Доступність посилання

ТОП новини
Триває підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні
Триває підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні

Україна обрала Раду-9. Живий блог

Триває підрахунок голосів. ЦВК на 19:00 за Києвом підрахувала понад 79 відсотків протоколів на позачергових виборах до Верховної Ради України. За даними Національного екзит-полу, до парламенту 9-го скликання потрапляють п'ять партій

21 липня в Україні відбулися дострокові парламентські вибори, які призначив президент Володимир Зеленський у свої перші дні на посаді.

Явка склала 49,84%. І це найнижчий показник за всю історію парламентських виборів в Україні.​

Наразі триває підрахунок голосів.

Звіт місії міжнародних спостерігачів: вибори – ефективні, з повагою до свобод, але зі зловживаннями.

Про це йдеться у спільному звіті місії міжнародних спостерігачів від Бюро ОБСЄ з Демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ), Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентської асамблеї НАТО, а також Європейського парламенту.

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні заявляє, що виборчий процес в Україні пройшов з повагою до основних свобод.

Аналітичний центр зі США «Міжнародний республіканський інститут» (IRI) визнав позачергові парламентські вибори в Україні 21 липня добре проведеними, попри незначні порушення, які спостерігалися в день голосування. Проблемою для українських виборів в IRI назвали вплив Кремля. Через продовження окупації Росії на частині української території – в Криму і на Донбасі, виборчі органи не змогли провести вибори у всіх регіонах країни, і 16 відсотків українців не змогли проголосувати.

П’ять головних висновків із парламентських виборів в Україні наводить кореспондент Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа Крістофер:

  • Історичний мандат для реформ.
  • Коаліції не потрібно.
  • Найбільша зміна складу парламенту в історії.
  • Звичні партії ослабли, та не зникли.
  • Попередження про зростання проросійських партій були перебільшені.

Центральна виборча комісія підрахувала на 19:00 за київським часом майже 80 відсотків протоколів на позачергових виборах до Верховної Ради України.

Перше місце, за цими даними, посідає партія «Слуга народу» (42,81%), яка зможе сформувати однопартійну більшість – попередні дані ЦВК.

Значно відстають від лідера «Опозиційна платформа – За життя» (12,98%), «Європейська солідарність» (8,34%), «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (8,09%), партія «Голос» (6,09%).

Наразі першою серед політичних сил, які до парламенту не потрапляють, є «Радикальна партія Олега Ляшка» (3,89%), далі йдуть «Сила і честь» (3,78%) та «Опозиційний блок» (3,18%).

Ці дані в цілому збігаються з результатами, які оприлюднили соціологи Національного екзит-полу увечері 21 липня, за якими до Верховної Ради України 9-го скликання потрапляють:

  • «Слуга народу» – 44,2%;
  • «Опозиційна платформа – За життя» – 11,4;
  • «Європейська солідарність» – 8,8%;
  • «Батьківщина» – 7,4%;
  • «Голос» – 6,5%

За оновленими даними ЦВК далі стежте на сайті Центральної виборчої комісії.

Це символічний результат, 73% було б краще, але ми вдячні народові України за підтримку, за дуже велику довіру до нашої партії, партії «Слуга народу». Хочу подякувати нашій великій команді: Разумков молодець, усі молодці… Це не просто велика довіра, це велика відповідальність для мене особисто, для нашої команди. Ми не підведемо… Пріоритети для нас – припинення війни, повернення наших полонених і перемога над тією корупцією, яка досі залишається в Україні
Володимир Зеленський, президент України

Всі результати екзит-полів: якою буде Верховна Рада

До Верховної Ради (попередньо) проходять п'ять політичних партій, враховуючи прохідний бар'єр 5%, засвідчили опитування декількох тисяч українців на виході з дільниць в усіх регіонах держави. Такі опитування відбулися в рамках екзит-полів. Втім, кожен з чотирьох найбільших екзит-полів дав дещо відмінні результати.​

Президент Зеленський радить однопартійцям не розслаблятися – відео

«Ми не до кінця задоволені результатом» – Медведчук про екзит-поли

Віктор Медведчук
Віктор Медведчук

Один із лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктор Медведчук звинуватив колишніх політичних партнерів у веденні кампанії проти своєї політичної сили.

«Ми задоволені результатом, але задоволені не до кінця. Ми критично ставимося… до того, що ви зараз бачите у вигляді цифр, все-таки це результати екзит-полів на 18-ту годину, гадаю, що вони зміняться», – сказав Медведчук у виборчому штабі «Опозиційної платформи – За життя».

«Зараз настає дуже серйозний етап боротьби, розслаблятися не можна і святкувати не можна, тому що та кампанія була щодо нас і велася під час виборчої кампанії, ті порушення йдуть у першу чергу від колишніх наших колег, від «Опозиційного блоку», який, на жаль, посів дуже брудну нішу в своїй боротьбі проти нас. Вони дійшли до того, що один із роликів, який активно обертається в соцмережах – де Юрій Бойко закликає голосувати за перший номер, «Опозиційний блок», – наголосив Медведчук.

Як голосували політичні лідери України на парламентських виборах – відео

Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Святослав Вакарчук, Андрій Парубій – як проголосували політичні лідери країни, дивіться в нашому сюжеті. У виборах народних депутатів бере участь майже шість тисяч кандидатів. Із них – 2746 включені до виборчих списків 22 партій, які претендують на 225 депутатських портфелів у багатомандатному виборчому окрузі. Усі інші кандидати балотуються в 199 мажоритарних округах. Ще у 26 округах на Донбасі та в Криму вибори не проводяться, оскільки ці території непідконтрольні українській владі.​

Святослав Вакарчук прокоментував попередні результати Національного екзит-полу

Святослав Вакарчук
Святослав Вакарчук

«Дані Національного екзит-полу свідчать, що українці проголосували за зміни, і партія «Голос» щаслива бути частиною цих змін... Сьогодні на цих виборах ми піднялись на базовий табір і збираємось на ньому закріпитись і далі рухатись на вершину... Ми не ставимо собі обмеження в 6,3%... Для партії, яка два місяці тому не збиралася йти на дострокові вибори, це дуже гарний результат. Це початок», – заявив лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук на брифінгу після закриття виборчих дільниць.

Вакарчук наголосив, що програмні засади «Голосу» залишаються незмінними: рух України до Європи, закон – один для всіх, невідворотність покарання за порушення закону, створення вільної економіки і ефективної держави без олігархів. Одним з пріоритетів на початку роботи в парламенті для «Голосу» буде також зміна правил, за якими працює парламент: «Депутати повинні спуститися з небес на землю, ходити на роботу, не прогулювати, сумлінно виконувати свою роботу і знати, що індульгенцій не буде».

Заступник голови партії «Голос» Ярослав Юрчишин повідомив, що «Голос» готовий на коаліцію з новими політичними силами, якщо за ними не стоятимуть олігархи та корупційний інтерес.

«Для нас не важливі бренди і персоналії, важлива лише коаліційна угода. Якщо Порошенко і Тимошенко зможуть щиро і чесно говорити про деолігархізацію, ми готові навіть з ними вести переговори. Але вони мають оновитися не формально, прикрившись лише кількома новими обличчями, а по-справжньому», – сказав Юрчишин.

Він додав, що партія «Голос» ніколи не увійде в коаліцію з проросійськими силами, які представлять не Україну, а інтереси Кремля.

ЦВК оприлюднила попередні дані про явку виборців на 20:00

Активність виборців на позачергових парламентських виборах станом на 20:00 склала 50,09%, повідомляє Центральна виборча комісія. Ці попередні дані базуються на даних із 19 зі 199 виборчих округів.

Станом на 16:00 у ЦВК повідомляли, що активність виборців склала 36,55%.

Заяви партій, які за даними екзит-полів проходять до Верховної Ради

«Слуга народу»

Президент України Володимир Зеленський прокоментував попередні результати екзит-полів: «Це символічний результат, 73% було б краще, але ми вдячні народові України за підтримку, за дуже велику довіру до нашої партії, партії «Слуга народу». Хочу подякувати нашій великій команді: Разумков молодець, усі молодці… Це не просто велика довіра, це велика відповідальність для мене особисто, для нашої команди. Ми не підведемо… Пріоритети для нас – припинення війни, повернення наших полонених і перемога над тією корупцією, яка досі залишається в Україні».

Він також заявив, що запрошує очільника партії «Голос» Святослава Вакарчука поговорити про посаду прем’єр-міністра: «Наша ініціатива до пана Вакарчука була ще на президентських виборах. Ми запрошуємо до розмови пана Вакарчука. Питання з приводу прем’єра Вакарчука – це питання до нього, тому що це велика відповідальність».

Президент Зеленський радить однопартійцям не розслаблятися – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

«Опозиційна платформа – За життя»

Один із лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктор Медведчук звинуватив колишніх політичних партнерів у веденні кампанії проти своєї політичної сили: «Ми задоволені результатом, але задоволені не до кінця. Ми критично ставимося… до того, що ви зараз бачите у вигляді цифр, все-таки це результати екзит-полів на 18-у годину, гадаю, що вони зміняться... Зараз настає дуже серйозний етап боротьби, розслаблятися не можна і святкувати не можна, тому що та кампанія була щодо нас і велася під час виборчої кампанії, ті порушення йдуть у першу чергу від колишніх наших колег, від «Опозиційного блоку», який, на жаль, посів дуже брудну нішу в своїй боротьбі проти нас. Вони дійшли до того, що один із роликів, який активно обертається в соцмережах – де Юрій Бойко закликає голосувати за перший номер, «Опозиційний блок», – наголосив Медведчук.

«Європейська солідарність»

Лідер партії «Європейська солідарність», п’ятий президент України Петро Порошенко заявив: «Хочу звернутися до всіх українців ... дорогі друзі, піврічний виборчий марафон в Україні нарешті завершився, і я хочу подякувати. Подякувати нашій команді, подякувати всім і кожному, хто сьогодні віддав голос за «Європейську солідарність», – ви великі молодці... Ми зробимо все, щоб виправдати ту довіру, яку нашій команді, найкращій команді, ви надали».

Проєвропейські партії, які не побажали об'єднати зусилля на позачергових виборах до Верховної Ради і не подолали 5-відсоткового прохідного бар'єру, розпорошили від 10 до 15% голосів, заявляє лідер партії «Європейська солідарність», п'ятий президент України Петро Порошенко: «На жаль, нас, а не «Опозиційну платформу», атакували і деякі партії проєвропейської патріотичної спрямованості. Там вони загрозу для державності не бачили... Така лінія поведінки наших опонентів точно не сподобалася виборцям».

Він зазначив, що ці партії, за результатами екзип-полів, не долають 5-відсотковий бар'єр для проходження до парламенту: «Шкода. Тому що вони розпорошили від 10 до 15% голосів. Голосів, які зараз перерозподілятимуться на користь інших партій, зокрема і проросійських».

«Батьківщина»

Склад майбутньої парламентської коаліції залежить виключно від президента України Володимира Зеленського, чия партія «Слуга народу» набрала найбільшу кількість голосів на позачергових парламентських виборах, заявляє лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко: «Те, якою буде коаліція, залежить зараз від президента Володимира Зеленського».

Вона наголосила, що у Зеленського та його партії є повне право формувати парламентську коаліцію, так, як вони вважають за потрібне, і відповідальність за це лежить на президентові.

«Голос»

Лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук заявив: «З того, що ми бачимо, люди проголосували за зміни, і ми раді бути частиною цих змін».

Відповідаючи на запитання, чи готова партія «Голос» входити в коаліцію з партією «Слуга народу», і чи є у партії кандидатури на прем’єр-міністра і спікера Верховної Ради, Вакарчук сказав: «Ми готові брати на себе відповідальність і готові до будь-яких посад».

Він зазначив, що до переговорів партія буде готова після оголошення офіційних результатів виборів.

«Якщо Порошенко (лідер партії «Європейська солідарність», п’ятий президент України Петро Порошенко – ред.) і Тимошенко (лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко – ред.) готові щиро і чесно говорити про деолігархізацію, ми з ними готові вести переговори», – сказав заступник голови партії «Голос» Ярослав Юрчишин.

Результати Національного екзит-полу (станом на 20:00):

  • «Слуга народу» – 44,2%
  • «Опозиційна платформа – За життя» – 11,4
  • «Європейська солідарність» – 8,8%
  • «Батьківщина» – 7,4%
  • «Голос» – 6,5%

Партії, які, за даними Національного екзит-полу, долають 5-відсотковий бар'єр. Результати можуть змінитися після остаточного підрахунку голосів.

Усе про вибори до ВРУ – у марафоні Радіо Свобода:

ЦВК оприлюднила перші результати виборів до Ради

Згідно з повідомленням, на цей час опрацьовані 0,19% протоколів по Україні. Перше місце, за цими даними, посідає партія «Слуга народу» (39%).

Значно відстають від лідера «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (12?57%), «Радикальна партія Олега Ляшка» (10,59%), «Європейська солідарність» (8,24%), та «Опозиційна платформа – За життя» (понад 5,66%).

Ці дані наразі не є репрезентативними і не збігаються з даними Національного екзит-полу.

МВС: системних порушень на виборах не було

«Найголовніше – у нас немає жодного постраждалого громадянина. Виборчий оперативний штаб постійно відслідковував ситуацію, яка відбувалася в країні. Життя під час виборів не закінчується. Але, ті правоохоронці, які були залучені до проведення виборів, на 100% виконали свою роботу і впорались із поставленими завданнями. Для поліції робота не закінчується, вони ще забезпечують безпеку під час підрахунку голосів», ­– заявив перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий.​

«Ну що, тепер на море?»: перші враження українців від результатів екзит-полів

Деяких користувачів соціальних мереж результати екзит-полів неабияк засмутили. Деякі – поставилися до результатів екзит-полів жартома. Дехто – тішився.

Неабиякого галасу наробила «Партія Шарія», яка подолала бар’єр у 2% і тепер отримуватиме державне фінансування.

Усе про вибори до ВРУ – у марафоні Радіо Свобода:

День виборів у Раду в 21 фото

У Запоріжжі на виборчій дільниці розпилили газ

У Запоріжжі у відчинене вікно будівлі школи, де розташована одна з дільничних виборчих комісій на 76-му окрузі, група осіб розпилила газ із балончиків після закриття дільниці для підрахунку голосів, написав у Facebook кандидат у народні депутати у цьому мажоритарному округу Володимир Москаленко.

За його словами, йдеться про сльозогінний газ.

Інформацію про інцидент кореспонденту Радіо Свобода підтвердили у головному управлінні Національної поліції Запорізької області поліції, а також спостерігачі «Опорі», що працюють на місці. Постраждалих внаслідок інциденту немає. Підрахунок голосів на дільниці тимчасово припинений – проводиться провітрювання приміщення.

Наразі на місці працює слідчо-оперативна група поліції. Осіб, що розпилили газ, затримали. Як повідомляють представники «Опори», серед затриманих є неповнолітні.

За фактом події поліція готується відкрити кримінальне провадження.

В «Опорі» щодо того, про який саме газ ідеться, заявили, що такої інформації не мають. У поліції також цього не уточнили.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG