МЗС та Міноборони РФ визнали факт удару по порту Одеси
Представниця МЗС Росії Марія Захарова та Міноборони Росії прокоментували суботній ракетний удар військ рФ по порту Одеси. Російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.
Захарова заявила, що російські ракети «Калібр» завдали удару по українському військовому катеру. «Ракети «Калібр» знищили об’єкт військової інфраструктури одеського порту, високоточним ударом відправивши український військовий катер за улюбленою київським режимом адресою», – написала Захарова у Telegram.
Міноборони Росії також вперше прокоментувало удар більш ніж через добу після того, як його було завдано. За повідомленням відомства, «у морському порту Одеси на території судноремонтного заводу високоточними ракетами знищено український військовий корабель та склад ракет Harpoon».
Росія 23 липня атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр». Українська сторона повідомляла, що дві ракети були збиті силами протиповітряної оборони, дві – влучили в об’єкти інфраструктури порту. Повідомлялося про пожежу на насосній станції порту.
У Міністерстві закордонних справ України засудили удар і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.
Удар по Одесі також засудила посол США в Україні Бріджіт Брінк та Держдепартамент США.
США ретельно розглядають питання про оголошення Росії державою-спонсором тероризму – посол Брінк
Сполучені Штати Америки ретельно розглядають питання про оголошення Росії державою-спонсором тероризму у зв’язку з її діями в результаті повномасштабного вторгнення в Україну, заявила в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода надзвичайна і повноважна посол США в Україні Бріджит Брінк.
«Щодо оголошення Росії державою-спонсором тероризму, ми розглядаємо це питання, воно потребує ретельного аналізу відповідно до американських законів... Ми використовуємо всі доступні засоби, включно з багатьма, які б застосовувалися для країни, яка є таким спонсором. Проте ми також серйозно розглядаємо таке оголошення. І ми продовжимо притягати Росію до відповідальності відповідно до нашого законодавства», – сказала Бріджит Брінк.
Посол наголосила, що США запровадили «безпрецедентну за обсягом та глибиною кількість санкцій», і продовжуватимуть це робити.
«Разом з нашими партнерами та союзниками зі всього світу ми запровадили безпрецедентну за обсягом та глибиною кількість санкцій, і ми продовжуватимемо це робити й надалі», – наголосила Брінк.
Резолюцію із закликом до держсекретаря Ентоні Блінкена визнати Росію державою-спонсором тероризму було зареєстровано в Сенаті США 10 травня, 2022 року. Співавторами документу стали сенатори від обох партій, демократ Річард Блументаль та республіканець Ліндсі Грем.
23 червня Комітет Сенату Сполучених Штатів із міжнародних відносин підтримав цю резолюцію. Однак це голосування не означає остаточне визнання РФ спонсоркою тероризму, – відповідне рішення має ухвалити адміністрація Білого дому.
Президент України Володимир Зеленський наполягає, що Росія має бути юридично визнана найбільшою терористичною організацією світу.
«Укрпошта» з 28 липня вводить в обіг нову поштову марку з трактором і танком
«Укрпошта» з 28 липня вводить в обіг нову поштову марку «Доброго вечора, ми з України» із українським трактором, який тягне розтрощений російський танк.
«Випуск «Доброго вечора, ми з України» з’явиться у продажу вже 28 липня. А разом з ним — тематичний мерч, який доповнить нашу патріотичну серію. Новеньких марок з трактором буде 5 млн екземплярів, проте діятимуть обмеження на продаж», – йдеться в повідомленні.
У червні в Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що українці обрали ескіз трактора, що тягне танк, для третьої «тематичної» марки у зв’язку з російським вторгненням в Україну.
Попередні дві поштові марки були присвячені цитаті українських військових на острові Зміїний і потопленню російського крейсера «Москва». Також у День Конституції вийшла марка «Українська мрія» з літаком АН-225.
Посол США: про зброю, зернову угоду і ймовірність оголошення Росії державою-спонсором тероризму
У США запровадили низку жорстких санкцій проти Росії і продовжуватимуть це робити надалі. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода зазначила надзвичайна і повноважна посол США в Україні Бріджит Брінк.
Амбасадорка розповіла про:
- ймовірність оголошення Росії державою-спонсором тероризму;
- те, як саме США допомагатимуть Україні на шляху до її перемоги;
- прокоментувала можливі дії Росії щодо спроб анексії новоокупованих територій України та методи протидії цьому.
Читайте і дивіться за лінком
Російські війська продовжують завдавати ракетних ударів по Миколаєву – голова ОВА
Російські війська продовжують завдавати ракетних ударів по Миколаєву, обстрілюють населені пункти вздовж лінії розмежування в області, повідомив голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.
За його словами, наразі відомом про вже п’ятьох поранених внаслідок ракетного обстрілу Миколаєва вчора ввечері.
«Поки що відомо про п’ятьох поранених, серед них підліток. Також унаслідок попадання боєприпасів та їх уламків на території міста сталися пожежі на відкритих територіях», – зазначив Кім.
Він повідомив, що сьогодні вранці близько 04:00 Миколаїв знову зазнав обстрілів. Попередньо відомо про влучення у складське приміщення. Детальну інформацію про пошкодження та постраждалих уточнюють.
23 липня ввечері армія РФ завдала ракетного обстрілу по житлових кварталах у Корабельному районі Миколаєва. Під завалами у спальному районі опинилися люди. Серед них повідомлялося і про одного підлітка.
Росія знову розширила список «недружніх» країн
Росія внесла до списку «недружніх територій» Багамські острови, а також острови Гернсі та Мен. Ці території відомі як популярні юрисдикції для створення офшорних компаній. Відповідне розпорядження підписав прем1єр-міністр Росії Михайло Мішустін.
У повідомленні пресслужби уряду Росії наголошується, що острови Гернсі та Мен включені до переліку недружніх, оскільки підтримали санкції Великобританії проти Росії у відповідь на військове вторгнення в Україну, а Багамські острови – за те, що запровадили заборону на будь-які операції з Банком Росії, Російським Мінфіном та низкою кредитних організацій РФ.
Згідно з указом президента Росії Володимира Путіна від 5 березня «Про тимчасовий порядок виконання зобов’язань перед деякими іноземними кредиторами», російські громадяни та компанії, сама держава, його регіони та муніципалітети, що мають валютні зобов’язання перед зарубіжними кредиторами з переліку недружніх країн, мають право розплачуватися з ними в рублях. Щодо так званих недружніх країн та їх резидентів запроваджуються й інші обмеження.
Багамські острови – співдружність з близько 300 островів між Карибським морем та узбережжям Флориди. Це незалежна держава, проте офіційним головою є королева Великобританії, яку представляє генерал-губернатор.
Острів Мен в Ірландському морі та острів Гернсі у протоці Ла-Манш формально не належать до територій Великобританії, але є коронними володіннями британського монарха. Обидва острови залучають інвесторів простотою ведення офшорного бізнесу; Мен є одним із великих офшорних центрів Європи та світу.
Раніше до переліку «недружніх» до Росії країн та територій були включені Україна, США та Канада, держави Євросоюзу, Великобританія, Чорногорія, Швейцарія, Албанія, Андорра, Ісландія, Ліхтенштейн, Монако, Норвегія, Сан-Марино, Північна Македонія, а також Японія, Південна Корея, Австралія, Мікронезія, Нова Зеландія, Сінгапур і Тайвань.
Вперше термін «недружні країни» з’явився у російському законодавстві у квітні 2021 року.
Ракетний удар армії РФ із акваторії Чорного моря відбито – Командування Повітряних сил
Командування Повітряних сил Збройних сил України повідомило про відбиття ракетного удару армії РФ із акваторії Чорного моря.
«Близько 9:00, 24 липня, російські окупаційні війська завдали ракетного удару по Хмельницькій області з акваторії Чорного моря. Три крилаті ракети морського базування типу «Калібр» були збиті силами та засобами протиповітряної оборони повітряного командування «Захід», – йдеться в повідомленні.
Раніше голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій повідомив про звуки вибухів на території області.
«На території області чути звуки вибухів. Спрацювали системи ППО» – написав він у Telegram.
Гамалій додав, що деталі будуть згодом.
Вибухи на Хмельниччині. Влада повідомила про роботу ППО
Голова Хмельницької ОВА Сергій Гамалій повідомив про звуки вибухів на території області.
«На території області чути звуки вибухів. Спрацювали системи ППО» – написав він у Telegram.
Гамалій додав, що деталі будуть згодом.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду». Москва також, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Мета Путіна у війні проти України провалилася – конгресмени США
Делегацію американських конгресменів, яка побувала в Україні, глибоко вразили побачені руйнування біля Києва, а також і опір, який чинять українці, та міжнародна єдність на захист України. Про це йдеться в спільній заяві конгресменів, оприлюдненій 23 липня.
Детальніше читайте за лінком
Близько 300 військових втратила армія РФ за добу в Україні – Генштаб
Генеральний штаб Збройних сил України оновив дані про втрати російської армії в ході повномасштабної агресії. За його даними, загальні втрати сягнули приблизно 39 520 військових. За добу, 23 липня, загинули близько 280 російських військових.
Загалом, за даними Генштабу, від початку вторгнення 24 лютого Росія втратила також:
- 1722 танки
- 3942 бойові броньовані машини
- 869 артилерійських систем
- 255 РСЗВ
- 113 засобів ППО
- 221 літак
- 188 гелікоптерів
- 714 БПЛА
- 170 крилатих ракет
- 15 кораблів /катерів
- 2823 одиниці автомобільної техніки та автоцистерн
- 73 одиниці спеціальної техніки.
«Найбільших втрат противник зазнав на Караматорському напрямку», – йдеться в повідомленні.
9 червня видання The Guardian із посиланням на джерело у високопоставлених колах повідомило, що російська армія з початку масштабного вторгнення в Україну могла втратити близько 20 тисяч військових.
Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. 25 березня лише вдруге від початку масштабного вторгнення російська сторона оприлюднила дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень.
Перевірити дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.
В Україні зросла кількість поранених дітей через російське вторгнення – ОГП
В Україні зросла кількість поранених дітей внаслідок російського повномасштабного вторгнення, повідомляє у Telegram Офіс генерального прокурора.
«Більше ніж 1042 дитини постраждали в Україні за п’ять місяців повномасштабної збройної агресії РФ. Станом на ранок 24 липня 2022 року офіційне число дітей-жертв за добу не змінилося – 358. Зросла кількість поранених – понад 684», – йдеться у повідомленні.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області – 361.
Повідомляється, що 23 липня внаслідок обстрілу військами РФ Миколаєва поранення зазнав 17-річний хлопець.
У відомстві кажуть: ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.
Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Війська РФ ведуть бої, щоб наступити на Бахмут і захопити Вуглегірську ТЕС – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що війська РФ ведуть бої на Бахмутському напрямку з метою створення умов для проведення наступу на Бахмут та оволодіння територією Вуглегірської ТЕС.
«З різних напрямків ворог вів штурмові дії з метою встановлення контролю над територією Вуглегірської ТЕС. Українські воїни знову відкинули окупантів назад», – йдеться в повідомленні.
Генштаб зазначає: «Наші ракетно-артилерійські та авіаційні підрозділи на визначених напрямках продовжують бити по опорних пунктах, місцях зосередження та складах противника».
Розпочалася сто п’ятдесят перша доба війни РФ проти України.
Окупаційна влада заявляє про створення «виборкомів» для «референдумів» на Херсонщині та Запоріжжі
Очільники створених Росією окупаційних адміністрацій захоплених російськими військами частин Херсонської та Запорізької областей України підписали в суботу документи про створення виборчих комісій, повідомляє російська служба Радіо Свобода.
Як йдеться у повідомленнях, комісії створюються у тому числі для проведення так званих «референдумів» про входження цих регіонів до складу Росії.
Склад комісій поки що не визначений. Євген Балицький, який називає себе «головою» російської адміністрації Запорізької області, повідомив, що комісія формуватиметься «з найактивніших та небайдужих мешканців регіону».
Раніше російські медіа та телеграм-канали з посиланням на свої джерела стверджували, що псевдореферендуми на окупованих територіях можуть відбутися вже восени. При цьому неясно, на якій підставі вони будуть проводитися.
Представники російської влади не підтверджували і не спростовували такі плани. Раніше цього тижня представник Білого дому заявляв, що у Вашингтоні спостерігають плани Росії анексувати частину української території та попереджають, що ці спроби не залишаться для Москви без наслідків.
Також у суботу було оголошено формування так званого окупаційного «уряду» Запорізької області. Його очолив російський громадянин, колишній заступник губернатора Вологодської області Антон Кольцов. Раніше підконтрольний Росії «уряд» Херсонської області очолив також колишній російський чиновник Сергій Єлісєєв – колишній заступник губернатора Калінінградської області.
Російські війська контролюють майже всю територію Херсонської області з обласним центром та близько 60 відсотків території Запорізької області. При цьому місто Запоріжжя залишається під контролем України. Представники української влади заявляють, що всі окуповані території будуть звільнені.
Відомо про ще одного пораненого через російський удар по Миколаєву – мер
Внаслідок російського ракетного удару по Миколаєву поранені двоє людей, повідомив міський голова міста Олександр Сєнкевич.
Він вказав на те, що російські війська обстріляли Корабельний район міста близько 18 години.
«Пошкоджені багатоповерхівки, приватні будинки та автомобілі. Усі локальні пожежі оперативно загасили рятувальники ДСНС. Попередньо відомо про двох поранених, серед них підліток», – написав Сєнкевич у своєму телеграмі.
Він додав, що наразі місцева влада збирає інформацію про постраждалих.
Раніше голова Миколаївської обласної ради Ганна Замазєєва повідомила, що через обстріл міста постраждала 16-річна дитина.
Олександр Сєнкевич у червні зауважив, що лінія фронту проходить за 20-30 км від Миколаєва – російські війська обстрілюють житлові райони міста, які наближені до Херсонщини.
Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Переваги і небезпеки для ЗСУ. Київ може перейти в наступ у найближчі тижні – експерти
Постачання зброї в Україну напряму пов’язано з вірою Заходу в можливість української перемоги – на цьому наголошували численні західні оглядачі ще з перших днів широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Українці заявляють, що не збираються складати зброю та мають намір звільнити всю територію країни від російської окупації.
З іншого боку, українська перемога пов’язана з тим, чи матиме українська армія достатньо ресурсів, щоб перейти в наступ. Яким може бути цей наступ? Про які небезпеки попереджають західні експерти?
Читайте про це за лінком
Через артилерійський обстріл Сумщини загинув фермер – ОГП
Російські війська обстріляли Сумську область 23 липня, внаслідок чого загинула людина, повідомив Офіс генерального прокурора.
За даними слідства, російські військові, використовуючи заборонену міжнародним правом зброю, обстріляли з території Росії село Рижівка близько 15 години в суботу з важкої артилерії.
«Внаслідок обстрілу на власному подвір’ї загинув 71-річний місцевий фермер. Пошкоджено домоволодіння та два трактори», – йдеться в заяві.
Наразі тривають слідчі дії. Співробітники Служби безпеки України відкрили кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни.
За даними Державної прикордонної служби 18 липня, почастішали обстріли Сумщини російськими військами.
У коментарі Радіо Свобода керівництво області заявило, що все ж на кордоні вздовж Сумської області не спостерігається достатньої кількості російських військ для проведення вторгнення.
Через обстріл Миколаєва отримала поранення 16-річна дитина – голова облради
Російські війська обстріляли ракетами спальний район Миколаєва, повідомила голова обласної ради Ганна Замазєєва 23 липня.
«16-річна дитина… Осколкове поранення. За попередньою інформацією, влучання у житловий будинок… Під завалами люди!» – написала вона в своєму Телеграмі.
За її даними, російські війська поцілили по людному району. На місце вже виїхали медики та рятувальні служби.
Вранці 23 липня російські військові обстріляли Миколаїв шістьма ракетами С-300, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім. Попередньо, за його даними, жертв і постраждалих внаслідок обстрілу не було.
Олександр Сєнкевич у червні зауважив, що лінія фронту проходить за 20-30 км від Миколаєва – російські війська обстрілюють житлові райони міста, які наближені до Херсонщини.
Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Голова комітету збройних сил США розповів, скільки ще HIMARS можуть надати Україні
Голова Комітету збройних сил Палати представників США Адам Сміт в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода розповів, скільки ще установок HIMARS та інших ракетних систем залпового вогню Україні зможуть надати Сполучені Штати та їхні союзники.
«Ми готові надати Україні стільки установок HIMARS, скільки ми можемо. Не факт, що у нашому арсеналі є саме 50 таких установок. Я думаю, зараз ціль – досягти кількості у 25-30 ракетних установок залпового вогню. І це буде поєднання HIMARS і кількох систем MLRS із Великої Британії та інших (країн – ред.). Ми намагатимемось надати так багато, як зможемо. Але 50 чи 60 установок буде складно зібрати і надати, втім, ми хочемо досягти цифри у 25 чи 30 і надати якомога більше артилерії і ракет для цих систем», – сказав Сміт.
Раніше міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що для оборони України зараз необхідно 50 установок HIMARS та ракетних систем M270, а для наступу – 100 таких систем.
Зараз в Україну вже доправили 12 дальнобійних артилерійських систем HIMARS американського виробництва і певну кількість MLRS M270. У новому пакеті військової допомоги Україні США анонсували поставки ще чотирьох установок HIMARS.
Адам Сміт очолив делегацію конгресменів Палати представників Конгресу Сполучених Штатів, яку 23 липня прийняв у Києві президент Володимир Зеленський.
ЗСУ завдали втрат російським військам при спробі штурму біля Верхньокам’янського – Генштаб
Російські війська продовжують зосереджувати зусилля на Донеччині на Краматорському та Бахмутському напрямках, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні 23 липня.
За повідомленням, російські війська продовжують обстріли населених пунктів України на різних напрямках.
«Штурмовими діями з різних напрямків (російські війська – ред.) намагалися покращити тактичне положення у районі Верхньокам’янського (Бахмутський район – ред.). Українські воїни зустріли ворога кинджальним вогнем та завдали значних втрат. Окупанти в паніці відійшли», – заявляє командування.
За зведенням, російські війська намагаються створити сприятливі умови для продовження наступу на Бахмут. Також фіксувалася ще одна спроба штурмувати територію Вуглегірської теплоелектростанції з різних напрямків – «знову безуспішно і з втратами».
«Розвідувальні групи противника намагалися виявити слабкі місця в обороні наших військ на напрямках Соледара та Покровського. Виявлені та знешкоджені», – звітує штаб.
За даними українського командування, в російських підрозділах «все частіше фіксуються випадки дезертирства та відкритої непокори командуванню».
Росіяни відмовляються підписувати контракти з Міноборони РФ – розвідка
Громадяни Росії відмовляються підписувати контракти з Міністерством оборони Росії – про це в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Скібіцький 23 липня.
«Якщо перші місяці той же самий БАРС – «бойовий армійський склад цієї країни», як вони називають, доволі активно залучався і ми знаємо, як йшли і йдуть формування цих батальйонів – то зараз ми знаємо вже є ознаки того, що громадяни Росії відмовляються підписувати контракти. Ті, які перебувають в БАРСі, (відмовляються – ред.) підписувати контракти на проходження служби, тому що вони розуміють – вони одразу будуть направлені до нас, на нашу територію, для ведення бойових дій», – пояснив він.
На питання, де в Росії найбільше відмовляються від підписання контрактів, Скібіцький зазначив, що це передусім залежить від того, в яких підрозділах найбільші втрати.
«Просто люди не хочуть продовжувати контракт і його розривають. Тому що юридично війни немає, є спеціальна операція, яка дозволяє по поверненню в свій підрозділ не продовжувати контракт. І тут юристи, як то кажуть, їм навпаки підказують, як це правильно зробити. Тому що, якщо б була війна, це була б зовсім інша відповідальність за невиконання наказу», – порівняв представник ГУР.
За даними розвідки, у селищі Новоозерне на території окупованого Криму російська окупаційні влада розгорнула новий мобілізаційний центр.
Влада Росії заперечує плани мобілізації у зв’язку з війною, однак у багатьох регіонах активно вербують добровольців для відправки в Україну.