«Вода покрила будинки». Як руйнація ГЕС на Херсонщині вплине на екологію та хід війни?
Що відомо про підрив Каховської ГЕС, і наскільки масштабними можуть бути наслідки? Які населені пункти Херсонщини затопило, чи виїжджають звідти місцеві жителі? Чи вплине підрив ГЕС на наступ Збройних сил України у цьому регіоні, зʼясовував проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Україна скликає Раду безпеки ООН і звернеться до МКС щодо підриву Каховської ГЕС – Зеленський
Україна поінформувала про черговий злочин Росії – підрив дамби Каховської ГЕС – країни Європейського союзу й НАТО, ініціює скликання засідання Ради безпеки ООН, а також звертатиметься до Міжнародного кримінального суду, заявив президент Володимир Зеленський на пресконференції 6 червня.
«На наш погляд, це злочин, Генеральна прокуратура вже зареєструвала це. Він буде з доказами. Є сучасна класифікація – екоцид. Ми працюватимемо в цьому напрямі. Це дуже важливий момент, на який я хотів би, щоб міжнародна спільнота звернула увагу. І я зараз концентруватиму наших дипломатів на роботі саме з державами, які займають посередницьку позицію. Особливо це ті держави, які приділяють багато уваги екопитанням і ековикликам», – сказав Зеленський.
Він висловив сподівання, що на злочин екоциду відреагують країни Латинської Америки й Азії, а також відповідні міжнародні організації.
«Я думаю, що тут має бути передусім кримінальна відповідальність. Повинні реагувати міжнародні інституції, включно з Міжнародним кримінальним судом», – сказав голова держави.
За словами Зеленського, підрив дамби Каховської ГЕС спричинив серйозні природні, суспільні й гуманітарні виклики, зокрема, очікується затоплення 35-80 населених пунктів.
«Наслідки трагедії будуть зрозумілі через тиждень. Коли піде вода, буде зрозуміло, що там залишилося і що буде далі», – сказав він.
На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Генштаб: протягом доби відбулося 28 бойових зіткнень на фронті
Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що протягом доби на фронті відбулося 28 бойових зіткнень.
«На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії в районах населених пунктів Кремінна, Білогорівка Луганської області та Берестове Донецької області… На Бахмутському напрямку противник вів наступальні дії у напрямку Кліщіївки, успіху не мав… На Авдіївському напрямку противник наступальних дій не проводив… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі 12 атак противника в районі міста Мар’їнка», – йдеться в повідомленні.
У Генштабі додали, що війська РФ на цих напрямках також обстрілювали позиції українських військових і населені пункти.
Вранці 6 червня Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки оцінило, як змінилася ситуація на фронті за останні дві доби, і заявило, що за останні 48 годин «значно активізувалися бої на багатьох ділянках фронту, у тому числі на тих, що протягом кількох місяців були відносно спокійними».
Фінляндія оголосила, що висилає 9 російських дипломатів
Фінляндія оголосила, що висилає дев’ятьох російських дипломатів. Про це йдеться в повідомленні на сайті уряду країни.
Як йдеться в повідомленні, співробітники російського посольства, які будуть вислані із країни, виконували розвідувальні функції. Їхні дії порушують Віденську конвенцію про дипломатичні зносини, йдеться в пресрелізі.
МЗС Фінляндії має намір поінформувати про це посла Росії в Гельсінкі.
Минулого тижня МЗС Росії оголосило про закриття з 1 липня канцелярії посольства Росії у фінському місті Лаппеєнранта. Відкликається також згода на діяльність петрозаводського і мурманського відділень генерального консульства Фінляндії у Санкт-Петербурзі, які працювали з початку 1990-х років.
Рішення про це, як сказано в пресрелізі міністерства, «зумовлене конфронтаційним курсом», який Фінляндія проводить щодо Росії.
Раніше журналісти з Данії, Норвегії, Швеції та Фінляндії з’ясували, що в Північному і Балтійському морях десятки російських нібито дослідницьких суден ходять із вимкненими датчиками і збирають дані про інфраструктурні об’єкти північних країн.
Маляр про підрив дамби: «окупанти отримали протилежний ефект»
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що метою російських військових при підриві дамби Каховської ГЕС було «призупинити процес деокупації Силами оборони України та змістити вектор уваги суспільства з подій, які відбуваються у Бєлгородській області» Росії.
«Натомість російські окупанти отримали протилежний ефект. Наразі у критичному становищі перебувають мирні жителі тимчасово окупованих населених пунктів Херсонщини і Криму, оскільки знищення дамби позбавило їх прісної води. Окрім того, були затоплені позиції російських військових підрозділів, що може призвести до масштабного змиву російських мінних полів та їх детонації у хаотичному порядку», – написала вона у телеграмі 6 червня.
На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Каховська ГЕС: армія РФ рятується від контрнаступу? Усі деталі та наслідки
- Через підрив Каховської гідроелектростанції українська влада зібрала РНБО. Підсумки підриву: в зоні підтоплення – 80 населених пунктів; під загрозою – життя сотень тисяч цивільних жителів; відбувається евакуація населення; гребля Каховського водосховища зруйнована.
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» о 19:00 на @Радіо Свобода:
- В окупованій Новій Каховці затоплена частина міста, зоопарк, літній кінотеатр, парк, стадіони – центральною площею плавають лебеді. Що відбувається в окупованому місті?
- Командувач Об’єднаних сил Збройних сил України заявив, що ЗСУ враховувало можливість підриву російськими військами Каховської ГЕС – тож це не має зашкодити українському наступу. «Ніщо і ніхто, жоден росіянин не зупинить звільнення України, час якого настав», – написав секретар РНБО.
- Частина України буде затоплена, поки ЗСУ не звільнять Херсонщину, заявив заступник керівника ОП Олексій Кулеба в коментарі Радіо Свобода. Як підрив Каховської ГЕС повпливає на контрнаступ? Докладніше – у «Свобода Live».
Представник України назвав Росію «державою-терористом» на слуханнях у суді ООН
У Міжнародному суді, найвищому судовому органі в системі Організації Об’єднаних Націй, 6 червня почалися відкриті слухання в справі щодо порушення Росією Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму і Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Під час свого виступу голова української делегації, агент України, посол з особливих доручень МЗС Антон Кориневич назвав Росію «державою-терористом».
«Сьогодні дії Росії – це дії держави-терориста, агресора. Але такі дії не виникли на порожньому місці. Вони є трагічним, але логічним результатом ситуації, на яку ми звернули увагу цього Суду ще в 2017 році», – сказав Кориневич.
«Якщо ми звернемо увагу на ситуацію сьогодення, стає очевидним, що з 2014 року Україна мала рацію, коли била на сполох, попереджаючи світ про зростаючі порушення Росією норм міжнародного права. Жорстока поведінка Росії та стримана реакція світу зрештою призвели до найбільшого збройного конфлікту в Європі з часів Другої світової війни», – додав він.
Засідання в Палаці миру в нідерландській Гаазі триватимуть до 14 червня. Як повідомляє правозахисна організація Zmina, протягом нинішніх слухань судді тільки заслухають позиції сторін, рішення вони ухвалюватимуть пізніше.
Представники України, зокрема, представлять суду докази фінансування Росією незаконних збройних угруповань, постачання їм зброї, зокрема й тієї, що призвела до збиття малазійського літака рейсу МН17, а також докази систематичної політики пригноблення корінних народів Криму.
Україна подала до Міжнародного суду позов проти Росії «у зв’язку з її численними і систематичними порушеннями Конвенції про протидію фінансуванню тероризму і Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації» 16 січня 2017 року.
У березні 2022 року в Міжнародному суді в Гаазі розпочалося слухання за позовом Києва з метою припинення неспровокованого вторгнення російських військ в Україну. 16 березня суд наказав Росії негайно припинити свою воєнну операцію, а також будь-яке сприяння підконтрольним формуванням на території України. Російська сторона сказала, що це неможливо.
На Херсонщині евакуювали вже понад 1300 людей – ДСНС
Із зони підтоплення на Херсонщині через підрив Каховської ГЕС евакуювали вже понад 1300 людей, повідомив голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Крук.
«Наразі в Херсоні розгорнуто роботу евакуаційних пунктів, надається психологічна і медична допомога усім, хто цього потребує. Всього евакуйовано понад 1 300 осіб… Наразі 500 осіб і 160 одиниць техніки ДСНС з 11 областей України залучені до ліквідації катастрофи», – цитує його слова пресслужба ДСНС.
Як повідомив раніше в ефірі Радіо Свобода речник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков, на правобережжі Херсонської області через загрозу затоплення загалом евакуюють близько 16 тисяч людей.
На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Командувач Об’єднаних сил Збройних сил України Сергій Наєв заявив, що військове командування враховувало можливість підриву російськими військами Каховської ГЕС, але це не має зашкодити українському наступу.
«Що стосується Каховської ГЕС, військове командування завчасно передбачало ворожі дії, в тому числі і дії щодо підриву Каховської ГЕС. Є відповідні розрахунки, які відомі військовому командуванню щодо шкоди, яка може настати внаслідок розливу води. Зараз відповідним командуванням на цьому напрямку вживаються заходи в першу чергу щодо безпеки цивільного населення спільно з керівниками державної влади на місцях», – цитує Наєва командування Об’єднаних сил у фейсбуці.
Сергій Наєв також додав: «Щодо перешкоджання нашим наступальним діям – військове командування повністю враховувало й такі ворожі підступні дії, і відповідно воно не має зашкодити нашому наступу на тих напрямках, де може бути розлив води».
Раніше сьогодні в ефірі Радіо Свобода речниця Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк заявила, що російські війська підривом Каховської ГЕС вирішили зупинити контрнаступ ЗСУ.
«Через цю високу воду вони мають відсунутися якомога далі від лівого берега. Це означає, що трошки легше буде херсонцям на правому березі стосовно обстрілів», – зауважила також Гуменюк.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) 6 червня заявили, що поки не беруться оцінювати контрнаступальні операції ЗСУ. Експерти кажуть, що успішний контрнаступ «може зайняти дні, тижні або навіть місяці, перш ніж її результат стане повністю очевидним».
Сьогодні британська розвідка також заявила, що за останні 48 годин значно активізувалися бої на багатьох ділянках фронту, у тому числі «на тих, що протягом кількох місяців були відносно спокійними».
У Міноборони Росії раніше заявили, що вранці 4 червня українська армія пішла в атаку на п’ятьох ділянках фронту. У відомстві стверджують, що спроба наступу нібито була марною. Після цього в Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України закликали не вірити заяві Міноборони РФ.
Цими днями Міноборони України опублікувало ролик, в якому від імені українських військових звернулося з проханням дотримуватися інформаційної тиші. У ньому йдеться про те, що наступ ЗСУ розпочнеться без оголошення.
Посланець папи зустрівся з Зеленським і передав йому листа від Франциска – ОП
Президент України Володимир Зеленський зустрівся зі спеціальним представником Папи Римського Франциска кардиналом Маттео Дзуппі, який перебуває в Києві. Як повідомили у пресслужбі президента, Зеленський і Дзуппі обговорили ситуацію в Україні і гуманітарну взаємодію Києва й Святого Престолу в межах реалізації української формули миру.
Зеленський заявив, що припинення вогню й замороження конфлікту не приведе до встановлення миру. Він звернув увагу на те, що Росія й далі скоює «жахливі воєнні злочини» проти України, останнім з яких став підрив дамби Каховської ГЕС.
«Ворог скористається паузою для нарощування спроможностей і подальшого наступу, для нової хвилі злочинів і терору. Росія має вивести всі свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», – сказав Зеленський.
За повідомленням, президент Зеленський і кардинал Дзуппі «детально обговорили» імплементацію української формули миру й необхідність залучення до участі в Глобальному саміті миру якнайширшого кола країн, зокрема Глобального Півдня.
Президент також зазначив, що Святий Престол міг би зробити дієвий внесок у питаннях звільнення українських полонених, повернення депортованих дітей і відновлення справедливості.
Водночас кардинал висловив солідарність папи Франциска з українським народом і запевнив у готовності Святого Престолу долучитися до пошуку шляхів реалізації згаданих гуманітарних ініціатив.
Як повідомили у пресслужбі голови держави, Маттео Дзуппі передав Володимиру Зеленському листа від понтифіка. Про зміст цього листа, а також деталі щодо можливих досягнутих домовленостей не повідомляють.
Напередодні кардинал зустрівся з уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем. Вони обговорили механізми повернення вивезених Росією дітей і повернення цивільних полонених.
13 травня у Ватикані відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з Папою Римським Франциском.
20 травня було оголошено про спеціальну місію очільника італійського єпископату з дорученням від папи відвідати Україну.
Після підриву російськими військами, за даними української влади, дамби Каховської ГЕС, що вже назвали ймовірною найбільшою техногенною катастрофою за десятиліття, виникає потенційна небезпека і для Запорізької АЕС, де ставок-охолоджувач наповнюється водою з Каховського водосховища. Російська окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. А в понеділок, за даними української влади, російські війська обстріляли аміакопровід, однак катастрофи не сталося і доза аміаку в повітрі на Харківщині не перевищує норми. Чи вдається Москва до заподіяння екологічних лих Україні? Навіщо? Що за цим стоїть?
Київ допоможе постраждалим через підрив дамби Каховської ГЕС містам – Кличко
Київ допоможе постраждалим містам, де склалася критична ситуація після підриву Каховської ГЕС, повідомив столичний мер і голова Асоціації міст України Віталій Кличко у Telegram.
«Столиця прийме і забезпечить оздоровлення в дитячих таборах 100 дітей із Херсону. Вже почали займатися організацією цього. Також Київ запропонував допомогу через Асоціацію міст і отримав найнагальніші потреби від Херсонського регіонального відділення АМУ. І зараз ми визначаємо, які засоби із необхідних зможемо оперативно надати – а саме мотопомпи та плавзасоби. А також відправимо продукти харчування та питну воду», – написав Кличко.
Раніше у Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомили, що для надання допомоги жителям Херсонщини з Києва вирушила група рятувальників, техніка підвищеної прохідності, залучено додаткові сили та засоби: човни, болотоходи, плаваючі транспортери, мобільні очисні станції та транспортні засоби для підвозу питної води.
Станом на 15:00, за даними ДСНС, евакуйовано близько 1300 осіб. За попередньою інформацією, наразі підтоплено 13 населених пунктів на правому березі Дніпра та понад 260 будинків.
Вночі 6 червня з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС, які вранці офіційно були підтверджені. Українська влада оголосила про евакуацію з небезпечних районів Херсонщини. За фактом підриву Каховської ГЕС прокурори відкрили справу про екоцид.
«Новий вимір російських звірств» – в ЄС відреагували на підрив Каховської ГЕС
Голова дипломатії Європейського союзу Жозеп Боррель і європейський комісар із питань врегулювання криз Янез Ленарчич засудили дії Росії після руйнування дамби на Каховській ГЕС.
«Напади Росії на українську цивільну критичну інфраструктуру досягли сьогодні безпрецедентного рівня після руйнування дамби на Каховській ГЕС. Європейський союз рішуче засуджує цю атаку. Це є новим виміром російських звірств і може становити порушення міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права», – йдеться в оприлюдненій 6 червня заяві.
Представники ЄС наголосили, що повінь, спричинена підривом дамби, ставить під загрозу життя сотень тисяч цивільних жителів у близько 80 населених пунктах, у тому числі в Херсоні.
«Це погіршує і без того жахливу гуманітарну ситуацію в цих районах. Падіння рівня води також впливає на доступ до охолоджувальної води для реакторів Запорізької АЕС. Цим відчайдушним вчинком Росія також продовжує свою бездумну ядерну авантюру, ставлячи під загрозу належне функціонування систем безпеки і захисту ЗАЕС… Це безвідповідально і абсолютно неприйнятно», – заявили в ЄС.
Боррель і Ленарчич заявили, що в Євросоюзі стежать за ситуацією і готові надати допомогу Україні.
«Україна може запросити допомогу в рамках Механізму цивільного захисту ЄС. Ми готові задовольнити будь-які невідкладні потреби, включаючи їжу й питну воду», – йдеться в заяві.
В ЄС нагадали, що удари по критично важливій цивільній інфраструктурі можуть вважатися воєнними злочинами.
«Ми підкреслюємо нашу рішучість забезпечити, щоб усі командири, виконавці і співучасники воєнних злочинів чи інших тяжких злочинів були притягнуті до відповідальності згідно з міжнародним правом», – наголосили Боррель і Ленарчич.
На світанку 6 червня стало відомо про часткове руйнування дамби Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві дамби російські окупаційні сили, які захопили і контролюють гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російські окупаційна влада натомість стверджує, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили дамбу Каховської ГЕС. Руйнування цієї гідроспоруди, кажуть фахівці, наразило на ризик велику кількість цивільного населення і створило загрозу для системи охолодження реакторів Запорізької АЕС.
Каховська ГЕС підірвана: що буде з наступом ЗСУ та Півднем?
Вранці 6 червня оперативне командування «Південь» повідомило, що російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС, через що в Дніпро пішли колосальні обсяги води.
Голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін відразу ж оголосив про евакуацію населення з районів, які, напевно, будуть підтоплені. До середини дня ДСНС повідомило про евакуацію майже півтори тисячі осіб.
За кілька годин президент Володимир Зеленський скликав екстрене засідання РНБО через ситуацію, що склалася у зв'язку з підривом дамби. Під питанням опинилося постачання води Запорізької АЕС, а також постачання води до окупованого Криму.
У ГУР Міноборони України заявили, що греблю підірвали росіяни, а Кремль звинуватив у теракті Київ. Водночас управління стратегічних комунікацій ЗСУ заявило, що підрив дамби ніяк не вплине на плани ЗСУ щодо наступу на позиції окупантів.
Головні питання випуску:
Як знищення греблі Каховської ГЕС вплине на наступ ЗСУ та екологію півдня України?
Навіщо росіяни могли підірвати греблю – якщо рівень води все одно спаде?
І як Кремль пояснює росіянам – навіщо це могли зробити ЗСУ?
Заходи убезпечення Київської ГЕС від ударів і диверсій впроваджені та діють – Наєв
Київська гідроелектростанція перебуває в зоні відповідальності угруповання Сил і засобів оборони Києва, заходи її убезпечення впроваджені, заявив командувач Об’єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв.
«Що стосується Київської ГЕС, то вона перебуває в зоні відповідальності угруповання сил і засобів оборони Києва, яке підпорядковане мені. Нами вжиті відповідні заходи з безпеки: як щодо прикриття від ударів з повітря, так і щодо неможливості дій диверсійно-розвідувальних сил противника»,– наводить слова Наєва командування Об’єднаних сил ЗСУ у фейсбуці.
За його словами, військовими аналізуються всі загрози для дамб на Дніпрі.
«Як нам відомо, ворог і до цього намагався якимось чином зашкодити нашим дамбам на річці Дніпро, але його дії були безуспішні. Ми, звісно, аналізуємо всі загрози, які можуть бути у майбутньому, та завчасно вживаємо адекватних заходів, що знижують і зводять нанівець можливі ворожі дії», – запевнив Наєв.
Раніше у КМДА заявляли, що підрив греблі Каховської ГЕС на водопостачанні Києва не позначиться. Повідомлялося, що у Києві ситуація з водопостачанням залишається стабільною, усі гідротехнічні споруди працюють у штатному режимі, жодних перебоїв у роботі обладнання немає.
Водопостачання столиці здійснюється з трьох джерел: Десни (60%), Дніпра(30%) та артезіанських свердловин (10%).
«Схеми» опублікували перший супутниковий знімок зруйнованої Каховської ГЕС
Проєкт Радіо Свобода «Схеми» опублікував перший супутниковий знімок Planet Labs за 6 червня, на якому видно наслідки підриву Каховської гідроелектростанції.
Журналісти проєкту звертають увагу, що у порівнянні зі знімком за 4 червня видно, що майже вся споруда гідроелектростанції зруйнована.
Раніше в «Укргідроенерго» заявили, що через підрив Каховська ГЕС зруйнована повністю. Водночас в ефірі Радіо Свобода речниця Сил оборони півдня Наталія Гуменюк казала, що не вся дамба зруйнована, але є суттєві пошкодження.
Вночі 6 червня з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС, які вранці офіційно були підтверджені. Українська влада оголосила про евакуацію з небезпечних районів Херсонщини. За фактом підриву Каховської ГЕС прокурори відкрили справу про екоцид.
На скликаному засіданні РНБО, як повідомив президент Володимир Зеленський, погодили комплекс міжнародних і безпекових заходів, щоб притягти Росію до «жорсткої відповідальності».
Росія почала звинувачувати Україну в підриві Каховської ГЕС. Як заявив речник російського президента Дмитро Пєсков, Київ намагається позбавити окупований Крим води на тлі, як він стверджує «наступальних дій, які захлинаються». Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов відповів, що Україна не має жодного стосунку до підриву Каховської ГЕС.
За даними ГУР, російські окупанти замінували Каховську ГЕС ще у квітні минулого року, а у жовтні додатково замінували шлюзи та опори ГЄС. У жовтні 2022 року українські розвідники попереджали, що дамбі Каховського водосховища та агрегатам Каховської гідроелектростанції загрожує руйнування.
Головну будівлю Північно-Кримського каналу та Каховську ГЕС у Херсонській області російські військові захопили у лютому минулого року.
Австралія може передати Україні 41 винищувач Hornet – ЗМІ
Влада Австралії веде переговори зі Сполученими Штатами та Україною про передачу Києву 41 винищувача американського виробництва McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Вони були списані австралійською армією та перебувають на зберіганні. Про це пише з посиланням на джерела газета Financial Review. У квітні про можливі переговори повідомляло видання The Drive.
Частина літаків, ймовірно, піде на запчастини, пише Financial Review, проте можлива передача авіатехніки може стати наймасштабнішою із угод з Україною, переговори про які потрапляли до преси.
Hornet – винищувачі четвертого покоління, які досі стоять на озброєнні США, Іспанії, Канади, Швейцарії, Фінляндії, Малайзії та Кувейту. Вони застосовувалися в кількох військових конфліктах, у тому числі в операціях «Буря в пустелі» та в Іракській війні, в Афганістані та в бомбардуваннях Сербії, Лівії та Сирії. В австралійській армії вони списані через заміну на літаки п’ятого покоління.
Як пише Financial Review, у разі успіху переговорів літаки можуть бути приведені в бойову готовність за чотири місяці. Київ, Канберра та Вашингтон публікацію офіційно не коментували.
Україна з початку російського вторгнення втратила більшу частину парку бойової авіації. Київ просить західних союзників надати армії сучасні винищувачі.
Російський Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону засудив до 15 років колонії загального режиму художника з Євпаторії Богдана Зізу, повідомляє видання «Ґрати».
Згідно з оголошеним вироком, перші чотири роки він має провести у в’язниці. Раніше повідомлялося, що російська прокуратура вимагала для Богдана Зізи 18 років суворого режиму.
Виступаючи з останнім словом у військовому суді Ростова-на-Дону, Зіза заявив, що відмовляється від їжі з 10 липня. Він також зажадав позбавити його російського громадянства, яке отримав після анексії Криму, та звільнити всіх українських політв’язнів з російських тюрем.
У ніч на 16 травня будинок російської адміністрації Євпаторії в окупованому Росією Криму був облитий синьо-жовтою фарбою. У цьому російські силовики звинуватили 27-річного кримського художника Богдана Зізу.
Російський державний телеканал «Крим 24» оприлюднив відео, на якому Зіза «зізнається у скоєному та кається». Чоловіка внесли до російського списку «терористів та екстремістів».
ФСБ Росії порушила кримінальну справу за статтями «Замах на злочин» і «Терористичний акт» проти Зізи. Пізніше йому інкримінували й інші статті, три з них за «тероризм», і одна – «вандалізм з політичних мотивів».
Зіза звернувся до президента України та попросив включити його до списків на обмін.
«Викрадення, катування, погрози, шантаж»: українськи журналісти в окупації. Які загрози?
Як російські окупаційні сили переслідують журналістів на захоплених територіях України, і хто з медійників досі залишається в полоні? Що відомо про затримання журналістки з Мелітополя Ірини Левченко, яку викрали у травні цього року? Що розповідають медійники про свою роботу в окупації, наскільки небезпечно це було робити? Про все це – в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- В Україні 6 червня відзначають День журналіста. Станом на початок червня цього року у війні Росії проти України з 24 лютого 2022 року загинули 63 медійники. Про це в інтерв'ю «Голосу Америки», опублікованому 3 червня, розповів голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. За його словами, 14 людей загинули, безпосередньо виконуючи журналістський обов'язок, ще 9 журналістів – цивільні жертви, чиї обставини й причини загибелі з’ясовуються. І ще 40 медійників загинули, перебуваючи у лавах ЗСУ чи правоохоронних підрозділів. За словами Сергія Томіленка, журналісти є головною ціллю Росії на окупованих територіях України. Вони розглядають професійну журналістику як загрозу своєму окупаційному режиму та російській пропаганді.
- За даними Центру громадянських свобод, 16 медійників були викрадені окупантами з часу повномасштабного вторгнення. Станом на 2 червня звільнено 11 журналістів, у полоні залишаються 5. У регіональному розрізі найбільше випадків викрадення зафіксовано у Запорізькій області – 7 таких кейсів, у Херсонській – 6, у Київській – 2, і в окупованому Криму – 1 випадок. Журналістів затримували вдома, під час виконання професійних обов'язків, на вулиці та на блокпостах.
- З березня минулого року, за даними правозахисніків, у полоні залишається журналіст інформаційного агентства УНІАН Дмитро Хилюк, з того ж періоду – журналіст із Нової Каховки Сергій Цигипа, з квітня минулого року у полоні перебуває журналістка з Криму Ірина Данилович, та з травня цього року – журналістка з Мелітополя Ірина Левченко. Серед полонених медійників також телеоператор «Суспільне. Миколаїв», військовослужбовець ЗСУ Василь Філімон, який був захоплений російськими військовими під час виконання бойового завдання навесні 2022 року.
У зоні підтоплення на Херсонщині є підвищена загроза від вибухонебезпечних предметів – Міноборони
Міністерство оборони України попереджає жителів Херсонщини, які опинилися у зоні підтоплення, про підвищену небезпеку від вибухонебезпечних предметів.
«Ворожі мінні загородження опинились під водою та можуть бути знесені потоками», – йдеться в повідомленні Міноборони у Telegram.
Коментуючи підрив Каховської ГЕС, оборонне відомство зазначило: «Своїми діями Росія вчинила воєнний злочин, адже дамби – це об’єкти, захищені законами воєнного часу та Женевською конвенцією».
Вночі 6 червня з’явилися повідомлення про руйнування Каховської ГЕС, які вранці офіційно були підтверджені. Українська влада оголосила про евакуацію з небезпечних районів Херсонщини. За фактом підриву Каховської ГЕС прокурори відкрили справу про екоцид.
Росія почала звинувачувати Україну в підриві Каховської ГЕС. Як заявив речник російського президента Дмитро Пєсков, Київ намагається позбавити окупований Крим води на тлі, як він стверджує «наступальних дій, які захлинаються». Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов відповів, що Україна не має жодного стосунку до підриву Каховської ГЕС.