, якими люди потрапляють до Європи, і ми маємо бути набагато ефективнішими, ніж раніше», – заявив він.

На потребу захисту кордонів ЄС і допомогу громадянам країн на кордонах ЄС звернули увагу польський прем’єр Матеуш Моравецький і словацький – Людовіт Одор.

Лідери країн Вишеградської четвірки також засудили російську агресію в Україні й наголосили на потребі подальшої підтримки України, її кроків на шляху до ЄС і НАТО.

«Вишеградська група» була заснована 15 лютого 1991 року в угорському місті Вишеград президентами центральноєвропейських країн – Польщі, Угорщини, Чехословаччини з метою інтеграції до євроатлантичних структур. Після розпаду Чехословаччини офіційна назва групи – «Вишеградська четвірка», або V4, у складі Польщі, Словаччини, Угорщини, Чеської республіки.

Від 1 липня 2023 року під гаслом «V4 для громадян» Чехія на рік – до 31 червня 2024-го перебирає від Словаччини головування у Вишеградській групі. Як зазначив голова уряду Чехії Петр Фіала, пріоритетом чеського головування буде «безпечне і дієздатне суспільство, новаторські, з’єднані між собою економіки і підтримка незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України».

Підлітків у Бердянську застрелили снайпери – Решетилова

Обставини загибелі двох підлітків Тиграна Оганнісяна та Микити Ханганова в окупованому Бердянську досі незрозумілі – про це в ефірі Радіо Свобода «Свобода Live» розповіла співзасновниця Медійної ініціативи за права людини, координаторка напрямку «Війна і правосуддя» Ольга Решетилова.

«Ніхто не знає, як це відбувалося, і що відбувалося в цей момент. Сьогодні нам стало відомо, що хлопці були вбиті пострілами снайперів. Микита був вбитий пострілом у голову, а Тигран – пострілом у серце. Тобто окупаційна поліція навіть не намагалася якимось чином зберегти життя хлопців», – розповіла вона.

За висновком Решетилової, навіть якщо припустити, що підлітки почали стріляти першими, їх не намагалися «знешкодити якимось іншим чином».

«Хоча при тому всьому щоразу під час слідчих дій, коли впродовж пів року хлопці перебували під тиском, на обшуки, на слідчі експерименти слідчі приїжджали з кількома «джипами» силовиків. І всі ці слідчі дії супроводжувалися величезною кількістю озброєної охорони. Натомість в цій ситуації жодної спроби, якщо вірити версії окупантів, що це був напад на поліцейських, якимось іншим чином перешкодити цим діям хлопців не було», – підкреслила вона.

Решетилова також нагадала, що вбивству Оганнісяна та Ханганова передувало піврічне переслідування. Зокрема, Тиграна викрали та якийсь час утримували в місцевій поліції, де катували. Обидва підлітки зазнавали тиску з боку окупаційної влади.

«Але в останні тижні цей тиск неймовірно посилився. Тому що так звані «слідчі» вже підготували їм обвинувачення у «диверсії», що нібито вони готували підрив електроопор на мелітопольській залізниці. І цю справу мали передавати вже у суд. А це означало, що швидше за все вони будуть знову заарештовані», – сказала правозахисниця.

Вона додала, що хлопці втекли з дому і переховувалися кілька днів після того, як минулого тижня до них приїхав підконтрольний окупаційній адміністрації слідчий. Мати Тиграна з молодшими дітьми виїхала з Бердянська і не могла йому допомогти.

«Як тільки Тигран з’явився вдома, до нього відразу приїхав цей слідчий. І вони мали дуже тривалу розмову з ним. Про що? Ми не знаємо. Після цього Тигран і Микита вийшли прогулятися містом. Тигран ще розмовляв зі своєю мамою. Він був абсолютно спокійний. Він сказав, що він до дев’ятої години планує бути вдома, що вони з Микитою думають, як святкувати Микитин день народження, тому що Микиті в неділю виповнювалося 17 років», – сказала Решетилова.

Читайте також: Лубінець про загибель двох підлітків з Бердянська: тіла ще не передали рідним

На її думку, поведінка хлопця за півгодини до повідомлень про стрілянину не вказувала на те, що він планує «якісь ризиковані для свого життя дії».

«Окупаційна влада говорить про те, що нібито в цій перестрілці постраждали цивільні люди, випадкові перехожі. Проте ми такої інформації наразі підтвердити не можемо. Ми бачили всю цю переписку в місцевих чатах впродовж того, як відбувалася стрілянина. Це дуже нетривалий період. І жодної інформації про те, що хтось там постраждав з цивільних, не було», – зазначила вона.

Решетилова вважає, що окупаційна влада намагається «повісити» на вбитих злочини, яких вони не вчиняли.

«Хоча ми прекрасно розуміємо, що навіть якщо вони й пішли на такий відчайдушний крок, то з них «терористів» зробили, тому що їх катували, над ними знущалися і їм не залишили більше ніякого вибору», – додала вона.

Днями стало відомо про загибель двох підлітків Тиграна Оганнісяна та Микити Ханганова з окупованого Бердянська, яких російська влада звинувачувала у нібито підготовці диверсії на залізниці. У соцмережах Оганнісян встиг оприлюднити відео, у якому він говорить: «Двох точно. Все, це смерть, пацани, прощайте! Слава Україні!»

Згодом окупаційна влада Бердянська підтвердила інформацію про вбивство 24 червня двох підлітків, яких називає «проукраїнськими терористами».

Спецслужби Швейцарії заявили про десятки російських шпигунів у країні – звіт

Спецслужби Швейцарії виступили із щорічним звітом 26 червня про державну безпеку. У звіті зазначено, що під виглядом дипломатів у країні продовжують працювати десятки російських секретних агентів, і Швейцарія залишається однією з найгарячіших точок для російського шпигунства.

Згідно з документом, протягом останніх років багато російських шпигунів було виявлено та вислано з країн Євросоюзу та Північної Америки. Їхні висилки почастішали після замаху на вбивство родини Скрипалів у Великій Британії у 2018 році та після військового вторгнення Росії до України у 2022 році.

Однак у Швейцарії їхня кількість залишається незмінною, що особливо небезпечно, оскільки нейтральна країна є майданчиком для багатьох міжнародних ініціатив. Зокрема, у Женеві розташована європейська штаб-квартира ООН. Російське представництво там Швейцарія теж вважає можливою базою розвідувальної агентури під дипломатичним прикриттям.

Швейцарська контррозвідка вважає, що з 220 співробітників, акредитованих у дипломатичних представництвах Росії у Берні та Женеві, не менше третини працюють на російську розвідку.

Крім того, швейцарські спецслужби стурбовані великою кількістю передбачуваних шпигунів у дипломатичних місіях Китаю, але вважають, що їх все ж таки менше, ніж російських.

Аналізуючи ситуацію у світі, швейцарські спецслужби припускають, що війна Росії в Україні не закінчиться 2023 року. У міру продовження конфлікту Захід, який надає Україні фінансову та військову підтримку, все сильніше схилятиме її владу до переговорів з Росією. Росія, на їхню думку, готова до затяжної війни. Також вони вважають, що Росія, як і раніше, загрожуватиме застосуванням ядерної зброї, але вкрай малоймовірно, щоб вона втілила свої загрози.

Також аналітики вважають малоймовірним повномасштабний збройний конфлікт між Китаєм та Тайванем у 2023 році.

США продовжуватимуть тиск на ПВК «Вагнера» – Кірбі

США продовжуватимуть тиск на російську приватну військову компанію «Вагнер», щоб позбавити це угруповання можливості сіяти «хаос та насильство» у світі.

«Ми продовжуватимемо вживати відповідних заходів, щоб обмежити їхню здатність продовжувати сіяти хаос і насильство, де б вони не були», – сказав представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі, повідомляє агенція «Укрінформ».

Представник Білого дому нагадав, що США раніше визнали ПВК «Вагнера» транснаціональним злочинним угрупованням і застосували санкції щодо нього.

Кірбі також зауважив, що зарано оцінювати, як після заколоту діятиме ПВК «Вагнера». Він додав, що наразі невідоме місце перебування Пригожина.

Читайте також: Байден вперше відреагував на заколот Пригожина в Росії

Засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин увечері 23 червня звинуватив Міністерство оборони Росії у завдаванні ударів по тилових таборах його угруповання. За словами Пригожина, серед його підлеглих багато вбитих. Він зазначив, що «вагнерівці» «йдуть розбиратися, чому в країні твориться безлад».

Пригожин згодом заявляв, що ПВК «Вагнер» має намір блокувати Ростов-на-Дону та йти на Москву, якщо найманцям не видадуть міністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника генштабу російської армії Валерія Герасимова.

Міністерство оборони Росії назвало заяви Пригожина інформаційною провокацією, а Володимир Путін звинуватив його в заколоті.

Проте вже 24 червня Пригожин заявив про те, що його військові припиняють рух вперед та йдуть до польових таборів. Речник президента Росії Дмитро Пєсков оголосив, що кримінальне провадження щодо керівника приватної військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина у справі про заколот закривають, а сам він «піде в Білорусь» згідно з домовленостями між Володимиром Путіним та Олександром Лукашенком.

«Харків без Лободи». Дарина Вдовенко про свій пікет та вибачення співачки

На безкоштовний концерт у Харкові співачка Світлана Лобода запросила через свою офіційну сторінку в Інстаграм. Та серед глядачів опинилися не лише прихильники її творчості. 16-річна харків’янка вийшла протестувати проти присутності співачки у її місті. На плакаті вона написала – «Харків без Лободи». Співачка звернула на плакат увагу і почала цікавитися у Дарини Вдовенко (так звати дівчину)просто у мікрофон, скільки їй заплатили. Кореспондентка Радіо Свобода дізналася подробиці.

Із Дариною Вдовенко ми зустрічаємося у саду імені Шевченка. Саме тут, біля входу у харківський зоопарк дівчина напередодні проводила свій перший у житті одиночний пікет – «Харків без Лободи». Спочатку від спілкування дівчина відмовлялася. Надмірна увага її збентежила. Та згодом все ж передумала.

Дарині 16 років. Нещодавно здала мультипредметний тест, планує вступати у Харківську державну академію дизайну та мистецтв. Мріє стати дизайнеркою. Саме тому під рукою в неї опинився шмат ватману. І там, де мали бути ескізи, з’явилися заклики проти Лободи.

Путін назвав варіанти для найманців «Вагнера»: укласти контракт із армією РФ чи «піти в Білорусь»

Президент Росії Володимир Путін виступив зі зверненням за підсумками спроби збройного заколоту увечері 26 травня.

Зокрема, він визнав загибель російських льотчиків під час протистояння, заявивши, що вони «вберегли Росію від трагчних, руйнівних наслідків».

При цьому він висловив переконання, що більшість учасників заколоту були «введені в оману».

«Ми знали й знаємо, що переважна більшість групи «Вагнер» – це теж патріоти Росії, віддані своєму народу й державі», – сказав він, навівши як доказ участь найманців у повномасштабній агресії проти України.

Читайте також: «Я називаю його Женя». Історія знайомства Лукашенка та Пригожина

Путін назвав опції для вагнерівців: укласти контракт із російськими силовими відомствами, залишити службу або виїхати до Білорусі слідом за лідером ПВК Євгеном Пригожиним.

«Дякую солдатам групи «Вагнер», які ухвалили єдине правильне рішення: не пішли на братовбивче кровопролиття, зупинилися біля останньої межі. Сьогодні у вас є можливість продовжити службу Росії, уклавши контракт із Міністерством оборони чи іншими силовими органами. Або повернутися до своїх рідних і близьких. Хто хоче, може піти до Білорусі. Дана мною обіцянка буде виконана», – запевнив він.

Раніше 26 червня пресслужба Пригожина поширила його заяву, за якою компанія «Вагнер» мала «припинити своє існування 1 липня», що й спричинило «марш через несправедливість».

Читайте також: Байден вперше відреагував на заколот Пригожина в Росії

При цьому, за його словами, за 200 кілометрів до Москви сили ПВК «Вагнер» вирішили через розвернутися через дві причини – «не хотіли пролити російську кров» і «йшли «для демонстрації свого протесту, а не для повалення влади в країні».

Про те, що справу проти Пригожина через спробу заколоту 24 червня буде закрито, заявляв речник президента Росії Дмитро Пєсков. За його словами, ватажок «вагнерівців» «піде в Білорусь» згідно з домовленостями між Володимиром Путіним та Олександром Лукашенком.

При цьому, за даними російських медіа, станом на 26 червня кримінальна справа про організацію збройного заколоту (стаття 279 російського Кримінального кодексу) стосовно очільника угруповання «Приватна військова компанія Вагнера» Євгена Пригожина не припинена, її далі розслідує слідче управління ФСБ Росії.

Росія заявляє, що її винищувачі перехопили британські військові літаки над Чорним морем

Два російські винищувачі Су-27 26 червня перехопили три британські військові літаки, які прямували над Чорним морем до російського кордону, повідомило Міноборони Росії.

За даними російської сторони, перехопили літак-розвідник і радіоелектронної боротьби RC-135 і два винищувачі Typhoon.

«При наближенні російських винищувачів іноземні військові літаки виконали розворот від державного кордону РФ», – повідомили у російському відомстві.

Британська сторона наразі цієї заяви не коментувала.

Водночас повідомлялося, що західним літакам неодноразово доводилося перехоплювати російські винищувачі, які летіли поблизу повітряного простору НАТО. Зокрема про такий інцидент повідомлялося 14 червня.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG