Сили російської приватної військової компанії «Вагнер», ймовірно, почали відхід із деяких своїх позицій навколо міста Бахмут на Донеччині, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки
«Станом на 24 травня сили так званої «Донецької народної республіки», імовірно, увійшли в місто, щоб почати операції із зачистки. Останніми тижнями частини 31-ї бригади повітряно-десантних військ (ВДВ) Росії, ймовірно, були перекинуті з району Сватове-Кремінна для посилення флангів Бахмута», – йдеться у повідомленні.
Водночас речник Східного угруповання Сил оборони Сергій Череватий в ефірі національного телемарафону підтвердив «певні ротаційні рухи» російських сил в Бахмуті.
«З цим же пов’язано зменшення бойових дій. Це нас не зупиняє – ми продовжуємо завдавати ударів. Справді вони замінюють (сили) але наскільки масово, наскільки він (Пригожин) справді виведе підрозділи цього злочинного угруповання – треба трошки часу, щоб верифікувати. Бо поки що (ПВК «Вагнер») залишається у самому Бахмуті. Також з їхніми заявами треба бути обережними. Не все залежить тільки від нього (Пригожина), а, думаю, їхнє командування буде дивитися, наскільки вони зможуть закрити ці позиції», – розповів Череватий.
Раніше очільник ПВК «Вагнер» Пригожин заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.
У Міноборони України 22 травня заявили, що, попри заяви Росії, українські війська продовжують контролювати певні об’єкти і район «Літака» у Бахмуті. Згодом також повідомлялося про «незначне просування» ЗСУ на флангах.
Міноборони: українські війська «міцно тримають» панівні висоти біля Бахмута
Українські війська «міцно тримають» панівні висоти на півночі та півдні від Бахмута, повідомляє заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«Вчора і сьогодні там немає активних боїв – ні в місті, ні на флангах. Натомість ворог активно обстрілює околиці міста та підступи до нього. Ми міцно тримаємо зайняті раніше панівні висоти на півночі та півдні від Бахмута. Водночас просування протягом вчора і сьогодні призупинено з метою виконання інших задач», – написала вона в телеграмі.
За її словами, на Бахмутському напрямку в цілому наступальна активність знижена – це обумовлено тим, що проводиться заміна та перегрупування військ.
Раніше очільник ПВК «Вагнер» Пригожин заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.
У Міноборони України 22 травня заявили, що, попри заяви Росії, українські війська продовжують контролювати певні об’єкти і район «Літака» у Бахмуті. Згодом також повідомлялося про «незначне просування» ЗСУ на флангах.
Влада підтвердила вибухи поблизу окупованого Бердянська
У Бердянській районній раді підтвердили вибухи в селі Новопетрівка поблизу Бердянська.
«Буквально кілька хвилин тому черговий неймовірний прильот по базі відпочинку «Хімік» у селі Новопетрівка Бердянського району, що розташоване на узбережжі Азовського моря. Відповідно там перебуває особовий склад. Думаю, останні кілька таких вдалих акцій – можемо рахувати померлих окупантів вже сотнями, а не десятками», – сказав заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов в ефірі національного телемарафону.
За його даними, протягом останніх кількох днів у Бердянську відбувається «бавовна», наслідки якої, як стверджують місцеві жителі, є «дуже серйозними».
Натомість російські телеграм-канали пишуть про роботу ППО в Бердянську та великий уламок, який спалахнув, а також про нібито планові навчання.
Редакція з огляду на окупацію цієї частини України не може незалежно перевірити ці дані. Проте раніше сьогодні місцеві жителі у соцмережах повідомляли про вибухи в окупованому Бердянську.
Останнім часом часто почала з’являтися інформація про вибухи в цьому місті Запорізької області.
Місто Бердянськ та Бердянський район російські війська окупували наприкінці лютого 2022 року.
Україна просить у Німеччини далекобійні ракети Taurus – ЗМІ
Україна попросила Берлін надати їй ракети класу «повітря-земля» Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів, повідомляє агенція AFP з посиланням на міністерство оборони Німеччини.
«Останніми днями ми отримали запит від української сторони», – сказав речник міністерства, не надавши додаткових деталей.
Україна наразі не повідомляла про такий запит та ймовірні
Запит на тлі підготовки України до контрнаступу. Ракети дальністю понад 500 кілометрів вироблені німецько-шведським спільним підприємством Taurus Systems.
Німеччина, яку раніше вважали небагатослівною щодо постачання зброї, стала другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні. Зараз вона готує свій найбільший пакет військової допомоги, включаючи протиракетні системи, 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників. Але досі Берлін був обережним у питанні надання винищувачів і ракет класу «повітря-земля».
У травні Велика Британія підтвердила надання Україні крилатих ракет «Storm Shadow», що дало країні нові можливості для завдання ударів великої дальності. Це ракета з дальністю дії – близько 250 кілометрів.
ОВА: через російську агресію за добу на Донеччині загинули дві людини, ще 5 поранені
Внаслідок російської агресії за добу на Донеччині загинули дві людини, ще 5 поранені, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
За його даними, одна людина загинула у Часовоярській громаді, ще одна – у Васюківці Соледарської громади.
«На Нью-Йорк росіяни скинули бомбу ФАБ-250 – пошкоджено 3 будинки, клуб, спортзал, амбулаторію та ясла. Костянтинівка за добу зазнала 3 обстріли – поранені 2 людини, пошкоджені 7 приватних будинків, 2 багатоповерхівки, адмінбудівлю та навчальний заклад», – написав він у телеграмі.
Кириленко також повідомив, що на Лисичанському напрямку 2 людини поранені у Торському Лиманської громади.
В ОВА зазначають, що на Волноваському напрямку російські війська 30 разів обстріляли з артилерії Вугледар, завдали 2 авіаудари – під вогнем Новоукраїнка та Пречистівка.
Російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Донеччини.
Москва від початку повномасштабного вторгнення цілеспрямовано атакує цивільних в Україні, але заперечує це, попри наявність численних свідчень і доказів.
Кремль, ймовірно, повертається до тиску на Захід щодо змушення України йти на поступки – ISW
Кремль, ймовірно, відновлює свою інформаційну кампанію з метою тиску на Захід, щоб він змусив Україну піти на поступки та переговори на вигідних для Росії умовах, вважають в американському Інституті вивчення війни (ISW).
Аналітики звертають увагу, що, як каже Кремль, нещодавно президент Росії Володимир Путін у телефонній розмові з президентом Бразилії Луїсом Інасіо Лулою да Сілвою висловив «відкритість російської сторони до діалогу у політико-дипломатичному напрямку, який досі блокується Києвом та його західними спонсорами».
«Заява Путіна не вказує на те, що Росія зацікавлена в продовженні переговорів з Україною, а Кремль не створив серйозних підстав для переговорів і не відмовився від своїх максималістських цілей змусити український уряд капітулювати. Кремль, ймовірно, намагається посилити свої брехливі заяви про готовність до переговорів з Україною на тлі прибуття 26 травня до Москви спеціального представника Китаю з питань Євразії Лі Хуея для обговорення врегулювання війни Росії в Україні», – йдеться у звіті ISW.
В Інституті вивчення війни звертають увагу на матеріал The Wall Street Journal щодо візиту Лі до європейських країн.
«Заявлена взаємодія, ймовірно, вказує на те, що Китай, можливо, намагається підштовхнути Захід, щоб він вплинув на Україну задля її згоди на припинення вогню. Кремль, ймовірно, посилює свої хибні інтереси в переговорах напередодні запланованого українського контрнаступу, щоб перешкодити продовженню допомоги Заходу Україні. Раніше ISW повідомляв про інформаційні операції Росії з мирних переговорів, спрямовані на стримування підтримки України Заходом», – додають аналітики.
26 травня видання The Wall Street Journal повідомило, що китайська делегація під час свого європейського турне переконувала країни ЄС визнати анексію Росією окупованих територій чотирьох областей України. За даними джерел видання, Китай закликав Росію та Україну припинити вогонь і зафіксувати кордони станом на сьогодні. Водночас, за словами одного з дипломатів, який був присутній на переговорах, європейська сторона відповіла, що не зацікавлена в замороженні конфлікту і вважає умовою його врегулювання виведення російських військ із України.
Співробітники дипломатичних відомств вважають, що головний інтерес Китаю в тому, щоб Росія не програла війну в Україні і не застосувала ядерну зброю.
16-17 травня спеціальний представник Китаю у справах Євразії Лі Хуей відвідав Україну з візитом. Поїздка, за словами Пекіна, була спрямована на обговорення «політичного врегулювання» війни, яку веде Росія проти України. МЗС України за підсумками зустрічі Дмитра Кулеби з Лі Хуеєм повідомило, що український міністр наголосив на тому, що Україна не сприймає ніяких пропозицій, які б передбачали втрату її територій або заморожування конфлікту.
Чи входять «Російський добровольчий корпус» та Легіон «Свобода Росії» офіційно до ЗСУ? Звідки у них зброя? Хто ініціатор «Бєлгородської операції» цих підрозділів та яка її головна мета? Як у Кремлі відреагували на відповідні події? Чи матимуть вони значення для зміни ситуації на фронті? А також, чи може відбуватися таке не тільки у Росії, а й, скажімо, на території сусідньої Білорусі?
Відповів на ці та інші запитання в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода представник Головного управління розвідки (ГРУ) Міноборони України Андрій Черняк. Дивіться і читайте за лінком
ДСНС: у Дніпрі завершили розбір завалів після ракетного удару
У Дніпрі рятувальники завершили пошуково-рятувальні роботи та розбір завалів після ракетного удару по медзакладу, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.
За даними голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергія Лисака, осі невідома доля трьох людей, які могли перебувати в будівлі на момент удару.
«Рятувальники виявили там фрагменти тіл. Працюють експерти-криміналісти», – написав він у телеграмі.
Сергій Лисак уточнив, що через російський ракетний удар постраждали 32 людей, 13 з них – досі в лікарні. Двоє людей загинули.
27 травня в Дніпрі оголосили днем жалоби.
26 травня російська ракета влучила в триповерхову будівлю лікарні – там був денний стаціонар для людей з психічними захворюваннями. Згоріла також ветклініка поряд – людей встигли вивести.
Москва від початку повномасштабного вторгнення цілеспрямовано атакує цивільних в Україні, але заперечує це, попри наявність численних свідчень і доказів.
РФ за добу втратила 480 військових, 3 танки і дві РСЗВ – Генштаб ЗСУ
Росія від початку повномасштабного вторгнення втратила 206 200 військових, за останню добу 480 осіб, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.
Генштаб також навів дані про втрати Росії у військовій техніці:
- 3 799 танків (+3 за останню добу)
- 7 442 бойових броньованих машин (+7)
- 3 406 артилерійських систем (+22)
- 572 реактивних систем залпового вогню (+2)
- 329 засобів протиповітряної оборони (+1)
- 310 літаків
- 296 гелікоптерів
- 2 941 безпілотників оперативно-тактичного рівня(+31)
- 1 025 крилатих ракет (+10)
- 18 кораблів
- 6 172 автомобіль і автоцистерну (+11)
- 449 одиниць спеціальної техніки (+3)
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб. За його словами, ця цифра, заснована на оцінках американської розвідки, включає понад 20 тисяч загиблих, половина з яких – найманці ПВК «Вагнер».
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Армія РФ вночі завдала ракетного удару по Харківщині – Синєгубов
Російські війська вночі завдали ракетного удару по Харківщині, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Вночі близько 2:00 ворог завдав ракетного удару (попередньо з ЗРК С-300) по селу Липці Харківського району. Одна ракета влучила в город, пошкоджено приватний житловий будинок та господарчі споруди. Друга – в поле. Обійшлося без постраждалих», – написав він у телеграмі.
Російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Харківської області. Москва, попри докази і свідчення, заперечує обстріли цивільного населення.
Війська РФ безуспішно вели наступальні дії біля чотирьох населених пунктів – Генштаб ЗСУ
Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тут минулої доби відбулося 25 бойових зіткнення, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
За даними штабу, на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії біля Масютівки, Білогорівки, Предтечиного, Первомайського.
У Генштабі ЗСУ зазначають, що на Куп’янському напрямку противник не припиняє спроб покращити тактичне положення.
Війська РФ завдали авіаційних ударів поблизу Кислівки, Котлярівки, Табаївки, Райгородка, Білогорівки, Григорівки, Білої Гори, Вугледара, Пречистівки, Великої Новосілки, по Авдіївці та Первомайському.
«На Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні атаки противника в районі міста Мар’їнка. В той же час, ворожих обстрілів зазнали також Георгіївка та Побєда Донецької області», – йдеться у повідомленні.
«Мамо, скільки треба заплатити, щоб їх повернути?» Історії чотирьох дітей, яких убила Росія
Щонайменше 483 дитини загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України. Такими є дані Офісу генерального прокурора України станом на ранок 26 травня 2023 року. Втім, вони не остаточні, адже долі не всіх дітей відомі, процес ідентифікації та встановлення фактів загибелі триває, а російські війська продовжують атакувати цивільне населення України. Про це повідомляють очевидці, влада і журналісти. Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.
У публікації ми пригадуємо чотирьох дітей із Чернігівщини, Київщини та Миколаївщини, які загинули від російської агресії. Дивіться і читайте тут
Євродепутати засумнівалися у готовності Угорщини очолити ЄС у 2024 році – Euractiv
Численні порушення Угорщиною законодавства ЄС роблять її непридатною для головування в Євросоюзі на ротаційній основі у 2024 році – таку оцінку містить проєкт резолюції, який наступного тижня розглянуть депутати Європарламенту, повідомило видання Euractiv.
Проєкт документу, як пише видання, підтримали основні партії Європарламенту.
Угорський уряд має очолити Раду міністрів ЄС на пів року з липня 2024 року, менше ніж через місяць після наступних виборів до Європарламенту.
Видання зауважує, що хоча ротаційне президентство має набагато менший політичний вплив на формування дебатів після запровадження посади постійного президента Європейської ради Лісабонським договором, воно відповідає за формування переговорів щодо законів ЄС.
Проєкт резолюції «ставить під сумнів здатність Угорщини надійно впоратися з цим завданням у 2024 році з огляду на її невідповідність законодавству ЄС та цінностям, закріпленим у статті 2 Договору про заснування Європейського союзу, а також принципу сумлінної співпраці».
Проєкт резолюції містить заклик до урядів країн ЄС «знайти належне рішення якнайшвидше».
Представники влади Угорщини засудили позицію євродепутатів. Речник угорського уряду Золтан Ковач заявив, що «справжня причина» ініціативи полягає в тому, що «їм не подобається позиція Угорщини, яка підтримує мир, і вони намагаються втягнути нас у конфлікт».
«Ми не дозволимо їм відібрати таку можливість в Угорщини», – додала міністерка юстиції Юдіт Варґа.
- Відносини Угорщини з Євросоюзом досягли найбільшої напруженості у 2015 році через питання міграції, коли прем’єр-міністр Віктор Орбан побудував прикордонний паркан і виступив проти прийому біженців. Приблизно водночас агентство ЄС по боротьбі з шахрайством OLAF підняло тривогу з приводу нецільового використання грошей, що виділяються Угорщині із загального бюджету.
- Угорщина в особі очільника уряду Віктора Орбана і голови дипломатії Петера Сійярта давно демонструє своє прихильне ставлення до Кремля. Від початку повномасштабного російського вторгнення Будапешт робить заяви, які суперечать загальній позиції ЄС про підтримку України.
Війська РФ безуспішно вели наступальні дії біля чотирьох населених пунктів – Генштаб ЗСУ
Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тут минулої доби відбулося 25 бойових зіткнення, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
За даними штабу, на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії біля Масютівки, Білогорівки, Предтечиного, Первомайського.
У Генштабі ЗСУ зазначають, що на Куп’янському напрямку противник не припиняє спроб покращити тактичне положення.
Війська РФ завдали авіаційних ударів поблизу Кислівки, Котлярівки, Табаївки, Райгородка, Білогорівки, Григорівки, Білої Гори, Вугледара, Пречистівки, Великої Новосілки, по Авдіївці та Первомайському.
«На Мар’їнському напрямку підрозділи сил оборони відбили численні атаки противника в районі міста Мар’їнка. В той же час, ворожих обстрілів зазнали також Георгіївка та Побєда Донецької області», – йдеться у повідомленні.
Удар по лікарні в Дніпрі є «доказом варварства» Росії – чеський міністр
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський засудив російський удар по Дніпру, внаслідок якого, зокрема, була зруйнована лікарня, назвавши його «доказом варварства» Росії.
«Лікарня в Дніпрі у вогні – ще один доказ того, що Росія не поважає навіть найелементарніші принципи гуманності. Цей доказ варварства – ще один привід зберігати і посилювати підтримку України», – написав Ліпавський у твіттері ввечері 26 травня.
Двоє людей загинули, ще 31 – поранені через ракетний удар армії РФ по Дніпру 26 травня, повідомила місцева влада. Ракета влучила в триповерхову будівлю лікарні – там був денний стаціонар для людей з психічними захворюваннями. Згоріла також ветклініка поряд – людей встигли вивести.
Суботу, 27 травня, в місті оголосили днем жалоби.
Москва від початку повномасштабного вторгнення цілеспрямовано атакує цивільних в Україні, але заперечує це, попри наявність численних свідчень і доказів.
НАТО оцінюватиме українські інновації на полі бою
Північноатлантичний альянс і Україна поглиблюють співпрацю в галузі науки й технологій і започатковують Інноваційний діалог високого рівня Україна-НАТО. Про це оголосили в Альянсі й Міністерстві цифрової трансформації України.
«Це все ще війна танків, окопів і артилерії. Але водночас ми бачимо масове використання дронів, штучного інтелекту для автоматичного перекладу перехопленого спілкування, важливість приватної розробленої системи, як-от StarLink, яка забезпечує зв’язок там, де зв’язку не було. Ми побачили роль таких компаній, як Microsoft, у перенесенні даних українських міністерств у хмару (…). Отже, це ще й війна інновацій», – пояснив у Брюсселі журналістам важливість ініціативи помічник генерального секретаря НАТО з питань нових викликів безпеці Девід ван Віл.
У рамках партнерства в НАТО готові надати експертів для оцінки українських технологій, запропонованих до впровадження на фронті, сказав ван Віл.
«Ви можете собі уявити, що ідей надходять сотні. Тоді виникає питання, як швидко відокремити корисні від менш корисних? Але у нас є група науковців, пов’язана з нашою програмою «Наука заради миру та безпеки», яка насправді може допомогти в цьому. Тож це одна конкретна частина допомоги, яку ми можемо надати», – пояснив посадовець НАТО.
Другий трек на цьому напрямку, який будуть опрацьовувати, – джерела фінансування інноваційних ініціатив.
«Для фінансування цих ініціатив зараз залучається і збирається багато приватних грошей. Існує також державне фінансування грантів для цих компаній на ранніх стадіях (…). Тож на всіх цих різних етапах ми подивимося на потреби, а потім побачимо, як через об’єднання союзників або через сам Альянс можемо допомогти фінансово», – резюмував ван Віл.
Напрямки, над якими працюватимуть першочергово, напряму пов’язані з актуальними викликами Україні, пояснив високопосадовець Альянсу. Працюватимуть над виявленням іранських дронів, стійкістю українських енергомереж і цифровим партнерством.
«Ми хочемо посприяти тому, щоби краще виявити іранські дрони, які зараз використовуються в Україні (…). Ми детально розглядаємо, як виглядає безпілотник, як літає, працює, як можемо визначити, що за системи можуть найкраще його виявити та в якій формі. Для наукової роботи потрібен деякий час – це не те, що ви побачите завтра. Але в середньостроковій перспективі це може створити системи, що забезпечать кращий захист від цих безпілотників, аніж системи наявні», – пояснив чиновник НАТО.
24 травня президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові збили майже 900 іранських дронів «Шахед» із 1160 застосованих російськими військами проти українських міст і сіл. За його словами, Україна «постійно шукає інструменти, щоб зробити кількість збиття іранських дронів повною».
У тіньового перевізника російської нафти відкликають сертифікацію 21 судна
Глобальна компанія-регулятор судноплавства Lloyd’s Register від 3 червня відкликає ліцензії у 21 танкера індійської корпорації Gatik Ship Management. Ця компанія вважається найбільшим тіньовим перевізником російської нафти після початку повномасштабної війни Росії проти України.
У Lloyd’s Register заявили агентству Reuters, що прагнуть сприяти дотриманню санкцій щодо торгівлі російською нафтою. Якщо порушення санкцій підтверджується доказами, Lloyd’s Register забороняє будь-які послуги суднам, пов’язаним із порушеннями, наголосили в компанії.
Без ліцензії регулятора танкери не зможуть оформлювати страховки і заходити до портів. Однак у Lloyd’s Register також повідомили, що 11 суден компанії сертифіковані в індійського регулятора Indian Register of Shipping (IRClass) і, ймовірно, зможуть продовжувати вантажоперевезення з цією ліцензією.
Один із найбільших американських страховиків American Club також повідомив Reuters, що більше не надає страхового покриття для суден Gatik, а російський страховик «Ингосстрах» заявив, що не планує працювати з Gatik у майбутньому. Причин своїх рішень вони не уточнили.
Цього року Gatik стала провідним перевізником російської нафти до Індії, використовуючи флот танкерів, що налічує понад 40 одиниць.
Раніше цього місяця голова дипломатії Єврозоюзу Жозеп Боррель заявив, що ЄС має вжити заходів щодо Індії через перепродаж нею російської нафти до Європи.
У статті, опублікованій у Financial Times 16 травня, Боррель вказав, що «ми маємо діяти», щоб зупинити потік нафти з Росії до Індії, яка стала одним із найбільших покупців російської нафти після того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.
Індія, яка імпортує 80% своєї нафти, перед повномасштабною війною купувала лише близько двох-трьох відсотків цього обсягу в Росії. Але коли торік ціни на нафту різко зросли, індійський уряд постійно збільшував її надходження з Росії, отримуючи великі знижки.
Нідерланди «всерйоз розглядають» надання Україні F-16, але рішення ще немає – Рютте
Нідерланди розглядають передачу Україні винищувачів F-16, але ще не ухвалили остаточного рішення – про це повідомив прем’єр-міністр країни Марк Рютте 26 травня, передає агентство Reuters.
Як заявив Рютте під час пресконференції, Амстердам «всерйоз розглядає» передачу винищувачів Україні, але ще не ухвалив остаточного рішення.
На питання, чи Нідерланди нададуть літаки Україні, Рютте вказав на те, що раніше його країна заявила про готовність тренувати пілотів.
«Якщо ви починаєте тренування, очевидно, що це щось, про що ви серйозно міркуєте», – зазначив він.
Водночас голова уряду нагадав, що будь-які рішення щодо F-16 вимагають погодження Сполучених Штатів.
За даними Міністерства оборони Нідерландів, які цитує Reuters, країна наразі має 24 робочих винищувача F-16, які будуть виведені з експлуатації до середини 2024 року. Ще 18 наразі доступні для продажу.
Раніше міністр ВПС США Френк Кендалл заявив, що для поставки винищувачів F-16 до України знадобиться «у найкращому разі кілька місяців».
Після зустрічі президента США Джо Байдена і президента України Володимира Зеленського 21 травня стало відомо, що Байден обговорив підтримку Сполученими Штатами спільних зусиль із союзниками та партнерами щодо навчання українських пілотів управлінню винищувачами четвертого покоління, такими як F-16.
У Міноборони Росії заявили про повернення «атакованого дронами» корабля до Севастополя
У Міністерстві оборони Росії 26 травня заявили, що російський розвідувальний корабель «Іван Хурс» повернувся на місце постійної дислокації в Севастополі.
«Екіпаж СРК (середнього розвідувального корабля – ред.) «Іван Хурс» Чорноморського флоту завершив плановий перехід із району виконання завдань до пункту постійної дислокації Севастополь, у пункті базування корабель поповнить матеріальні запаси, після чого продовжить виконання завдань із призначення», – цитує повідомлення Міноборони РФ російське державне інформаційне агентство ТАСС.
Про пошкодження корабля, який раніше, за даними Міноборони РФ, був «атакований дронами», не повідомляють.
25 травня в мережі з’явилося відео, на якому, ймовірно, зафіксовано атаку надводним безпілотником російського розвідувального корабля «Іван Хурс» у Чорному морі.
На відео, автентичність якого Радіо Свобода не може перевірити, видно, що зйомка ведеться з надводного безпілотника. Як тільки він наближається до корабля, на рівні борта зйомка закінчується. Оскільки відстань дуже близька, можна зробити висновок, що зіткнення навряд чи вдалося уникнути.
Втім результатів ймовірного ураження корабля безпілотником на відео немає. Чи зазнав корабель ушкоджень і наскільки вони серйозні, незрозуміло.
Офіційний Київ поки не коментував відео, як і заяви російського Міноборони 24 травня, коли воно підтвердило атаку дронами по «Івану Хурсу», звинувативши в цьому Україну. За повідомленням російського відомства, всі три безпілотники були знищені вогнем корабля, а сам він не постраждав. При цьому Міноборони опублікувало відео, ймовірно, ураження одного з безпілотників.
«Іван Хурс» – розвідувальний корабель, призначений для забезпечення зв’язку та управління флотом, ведення радіорозвідки та радіоелектронної боротьби, стеження за системами ПРО. Це один із найсучасніших і рідкісних кораблів російського флоту.
Розміщення російської ядерної зброї в Білорусі «призведе до небезпечної ескалації» – Боррель
Європейський союз засуджує угоду між Росією та Білоруссю щодо розміщення ядерних боєприпасів РФ на білоруській території – про це йдеться в заяві голови зовнішньополітичної служби ЄС Жозепа Борреля 26 травня.
«Це крок, який призведе до подальшої надзвичайно небезпечної ескалації», – вважає він.
Боррель вказав на те, що ці дії також суперечать зобов’язанням Росії за Будапештським меморандумом, згідно з яким Білорусь відмовилася від ядерної зброї на своїй території.
Крім того, голова дипломатичної служби ЄС вказав на співучасть Мінська в агресії Росії проти України.
«Ми закликаємо білоруську владу негайно припинити підтримку агресивної війни Росії проти України та скасувати рішення, які можуть лише сприяти посиленню напруженості в регіоні та підривати суверенітет Білорусі», – додав Боррель.
Він застеріг, що спроби подальшої ескалації зустрінуть «жорстку та злагоджену реакцію».
Олександр Лукашенко в Москві заявив напередодні, що переміщення російської тактичної ядерної зброї з Росії до Білорусі почалося.
Представники Москви й Мінська 25 травня підписали документи, що визначають розміщення нестратегічної ядерної зброї Росії на території Білорусі.
У березні президент Росії Володимир Путін оголосив, що Москва планує розмістити тактичну ядерну зброю в сусідній Білорусі – про це нібито просив Олександр Лукашенко. Ця заява викликала різку реакцію на Заході, включно з НАТО, яке засудило цей крок як «небезпечний і безвідповідальний».