Ракети на Київ і Дніпро, вибухи в Росії: що відомо на цей час
- Ракети на Київ і Дніпро, вибухи в Росії
Краснодар, Ростов, Бердянськ. За останню добу в містах російських і окупованих Росією лунають вибухи. Яка їхня причина? Які об'єкти були уражені? Куди цілили та яка мета?
Про це і не тільки дивіться в ефірі програми Cвобода.Ранок:
- Білорусь – тепер ядерна держава? Як реагує Захід?
Російська ядерна зброя вже їде до Білорусі. Принаймні міністри оборони двох країн вже підписали всі необхідні документи. А Лукашенко запевняє, що сховища для російської «ядерки» вже готові. Навіщо Кремлю ядерна зброя в Білорусі, чи це правда, чи блеф і маніпуляції? Як це може вплинути на хід війни?
- Покарання для чоловіків, які незаконно виїхали за кордон. Це можливо?
Влада Україні хочуть карати чоловіків, які під час воєнного стану незаконно виїхали за кордон.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко заявляє, що такий законопроєкт вже планують. Як правоохоронці збираються відстежувати таких громадян та чи законним буде таке покарання? Пояснює юрист.
- Технічний дефолт у США. Чи зможе Байден його уникнути?
США на порозі першого у своїй історії дефолту. В країні закінчилися гроші на соціальні виплати та сплату боргів. Щоб цього уникнути, республіканці і демократи мають домовитися і ухвалити новий закон. Але чи встигнуть це зробити? Бо дедлайн 1 червня.
Що буде, якщо США не розрахується з боргами вчасно? Які наслідки це може мати для України та світу? Та чи треба вже продавати долари із власних заощаджень? Пояснює економіст.
Сили ППО знищили 10 ракет і 23 «шахеди» – командування
Російські військові вночі 26 травня випустили по Україні 17 ракет різних типів та 31 ударний безпілотник, сили ППО змогли знищити 10 ракет і 23 «шахеди», повідомило зранку командування Повітряних сил ЗСУ.
За цими даними, йдеться про
– 10 крилатих ракет Х-101/Х-555 з літаків Ту-95МС з району Каспійського моря;
– 7 зенітних керованих ракет С-300/С-400 з району міста Токмак (окупована частина Запорізької області);
– 31 ударний БпЛА іранського виробництва Shahed-136/131 з південного та північного напрямків.
За даними українських військових, влучання зафіксовані в Харківській і Дніпропетровській областях.
У цілому небезпека тривала близько семи годин – від 22:00 25 травня до 5:00 26 травня.
«Надважка ніч»: у Дніпрі внаслідок повітряних ударів є руйнування – голова ОВА
Російські військові вночі 26 травня атакували Дніпропетровщину ракетами та дронами, область пережила «надважку ніч», повідомив зранку голова ОВА Сергій Лисак.
«Дісталося Дніпру. У приватному домоволодінні виникла пожежа, яку вже загасили. Пошкоджені два будинки та авто. Зайнялося й на двох приватних підприємствах. Вогонь рятувальники приборкали. Понівечена заправка. Постраждав її працівник. Йому надали меддопомогу – лікуватиметься вдома. Серйозних руйнувань також зазнало транспортне підприємство. Усюди триває обстеження територій. Інформація уточнюється», – вказав представник влади.
З дронів сили РФ обстріляли також Марганецьку громаду, обійшлося без жертв.
Голова ОВА відзначив роботу сил ППО: «Попередньо тільки військові з Повітряного командування «Схід» цієї ночі над областю збили пʼять крилатих ракет та шість «Шахедів».
На території всієї України близько 3:00 26 травня була оголошена повітряна тривога, небезпека тривала кілька годин. Тривога ширилася з трьох напрямків – північного, південного та східного.
РФ втратила за добу 460 військових, один літак і 25 артсистем – Генштаб
Росія від початку повномасштабного вторгнення втратила 205 720 військових, за останню добу 460 осіб, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.
Генштаб також навів дані про втрати Росії у військовій техніці:
- 3 796 танків (+1 за останню добу)
- 7 435 бойових броньованих машин (+3)
- 3 384 артилерійських систем (+25)
- 570 реактивних систем залпового вогню
- 328 засобів протиповітряної оборони (+1)
- 310 літаків (+1)
- 296 гелікоптерів
- 2 910 безпілотників оперативно-тактичного рівня(+3)
- 1 015 крилатих ракет
- 18 кораблів
- 6 161 автомобіль і автоцистерну (+13)
- 446 одиниць спеціальної техніки (+2)
Росія не повідомляє офіційних даних про своїх загиблих й інші втрати регулярно. Міністерство оборони Росії востаннє звітувало про втрати 21 вересня 2022 року, повідомивши про загибель 5937 осіб.
1 травня Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що російські військові за останні п’ять місяців війни проти України у боях у районі Бахмуту та інших регіонах України зазнали втрат у 100 тисяч осіб. За його словами, ця цифра, заснована на оцінках американської розвідки, включає понад 20 тисяч загиблих, половина з яких – найманці ПВК «Вагнер».
Україна також не розголошує дані про свої втрати. У березні американська газета The Washington Post із посиланням на неназваних американських та європейських офіційних осіб написала, що втрати України у війні нібито становлять 120 тисяч загиблих і поранених солдатів. Секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко назвав ці дані перебільшеними.
Київська влада повідомила про наслідки нічної атаки на столицю
Після нічної атаки, яку Київ пережив у проміжку між третьою та шостою годинами 26 травня міська військова адміністрація повідомила про наслідки.
«Внаслідок падіння уламків в Оболонському районі:
– зафіксовано пошкодження даху одного з торговельно-розважальних центрів, без займання і критичних руйнувань;
– парковці в іншій частині району пошкоджені автомобілі;
В Шевченківському районі зафіксовано падіння уламку на приватний будинок. Пошкоджено дах та вікно. Попередньо, інформація щодо постраждалих відсутня. Дані уточнюються», – заявив начальник КМВА Сергій Попко.
На території всієї України близько 3:00 26 травня була оголошена повітряна тривога, небезпека тривала кілька годин. Тривога ширилася з трьох напрямків – північного, південного та східного.
26 травня – день початку у 2014-му році оборонної епопеї Донецького аеропорту, яка увійшла в історію як приклад героїчного опору у перший період російсько-української війни. Непристосовані для захисту приміщення цивільного летовища (термінали, диспетчерську вежу та інші об'єкти) українські бійці утримували 244 дні (спочатку міністерство оборони України назвало цифру 242 дні), і лише пізніше стало відомо про групу Максима Ридзанича («Адама»), яка після підриву нового терміналу ще два дні утримувала позицію «Пожарка». В групі «Адама» був молодий боєць, учасник Майдану, Володимир Коляда із позивним «Живчик». Він загинув на фронті широкомасштабної війни у листопаді 2022 року. Радіо Свобода зібрало інформацію про його життя і бойовий шлях.
В Україні вночі оголошували повітряну тривогу, небезпека тривала кілька годин
На території всієї України близько 3:00 26 травня була оголошена повітряна тривога, небезпека тривала кілька годин. Тривога ширилася з трьох напрямків – північного, південного та східного.
З Києва, Київської та Черкаської областей надходили повідомлення про роботу сил протиповітряної оборони.
«Зберігайте спокій. Ситуація контрольована. Всі правила знаєте. Вичерпна інформація буде у щоденному ранковому пості! Довіряйте тільки офіційним джерелам інформації. Нічого не обговорюйте і не коментуйте», – написав о 4:27 голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.
В усій Україні, крім Луганщини та Криму, про відбій повітряної тривоги оголосили близько 6:00.
Донецька ОВА повідомила про евакуацію 26 людей після пошкодження військами РФ греблі водосховища
26 людей, зокрема вісьмох дітей, евакуювали з вулиці Набережної у селищі Галицинівка на Донеччині після того, як російські війська пошкодили греблю Карлівського водосховища, повідомив голова обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
«Станом на 23:30 у селищі підтоплено шість домоволодінь, підтоплень критичної інфраструктури не виявлено. Рятувальні й оперативні служби перебувають на місці події і повністю контролюють ситуацію», – написав Кириленко у телеграмі.
За словами голови ОВА, через пошкодження відбувається неконтрольоване скидання води в річку Вовча у напрямку Галицинівки.
«У річці піднявся рівень води та існує загроза підтоплень приватних будинків у шести населених пунктах Покровського району, в яких загалом проживає 981 людина», – додав він.
Кириленко повідомив про створення оперативного штабу з ліквідації наслідків надзвичайної події.
Раніше він повідомляв, що 25 травня через російський обстріл була пошкоджена гребля Карлівського водосховища і три селища опинилися під загрозою підтоплення: це Галицинівка, Желанне-1 і Желанне-2.
Голова ОВА зауважив, що армія Росії з початку широкомасштабного вторгнення постійно обстрілювала Карлівку, завдаючи удари саме по греблі, «нехтуючи тим, що від цих дій постраждають передусім цивільні».
США планують оголосити новий пакет допомоги Україні, там будуть переважно боєприпаси – ЗМІ
США планують оголосити про новий пакет військової допомоги Україні на суму до 300 мільйонів доларів, що складається переважно з боєприпасів, повідомило агентство Reuters із посиланням на два офіційні джерела, які говорили на умовах анонімності.
За повідомленням, про пакет можуть оголосити 26 травня або вже після вихідних.
Як очікують, пакет буде містити більше керованих реактивних снарядів залпового вогню (GMLRS) для пускових установок HIMARS, а також боєприпаси для захисту України у війні, яку веде Росія.
3 травня влада США оголошувала про надання нового озброєння Україні в рамках чергового пакету військової допомоги у розмірі 300 млн доларів.
Cполучені Штати, які співпрацюють із союзниками і партнерами, щоб підтримати Україну в її боротьбі за суверенітет, надали Києву мільярди доларів допомоги у сфері безпеки з початку неспровокованого повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.
Росія заборонила виїзд із країни таджикистанцям, які мають громадянство РФ і Таджикистану, після отримання електронної повістки, повідомляє таджицька служба Радіо Свобода (Радіо Озоді) з посиланням на таджикистанців, які живуть у Росії.
Вони розповідають, що дізналися про це на сайті «Госуслуги».
«Мені надіслали повістку і повідомили, що відтепер я не маю права залишати територію країни. За подробицями порекомендували звернутися до місцевих органів влади», – розповів співрозмовник видання з Санкт-Петербурга.
За його словами, у Росії він живе останні 25 років і повістку з військкомату отримав уперше. «Я тут – ніби в полоні. З одного боку, я не хочу їхати на війну і проливати чиюсь кров. З іншого боку, мені не дозволяють залишати цю країну», – сказав він.
Правозахисниця Валентина Чупик повідомила, що до неї також зверталися особи з подвійним громадянством, які почали отримувати електронні повістки. За її словами, не виключено, що їх відправлять на війну в Україну. Осіб із подвійним громадянством, як вважає вона, російська влада використовує як «живий щит» або «жертовного барана».
«Усім, хто поки не отримав повістку, необхідно терміново залишити Росію за національними паспортами. Не треба розраховувати на вік, багатодітність, хвороби, відсутність прописки і відсутність досвіду служби в армії. А ті, кому вже прийшла повістка, повинні знати: відтепер у них у Росії не буде ні офіційної роботи, ні пенсії, ні гідного життя», – сказала вона.
Президент Росії Володимир Путін раніше підписав закон, який запроваджує електронні повістки нарівні з паперовими. У ньому, зокрема, йдеться про те, що повістка буде вважатися отриманою з моменту її розміщення в особистому кабінеті військовозобов’язаного на порталі «Госуслуги». Нові правила отримання повісток для явки у військкомат стосуватимуться не лише строковиків, а й усіх військовозобов’язаних у Росії.
Число таджикистанців, які бажають отримати російське громадянство, зростає. Так, у 2016 році російське громадянство отримали 23 тисячі таджикистанців, у 2017 році – 29 тисяч, у 2018 році – 35,7 тисячі, у 2019 році – 44,7 тисячі, у 2020 році – 63,3 тисячі, у 2021 році – 103,6 тисяч, за дев’ять місяців 2022 року – 119 609, а в першому кварталі 2023 року – 44 854.
Голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін раніше заявляв, що ті, хто отримує російське громадянство, отримують не тільки права, «але й конституційний обов’язок із захисту країни, що їх прийняла».
Міллі: Росія не переможе в Україні, але боротьба буде довгою і «кривавою»
Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив, що Росія не досягне військової перемоги в Україні, прогнозуючи «жорстку» і «криваву» боротьбу в майбутньому. Він сказав про це журналістам 25 травня після віртуального засідання Контактної групи з питань оборони України.
«Цю війну у військовому плані Росія не виграє. Ні», – сказав Міллі.
Він додав, що початкові цілі Кремля, серед яких усунення нинішнього українського уряду, «недосяжні у військовому плані. Вони не будуть досягнуті».
Тим не менше, за його словами, присутність значних російських сил в Україні зробить спробу Києва відвоювати всю свою територію, включно з захопленою Росією в 2014 році, малоймовірною «в найближчій перспективі».
«Це означає, що бої триватимуть. Вони будуть кривавими. Це буде важко. І в якийсь момент обидві сторони або домовляться про врегулювання, або прийдуть до військового вирішення», – сказав генерал.
Міністр оборони США Ллойд Остін, який також брав участь у віртуальній конференції, сказав, що західні партнери України надали майже 65 мільярдів доларів військової допомоги з початку вторгнення Росії в лютому 2022 року.
Днями начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив японському телеканалу телеканалу NHK, що українські військові мають необхідний мінімум озброєнь для початку контрнаступу, і операція почнеться найближчим часом.
Водночас він наголосив, що українські військові все ще потребують значного запасу озброєнь і боєприпасів для успішного продовження операцій.
13 травня президент Володимир Зеленський заявив, що незабаром будуть здійснені «перші важливі кроки» в рамках контрнаступу Збройних сил України.
Цього ж місяця в американському Інституті вивчення війни заявили, що російські війська активізували удари по всій території України, особливо в тилових районах, що «є частиною нової російської повітряної кампанії в Україні, спрямованої на зниження здатності України проводити контрнаступальні операції в найближчій перспективі».
У Державній прикордонній службі повідомили, що співробітники відомства під час перевірки на в’їзді до Києва звернули увагу на чоловіка у рясі, в телефоні котрого виявили проросійський контент.
«Прикордонники виявили чергового прихильника російської пропаганди у рясі. Клірика церкви, що раніше визнавала приналежність до московського патріархату, зупинили прикордонники для перевірки на в’їзді у Київ. Прохання про молитву за сироту-окупанта, агітки такого змісту та іншу російську пропаганду виявили у смартфоні священника. Також у «батюшки» була поліграфічна продукція, яка виправдовує духовні страждання «руского чєловєка», проти якого повстане весь світ – «заклейменный» та «обозлённый». У мобільному телефоні 45-річного уродженця Чернігівщини прикордонники виявили чимало контенту з символікою країни-агресорки, самопроголошених «ЛДНР» та комуністичного тоталітарного режиму», – розповіли прикордонники.
За даними ДПСУ, у галереї телефона священника також були фото військової техніки.
«Чоловік не зміг пояснити, звідки вони взялися. У підписках священника знайшлося чимало каналів, профілів з антиукраїнським контентом, а у телефонній книзі – номери абонентів російських операторів. Для подальшої перевірки священника передали співробітникам СБУ», – йдеться в повідомленні.
У березні на в’їзді до Києва вже затримували попа з «тісними московськими зв’язками». Тоді його також передали до СБУ для перевірки.
Із жовтня минулого року СБУ почала проводити на об’єктах УПЦ (МП) обшуки. У результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли «велику кількість антиукраїнських матеріалів», а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур. В УПЦ (МП) раніше закликали «не розпалювати внутрішню війну», заявляючи, що звинувачення у колабораційній діяльності на адресу деяких священників є «недоведеними та безпідставними».
«Проєкт»: у Нідерландах арештували ділянку експартнера дочки Путіна
Прокуратура Нідерландів у селі поруч із Амстердамом заарештувала ділянку, яка належить ймовірному колишньому партнеру дочки президента Росії Катерини Воронцової. Про це йдеться у спільному розслідуванні російського видання «Проект», нідерландського Follow the Money і британської газети The Guardian.
За даними розслідувачів, арешт на землю Йорріта Фаассена наклали ще 12 травня. Це може свідчити про те, що стосовно бізнесмена порушили кримінальну справу. При цьому юристи, опитані журналістами, зазначають, що за доступними документами суть ймовірних претензій зрозуміти поки що не можна.
Знайомий Фаассена розповів журналістам, що експартнер Воронцової нещодавно прилетів до Нідерландів, але незабаром відлетів до Росії – нібито через інтерес до нього з боку правоохоронних органів. Співрозмовник видань у спецслужбах Нідерландів повідомив, що бізнесмена нещодавно допитували в аеропорту Амстердама щодо можливого ухилення від санкцій, але точного підтвердження цієї інформації немає.
Follow the Мoney звертає увагу на те, що заарештована земельна ділянка перебувала у володінні структур братів Бориса й Аркадія Ротенбергів, наближених до Путіна бізнесменів.
Розслідувачі зазначають, що Фаассен купив ділянку 2019 року за 450 тисяч євро і планував звести житловий будинок і шість невеликих офісних будівель. У 2021 році він подав заявку на будівництво, але в березні 2022 року муніципальна влада зупинила процес реєстрації дозволу на забудову через ймовірні зв’язки Фаассена з Путіним.
Торік у березні на ділянці Фаассена встановили український прапор і повісили звернення до Воронцової, щоб та вмовила батька припинити війну.
Дочки Путіна Марія Тихонова і Катерина Воронцова з квітня минулого року перебувають під санкціями Євросоюзу та США через війну Росії проти України. Представник російського президента Дмитро Пєсков заявив тоді, що Кремль обов’язково відповість на санкції проти дочок Путіна і «зробить це так, як вважатиме за необхідне».
Таким чином, Москва вперше офіційно визнала родинні зв’язки Тихонової і Воронцової з Путіним. Раніше журналісти називали їх ймовірними дочками російського президента.
Російське видання «Медуза» і телеканал «Настоящее время» (створений Радіо Свобода у співпраці з «Голосом Америки») у квітні минулого року писали, що Йорріт Фаассен уникнув обмежень, оскільки його шлюб з Катериною Воронцовою не був зареєстрований офіційно. Відомо, що пара перебувала у стосунках щонайменше вісім років: від 2008 по 2016 роки. Фаассен і Воронцова мають спільного сина Романа.
Рік тому Фаассен розповідав Follow the Money, що вже 16 років живе у Москві. За даними джерел «Медузи» і телеканалу «Настоящее время», до 2014 року бізнесмен і Воронцова кілька місяців на рік жили в Нідерландах, але після збиття малайзійського «Боїнга» над Донбасом Путін нібито наполіг, щоб дочка й онук жили в Росії. Свій зв’язок із Путіним у розмові з пресою Фаассен відкинув.
США запровадили санкції проти керівника «Вагнера» у Малі
США 25 травня запровадили санкції проти керівника ПВК «Вагнер» у Малі, звинувативши угруповання російських найманців у спробі приховати свої наміри з придбання військового обладнання для використання в Україні, і в роботі через Малі та інші країни.
Міністерство фінансів США у своїй заяві також звинуватило Івана Олександровича Маслова, якого воно назвало керівником воєнізованих формувань «Вагнера» в Малі, у тісній координації з малійськими урядовцями для розгортання угруповання в цій країні.
На початку тижня Державний департамент США заявив, що російська група найманців ПВК «Вагнер» намагається приховати свої спроби придбати військову техніку в інших держав для використання у війні Росії проти України.
Як заявив на брифінгу представник Державного департаменту Метью Міллер, Сполучені Штати дізналися, що «Вагнер» прагне переправити іноземне обладнання до Росії через Малі, де вже присутні сили «Вагнера».
За словами Міллера, США поки не мають інформації про те, що «Вагнер» завершив якусь угоду щодо закупівлі іноземної військової техніки, але додав: «ми уважно стежимо за ситуацією».
«Вагнерівці» разом з російськими військовими беруть участь у війні проти України, зокрема, вони переважно очолювали наступ на Бахмут.
До «ПВК Вагнера» входить велика кількість засуджених, завербованих у російських в’язницях, які воюють в Україні. Аналітики повідомляють і про розширення впливу «ПВК Вагнера» у Африці, де вона просуває російську дезінформацію, будує альянси з режимами та отримує доступ до нафти, газу, золота, алмазів і цінних мінералів.
Війська РФ зруйнували греблю водосховища на Донеччині, можливе підтоплення селищ – ОВА
Російські війська зруйнували греблю Карлівського водосховища, під загрозою підтоплення опинилися три селища: Галицинівка, Желанне-1 та Желанне-2, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
«Російська окупаційна армія з початку широкомасштабного вторгнення постійно обстрілювала Карлівку, завдаючи удари саме по греблі, нехтуючи тим, що від цих дій постраждають передусім цивільні», – написав Кириленко у телеграмі.
За його словами, громади, розташовані у зоні ймовірного підтоплення, попереджені.
«За потреби буде розпочато евакуацію цивільного населення. Провели термінове засідання комісії ТЕБ і НС, створили штаб із подолання наслідків цієї надзвичайної ситуації», – додав голова ОВА.
Із Карлівського водосховища зараз воду бере майже пів області. Як повідомляли представники місцевої влади, це – Курахове, Селідове, Новогродівка, Покровськ, Мирноград.
«Російські війська кожного дня, іноді по декілька разів на день, б’ють по Карлівському водосховищу, по фільтрувальній та насосній станціях. Іноді вони перебивають електрику, – і громади лишаються без води на певний період», – заявляв у березні Віталій Барабаш, керівник Авдіївської місцевої військової адміністрації.
«Що більше російських полонених візьмемо, то більше наших людей повернемо» – Зеленський
Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні відзначив, що важливо мати обмінний фонд з полонених російських військових, щоб була змога повернути українських громадян, захоплених Росією.
«Дякую й кожному нашому бійцю, які забезпечили наявність у нас відповідного обмінного фонду. Це мають пам’ятати всі на передовій: що більше російських полонених візьмемо, то більше наших людей повернемо», – сказав Зеленський, коментуючи проведення сьогодні чергового обміну.
Президент назвав чергове повернення з полону українців «позитивним результатом», особливо з огляду на те, що про багатьох із цих людей узагалі не було жодної інформації і вони вважалися безвісти зниклими.
25 травня Україна повернула з російського полону 106 військових. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими повідомив, що 68 осіб із цього числа вважалися зниклими безвісти.
За даними влади, на сьогодні в результаті обмінів в Україну повернули 2430 людей, серед них – 139 цивільних.
Окупаційна влада Севастополя повідомила про навчання у місті військових РФ
Підконтрольний Кремлю голова окупованого Севастополя Михайло Развожаєв заявив про проведення навчань російських військових у місті.
«З 20:00 на Північному молу, на Південному та в бухті Козача флот проводитиме тренування розрахунків ППДО із практичними стрільбами», – написав Развожаєв у Telegram.
Водночас кореспондент проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» повідомив, що незадовго до анонсованого початку навчань у центрі Севастополя було чуно понад десять гучних звуків, які нагадують артилерійські постріли.
Вранці 25 травня Развожаєв повідомив, що вночі Севастополь зазнав атаки безпілотників. За його словами, об'єкти у місті не постраждали.
Із серпня 2022 року в окупованому Криму майже щодня чути звуки вибухів. Окупаційна влада пояснює це стріляниною по «українських безпілотниках» та «роботою ППО».
У Росії суд зареєстрував нову кримінальну справу проти Навального
До Московського міського суду надійшли матеріали нової кримінальної справи щодо російського опозиціонера Олексія Навального. Увагу на це звернуло видання «Медиазона», яке повідомило, що протягом 25 травня картка справи оновилася, і замість одного епізоду в ній тепер згадуються звинувачення, висунуті проти Навального за сімома статтями кримінального кодексу.
Найважча з цих статей – створення екстремістської спільноти. Такими спільнотами російська влада вважає Фонд боротьби з корупцією і штаби Навального. За цією статтею може загрожувати покарання до десяти років позбавлення волі.
Навального звинувачують у скоєнні злочинів ще за шістьма статтями. Це – заклики до екстремізму, створення неприбуткової організації, яка посягає на права громадян, фінансування екстремізму, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність і реабілітація нацизму. В окреме провадження виділено епізод за статтею про тероризм.
Коли почнеться процес, поки що невідомо.
Навальний зараз відбуває 9-річний термін ув’язнення в колонії у Володимирській області Росії за звинуваченням у шахрайстві. Сам Навальний і його соратники вважають справу політичною.
Кримінальну справу про екстремізм щодо Навального та його соратників порушили у жовтні минулого року. У ній як підозрювані проходить низка членів команди Навального, які зараз перебувають за кордоном.
Кулеба анонсував відкриття посольства України в Руанді
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відвідав Руанду з дипломатичним візитом у рамках свого турне Африкою 25 травня. Як повідомляє пресслужба відомства, він провів зустріч із міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва країни Вінсентом Бірутою.
Він нагадав, що минулого року президент Володимир Зеленський доручив МЗС розширити присутність у Африці.
«Після ретельного аналізу ми запланували відкриття нових посольств в африканських країнах, одне з яких відкриємо в Руанді. Руандійська сторона вже надала офіційну згоду на створення української дипломатичної місії в Кігалі», – йдеться в його коментарі.
Це перший візит голови українського МЗС до цієї країни за час дипломатичних відносин.
За повідомленням, міністри обговорили «формулу миру» Зеленського, до якої Кулеба запросив Кігалі приєднатися.
«Перемога України дозволить суттєво зменшити негативний вплив Росії на Африканському континенті, яка за допомогою бойовиків ПВК «Вагнер» дестабілізує внутрішню ситуацію в низці африканських країн та займається незаконним видобутком їхніх корисних копалин. Критично важливо об’єднати наші зусилля задля протидії спільним викликам і загрозам», – заявив він.
Сторони також обговорили продовольчу безпеку в Африці та експорт українського зерна в рамках Чорноморської зернової ініціативи і гуманітарної програми Grain From Ukraine.
Як додає МЗС, Кулеба та Бірута підписали меморандум про політичні консультації міністерств закордонних справ двох країн.
Днями Кулеба зустрівся з головами дипломатичних відомств Ефіопії та Марокко в ході свого другого турне Африкою.
У компанії Georgian Airways незадоволені завантаженістю рейсів між Тбілісі та Москвою
Засновник грузинської авіакомпанії Georgian Airways висловив своє незадоволення завантаженістю рейсів між Грузією та Росією. У коментарі проєкту Радіо Свобода «Ехо Кавказу» Тамаз Гаїашвілі заявив, що очікування були «іншими».
«Має пройти один-два місяці. Поки що виконано лише два-три рейси. Завантаженість приблизно 40%. Очікування були іншими», – зазначив він.
Georgian Airways відновила польоти за маршрутом Тбілісі-Москва-Тбілісі 20 травня. Вони виконуються щодня. На запитання, чи може авіакомпанія скоротити частоту польотів до Москви, Гаїашвілі сказав, що «треба почекати».
Конкретних планів щодо ймовірних пропозицій від авіакомпанії росіянам на транзитні рейси через Тбілісі до Європи немає, додав він.
«Так само, як пасажири з Москви (літають) через Вірменію та Азербайджан кудись, вони можуть прилетіти до Тбілісі, а потім вирушити до іншого міста», – сказав Гаїашвілі.
Він зазначив, що в міжнародному аеропорту Тбілісі немає транзитної зони, що, за його словами, є проблемою для транзитних рейсів.
10 травня президент Росії Володимир Путін зняв заборону на польоти до Грузії для російських авіакомпаній, а також скасував візовий режим для грузинських громадян із 15 травня. Між країнами відсутні дипломатичні відносини – після війни 2008 року, їх розірвала Грузія.
Росія раніше тричі переривала авіасполучення із Грузією. Востаннє це сталося влітку 2019-го через протести в Тбілісі, що почалися після виступу в грузинському парламенті депутата Держдуми РФ Сергія Гаврилова. Він зайняв крісло спікера і розмовляв російською. Грузинська опозиція зірвала засідання, Гаврилов залишив Грузію під охороною.
Рішення Москви та реакція Тбілісі на ці події викликали протести опозиції у грузинській столиці, а президент Грузії Саломе Зурабішвілі оголосила бойкот Georgian Airways через поновлення польотів до Москви. Гаїашвілі, у свою чергу, заявив, що авіакомпанія оголошує Зурабішвілі персоною нон-грата.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну російське МЗС кілька разів похвалило уряд Грузії за рішення не приєднуватись до санкцій проти Росії.