Тривожність, посттравматичні стресові розлади, депресія та інші хворобливі стани психіки. Хоча із цим набором проблем суспільство вже добре знайоме й, здавалося б, має припинити стигматизувати тих, хто таке переживає, люди й досі бояться звертатися за психологічною допомогою, а частина – не доводять терапію до кінця. Такого висновку дійшли дослідники ефективності програми «СЕТА» – програми психологічної допомоги ветеранам, переміщеним особам та членам їхніх родин, що розроблена Університетом Джонса Гопкінса (США).
Частіше за психологічною допомогою звертаються жінки. Чоловіки – рідше, розповідає Сергій Богданов, керівник центру психічного здоров’я і психосоціального супроводу Національного університету «Києво-Могилянська академія». На початку дослідження дієвості програми «СЕТА» в Україні проводилося анкетування серед військових та переселенців, де їх просили описати свій стан. Здебільшого, за словами Богданова, люди описували стани тривожності, депресії та ПТСР.
«Під час дослідження у нас було: на початку 57 пілотних кейсів, коли ми тільки адаптували програму. Після початку дослідження було 302 клієнти, 246 із них отримали програму «СЕТА», ще 56 людей очікували 6 місяців. В цей час ми вимірювали їхній стан, щоб порівняти їх з основною групою. Ми поділили людей на дві групи: перші – це ті, хто отримував стандартну програму – 8-12 – консультацій, друга – 5 консультацій», – розповідає Богданов.
За словами дослідника, програма психологічної допомоги вже зарекомендувала себе в багатьох країнах, де тривають воєнні конфлікти, тому вирішили впроваджувати її і в Україні. Крім того, через те, що важка доступність психологічної допомоги часто відлякує потенційних клієнтів, в рамках програми ще й навчають консультантів, які будуть допомагати справлятися з проявами ПТСР та депресій у ветеранів та переселенців.
Саме через недоступність до психологічної допомоги, до цієї програми звернувся і ветеран батальйону «Айдар» Олександр Алієв, адже звертатися до психотерапевтів у диспансерах було лячно.
Після повернення і до сьогоднішнього дня я не можу сказати, що маю доступ до психологічної допомоги як ветеранОлександр Алієв
«У мене був важкий досвід, я отримав поранення і потрапив у полон. Після обміну і лікування я стикнувся з психологічними проблемами. Це була параноя, недовіра, страх великих скупчень людей... Також стикнувся з проблемами в родині. Після повернення і до сьогоднішнього дня я не можу сказати, що маю доступ до психологічної допомоги як ветеран, тому що посади психологів є лише в наркодиспансері, психоневрологічному і в госпіталі ветеранів війни», – розповідає Алієв.
Після звернення до програми Олександр пройшов навчання як консультант для того, щоб допомагати таким, як він.
За словами дослідників, ті люди, які вже пройшли реабілітацію в рамках програми, позбавилися щонайменше половини своїх психологічних проблем. Крім того, серед досліджених випадків не було зафіксовано рецидивів. Хоча на початку дослідження 30% опитуваних мали думки про самогубство і не знали, як вийти з тривожних станів. Надалі програму «СЕТА» планується впроваджувати спільно з Міністерством соціальної політики, Міністерством охорони здоров’я та Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
(Радіо Свобода опублікувало цей матеріал у рамках спецпроекту для жителів окупованої частини Донбасу. Якщо ви живете в ОРДЛО і хочете поділитися своєю історією – пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук чи телефонуйте на автовідповідач 0800300403 (безкоштовно). Ваше ім'я не буде розкрите)