Доступність посилання

ТОП новини
Триває підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні
Триває підрахунок голосів на парламентських виборах в Україні

Україна обрала Раду-9. Живий блог

Триває підрахунок голосів. ЦВК на 19:00 за Києвом підрахувала понад 79 відсотків протоколів на позачергових виборах до Верховної Ради України. За даними Національного екзит-полу, до парламенту 9-го скликання потрапляють п'ять партій

21 липня в Україні відбулися дострокові парламентські вибори, які призначив президент Володимир Зеленський у свої перші дні на посаді.

Явка склала 49,84%. І це найнижчий показник за всю історію парламентських виборів в Україні.​

Наразі триває підрахунок голосів.

Звіт місії міжнародних спостерігачів: вибори – ефективні, з повагою до свобод, але зі зловживаннями.

Про це йдеться у спільному звіті місії міжнародних спостерігачів від Бюро ОБСЄ з Демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ), Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентської асамблеї НАТО, а також Європейського парламенту.

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні заявляє, що виборчий процес в Україні пройшов з повагою до основних свобод.

Аналітичний центр зі США «Міжнародний республіканський інститут» (IRI) визнав позачергові парламентські вибори в Україні 21 липня добре проведеними, попри незначні порушення, які спостерігалися в день голосування. Проблемою для українських виборів в IRI назвали вплив Кремля. Через продовження окупації Росії на частині української території – в Криму і на Донбасі, виборчі органи не змогли провести вибори у всіх регіонах країни, і 16 відсотків українців не змогли проголосувати.

П’ять головних висновків із парламентських виборів в Україні наводить кореспондент Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа Крістофер:

  • Історичний мандат для реформ.
  • Коаліції не потрібно.
  • Найбільша зміна складу парламенту в історії.
  • Звичні партії ослабли, та не зникли.
  • Попередження про зростання проросійських партій були перебільшені.

Центральна виборча комісія підрахувала на 19:00 за київським часом майже 80 відсотків протоколів на позачергових виборах до Верховної Ради України.

Перше місце, за цими даними, посідає партія «Слуга народу» (42,81%), яка зможе сформувати однопартійну більшість – попередні дані ЦВК.

Значно відстають від лідера «Опозиційна платформа – За життя» (12,98%), «Європейська солідарність» (8,34%), «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (8,09%), партія «Голос» (6,09%).

Наразі першою серед політичних сил, які до парламенту не потрапляють, є «Радикальна партія Олега Ляшка» (3,89%), далі йдуть «Сила і честь» (3,78%) та «Опозиційний блок» (3,18%).

Ці дані в цілому збігаються з результатами, які оприлюднили соціологи Національного екзит-полу увечері 21 липня, за якими до Верховної Ради України 9-го скликання потрапляють:

  • «Слуга народу» – 44,2%;
  • «Опозиційна платформа – За життя» – 11,4;
  • «Європейська солідарність» – 8,8%;
  • «Батьківщина» – 7,4%;
  • «Голос» – 6,5%

За оновленими даними ЦВК далі стежте на сайті Центральної виборчої комісії.

Поліція відкрила 33 кримінальних справи, пов'язані з виборами – МВС

«Станом на 17:00 21 липня поліція зафіксувала 1614 повідомлень про ймовірні порушення виборчого законодавства в день виборів. Складено 41 адмінпротокол і відкрито 33 кримінальні провадження. Із них найбільше у Донецькій області – 221, Дніпропетровській – 220, Одеській і місті Києві – по 113, Харківській – 93, Запорізькій – 91», – повідомляє прес-служба Міністерства внутрішніх справ України.

За цими ж даними, порушення пов’язані, зокрема, з незаконною агітацією, перешкоджанням здійсненню виборчого права, конфліктом, підкупом виборців, пошкодженням бюлетеня, пошкодженням майна, повідомленням про замінування.

Українські екзит-поли: де побачити, хто проходить до парламенту?

Цифри екзит-полів ніколи повністю не збігаються із офіційними результатами виборів, але дають загальне уявлення про те, хто вийшов у лідери перегонів. Перші результати екзит-полів з’являться після восьмої вечора – щойно в Україні зачиняться дільниці.

Усе про вибори – у марафоні Радіо Свобода:

Вибори у Львівській області: низька явка, з’їдені бюлетені і невизначеність виборців

У Львівській області на 16:00 явка становила понад 32%.

Правоохоронці перевіряють понад 10 звернень про порушення виборчого законодавства.

У виборчому окрузі №121 (Дрогобич) літня людина зіпсувала два бюлетені. Чоловік відмовився голосувати у кабінці і на знак протесту щодо зауваження членів дільничної комісії зім’яв документи.

Скандал на одній із дільниць вчинила 94-річна жінка, яка мала голосувати вдома. Після видачі бюлетенів жінка відмовилася їх кидати в переносну скриньку, вимагаючи кинути у звичайну на дільниці, а згодом почала розривати бюлетені і їх їсти.

У Чернігові вже 28 років підряд (!) жінці приносять запрошення проголосувати для незнайомої людини, повідомляє місцева ОПОРА.

«Чернігівчанка Наталія Любенко прийшла сьогодні голосувати і водночас принесла запрошення на людину, яка їй невідома. У папірці зазначена її адреса та прізвище Борисенко, але таких у складі сім’ї немає, про що вона сама неодноразово повідомляла комісії та зверталася до місцевого відділу Державного реєстру виборців з відповідною довідкою та проханням виправити помилку. Сьогодні їй теж запропонували написати заяву, але жінка відмовилася зі словами «знову буде теж саме»», – розповідається на сайті мережі.

Фото ілюстративне
Фото ілюстративне

За даними МВС, станом на 17:00 поліція зафіксувала 1614 повідомлень про ймовірні порушення виборчого законодавства в день виборів, складено 41 адмінпротокол та відкрито 33 кримінальні провадження.

«Лідери» тут Донецька область – 221, Дніпропетровська область – 220, Одещина та місто Київ – по 113, Харківщина – 93, Запорізька область – 91, йдеться у повідомленні на сайті відомства.

Йдеться про незаконну агітацію – 386, перешкоджання здійсненню виборчого права – 53, конфлікти – 40, підкуп виборців – 58, пошкодження бюлетенів – 20, пошкодження
майна – 11, повідомлення про замінування – 11.

ЦВК говорить про явку близько 36,55% станом на 16:00 (зараз оброблено дані із 193 з 199 округів).

Найактивніші – Чернігівщина і Полтавщина, найменше людей проголосувало у Чернівецькій області.

А в Ужгороді виборець залишив бюлетень у кабінці для голосування, повідомляє ОПОРА.

«Коли до кабінки зайшла наступна виборчиня, вона помітила бюлетені та повідомила про це членів дільничної виборчої комісії. За інформацією спостерігачки ОПОРИ, члени ДВК одразу зателефонували до окружної виборчої комісії, там їм повідомили, що бюлетені потрібно відкласти та погасити як недійсні», – пишуть спостерігачі на своєму сайті.

А ще одна жінка начебто прикинулася мертвою, бо забула паспорт для голосування, повідомляє активіст «Автомайдану» Олег Пуша. Він опублікував відео інциденту у себе на фейсбуці.

Кандидат-мажоритарник Олексій Гриценко пише, що це реальний випадок на Дарниці в Києві.

На Львівщині жінка порвала і з’їла свій бюлетень, повідомляє «Громадське».

«Голос» дає брифінг. Дивіться наживо

Громадянська мережа ОПОРА у Донецькій області заявляє про фейкові повідомлення щодо мінування виборчих дільниць, нестачу виборчих бюлетенів, а також підозрілих людей, які представляються працівниками засобів масової інформації.

Зокрема, як інформує організація з посиланням на місцеву поліцію, у Торецьку було повідомлення про замінування 14-ти виборчих комісій. За данимим ОПОРИ, поліція це розцінює як терористичну загрозу, але повідомлення не підтвердилися.

«У 59 окрузі з центром у Мар'їнці помічені люди, що представляються працівниками ЗМІ, але не мають посвідчень. Вони намагалися отримати інформацію від окружної виборчої комісії щодо явки на 12:00. Але після того, як члени ОВК попросили показати посвідчення, вони відмовилися це робити, через що ОВК викликали поліцію. Місцеві кажуть про те, що це, ймовірно, приїхала організована група», – йдеться у повідомленні на сайті організації.

Поліція відкрила 21 кримінальну справу через порушення в день виборів, повідомив радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк дані станом на 15:00.

За його словами, 12 справ стосуються незаконного використання виборчого бюлетеня, три – підкупу виборців, дві – перешкоджання здійсненню виборчого права, ще одна справа за фактом теракту.

«Всього зафіксовано від початку виборчого процесу 8 565 повідомлень про здійснення тих чи інших правопорушень, із них сьогодні – 1 225. Відкрито кримінальних впроваджень 386, із них 21 відкрито вже сьогодні. 1 271 складено протоколів, з яких 24 складено сьогодні», – сказав Шкіряк.

Зорян Шкіряк
Зорян Шкіряк

Тим часом, журналісти Радіо Свобода досліджують, що відбувається на Київщині. Зокрема, йдеться про 94-й округ із центром в Обухові, де за одне крісло у Верховній Раді борються 42 кандидати-мажоритарники. Серед них –​ журналіст-блогер Олександр Дубінський та народні депутати Ігор Кононенко і Ігор Мосійчук (про перипетії цієї «битви титанів» можна почитати тут).

На місцевих дільницях повідомляють про низьку явку.

У ЦВК, тим часом, почали оновлювати дані щодо явки станом на 16 годину.

Зараз там повідомляється про 35,05% (надійшли дані з 28 зі 199 округів)

Офіс Уповноваженої з прав людини Верховної Ради повідомляє про порушення, пов’язані з виборами, у Темнівській виправній колонії на Харківщині.

«Бюлетені лежали на столах без контролю кількості. Члени ДВК не знали, скільки було отримано бюлетенів для голосування. Відповідно акт видачі також не було складено. Моніторингова група зафіксувала відсутність можливості для голосування громадян з інвалідністю. Кабіни для такої категорії виборців не облаштовані», – йдеться у повідомленні на сайті омбудсмана.

За фактами виявлених порушень представники Уповноваженої подали заяву в поліцію.

Тим часом, у Львівській установі виконання покарань №19, де також проводився моніторинг, представники омбудсмана оцінили рівень проведення як задовільний.

Омбудсман Людмила Денісова повідомляє про нестачу бюлетенів у Лук'янівському СІЗО – на одній із дільниць на 1106 виборців, було наявно 1026 бюлетенів.

Водночас, вона повідомляє про певний поступ в плані забезпечення виборчого права там: забезпечено право проголосувати утримуваним, які самостійно не могли переміщатися.

Як повідомляють спостерігачі, в Маріуполі проголосували вже близько 30% зареєстрованих виборців. Військові голосують на звичайних дільницях – цього року спецдільниць для них не створювали. Виняток зробили тільки для флоту.

На одній з виборчих дільниць 76 округу Запоріжжя виявили бюлетені з позначкою «вибув» навпроти прізвища чинного кандидата по мажоритарному округу Михайла Прасола. Про це на свій сторінці Facebook повідомив сам кандидат у народні депутати, навпроти прізвища якого поставили штамп.

У головному управлінні Нацполіції області Радіо Свобода підтвердили інформацію про цей інцидент. Наразі проблемні бюлетені вилучаються, втім кількість зіпсованих документів невідома.

Як повідомляють активісти руху «Чесно», на одній з дільниць у Тисмениці на Івано-Франківщині діяла wi-fi мережа з агітацією за кандидата-мажоритарника від партії «Слуга народу» Ігоря Фріса (у назві був заклик за нього проголосувати).

Станом на 12:00 цього wi-fi на дільниці вже не було, а на сайті провайдера, що обслуговує цю дільницю, з’явилося вибачення перед виборцями, пишуть на сайті «Чесно».

За даними поліції Івано-Франківщини, сьогодні зареєстровано два факти, коли сьогодні намагалися агітувати за допомогою wi-fi-роздачі, але за якого кандидата агітували у другому випадку – поки що невідомо.

У США відкрились виборчі дільниці.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG