«Там пекло. Я хочу, щоб всі повернулися додому» – інтерв'ю із Тайрою після полону
Юлія Паєвська з позивним «Тайра» – ще з часів Революції гідності відома як волонтерка та парамедик. Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Тайра працювала у Маріуполі. Всередині березня потрапила у полон до російських окупантів. Своє звільнення 17 червня називає «дивом», а про пережиті жахи у застінках донецького СІЗО воліє не говорити.
Про що із заплющеними очима думала у моменти відчаю – після чергового допиту?
Що хотіли почути російські військові?
Скільки жінок було ще у камері? Хто всі ці українки?
Радіо Свобода зустрілося із Тайрою, яка вже третій тиждень лікується після перебування у полоні. Розмова – про російсько-українську війну, про життя до неї і про те, якою Юлія Паєвська хоче бачити Україну в майбутньому.
Внаслідок російського обстрілу Золочева на Харківщині загинули дві людини – прокуратура
Російські війська обстріляли Золочів на Харківщині, внаслідок обстрілу загинули двоє людей – 74-річна жінка та 63-річний чоловік.
Як повідомляє пресслужба Харківської обласної прокуратури, також внаслідок обстрілу пошкоджено та зруйновано низку житлових будинків.
Правоохоронці розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством.
Читайте також: Кількість жертв сьогоднішнього обстрілу Харкова зросла – прокуратура
За даними Генштабу ЗСУ, на Слобожанському напрямку війська РФ зі ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню та танків обстрілювали також райони населених пунктів Харків, Базаліївка, Петрівка, Руські Тишки, Коробочкине, Слатине, Прудянка, Нове, Рубіжне, Благодатне, Кутузівка, Черкаські Тишки, Перемога, Питомник та Руська Лозова.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію», а також «захист людей від геноциду».
В ООН станом на 4 липня підтвердили 4889 випадків загибелі і 6263 випадки поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. При цьому в організації наголошують, що реальні цифри – значно вищі.
ВМС ЗСУ допомагають експортувати українське зерно
Військово-морські сили ЗСУ допомагають експортувати українську агропродукцію, йдеться у заяві ВМС ЗСУ.
Як зазначають у ВМС, це стало можливим після деокупації острова Зміїний, що розблокувало прохід через гирло Бистре суднового ходу річки Дунай-Чорне море. Перші вісім іноземних суден вже прибули до портів України.
«Острів має стратегічне значення, оскільки дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на Півдні України, чим і користувався окупант, блокуючи рух цивільних суден в південній частині нашої країни... Частково відновивши експорт агропродукції річковим шляхом, Україна, тим самим, допомагає у вирішенні світової кризи – голоду», – наголошують у Військово-морських силах ЗСУ.
Водночас у ВМС зазначають, що наразі більшість українських портів залишаються заблокованими, а деякі – окупованими.
Війська РФ намагалися наступати у напрямку Мар’їнки, але ЗСУ «змусили їх тікати» – Генштаб
Російські війська намагалися наступати у напрямку Мар’їнки, але ЗСУ «змусили їх тікати», повідомляє у вечірньому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
За даними штабу, в напрямку Краснопілля українські військові відбили черговий російський штурм та звели «нанівець всі намагання окупантів просунутися».
На Слов’янському напрямку противник здійснює вогневе ураження із ствольної та реактивної артилерії в районах населених пунктів Дібрівне, Мазанівка, Богородичне, Адамівка, Курулька, Черкаське, Краснопілля, Маяк та Новомиколаївка. Завдав авіаудару поблизу Богородичного.
На Краматорському напрямку, за даними штабу, активних дій підрозділи противника не вели. Обстріляли із ствольної артилерії райони населених пунктів Сіверськ, Закітне, Серебрянка, Григорівка, Білогорівка, Верхньокам’янське, Спірне, Званівка, Виїмка та Івано-Дар’ївка. Авіаудари зафіксовано неподалік Серебрянки, Івано-Дар’ївки та Спірного.
На Бахмутському напрямку, як повідомляють у Генштабі ЗСУ, російські війська обстріляли із мінометів, ствольної та реактивної артилерії в райони Часового Яру, Берестового, Покровського, Соледара, Зайцевого, Вершини, Новолуганського, Кліщіївки, Кодеми та Нью-Йорка. А поблизу Покровського та Яковлівки завдали авіаударів літаками штурмової авіації Су-25.
На Авдіївському, Курахівському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках війська РФ здійснювали обстріли із артилерії різних калібрів у районах населених пунктів Авдіївка, Карлівка, Невельське, Мар’їнка, Срібне, Новомихайлівка, Володимирівка, Павлівка, Вугледар, Перебудова, Велика Новосілка, Времівка, Новосілка, Білогір’я, Полтавка, Малинівка, Гуляйполе, Залізничне, Загірне, Гуляйпільське, Мала Токмачка, Новоданилівка, Оріхів, Жереб’янки та Кам’янське. Авіаударів завдано поблизу Шевченко та Золотої Ниви.
На Південнобузькому напрямку противник намагається утримати зайняті рубежі та не допустити наступу українських військ.
Нідерланди надаватимуть Україні важке озброєння, броньовики і гаубиці – Рютте
Нідерланди надаватимуть Україні важке озброєння, броньовики та самохідні гаубиці, повідомив прем'єр Нідерландів Марк Рютте.
«Звісно, Україна потребує нашої військової підтримки. Ми маємо підтримувати Україну складним сучасним типом зброї. Я закликаю всіх своїх колег у Європі та інших куточках світу, щоб вони допомагали важким озброєнням Україні. Ми надаватимемо від нашої країни важке озброєння, броньовики та самохідні гаубиці. Я хочу закликати союзників зробити те саме», – сказав Рютте на брифінгу в Києві.
Він також закликав допомагати Україні економічно.
«Ми маємо допомагати Україні економічно, щоб українська економіка працювала і далі – скільки можна, за нинішніх обставин. Ми не знаємо, скільки триватиме ця важка війна, але ми знаємо, що Україна і далі потребуватиме нашої підтримки, коли це все нарешті закінчиться», – додав прем'єр Нідерландів.
Марк Рютте сказав, що Нідерланди підтримуватимуть Україну «в будь-який можливий спосіб» «зараз і надалі».
На початку травня видання Forbes повідомляло, що ЗСУ отримають далекобійні САУ Panzerhaubitze 2000 – від Німеччини і Нідерландів та Caesar – від Франції. Загалом йшлося про 12 німецьких та 12 французьких одиниць техніки.
З-під завалів у Часовому Яру дістали тіла 31 людини, пошуки продовжуються – ДСНС
У місті Часів Яр з-під завалів зруйнованого внаслідок російського удару будинку дістали тіла 31 людини, повідомляє у фейсбуці управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
«З-під завалів зруйнованого внаслідок обстрілу 5-ти поверхового житлового будинку в м. Часів Яр дістали тіла 31 загиблої людини, врятовано з-під завалів 9 людей, роботи тривають», – йдеться у повідомленні.
Станом на 14:30 повідомлялось про 26 загиблих.
Російські війська ввечері 9 липня атакували ракетами з «Ураганів» житловий будинок у місті Часів Яр. За даними голови Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, у будинку повністю знищено два під’їзди – під завалами опинилися щонайменше 30 людей.
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Населений пункт Часів Яр розташований між Костянтинівкою та Бахмутом.
Міноборони заявляє, що трофейний російський «Панцир-С1» знищив першу ціль
Міністерство оборони України заявляють, що трофейний «Панцир-С-1», який наразі воює на боці України, знищив першу ціль.
«Захоплений українськими військовими в бою російський самохідний зенітно-ракетний гарматний комплекс «Панцир С-1» уже знаходиться на бойовому чергуванні сил вітчизняних ППО. До його автоматичних гармат підходять 30-міліметрові снаряди, що є в нас на озброєнні. Трофейна техніка прикриватиме цивільні та військові об’єкти від засобів повітряного нападу російських окупантів», – повідомляють у Міноборони.
«Панцир С1» оцінюють у 13 мільйонів доларів. У Повітряних силах заявляли, що таких комплексів ЗСУ захопили кілька, але вцілів лише один.
Загалом, за даними проєкту Радіо Свобода «Донбасс. Реалии», більшість трофеїв ЗСУ – це російські танки (Т-80 БВМ – найкращий із них).
25 тисяч гривень: стільки коштувала евакуація жінки з чотирма дітьми з Ізюма на підконтрольну Україні територію. Щоб заплатити за свободу свою і своїх дітей, ізюмчанка збирала гроші у небайдужих. Про те, що відбувається за завісою окупації, Оксана (ім'я змінене з міркувань безпеки) розповіла Радіо Донбас.Реалії.
Як виглядає Ізюм зараз: які там руйнування, чи багато людей залишилося, чи є в них доступ до ліків, медичної допомоги, їжі та питної води?
Путін підписав указ про спрощену видачу російського громадянства всім українцям
Президент Росії Володимир Путін спростив отримання російського громадянства для всіх громадян України. Указ опубліковано 11 липня.
Раніше він запровадив спрощений порядок для жителів українських територій, тимчасово окупованих російськими військами.
У новому формулюванні документ передбачає, що громадяни України, жителі ОРДЛО, а також особи без громадянства, які постійно проживають на Донбасі, на українській території, можуть звернутися із заявами про прийняття до громадянства Росії у спрощеному порядку.
Раніше проросійські джерела повідомляли, що на теренах Херсонської та Запорізької областей запрацювали пункти видачі російського громадянства. Скільки українських громадян звернулося за паспортами, не повідомлялося, на фотографіях, які публікуються у пропагандистських каналах, у чергах на подачу документів зазвичай стояло по кілька людей.
На тимчасово окупованих російськими військами районах було сформовано підконтрольні Росії адміністрації, керівники яких почали стверджувати, що Херсонська та Запорізька області мають бути прийняті до складу Росії. Повідомлялося про початок підготовки до регіональних референдумів, які не передбачені українським законодавством.
25 травня російський президент Володимир Путін підписав указ про спрощений порядок прийому до громадянства Росії для жителів Запорізької та Херсонської областей України. У Офісі президента України назвали це «юридично нікчемним» документом, який потрібен Путіну винятково як «елемент тотального пропагандистського впливу» на внутрішню аудиторію.
«Путін вирішив взяти більше»: шведський журналіст склав звіт про ситуацію на окупованому півдні
Йохан Читреус (Johan Chytraeus) – журналіст із Швеції, який працював у складі моніторингової місії ОБСЕ і прожив у Херсоні кілька років. Навесні 2022-го він бачив початок російської окупації цієї території, евакуювався через 12 днів після вторгнення армії РФ. Про свої враження від побаченого шведський журналіст розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я». Він також підготував докладний звіт зі свідчень жителів про гуманітарну ситуацію в місті та області, яка склалася після окупації. «В області немає верховенства права – херсонці піддані російському насильству», – зробив висновок іноземний журналіст.
Сім тисяч українських військових вважаються зниклими безвісти – уповноважений
Понад сім тисяч українських військових вважаються зниклими безвісти. Про це «Суспільному» повідомив уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олег Котенко.
«Є ЗСУ, є Нацгвардія, є прикордонники, є СБУ і це різні інституції. Вони не входять в цифру, яку дає ЗСУ. ЗСУ дає дані про дві тисячі зниклих військових. Наш колцентр має орієнтовно 7200 людей. Наприклад, полк «Азов» – це Нацгвардія і там також є безвісти зниклі. Вони не вийшли на звʼязок з рідними, коли вони вийшли з Азовсталі», – сказав він.
За словами Котенка, більшість зі зниклих військових – у полоні (як, наприклад, члени 1 батальйону 36 бригади).
Майже дві доби під завалами. У Часовому Яру врятували ще одну людину – ДСНС
У місті Часовий Яр з-під завалів зруйнованого внаслідок російського удару будинку врятували ще одну людину, повідомляє у фейсбуці управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
За даними служби, кількість загиблих зросла до 26 людей.
«З-під завалів врятовано ще одного чоловіка! Станом на 14:30 особовим складом Головного управління виявлено та вилучено з-під завалів 26 загиблих осіб, врятовано з-під завалів 9️ осіб. Продовжуємо працювати», – йдеться у повідомленні.
Раніше повідомлялось про 20 загиблих.
Російські війська ввечері 9 липня атакували ракетами з «Ураганів» житловий будинок у місті Часів Яр. За даними голови Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, у будинку повністю знищено два під’їзди – під завалами опинилися щонайменше 30 людей.
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Населений пункт Часів Яр розташований між Костянтинівкою та Бахмутом.
Данілов розповів, як ЗСУ нівелюють кількісні переваги військ РФ
Секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що кількісні переваги військ РФ нівелюються точністю ЗСУ.
«Кількісні переваги росармії нівелюються українською ракетно-артилерійською точністю. Західна зброя для ЗСУ вже змінює хід війни. І це ми ще не починали!» – написав Данілов.
Останнім часом українські військові все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів.
Станом на 11 липня загальні втрати російської армії, за даними Генштабу ЗСУ, сягнули приблизно 37 400 військових. Водночас Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє.
10 липня міністр оборони Олексій Рєзніков заявив, що Україна готується до деокупації південних територій, для чого накопичує мільйонну бойову силу та оснащену західною зброєю.
За словами президента Володимира Зеленського, втеча окупантів з української землі є невідворотною, але «треба битися разом на всіх фронтах».
Росія випустила по Одещині 7 ракет з літаків, попередньо без жертв – Тимошенко
Російські війська випустили сім ракет по Одеській області 11 липня, повідомив радник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
«Близько 11:30 з акваторії Чорного моря окупанти випустили 7 ракет з літаків Су-27, Су-30 та Су-35. Одна з ракет влучила у приватний будинок. Попередньо без жертв, інформація щодо руйнувань уточнюється», – зазначив він.
За даними оперативного командування «Південь», ракета поцілила в приватний будинок в одному з прибережних селищ. Ударна хвиля пошкодила прилеглі будинки, дерева й автівки, проте пожеж не виникало.
Крім того, командування повідомляє про влучання в об’єкт портової інфраструктури.
Кирило Тимошенко повідомив про обстріл Одещини раніше 11 липня.
Радник мера закликає містян залишати Маріуполь, поки є можливість через рух російської техніки
Радник мера окупованого Маріуполя Петро Андрющенко 11 липня вкотре закликав жителів, які залишаються в місті, за можливості виїздити.
«Дорогі маріупольці, що залишаються в місті в надії на покращення. У вас зберігається не так багато часу, або покинути місто та опинитись в цивілізованих умовах та безпеці», – заявив він.
Поміж інших причин, Андрющенко вказав на те, що пошкоджена інфраструктура міста не дозволить опалювати його взимку. У Маріуполі немає лікарів і можливостей для надання медичної допомоги.
Читайте також: «Копачів із цвинтаря відправляють воювати проти ЗСУ». Свідчення маріупольців, що виїхали з окупації
Також радник мера зазначив, що зараз є можливість виїхати до Запоріжжя:
«Другий тиждень окупанти відкрили канал евакуації в Запоріжжя. Так, вони прикривають власні військові маневри – ви самі бачите колони техніки, що рухається через місто. Але поки є шлях – користуйтесь. Другої нагоди може не бути».
Крім того, Андрющенко застеріг щодо планів окупаційної влади почати примусову мобілізацію в Маріуполі, а також щодо ймовірного контрнаступу українських сил.
«Контрнаступ. Він вже йде на півдні. До того ж зброя наших партнерів дістає вже глибоко в тил ворога. А ви зараз саме тил ворога. Ви бачите, як окупанти розміщують склади, бази та казарми серед ваших будівель. Все це – мішень. А ви – поруч, тому що ви живий щит для росіян. В разі влучання в склад БК страждають квартали поруч від детонації снарядів. Не наражайте себе на небезпеку», – закликав чиновник.
Читайте також: Російські окупанти виводять частину техніки з Маріуполя в бік фронту – Андрющенко
Почастішали повідомлення про деокупацію півдня України вже найближчим часом. Крім того, в останні дні влада закликає жителів окупованої Херсонщини намагатися виїхати з регіону або ж підготувати укриття на випадок бойових дій.
Українські військові також все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів на Херсонщині.
Наразі відомо про 20 загиблих через удар по Часовому Яру – ДСНС
З-під завалів дістали вже 20 загиблих через удар по місту Часовий Яр у Донецькій області, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
«Станом на 12:20 особовим складом Головного управління виявлено та вилучено з-під завалів 20 загиблих осіб, врятовано з-під завалів вісьмох осіб, роботи тривають», – йдеться в заяві служби.
Завали розбирають 55 рятувальників за допомогою сімох одиниць техніки, двох автокранів і двох навантажувачів від місцевої влади.
Читайте також: ОВА: через обстріл Харкова постраждала 31 людина, серед них – двоє дітей
Російські війська ввечері 9 липня атакували ракетами з «Ураганів» житловий будинок у місті Часів Яр. За даними голови Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, у будинку повністю знищено два під’їзди – під завалами опинилися щонайменше 30 людей.
Москва, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.
Населений пункт Часів Яр розташований між Костянтинівкою та Бахмутом.
«Солдат поцілив у натовп». Стендап-комік Слава Бу розповів про спротив окупації у Херсоні
Стендап-комік Слава Бу родом із Херсонщини, але останні роки живе у Києві. Напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну комік завітав до дому та готувався до виступу в Херсоні, але не судилося – почалася війна. Артист півтора місяця прожив в окупації, йому вдалося виїхати. Згодом він підготував виступ, який тепер не так розважальний, як просвітницький. Про те, що бачив в окупації, про українську мову, про спротив херсонців. А ще про те, за що йому зараз соромно... Про це Слава Бу розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов'я».
Битва за Донбасс: главное 11 июля (обновляется)
Россия снова изменила цели спецоперации в Украине: 30 июня Владимир Путин заявил, что это захват Донбасса, и якобы «ничего не изменилось» – но после поражения под Киевом Россия сформулировала цель как установление полного контроля над Донбассом и югом Украины для обеспечения сухопутного коридора в аннексированный Крым, получения выхода в Приднестровье и влияния на жизненно важные объекты украинской экономики.
Сейчас основные силы атакующих сил России сосредоточены в Луганской и Донецкой областях. По оценкам военных аналитиков, Кремль перешел от параллельного выполнения задач к последовательному, и если ему удастся продвинуться на Донбассе, он возьмется за другие области. Именно поэтому исход битвы за Донбасс так важен. Здесь Радио Донбасс.Реалии обновляет информацию о том, в каком состоянии сейчас города востока, и как армия Украины отбивает атаки там.
Сейчас Украина не контролирует всю Луганскую область. Подразделения вывели из последнего крупного города, Лисичанска, для сохранения личного состава. «Стены мы отстроим, землю отвоюем, а людей надо беречь больше всего. И если командование армии забирает людей с определенных точек фронта, где враг имеет наибольшее огневое преимущество, в частности это касается и Лисичанска, это означает только одно – что мы вернемся благодаря нашей тактике, наращиванию поставок современного оружия», – так президент Владимир Зеленский прокомментировал отступление 3 июля сил обороны из Лисичанска.
«Чим далі, тим більше горітиме» – очільник Миколаївщини про вибухи на російських складах
Голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім прокоментував обстріли Миколаєва та Харкова, назвавши їх «відповіддю» Росії на обстріли її складів та військових об’єктів.
«Горять склади окупантів, горять яскраво, багато. Дякуємо нашим партизанам за якісну роботу, за протидію колаборантам. Привіти теж дуже гарні надсилаєте. Ну росіяни нічим розумніше не могли відповісти, окрім як знову обстріляти наші житлові квартали і Харків. Я мовчу про села, які знищуються», – сказав Кім у своєму Телеграмі.
Читайте також: ОВА: через обстріл Харкова постраждала 31 людина, серед них – двоє дітей
Він прокоментував також повідомлення про наказ президента України Володимира Зеленського підготувати план деокупації півдня України.
«Команда президента була звільнити південь, що не може не тішити. І чим далі, тим більше горітиме в Херсоні складів БК і ворожих командних пунктів. Тому передавайте росіянам, які сидять у окопах, що й до них черга дійде, щ не відсидяться вони в чужому домі з краденим холодильником. Знайде нагорода кожного героя», – додав Кім.
Читайте також: Через ракетний удар по Миколаєву одна людина поранена – голова ОВА
Почастішали повідомлення про деокупацію півдня України вже найближчим часом. Крім того, в останні дні влада закликає жителів окупованої Херсонщини намагатися виїхати з регіону або ж підготувати укриття на випадок бойових дій.
Українські військові також все частіше повідомляють про завдання ударів по російських командних пунктах, складах боєприпасів на Херсонщині.
ОВА: через обстріл Харкова постраждала 31 людина, серед них – двоє дітей
Внаслідок російського обстрілу Харкова постраждала 31 людина, повідомив очільник Харківської області Олег Синєгубов.
«На цю хвилину від ранкових обстрілів Харкова російськими окупантами 31 постраждалий, усі - госпіталізовані до медичних установ. З них – двоє дітей: 4 та 16 років», – заявив він.
Наразі відомо про трьох загиблих.