44% дітей в Україні мають ознаки потенційного ПТСР. Про це йдеться у дослідженні «Індекс майбутнього», проведеному Фундацією Олени Зеленської, Київською школою економіки за підтримки ЮНІСЕФ в Україні. Результати оприлюднили у лютому цього року.
За даними дослідження, діти зі сходу та півдня, де є найбільші ризики від війни, не відрізняються за рівнем ПТСР від дітей з інших регіонів. Фахівці зазначають, що діти з прифронтових, окупованих і деокупованих територій часто затиснуті та залякані. У таких умовах діти не навчаються довіряти своїм відчуттям, в них зникає довіра до своїх переживань та емоцій.
Наприклад, дитина чує вибух, але не реагує на нього і продовжує далі спати – так вона втрачає довіру до своїх інстинктів. 73% підлітків найбільше хвилює війна: думки про це спричиняють тривожність і страх за майбутнє. Водночас 86% молодих людей бачать своє майбутнє саме в Україні.
Однією з проблем, з якими стикаються діти через війну, є депортація. Після повернення в Україну з ними потрібно проводити багато роботи, щоб нормалізувати психологічний стан. Про це повідомила голова правління Української мережі за права дитини Дар'я Касьянова в інтерв'ю виданню «РБК-Україна».
Як війна впливає на ментальне здоров'я дітей? В якому стані перебувають діти, які повертаються з депортації з Росії або виїжджають із окупованих територій? Куди діти можуть звернутися за допомогою, і наскільки тривала реабілітація їм потрібна?
Ці та інші актуальні питання в проєкті «Новини Приазов’я» обговорює ведучий Олександр Янковський.
Форум