Доступність посилання

ТОП новини
Наслідки російського ракетного удару по Одесі 18 листопада 2024 року
Наслідки російського ракетного удару по Одесі 18 листопада 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Ракетний удар РФ по Одесі: кількість постраждалих зросла

Кількість поранених унаслідок російського ракетного удару по Одесі зросла до 55 людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

Раніше було відомо про 47 постраждалих, 10 людей загинули.

«Станом на 21:30 вже відомо про 55 поранених, троє людей лишаються у вкрай важкому стані», – написав він у телеграмі.

За його словами, після вчорашнього російського обстрілу ситуація з енергопостачанням в регіоні залишається складною через масштабні пошкодження інфраструктури – роботи з відновлення тривають.

«Електропостачання вже є у 6 районах області, частково відсутнє в Одеському районі. В Одесі відновлено подачу централізованого водо- та теплопостачання», – додав голова ОВА.

Російські військові здійснили ракетний обстріл Одеси близько полудня 18 листопада. За даними Повітряних сил ЗСУ, російські військові атакували місто балістичною ракетою «Іскандер-М».

У звʼязку з загибеллю 10 людей, завтра, 19 листопада, в Одесі та області оголошено день жалоби.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Організація із заборони хімічної зброї виявила заборонений газ у зразках з України – заява

Організація із заборони хімічної зброї вперше виявила заборонений газ CS у зразках снарядів і ґрунту із зони бойових дій, які надала Україна. Його наявність заборонена конвенцією про використання хімічної зброї, йдеться у відповідній заяві.

Відомо, що «зразки для дослідження відібрали після інциденту, який стався 20 вересня 2024 року поблизу села Іллінка в Дніпропетровській області».

«Аналізи призначених організацією лабораторій, проведені окремо і незалежно один від одного, підтверджують, що зразки гранати і ґрунту, відібрані з траншеї, містять речовину… відому як CS», – зазначили в Організації із заборони хімічної зброї.

При цьому в організації підкреслили, що в доповіді «не ставилася мета визначити джерело або походження токсичної хімічної речовини».

Це перший випадок, коли в організації підтвердили використання газу, призначеного для масового ураження, в регіонах, де ведуться бойові дії в Україні.

За даними командування, російська армія застосовує такі боєприпаси, як К-51 та РГ-ВО, споряджені небезпечними хімічними речовинами, які використовуються для боротьби із заворушеннями та заборонені як засоби ведення війни. Також військові фіксують значну частку боєприпасів з небезпечними хімічними сполуками невстановленого типу.

«За жовтень 2024 року підрозділами радіаційної, хімічної, біологічної розвідки Сил підтримки Збройних Сил України зафіксовано 323 таких випадки», – повідомляє штаб.

Про застосування російськими військами хімікатів на полі бою раніше заявляли українські військові. Не повідомлялося про жертви внаслідок їх застосування, а також про те, чи принесло таке застосування російським військам будь-які успіхи.

Влада Росії відкидає звинувачення у застосуванні хлорпікрину та інших хімікатів проти України. У Москві неодноразово заявляли, що Україна готує провокацію, щоб звинуватити Росію у застосуванні хімічної зброї на фронті.

Дозвіл Києву бити далекобійними ракетами по РФ. Держдеп США відповів на звинувачення Кремля

У Державному департаменті США відреагували на звинувачення Кремля у «новому витку напруженості» у контексті можливого дозволу Києва використати західні далекобійні ракети для ударів по Росії.

«Якщо ви подивитеся на ескалацію цього конфлікту, то саме Росія ескалує конфлікт знову і знову. Лише в останній місяць Росія влаштувала розгортання понад 11 000 північнокорейських солдатів у Курській області, які зараз перебувають на фронті проти українських військових», – сказав на брифінгу речник Держдепу Метью Міллер.

Представник Держдепу додав, що це є значною ескалацією з боку Росії, яка «залучила азійських військових до конфлікту всередині Європи», і як обіцяв Вашингтон, відповідь на це буде рішучою.

Читайте також: США дозволили Україні застосовувати ракети дальністю до 300 км для ударів по Росії – Боррель

Міллер нагадав, що Росія почала цю війну, і що важливо пам’ятати, хто є жертвою.

«Той факт, що Україна захищається від окупації своєї території, здійснюючи атаки всередині Росії, жодним чином не виправдовує ескалацію цього конфлікту до залучення іноземної армії до бойових дій з українськими солдатами», – наголосив він.

При цьому Метью Міллер не підтвердив і не спростував зміну політики США щодо застосування американської зброї для далекобійних ударів по території РФ.

Раніше у Кремлі у відповідь на повідомлення про можливий дозвіл Україні використати західні далекобійні ракети для ударів по Росії заявили про «якісно новий виток напруженості» і «нову ситуацію з погляду залучення Сполучених Штатів до цього конфлікту». Речник російського президента Дмитро Пєсков нагадав про заяву Путіна, сказану у вересні. Тоді очільник Кремля заявляв, що удари далекобійною зброєю по російській території означатимуть участь країн НАТО у конфлікті з РФ.

Читайте також: «Зрозуміла Путіну мова». У Литві й Польщі привітали повідомлення про дозвіл Україні бити вглиб РФ

Напередодні американські видання, зокрема The New York Times і Washington Post повідомили, що президент США Джо Байден дозволив українським силам використовувати надані США ATACMS для ударів РФ.

Неназвані джерела видань заявили, що українські сили, як очікується, спочатку завдадуть ударів по російських і північнокорейських силах у Курській області Росії, і що адміністрація Байдена може розширити цей дозвіл на використання ATACMS проти цілей деінде в Росії в майбутньому.

Американські офіційні особи, яких цитують ЗМІ, заявили, що США санкціонували ці обмежені українські удари у відповідь на розгортання північнокорейських сил на полі бою в Курській області, щоб стримати Північну Корею від розгортання додаткових сил у Росії. Представники США заявили, що часткове скасування обмежень має на меті створити «специфічний і обмежений» ефект на полі бою і не змінить хід війни.

Офіційного підтвердження цієї інформації з боку Вашингтона поки що немає.

Президент України, реагуючи на такі повідомлення, зазначив, що «такі речі не анонсують» і «ракети самі за себе скажуть».

Чому зараз? Реакції на «дозвіл Україні бити вглиб РФ»

Міністр оборони України Рустем Умєров лаконічно відповів на запитання про можливий дозвіл від США завдавати ударів по території Росії далекобійною зброєю: «Побачимо», – сказав він під час брифінгу у Києві 18 листопада.

Також вирішив багато про це не говорити і президент України Володимир Зеленський. 17 листопада під час вечірнього звернення він сказав: «Ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть».

А ввечері 18 листопада голова європейської дипломатії Жозеп Боррель підтвердив дозвіл США застосовувати ракети дальністю до 300 кілометрів по території Росії.

Офіційного підтвердження цієї інформації з боку Вашингтона поки що немає.

Радіо Свобода зібрало українські реакції на публікації світової преси про «дозвіл Україні бити углиб РФ».

ЮНЕСКО засуджує удари РФ по історичному центру Одеси

ЮНЕСКО засуджує атаку РФ у ніч з 14 на 15 листопада, унаслідок якої пошкоджено низку історичних будівель та шкіл в історичному центрі Одеси – входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка перебуває під загрозою.

Як повідомляє пресслужба організації, у суботу на місце події було направлено місію експертів.

«У ніч на 15 листопада відбулася масштабна російська атака на історичний центр Одеси, який з січня 2023 року перебуває під захистом Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої спадщини. За попередніми даними, пошкоджено близько 20 будівель, серед яких історичні та релігійні споруди, а також деякі навчальні заклади», – йдеться у заяві.

ЮНЕСКО засуджує ці обстріли, які суперечать міжнародному праву, та вкотре закликає припинити будь-які напади на культурні цінності, що перебувають під захистом.

Раніше місцева влада повідомила, що російський обстріл Одеси вночі 15 листопада пошкодив будівлю сімейної амбулаторії, яка є пам’яткою архітектури та перебуває в межах охоронної зони ЮНЕСКО.

Унаслідок цієї атаки Росії на Одесу загинула людина. Згодом ДСНС уточнила, що кількість постраждалих зросла до 10.

За останніми даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, внаслідок російської агресії пошкоджено близько 1200 об'єктів культурної спадщини.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Росії.

Війська РФ атакують Запоріжжя, є постраждалі – ОВА

Російські війська атакують Запоріжжя, є постраждалі, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

«Ворог продовжує атакувати Запоріжжя. Попередньо, є постраждалі.
Перебувайте у безпечних місцях», – написав він у телеграмі.

Перед цим Федоров попереджав про загрозу застосування ударних безпілотників та керованих авіаційних бомб (КАБів) по Запорізькій області. Він також повідомляв про вибухи у Запорізькій області.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

За останніми даними ООН, через російську агресію з 24 лютого 2022 року по кінець жовтня 2024 року 12 162 цивільні особи загинули, 26 919 отримали поранення. В організації кажуть, що ці дані можуть бути вищими.

«Обговорити непередбачені обставини». Сікорський відповів, навіщо завтра скликає зустріч щодо України

Очільник Міністерства закордонних справ Польщі вважає, що Володимир Путін усе ще має намір нав’язати Україні своє уявлення результату війни. Про це 18 листопада Радослав Сікорський заявив у Брюсселі, відповідаючи на запитання кореспондентки Радіо Свобода про мету зустрічі, яку топдипломат Польщі скликає завтра у Варшаві щодо України.

«Це зустріч у форматі «Веймар+». Як відомо, Веймарський трикутник – це формула співпраці між Польщею, Німеччиною та Францією. Але оскільки часи вимогливі, а проблеми драматичні, ми також запросили інші країни та майбутнього високого представника. На зустріч запрошено й мого друга Андрія Сибігу (міністр закордонних справ України – ред.), і я сподіваюся, він зможе бути присутнім. Якщо ні, я проінформую його про результати», – сказав Сікорський.

Глава МЗС Польщі наголосив, що ситуація в Україні досить складна і згадав спроби Росії знищити українську енергетичну інфраструктуру.

«Путін робить це, щоб показати, що він все ще має намір нав’язати Україні своє рішення. Він намагається зміцнити свою позицію, спричинивши хвилю біженців з України до ЄС. Нам потрібно думати й обговорювати непередбачені обставини щодо того, що робити, аби допомогти Україні зміцнити її позицію в переговорах, якщо це станеться», – резюмував Сікорський.

Топпосадовець Польщі також привітав ймовірне рішення адміністрації США дозволити Україні удари далекобійною зброєю по території РФ.

«Україна є жертвою агресії за міжнародним правом, Статутом ООН, рішеннями Генеральної Асамблеї ООН. Ми не тільки зобов’язані засудити агресора, ми також маємо обов’язок вжити контрзаходів проти агресора й повернути його до дотримання міжнародного права», – зазначив Сікорський.

Минулого тижня Сікорський повідомив, що у Варшаві пройдуть переговори щодо війни РФ проти України у форматі «Веймарський трикутник +». Зазначалося, що на зустрічі будуть присутні представники Німеччини, Польщі та Франції, а також буде присутня Кая Каллас, яка має стати новим високим представником Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки.

«Плануємо відходити від цих болючих питань»: Умєров про «бусифікацію» та зміни в підходах до мобілізації

Міноборони підготувало пропозиції, як реформувати підходи до мобілізації, які запропонує Кабміну для обговорення, зокрема, йдеться про відмову від примусової мобілізації чоловіків. Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров під час пресконференції у Києві.

Відповідаючи на питання про те, чи зменшить цифровізація кількість фактів «бусифікації» на вулицях, міністр сказав, що планують відходити від «болючих питань для населення».

«Ми надаємо риси людяності нашій мобілізації. Провели, як ви знаєте, закон, почали працювати рекрутингові центри, почали цифровізацію, щоб мати цифрові інструменти, щоб люди знали, що у них є вибір. Зараз для нас дуже важливим є пріоритет захисту нашої країни, тому плануємо відходити від цих болючих питань для населення (питання «бусифікації»– ред.). У нас є пропозиції, які ми будемо обговорювати в Кабміні, щоб пропонувати таку реформу і відійти від цих дуже таких фантомних болів», – сказав Умєров.

Він також додав, що працюватимуть для українців закордоном, щоб «у них теж був вибір йти у військо».

У відповідь на питання про ідею розформування ТЦК і переведення їхніх функцій в онлайн, міністр оборони зазначив, що реформу обговорюють, розробляють концепції і дотримуються принципу «не нашкодити тій системі, яка є».

Читайте також: Розпустити ТЦК, щоб врятувати мобілізацію? Що насправді пропонують парламентарі

«Ми чуємо, знаємо, це виклик, це дуже величезний біль. (...) Наша мета, якщо є можливість, перетворити «Резерв+» в загальноукраїнський рекрутинговий центр, щоб замінити офлайнові точки (ТЦК – ред.). (...) Ми пропрацьовували цей концепт, щоби перетворити це в офіс по обслуговуванню військовослужбовців, декілька інших концепцій було. Тобто ми не зупиняємось, щоб знайти рішення в цьому плані і виважено ставимося, юридично пропрацьовуємо», – пояснив Рустем Умєров.

Онлайн-рекрутинг може стати «людяною» альтернативою примусовій мобілізації, вважає Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації.

«Запущений модуль онлайн-рекрутингу в «Резерв+» якраз показує, що громадяни України – відповідальні, вони не чекають примусової мобілізації, а самі роблять вибір, яким чином долучитися до Сил оборони і захищати свою батьківщину. Тому онлайн-рекрутинг буде розвиватися і буде якраз «людяною» такою, сервісною альтернативою примусовій мобілізації. Україна має дуже швидко розвиватися в цьому напрямку», – зазначила посадовиця.

Також Черногоренко додала, що у 2025 році у міністерстві хочуть запустити можливість не йти в ТЦК і пред’являти паперові документи, які посвідчують особу. Натомість планують зробити це можливим, наприклад, через верифікацію в BankID.

«Зараз разом з колегами працюємо над цим, потрібні деякі зміни в законодавство, але основна ідея в тому, щоби людина могла в своєму смартфоні з будь-якого зручного місця стати на облік в державі, стати військовозобов’язаним, показати, що він фактично виконує обов’язок, згідно з законом, через такий онлайн-інструмент. І все це в канві перетворення «Резерву+» в абсолютно повноцінну альтернативу ТЦК», – пояснила Катерина Черногоренко.

Про реформу ТЦК висловився і начальник Генерального штабу ЗСУ генерал-лейтенант Анатолій Баргилевич. За його словами, ТЦК також виконують функцію соціальної підтримки, зокрема, для звільнених з полону військовослужбовців та їхніх родин.

«Життя покаже. І будуть вноситися зміни, і питання виникне само собою. Або ТЦК переформовується в інший орган, або він залишається таким, який є, або вносяться зміни, або він в цифровому вигляді», – зазначив начальник Генштабу ЗСУ.

Минулого тижня народна депутатка Юлія Яцик заявила, що 12 листопада тимчасова слідча комісія Верховної Ради із захисту прав військовослужбовців, до якої вона входить, подала звіт, у якому пропонує розформувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а замість них створити рекрутингові центри. За словами Яцик, завдяки розформуванню ТЦК можна укомплектувати «понад 10 повноцінних бригад».

Після цього речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін в ефірі «Суспільне Новини» заявив, що штат територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки «не аж такий великий, адже були озвучені доволі великі цифри». За його словами, в ТЦК 48 тисяч посад в штаті, але фактично там працює 36 тисяч людей, з яких майже 7 тисяч – цивільні. Зокрема, серед військових 18,5 тисяч – обмежено придатні та 3 тисячі жінок.

Зеленський провів нараду на Харківщині: йшлося про захист від КАБів, забезпечення світлом і евакуацію

Президент Володимир Зеленський провів нараду щодо безпекових і соціальних питань на Харківщині.

«Провів нараду щодо безпекових і соціальних питань. Захист Харківщини від КАБів, забезпечення теплом і світлом, евакуація людей. Оперативна ситуація, потреби наших бригад і збільшення їхніх можливостей щодо дронів та РЕБ», – зазначив глава держави.

Він додав, що «на Куп’янському напрямку відзначив найкращих сержантів з оперативно-тактичного угруповання «Старобільськ» державними нагородами».

Президент України Володимир Зеленський 18 листопада відвідав Покровськ на Донеччині і Куп’янськ на Харківщині.

Минулого тижня були повідомлення, що незначна кількість російських військ змогла проникнути у Купʼянськ, але Центр стратегічних комунікацій ЗСУ спростував їх, зазначивши, що місто перебуває повністю під контролем Сил оборони України, а українські воїни зупинили просування противника на Куп’янськ.

На початку повномасштабного вторгнення сили РФ вже окуповували Куп’янськ. Але у вересні 2022 року місто було звільнене від російських військ.

Нині у Харківській області тривають бойові дії на двох напрямках – на півночі регіону та в районі Куп’янська.

Наприкінці жовтня начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін в ефірі Еспресо заявив, що російські війська перебувають за 2,5−3 кілометри від міста.

Не хочуть оновлювати військово-облікові дані і вимагають видати паспорти. Що говорять чоловіки за кордоном? (відео)

У середмісті Варшави з десяток українських чоловіків вимагали видачі паспортів, які, з їхніх слів, вони замовили в закордонних представництвах ДП «Документ» ще до вступу в силу закону про мобілізацію. Учасники акції тримали у руках плакати з написами польською і українською мовами: «Людина – не власність держави!», «Україна не росія, поважайте права людей!», «Військовий облік за кордоном – це нісенітниця», «Дві держави в Європі блокують видачу паспортів своїм громадянам за кордоном – Білорусь і Україна». Також мітингарі виступали проти вимоги оновлення даних для чоловіків за кордоном, бо, на їхнє переконання, це в Україну чоловіків не поверне. Учасники акції, з якими нам вдалося поспілкуватися проєкту «Ти як?» від Радіо Свобода, не оновили свої дані в додатку «Резерв+» і кажуть, що не планують цього робити. Крім акцій протесту в різних польських містах, ініціативна група чоловіків за кордоном намагається отримати нові паспорти юридичним шляхом, зокрема, подали скарги до польської прокуратури. Звертатимуться і до українських судів, і говорять, що там вже є перше позитивне для них рішення.

В «Укренерго» розповіли, як завтра діятимуть графіки відключень світла

Завтра, 19 листопада, відключення світло діятиме з 6:00 до 23:00, повідомляє компанія «Укренерго».

Час застосування і обсяг обмежень будуть такими:

  • 6:00 - 7:00 – одна черга відключень
  • 7:00 – 9:00 – дві черги відключень
  • 9:00 – 14:00 – одна черга відключень
  • 14:00 – 18:00 – дві черги відключень
  • 18:00 – 23:00 – одна черга відключень


В «Укренерго» нагадали, що причина тимчасового запровадження обмежень – пошкодження енергообʼєктів під час вчорашньої масованої ракетно-дронової атаки РФ.

Енергетики працюють над ліквідацією наслідків, щоб якнайшвидше повернути в роботу пошкоджене обладнання.

Останнім часом в Україні не діяли графіки відключення світла, як це було влітку, але з наближенням зими у Міненерго нагадували, що раціональне споживання допоможе енергетикам тримати енергосистему збалансованою.

За даними Міненерго, від жовтня 2022 року Росія завдала понад тисячу ударів по об’єктах української енергетичної інфраструктури, лише цього року через удари було втрачено 9 ГВт генеруючих потужностей.

Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна здатна пройти зиму 2024-2025 років без відключень електроенергії, якщо силам РФ не вдасться зруйнувати вцілілі після попередніх атак обʼєкти критичної енергетичної інфраструктури.

У ніч на 17 листопада російські війська завдали масованого комбінованованого удару по об’єктах енергетичного сектору України, застосувавши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 120 ракет і 90 БпЛА.

США дозволили Україні застосовувати ракети дальністю до 300 км для ударів по Росії – Боррель

Сполучені Штати дозволили Україні застосовувати ракети дальністю до 300 кілометрів для ударів по території Росії, заявив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель на пресконференції за результатами зустрічі глав МЗС ЄС.

За словами Борреля, дане питання обговорювалось під час засідання глав МЗС країн Європейського Союзу.

«Тобто йдеться про радіус у 300 кілометрів. Це не так і багато, якщо говорити про відстань, це не велика відстань, вона не сягає далеко вглиб країни, але це рішення адміністрації. Чому вони ухвалили це рішення зараз, а не до виборів? Я не знаю», – додав він.

Він також заявив, що «глави МЗС ЄС не ухвалили спільного рішення про скасування обмежень на застосування західної зброї на території РФ».

«Кожна країна вирішує сама», – сказав він.

Напередодні американські видання, зокрема The New York Times і Washington Post повідомили, що президент США Джо Байден дозволив українським силам використовувати надані США ATACMS для ударів РФ.

Неназвані джерела видань заявили, що українські сили, як очікується, спочатку завдадуть ударів по російських і північнокорейських силах у Курській області Росії, і що адміністрація Байдена може розширити цей дозвіл на використання ATACMS проти цілей деінде в Росії в майбутньому.

Американські офіційні особи, яких цитують ЗМІ, заявили, що США санкціонували ці обмежені українські удари у відповідь на розгортання північнокорейських сил на полі бою в Курській області, щоб стримати Північну Корею від розгортання додаткових сил у Росії. Представники США заявили, що часткове скасування обмежень має на меті створити «специфічний і обмежений» ефект на полі бою і не змінить хід війни.

Офіційного підтвердження цієї інформації з боку Вашингтона поки що немає.

Президент України, реагуючи на такі повідомлення, зазначив, що «такі речі не анонсують» і «ракети самі за себе скажуть».

Москва обіцяє «адекватну та відчутну» відповідь на дозвіл Україні бити далекобійними ракетами по РФ

У Міністерстві закордонних справ РФ відреагували на повідомлення про можливий дозвіл Україні використати західні далекобійні ракети для ударів по Росії, пообіцявши «адекватну та відчутну» відповідь Москви.

«Використання Києвом далекобійних ракет для атак по нашій території означатиме пряму участь США та їхніх сателітів у бойових діях проти Росії, а також радикальну зміну суті та природи конфлікту. Відповідь Росії буде в такому разі адекватною та відчутною», – сказала представниця МЗС Росії Марія Захарова.

Раніше у Кремлі заявили про «якісно новий виток напруженості». Речник російського президента Дмитро Пєсков нагадав про заяву Путіна, сказану у вересні. Тоді очільник Кремля заявляв, що удари далекобійною зброєю по російській території означатимуть участь країн НАТО у конфлікті з РФ.

Напередодні американські видання, зокрема The New York Times і Washington Post повідомили, що президент США Джо Байден дозволив українським силам використовувати надані США ATACMS для ударів РФ.

Неназвані джерела видань заявили, що українські сили, як очікується, спочатку завдадуть ударів по російських і північнокорейських силах у Курській області Росії, і що адміністрація Байдена може розширити цей дозвіл на використання ATACMS проти цілей деінде в Росії в майбутньому.

Американські офіційні особи, яких цитують ЗМІ, заявили, що США санкціонували ці обмежені українські удари у відповідь на розгортання північнокорейських сил на полі бою в Курській області, щоб стримати Північну Корею від розгортання додаткових сил у Росії. Представники США заявили, що часткове скасування обмежень має на меті створити «специфічний і обмежений» ефект на полі бою і не змінить хід війни.

Офіційного підтвердження цієї інформації з боку Вашингтона поки що немає.

Президент України, реагуючи на такі повідомлення, зазначив, що «такі речі не анонсують» і «ракети самі за себе скажуть».

Удар по Одесі: 10 людей загинули, понад 40 поранено (відео)

Кількість поранених – уже 47, загиблими вважаються 10. Але ці цифри ще можуть зростати, бо стан кількох постраждалих у лікарнях важкий. Такі наслідки удару по Одесі, який війська РФ нанесли вдень 18 листопада. Попередньо удар був нанесений балістичною ракетою, яка поцілила у щільну житлову забудову. Чимало поранень дістали звичайні перехожі, серед загиблих – 7 працівників поліції. 19 листопада в Одесі та області оголосили Днем жалоби.

США дозволили бити... Лише по північних корейцях на Курщині?

Адміністрація президента США, напередодні 1000-го дня повномасштабної війни Росії проти України, дала дозвіл на удари далекобійною зброєю вглиб території РФ, повідомили The New York Times та Reuters.

Офіційно Білий дім цього не коментував. Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 17 листопада не підтвердив і не спростував це, але зазначив: ракети скажуть самі за себе.

Найближчими днями Україна планує здійснити перші далекобійні удари, хоча подробиці операції не розголошуються з міркувань безпеки. Очікується, що для ударів будуть використані ракети ATACMS із дальністю до 300 кілометрів, пише New York Times.

А речниця російського МЗС Марія Захарова нагадала слова очільника Росії Володимира Путіна, який у вересні заявляв, що нібито «дозвіл бити по території РФ сприйматиметься як пряма участь НАТО у війні». А син обраного президента США Дональда Трампа написав у соцмережі Х, що це рішення може спровокувати Третю світову війну.

Водночас, Axios із посиланням на власне джерело, повідомляє, що США дали дозвіл Україні на удари ATACMS лише по тих районах Курської області Росії, де перебувають північнокорейські війська.

Таким чином, на думку оглядачів видання, адміністрація президента США Джо Байдена нібито планує «стримувати Північну Корею» від того, щоб направляти свої військові підрозділи для допомоги Росії вести війну проти України.

То ж що ж насправді відбулося? І чи означає це якийсь новий етап у російсько-українській війні?

Про це і не тільки дивіться у програмі Свобода. Ранок:

Війська РФ обстріляли Харківщину, поранено двох людей – влада

Вдень, 18 листопада, російські військові обстріляли село Токарівка Харківського району. Внаслідок удару зазнав травм 52-річний чоловік, повідомила Харківська обласна військова адміністрація.

Потерпілого з вибуховим пошкодженням грудної клітини доставили до медзакладу.

Також уламкових поранень зазнала жінка 1965 року народження, розповів керівник Дергачівської громади Харківського району Вячеслав Задоренко.

Він зазначив, що, за попередньою інформацією, війська РФ вдарили по мешканцях Токарівки та Гоптівки з FPV-дронів.

Російські війська щодня регулярно атакують дронами українські регіони. Найчастіше про скиди вибухівок з російських дронів по цивільних повідомляє влада Херсонщини, Сумщини, Чернігівщини та Харківщини.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Перший бій, поранення і нова мета: історія ветерана ЗСУ

До лав ЗСУ Євген потрапив ще до повномасштабного вторгнення: пішов на контракт. Воював в зоні АТО, а після вторгнення Росії, боронив південний напрямок, його родина опинилась на лівому березі Херсонщини, в окупації.

Отримавши важке поранення, опинився в інвалідному візку, але зміг витягти рідних на підконтрольні українські території, та підготувати себе до участі в міжнародних змаганнях – «Іграх нескорених».

Новий рівень ударів по РФ. ЗСУ полюють ракетами США на далекі цілі: це змінить війну?

17 листопада американські ЗМІ повідомили з посиланням на джерела, що адміністрація президента США Джо Байдена зняла обмеження, які блокували використання Україною наданої США зброї для ударів углиб російської території.

За повідомленнями, найближчими днями Україна планує здійснити перші далекобійні удари, хоча подробиці операції не розголошуються з міркувань безпеки. Очікується, що для ударів будуть використані ракети ATACMS із дальністю до 306 кілометрів.

Які цілі зможе обирати Україна для ударів американськими ракетами?

Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:

«Трамп же обіцяв». Як Покровськ готується до штурмів та «жахливої зими»

Трохи більше 6 км відділяють війська РФ від околиць Покровська. Найближче вдалося просунутися окупантам з боку села Лисівка – це південно-східний фланг оборони. По місту б’ють і артилерією калібру 152 і 122 мм, і fpv-дронами, зазначають у місцевій військовій адміністрації.

Російські війська прагнуть захопити Покровськ, адже це дозволить кремлівським пропагандистам говорити про досягнення однієї з цілей війни – вихід на адміністративні кордони Донецької області.

Місто поки що забезпечене електрикою на 60 процентів. У багатоповерхівках взимку не буде опалення. У морози планують відкрити теплові пункти для обігріву. Чи готують Покровськ до оборони, і як жителі планують зимувати – на власні очі бачили Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Удар РФ по Сумах: кількість жертв зросла

Кількість загиблих унаслідок російського ракетного удару по Сумах зросла до 12 людей, повідомив у телеграмі начальник Сумської міської військової адміністрації Олексій Дрозденко.

Також про це повідомила обласна військова адміністрація, зазначивши, що над ліквідацією наслідків російського удару працюють близько 10 бригад волонтерських та громадських організацій, також різних комунальних служб.

Раніше було відомо про 11 загиблих, серед них – дві дитини, та 89 постраждалих.

Війська РФ завдали удару по житловому сектору Сум ввечері 17 листопада, внаслідок чого були пошкоджені кілька будинків. Пізніше через ще один удар, за даними місцевої влади, був пошкоджений об’єкт інфраструктури, через що місто частково залишилося без світла.

18 і 19 листопада оголошені в Сумах днями жалоби.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

За останніми даними ООН, через російську агресію з 24 лютого 2022 року по кінець жовтня 2024 року 12 162 цивільні особи загинули, 26 919 отримали поранення. В організації кажуть, що ці дані можуть бути вищими.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG