Доступність посилання

ТОП новини
Результати російського удару по приватному сектору Харкова. 25 грудня 2024 року
Результати російського удару по приватному сектору Харкова. 25 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Міськрада закликала світову спільноту визнати дії РФ в Маріуполі геноцидом

Маріупольська міська рада закликає світову спільноту визнати дії російських військових у Маріуполі геноцидом українського народу.

«Визнаємо та закликаємо світову спільноту визнати дії Російської Федерації у Маріуполі геноцидом українського народу. Визнаємо та закликаємо світову спільноту визнати дії армії Російської Федерації воєнними злочинами, а президента РФ Володимира Путіна – воєнним злочинцем», – йдеться у повідомленні міськради у telegram.

Сесію Маріупольської міської ради провели вперше від початку війни. Депутати зібралися в онлайн форматі.

На позачерговій сесії місцеві депутати також закликали світову спільноти об’єднати зусилля для розблокування міжнародної гуманітарної допомоги Маріуполю та організованої повної евакуації.

Червоний Хрест відправив співробітників до Маріуполя – готує масову евакуацію

Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) оголосив 1 квітня, що відправив своїх співробітників в оточений російськими військами український порт Маріуполь. Організація сподівається, що евакуація тисяч мирних жителів може розпочатися цього ж дня, повідомив речник МКЧХ Юен Вотсон.

«Ми маємо дозвіл на переїзд сьогодні, і ми прямуємо до Маріуполя. Ми сподіваємося, що це (евакуаційна операція – ред.) розпочнеться сьогодні», – сказав речник. Попри санкцію російських військових на проїзд до міста, співробітники Червоного Хреста не отримали дозволу на перевезення гуманітарної допомоги – медичних препаратів та інших необхідних людям речей.

Команда Червоного Хреста складається з трьох автомобілів з девʼятьма співробітниками. Вона планує вивезти за місто колону з близько 54 українських автобусів та невідомої кількості приватного транспорту. Пункт призначення поки не визначений, але він буде в межах України, додав Вотсон.

1 квітня вдень Радіо Свобода зв’язалося телефоном із речником делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Олександром Власенком, який на момент спілкування перебував на евакуаційному маршруті Запоріжжя – Бердянськ – Маріуполь. Він розповів, що о 10:45 співробітники МКЧХ виїхали із Запоріжжя, щоб сприяти забезпеченню безпечного виходу з Маріуполя місцевих жителів.

«Орієнтовно за 5-6 годин (тобто о 16–17-й годині за Києвом – ред.) плануємо бути в Маріуполі. 100% гарантії, що все пройде успішно, дати не можемо, – все може зірватися в останній момент», – зауважив Власенко.

«Ми готові вивезти тих людей, хто добровільно – підкреслюю це – хочуть залишити Маріуполь та виїхати в напрямку Запоріжжя. Ми готові це сьогодні забезпечити», – додав він. – Нашим завданням є спостерігати, відслідковувати, що нікого не змушують слідувати погодженим маршрутом, що люди роблять це добровільно. Якщо людина якось вагається – сідати в автобус чи ні – наші співробітники повинні розпитати про її наміри. Наша позиція, позиція МКЧХ – ніхто нікуди примусово не може бути переміщеним».

«Для того, щоб переміщення було безпечним – для нас цей момент є ключовим – ми повинні мати гарантії безпеки від усіх сторін. Будь-яке переміщення в зоні бойових дій відбувається тільки з погодження сторін, які перебувають у цьому секторі», – наголосив Олександр Власенко.

У березні Міжнародний комітет Червоного Хреста опинився в Україні під вогнем критики – після оголошення про намір відкрити офіс у російському Ростові-на-Дону для нібито допомоги жителям сходу України.

«Зазначене не тільки сприятиме легітимізації «гуманітарних коридорів» на території Російської Федерації, а й стане своєрідною підтримкою для примусового викрадення громадян України та вивезення їх на територію держави-агресора», – йшлося у зверненні комітету Верховної Ради з прав людини.

Маріуполь перебуває в оточенні з перших днів російського вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого. Попередні зусилля гуманітарних агенцій із отримання доступу до міста були невдалими. Мер Маріуполя цього тижня заявив, що до 170 тисяч жителів залишаються в пастці – без електроенергії, тепло- та водопостачання, з браком харчів і за постійного ризику бути вбитими під час чергового обстрілу. Багатьох жителів міста поховали просто біля їхніх помешкань чи укриттів, зараз ці дані намагається верифікувати команда ООН із прав людини.

ДБР вилучили метал російських комерсантів на Одещині на понад 93 мільйони гривень

Державне бюро розслідувань 1 квітня повідомило про виявлення низки активів, які належать російським та білоруським підприємствам.

Зокрема, працівники ДБР виявили та вилучили майно «російських комерсантів» у Морському торговельному порту Одеської області, яке слідувало через Україну транзитом.

«Вартість металічних заготовок та виробів складала понад 93 мільйони гривень», – заявляє Бюро.

Також відомство звітує про виявлення 137 залізничних вагонів білоруських і російських власників на Тернопільщині.

Читайте також: Німеччина погрожує Росії конфіскацією активів у разі зриву постачання газу – Handelsblatt

«33 вагони були порожні, решта – заповнені продукцією. У 84 вагонах, які належать білоруським підприємствам, виявили дизпаливо, скло, сою, вапняковий камінь, залізобетонні вироби. А у 20 російських вагонах – залізну руду. Загальна вартість майна складає понад 200 мільйонів гривень», – йдеться в повідомленні.

Місцеве управління ДБР у Львові звернулося до Тернопільської військово-цивільної адміністрації з ініціативою «примусово вилучити вагони з майном та передати його на потреби ЗСУ».

Читайте також: НАЗК склав список на націоналізацію майна, яке належить РФ в Україні, у ньому 21 компанія

За даними Бюро, його співробітники ініціювали передачу на потреби українські армії майно Росії на «мільйони доларів, у тому числі паливо, залізничні вагони з продукцією, вантажівки, будівельні матеріали та інша продукція».

Національне агентство з питань запобігання корупції 30 березня закликало українців долучатися до конфіскації майна у людей, причетних до агресії Росії проти України.

Колабораціонізм. Самопроголошеному «меру» Бердянська оголосили підозру

Самопроголошеному «меру» окупованого Бердянська висунули підозру у колабораціонізмі. Про це повідомляє Офіс генпрокурора України.

«За даними слідства, чоловік після окупації міста Бердянськ добровільно погодився на пропозицію військової адміністрації РФ, взяв на себе функції виконувача обов’язків мера окупованого міста та забезпечив їх «належне виконання», – зазначають в ОГПУ.

Своїми діями, наголошують у прокуратурі, чоловік порушив конституційне право жителів Бердянска на вільне волевиявлення під час виборів.

21 березня правоохоронці отримали інформацію про те, що у мережі інтернет опубліковане відео з особою, яка представляється як Сауленко Олександр Федорович. Чоловік повідомляв, що «бере на себе повноваження» з управління містом через начебто «повне самоусунення чинної влади та небажання співпрацювати з військово-цивільною адміністрацією».

За даними управління Міністерства юстиції, чоловік на ім'я Олександр Сауленко зареєстрований у межах Бердянського району від політичної партії «Союз Лівих Сил», яка виступає за «нейтральний статус України».

Напередодні в Офісі генпрокурора повідомили про передачу до суду першої справи за статтею про колабораціонізм.

Стаття про колабораціонізм набрала чинності 15 березня 2022 року. Станом на 30 березня було зареєстровано 151 кримінальне провадження за цією статтею.

Верховна Рада ухвалила зміни в законодавстві щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність 3 березня. Як зазначає ОГП, ця стаття дозволяє притягати до відповідальності людей, які «в будь-якій формі співпрацюють з державою-агресором».

Кремль: пожежа на нафтобазі в Бєлгороді – «не найкраще тло» для переговорів

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що пожежа на нафтобазі в російському Бєлгороді, в якій місцева влада звинуватила ЗСУ, створила «не найкраще тло» для переговорів між делегаціями України і Росії, які тривають 1 квітня.

При цьому про відмову РФ від переговорів, за його словами, не йдеться.

Як заявив Пєсков, Путіну доповіли про пожежу.

Ні українські, ні російські військові офіційно не коментували заяви бєлгородського губернатора, який звинуватив українських військових в авіаударі по нафтобазі.

Раніше Генштаб Збройних сил України попереджав, що влада Росії може вдатися до провокацій на своїй території для виправдання рішення про «продовження затяжної, виснажливої війни».

Останніми днями саме російські війська завдають ракетних ударів по об’єктах із паливом в Україні – було знищено нафтобази у Львові, на Волині, Рівненщині, в Дніпрі. Генеральний штаб ЗСУ таке концентрування ударів по сховищах пального пояснив наміром РФ ускладнити логістичне забезпечення і створити умови для гуманітарної кризи.

1 квітня в онлайн-форматі тривають переговори між українською і російською делегаціями щодо припинення війни, розпочатої Росією 24 лютого.

Переговори України та Росії тривають у форматі відеозв’язку – Подоляк

Українська та російська сторони почали черговий раунд переговорів. Про це повідомив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, передає канал Радіо Свобода і «Голосу Америки» «Настоящее время» 1 квітня.

За словами Подоляка, переговори тривають у форматі відеозв’язку.

Раніше 1 квітня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що українська сторона нібито «демонструє на переговорах розуміння реальності по Донбасу й Криму». При цьому в Києві неодноразово заявляли, що не мають наміру йти на будь-які територіальні поступки.

Українська і російська делегації 29 березня в Стамбулі проводили переговори щодо війни РФ проти України. Україна, серед іншого, на цих переговорах запропонувала підписати міжнародний договір про нову систему гарантій безпеки.

Росія застосовує проти українців заборонені касетні боєприпаси – Amnesty International

У широкомасштабній війні проти України Росія застосовує заборонені касетні боєприпаси, чим порушує міжнародне право – такого висновку дійшли дослідники міжнародної правозахисної організації Amnesty International.

«В останні тижні російські сили використовували зброю невибіркової дії, як то касетні боєприпаси, і неточну зброю з широким радіусом дії, таку як некеровані «тупі» бомби та залпи реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) при атаках на густонаселені цивільні райони», – заявляють правозахисники.

За їхніми словами, це є воєнним злочином.

Один із прикладів, який наводять у Amnesty International, – обстріл Салтівського району Харкова у період з 27 лютого по 16 березня.

«Кризова лабораторія Amnesty International підтвердила 22 інциденти в районі, що свідчать про пошкодження житлових масивів, включно зі школами, житловими будинками, продовольчими ринками та трамвайним депо. На фотографіях з місця обстрілу видно залишки ракет «Смерч» та касетні боєприпаси, розкидані по всьому району», – зазначають правозахисники.

Окрім того, в Amnesty International додають, що від касетних боєприпасів загинула дитина та двоє інших мирних жителів, які ховалися в дитячому садку на Сумщині, і цивільне населення, яке стояло у черзі за їжею у Чернігові.

За словами правозахисників, обстріли українських міст боєприпасами невибіркової дії Росія, зокрема, використовує для облоги цих населених пунктів.

«Amnesty International раніше задокументувала, як цивільні особи в Ізюмі перебувають на межі гуманітарної катастрофи, оскільки російські війська обстрілюють місто з початку вторгнення», – зазначають в організації.

Правозахисники наголошують, що цивільні особи, які опинилися у містах в облозі, мають терміново отримати гуманітарну допомогу, а також доступ до гуманітарних коридорів.

Дослідження Amnesty International базується на аналізі супутникових знімків, перевірці відео та фотографій інцидентів, а також на особистих та дистанційних інтерв’ю з людьми, які пережили облогу у п’яти містах.

27 березня Офіс генпрокурора України повідомив, що російські військові застосували заборонені касетні боєприпаси на Дніпропетровщині.

31 березня в ООН заявили, що невибіркові удари Росії в Україні «можуть бути воєнними злочинами».

Росія, попри численні свідчення, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

«Росія має не сподіватися на перемогу» – міністр закордонних справ Франції про війну в Україні

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан закликав посилити військову, фінансову та гуманітарну підтримку України.

«Росія має не сподіватися на перемогу. Ставки для нас стратегічні. Ми маємо дуже чітку мету — ні в чому не поступатися і активізувати наші зусилля до повного припинення вогню на всій території України та реальних переговорів», – сказав французький міністр журналістам у столиці Естонії Таллінні, де перебуває з візитом.

Ле Дріан додав, що Франція хоче показати партнерам «на всіх континентах», що «оскільки російська війна в Україні є запереченням принципів і зобов’язань, які захищають нас усіх, це справа кожного». Він також застеріг від довіри словам Москви про скорочення активності військ на окремих напрямках, сказавши: «Ми можемо судити лише про вчинки».

З 30 березня Ле Дріан перебуває в турне, яке передбачає відвідання Фінляндії, Естонії та Литви.

Раніше цього тижня в інтервʼю CNN міністр закордонних справ Франції заявив про незначний прогрес у переговорах між Росією та Україною. Він додав тоді, що «проблеми все ті ж» і що президент Росії Путін «усе ще хоче нав’язати Україні свій диктат».

Актор Депардьє, який захоплювався Путіним, різко засудив вторгнення в Україну

Французький актор Жерар Депардьє, який раніше заявляв про своє захоплення Володимиром Путіним, а 2013 року отримав російське громадянство, різко засудив президента Росії через війну в Україні. Про це повідомляють Le Figaro і агентство Франс Прес.

Депардьє назвав вторгнення Росії в Україну «шаленим і неприпустимим ексцесом» Путіна. При цьому він заявив, що російський народ не несе відповідальності за «неприйнятні дії» своїх керівників.

Депардьє також повідомив, що передасть усі кошти від продажу квитків на три концерти у Парижі на початку квітня на підтримку українських жертв війни.

1 березня Депардьє вже виступав із закликами зупинити бойові дії та розпочати переговори.

Французький актор, який має суперечливу репутацію, залишив Францію на знак протесту проти податку для надбагатих і отримав російський паспорт від Путіна в січні 2013 року.

У 2015 році Україна внесла громадянина Росії Жерара Депардьє до чорного списку, закривши йому в’їзд на п’ять років, у тому числі через його висловлювання, в яких актор заперечував саме існування незалежної України. «Я люблю Росію та Україну, яка є частиною Росії», – ця фраза Депардьє була широко розтиражована ЗМІ.

Сам Депардьє ніколи не заперечував, що робив такі висловлювання і із задоволенням говорив про свої дружні стосунки з Путіним.

На Київщині ЗСУ звільнили 15 населених пунктів – зведення Генштабу

Збройні сили відновили контроль над 15 селами в Київській області, повідомив Генеральний штаб ЗСУ у зведенні на 12 годину дня 1 квітня.

«Підрозділами Збройних Сил України відновлено контроль над населеними пунктами Демидів, Димер, Литвинівка, Гаврилівка, Козаровичі, Жовтневе, Глибівка, Ясногородка, Талакунь, Сухолуччя, Липівка, Гавронщина, Маковище, Миколаївка, Хмільна», – йдеться в повідомленні.

Водночас російські війська продовжують блокувати Чернігів і Харків, а також «контролювати Ізюм» та утримувати переправи через Сіверський Донець.

«Після відходу противника підрозділами Збройних Сил України взято під контроль населені пункти Рудня, Шевченкове, Бобрик, Стара Басань, Нова Басань, Макіївка, Погреби, Бажанівка, Володимирівка, Шняківка, Сальне, Софіївка, Гаврилівка», – додає командування.

Штаб припускає, що російська армія посилюватиме угруповання на Ізюмському напрямку за рахунок окремих підрозділів 1-ї танкової та 20-ї загальновійськової армій.

«Угруповання окупаційних військ здійснює перегрупування та, імовірно, зосереджує основні зусилля на проведенні наступальної операції у Східній операційній зоні. Спостерігається часткове відведення підрозділів окупаційних військ з Поліського та Сіверського напрямків. Водночас ворог здійснює підготовку до переміщення додаткових підрозділів (резервів) Східного військового округу для ведення бойових дій на території України», – йдеться в зведенні.

На Донеччині російські війська зосередилися на взятті під контроль Попасної, Рубіжного, а також встановленні повного контролю над Маріуполем.

«Замінований південь». Яку небезпеку створила війна РФ проти України в полях і на морі?

Якою є ситуація із замінуванням територій на півдні України? Чи заважає потенційна небезпека проводити посівну кампанію в регіоні? Що означає процес розмінування? І наскільки він може бути тривалим після закінчення війни? Про це – в новій програмі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

Кількість загиблих через обстріл будівлі Миколаївської ОДА зросла до 28 – Кім

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомляє, що кількість загиблих внаслідок обстрілу обласної адміністрації зросла до 28.

За його словами, серед загиблих був переговорник.

«Так, у будівлі ОДА загинув переговорник, який вів перемовини про здачу орками зброї, якщо буде жорстка команда… тепер нема людини, а команда буде», – написав Кім у telegram.

29 березня близько 08:45 у Миколаєві внаслідок обстрілу і влучання в дев’ятиповерхову будівлю Миколаївської ОДА зруйнувалася центральна її секція з дев’ятого по перший поверхи. Тоді у ДСНС повідомили про 12 загиблих і 33 поранених.

«Артилерійські, мінометні, танкові обстріли»: голова ОВА повідомив про 46 ударів по Харківщині за добу

Російські військові минулої доби завдавали артилерійських, мінометних, танкових обстрілів по Харкову, загалом зафіксували приблизно 46 ударів, повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«За минулу добу російські окупаційні війська наносили артилерійські, мінометні, танкові обстріли по районах Салтівки, П’ятихатки, Олексіївки, ХТЗ, Холодна Гора, Кулиничі, Велика Данилівка, Дергачі. Всього зафіксували близько 46 ударів. Також зафіксовано близько 170 обстрілів противником з РСЗВ типу «Град» і один ракетний удар в центральну частину міста», – написав Синєгубов у своєму телеграм-каналі.

При цьому, за його словами, активність авіації РФ по Харкову не спостерігали, але є «певна активність БПЛА противника», які здійснювали польоти з розвідувальною метою.

«З Ізюмського району розпочали евакуйовувати жителів, щоб запобігти ймовірним наслідкам через активні бойові дії в цьому напрямку», – повідомив голова ОВА.

У Бучанській міській раді застерігають від завчасного повернення до міста

«Наразі місто залишається в окупації, багато замінованої техніки, будинків і навіть трупів. Тому прохання до тих, хто залишився, не підходити до небезпечних предметів. Звільнення міста продовжується, Збройні сили України, територіальна оборона працюють над відвойовуванням кожного метра рідної землі», – повідомив у зверненні секретар Бучанської міської ради Тарас Шаправський.

За його словами, попри те, що російські війська відвели значну частину своєї техніки, у місті залишається велика кількість диверсійних груп.

«Залишаються також російські військові, які переодягаються у цивільний одяг, і продовжують чинити опір. Тому на сьогодні повертатися до Бучі небезпечно», – наголошує Тарас Шаправський.

Росія: Медведєв оголосив, що Москва «не постачатиме продукти недругам»

Колишній президент та голова уряду Росії, нині заступник голови російської Ради безпеки Дмитро Медведєв заявив, що його країна повністю перестане постачати продовольство та сільгоспкультури так званим «недружнім країнам», тобто державам, які запровадили проти Росії санкції через її вторгнення в Україну. Як написав Медведєв у телеграмі, продовольство – це «тиха зброя» Росії, оскільки від поставок із неї залежить продовольча безпека багатьох країн.

За словами Медведєва, російських продуктів вистачає на повне забезпечення внутрішніх потреб. При цьому він наголосив на «контролі за цінами». За кордон Росія, за його словами, постачатиме продовольство та сільгоспкультури лише «друзям». «Не постачатимемо наші продукти і сільськогосподарську продукцію нашим ворогам. І купувати у них нічого не будемо», – пише Медведєв. Він зазначив, що з 2014 року вже діють обмеження на ввезення продуктів із країн Заходу, але вони можуть бути розширені. «Вечерю ворогові не віддамо», – написав Медведєв.

Медведєв започаткував свій телеграм-канал після початку війни проти Україні, коли у Росії заблокували фейсбук та твітер. Він виступає у каналі з жорсткими заявами на адресу країн Заходу, погрожуючи їм припиненням постачання газу та натякаючи на проблеми із ментальним здоровʼям у президента США Джо Байдена.

Офіційно рішень про заборону експорту продовольства до «недружніх країн», а це близько 50 держав, включно зі США та країнами ЄС, поки що не ухвалювалося.

У серпні 2014 року президент Росії у відповідь на санкції західних країн заборонив ввезення деяких харчів. Згодом продукти, вилучені на митниці, стали знищувати – спалювати та давити бульдозерами.

Генштаб ЗСУ: Росія втратила у війні проти України близько 17 700 військових

Росія втратила у війні проти України близько 17 700 своїх військових, повідомив Генштаб ЗСУ станом на 1 квітня.

Крім того, за повідомленням, Росія втратила:

  • 625 танків,
  • 1751 бойову броньовану машину
  • 316 артилерійських систем
  • 96 РСЗВ
  • 54 засоби ППО
  • 143 літаки
  • 131 гелікоптер
  • 1220 одиницю автомобільної техніки
  • 7 кораблів /катерів
  • 76 цистерн із ПММ
  • 85 БПЛА оперативно-тактичного рівня
  • 24 одиниці спеціальної техніки
  • 4 пускові установки ОТРК/ТРК.

«Дані уточнюються. Підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій», – йдеться в повідомленні.

25 березня Генеральний штаб збройних сил РФ лише вдруге за понад місяць масштабної війни проти України оприлюднив дані про втрати російських військ, згідно з якими 1 351 російський військовослужбовець загинув, ще 3 825 – зазнали поранень​.

За оцінками НАТО, під час військових дій могли бути вбиті від 7 до 15 тисяч російських військових, писало видання Time 24 березня. При цьому разом із пораненими загальні втрати військ Росії можуть сягати 30–40 тисяч людей.

Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.

На Запоріжжі війська РФ продовжують обстріл у Пологівському районі, але втрачають техніку – влада

У Запорізькій області російські військові продовжують артобстріли місцевої інфраструктури в Оріхові, а в кількох інших населених пунктах Пологівського району, повідомляє Запорізька обласна військова адміністрація.

За даними ОВА, війська РФ зазнають втрат – станом на вечір 31 березня 2022 року та на ранок 1 квітня підрозділи Сил оборони Запорізького краю знищили 32 окупанти, 38 – поранили, також було знищено два п російських бронетранспортери, два танки, 7 автомобілів та 2 реактивні системи залпового вогню «Град».

Також в адміністрації додають, що окупанти роблять безуспішні спроби просування у напрямках населених пунктів Гуляйполе, Запоріжжя, Кам’янське.

ЄС на онлайн-саміті вимагає від Китаю не допомагати Росії в обхід міжнародних санкцій

Європейський союз на онлайн-саміті, що відбувається 1 квітня, вимагає від Китаю гарантій, що ця країна не допомагатиме Росії обходити економічні санкції, запроваджені через її неспровоковане вторгнення в Україну. Представники ЄС кажуть, що вони також закликають Китай до співпраці задля припинення війни.

Сторони також обговорюють заборону Пекіна на поїздки для членів Європейського парламенту, економічний бойкот Китаєм члена ЄС Литви – через відносини Вільнюса з Тайванем, статус інвестиційної угоди ЄС і Китаю, а також дотримання громадянських та політичних прав у Китаї.

Китай зазнає міжнародної критики через зловживання, скоєні проти уйгурів та інших переважно мусульманських груп у північно-західній провінції Сіньцзян. Ці зловживання полягають у масовому позбавленні волі, примусовій праці, контролі населення та придушенні релігійних і культурних свобод меншин. Пекін заперечує зловживання, заявляючи, що «перевиховує» уйгурів, щоб запобігти радикальному ісламізму та тероризму.

Наприкінці березня НАТО закликало Китай чітко засудити війну РФ проти України і не підтримувати Росію ні економічно, ні у військовий спосіб.

Сполучені Штати тиснуть на Китай, щоб він не надав Росії підтримки в її вторгненні в Україну.

Китай і Росія активізували свої двосторонні відносини в останні роки. Китай прямо не виступив із засудженням вторгнення Росії в Україну.

Російські військові «потиху виходять» із Чернігівської області, але «розслаблятися рано» – голова ОВА

Російські військові поступово залишають Чернігівську область, повідомив голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус, але закликав «не розслаблятися» через можливі удари РФ.

«Ворог, завдяки нашим Збройним силам, потиху відходить із Чернігівщини. Для чого він це робить – лише йому відомо, але, я сподіваюся, що виходить звідси назавжди», – сказав Чаус у відеозверненні в своєму телеграм-каналі вранці 1 квітня.

За словами голови ОВА, навіть якщо загарбники виходять із області для перегрупування, то «ми на нього будемо чекати з подвійним «радушием».

Чаус повідомив, що всі громади області працюють над відновленням життєдіяльності, ЗСУ займаються розмінуванням населених пунктів і зачисткою.

Водночас голова ОВА, закликав жителів Чернігівської області зважати на можливі авіаційні та ракетні удари військ РФ по регіону.

«Цього ніхто не скасовував. Ворог може діяти будь-яким чином і таким теж. Вони сьогодні долітають до нас і дострілюють. Тому у мене велике прохання: за наявності сигналів «тривоги» бути в об’єктах укриття. Нам ще рано розслаблятися… У нас ще війна», – сказав Чаус.

Раніше сьогодні британська розвідка заявила, що і Чернігів, і Київ зазнають постійних авіаційних і ракетних ударів, незважаючи на заяви Росії про зниження активності в цих районах.

Після завершення українсько-російської зустрічі в Туреччині 29 березня Москва виступила із заявою про нібито скорочення активності армії РФ біля Києва і Чернігова.​

Президент України Володимир Зеленський заявив, що українські військові не зменшуватимуть своїх оборонних зусиль з огляду на заяви РФ. У Генштабі ЗСУ назвали «оманою» нібито відмову військ РФ від оточення Києва.

У Росії кінофестиваль «Артдокфест» закрився, не відкрившись. Режисера Манського облили фарбою

У столиці Росії Москві увечері 31 березня було зірване відкриття фестивалю документальних фільмів «Артдокфест». За 15 хвилин до початку показу фільму-відкриття фестивалю «Життя Іванни Яптуне» кінотеатр «Октябрь» закрили «з технічних причин», а всіх присутніх попросили залишити будівлю. Як пишуть телеграм-канал «Обережно, новини» та телеканал RTVI, нібито було отримане повідомлення про замінування будівлі.

Коли всі гості фестивалю вийшли на вулицю, режисера Віталія Манського, який є організатором фестивалю, облили фарбою.

Сам Манський у фейсбуці оголосив, що 31 березня відбулося одночасно «і відкриття, і закриття» фестивалю.

«Артдокфест» – один із найпопулярніших російських документальних кінофестивалів. З 2007 року він відбувався одразу в кількох містах Росії, а з 2014-го – у Ризі: це сталося через тиск на організаторів фестивалю у Росії. Уже вісім років показ багатьох фільмів із фестивальної програми в Росії зривається або через дії прокремлівських активістів, або через відмову кінотеатрів у демонстрації стрічок чи наданні місця.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG