Доступність посилання

ТОП новини

Росія хоче виснажити українське ППО? Чому атак безпілотниками побільшало і як цьому протистояти?


Колаж: БПЛА «Шахед» і запуски ракет з полігону Чауда в окупованому Криму
Колаж: БПЛА «Шахед» і запуски ракет з полігону Чауда в окупованому Криму

Уперше за останні 73 дні, за даними КМВА, російська армія завдала комбінованого ракетно-дронового удару по Києву. ППО знищила над столицею і Київщиною кілька крилатих, кілька балістичних ракет та до десятка дронів.

У третю осінь повномасштабної війни Росія щодоби атакує українські міста безпілотниками і, за словами президента України Володимира Зеленського, запускає їх у 10 разів більше, ніж минулого року. Сигнал повітряної тривоги лунає багато годин поспіль. Протиповітряна оборона працює щоночі, а часто – починаючи з вечора, всю ні і ранок.

У жовтні лише 14-го числа обійшлося без атак безпілотників, кажуть в Повітряних силах України.

Чому атаки сил РФ на Київ почастішали? Яку тактику застосовує тепер Росія? Та головне – як цьому протистояти цією зимою?

Які дрони РФ запускає по столиці?

Окрім ударних дронів типу «шахед» російська армія запускає так звані дешеві «дрони-приманки». Зовні вони ідентичні, але не мають бойового заряда.

Тимчасовий в.о. начальника управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в інтерв'ю CNN сказав, що дешевші безпілотники заплутують українську протиповітряну оборону, яка може збивати дрони-приманки замість тих, що несуть смертоносну боєголовку. І зараз таких безпілотників-приманок майже половина із всіх запущених по Україні. У себе у фейсбуці Ігнат запевняє, що все ж відсоток збиття «шахедів» не зменшився.

Протягом серпня, вересня та жовтня Росія випустила по Україні 4 300 ударних безпілотників типу Shahed та безпілотників інших типів, що імітують «Шахеди», повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України 5 листопада.

«Завдяки злагодженій бойовій роботі ППО Сил оборони України вдалось збити 3063 ворожих БпЛА, а це – 71%. Крім того, у щоденних звітах Повітряних Сил з’явились маркування «локаційно втрачені» – тобто зникли з радарів, імовірно внаслідок активної протидії РЕБ, або через інші причини. За вказаний період – із серпня по жовтень 2024 року, таких дронів – 1052, що становить 24%», – заявляє командування.

Дрони «Гербери» та «Шахеди»

Серед числа дронів, які Росія запускає по Україні і так звані дрони «Гербери». Старший офіцер ЗСУ співзасновник Центру підготовки операторів БпЛА «Дронаріум» Андрій Гнатуш розповів Радіо Свобода (в ефірі «Свобода.Ранок») про різницю між «Шахедами» і «Герберами».

Перші – є версією іранського дрона-камікадзе Shahed-136, відомого в Росії під назвою «Герань-2», в Україні їх називають «Шахедами». Вони несуть бойовий заряд. Другі ж сили РФ запускають, щоб витрачати сили і гроші української протиповітряної оборони.

«Гербера» – це модифікація «Герані», яка може бути наповнена вибуховою компонентою, а може бути легка. Якщо легка, то іде швидко використовується як глибокий розвідник. Враховуючи що вони є надзвичайно дешеві, при запуску якихось сучасних систем ППО іде математика війни півмільйона доларів проти вартості «Шахеда» умовно $50 000. Але мобільні вогневі групи уражають дальні засоби, ефективно працюють по них. Тому від гонки озброєнь під час повномасштабного вторгнення нікуди не дітися», – сказав Гнатуш.

Що буде далі?

У порівнянні з минулим опалювальним сезоном кількість атак збільшилася, утім кількість уражень знизилася, зазначає Гнатуш. Адже Українська ППО навчилася уражати російські дрони краще. Тим не менш, за словами експерта, потрібне якісне забезпечення мобільних груп громадами: хорошими тепловізорами, системами взаємодії, прожекторами та автомобілями, які «не глохнуть».

Розробник БПЛА, засновник компанії-виробника ударних дронів «Перший Контакт» Валерій Боровик зауважує, що боротися з цими атаками РФ треба комплексно. У цьому Україні допоможуть засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ); протидронові сітки, як об'єктове прикриття, наприклад, для трансформаторних підстанцій. Боровик також згадує про якісне навчання та оснащення мобільних груп, хоча і зауважує, що російські сили адаптуються і до них. Тому, зокрема, ударні безпілотники запускають вище 2000 метрів або різко опускає їх на 150 метрів.

«Можливо, ці мобільні групи з часом будуть трансформовані в дрони, які будуть боротися проти дронів. Тобто частина з них буде навчена пілотуванню дронами і ефективному застосуванні проти проти дронів противника. Це розвиток цієї війни», – вважає Боровик.

Андрій Гнатуш вважає, що далі легше не буде на його думку РФ готова запускати дронів набагато більше ніж минулої. Про те, що далі буде непросто каже Радіо Свобода і Валерій Боровик.

  • У ніч на 13 листопада російські війська завдали удару по Україні 96 ракетами різних типів та ударними безпілотниками, повідомляє у телеграмі пресслужба Повітряних сил ЗСУ.
  • У Повітряних силах ЗСУ зазначають, що станом на 10:00 13 листопада, підтверджено збиття двох крилатих ракет Х-101, двох балістичних ракет «Іскандер-М»/KN-23 та 37-ми БпЛА противника у Київській, Полтавській, Житомирській, Сумській, Черкаській, Запорізькій, Чернігівській та Кіровоградській областях.
  • 47 безпілотників були локаційно втрачені у різних регіонах України, два БпЛА вийшли з повітряного простору України у напрямку Білорусі та Росії. Ще два безпілотники – в повітрі, бойова робота триває, додають у ЗСУ.

  • Зображення 16x9

    Катерина Некреча

    Ведуча проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок». Раніше в.о. керівника проєкту Радіо Крим.Реалії, теле- і радіоведуча, автор спеціальних проєктів.

    Закінчила Київський міжнародний університет, бакалавр журналістики. Не секрет, що головне в моїй професії – це практика, тобто робота в ЗМІ.

    Почала працювати в проєкті «Крим.Реалії» (проєкт Радіо Свобода) навесні 2015 року.

    До цього працювала журналістом на українському телебаченні («Шустер LIVE», «Говорить Україна»). У 2014 році наблизилася до Криму, співпрацюючи з телеканалом-переселенцем з півострова «Чорноморська ТРК».

    Не уявляю себе поза професією. Своєю роботою без перебільшення живу. 

    Пишаюся, що є частиною такого важливого проєкту. Рада, що в дуже складний час можу працювати в медіа, де журналістські стандарти – не теорія, а досить успішна практика.

    Головний пріоритет для мене – аудиторія. Наші слухачі, читачі, глядачі мають право знати, що відбувається насправді.

  • Зображення 16x9

    Анна Тохмахчі

    Виконавча продюсерка проєкту «Свобода.Ранок». В команді Української служби Радіо Свобода з грудня 2022 року.

    Раніше – мультимедійна продюсерка ранкової програми проєкту «Настоящее время». В минулому кореспондентка та редакторка hromadske. Родом з Маріуполя.

Форум

XS
SM
MD
LG