«Успенівський мішок» – оточення підрозділів ЗСУ на Курахівському напрямку потребує швидких правильних рішень для порятунку особового складу, кажуть експерти. Як утворилося це оточення? Чи можна було його уникнути? Чи дійсно ризики варті мети? Які висновки з цієї ситуації для інших ділянок фронту? Чи дійсно ризики варті мети? Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснюють.
Військові аналітики й кореспонденти, які спілкуюються із військовими, б’ють на сполох: українські воїни можуть опинитися або вже опинилися у повному оточенні на південному заході від Курахова, де армія РФ намагається відрізати ЗСУ. Цю ситуацію уже назвали – «Успенівський мішок». А у тому, що підрозділи потрапили в оточення звинувачують військове командування: мовляв, зволікали з командою відійти, а нагору слали неправдиві повідомлення, що ситуація контрольована.
Це є результатом бездіяльності або не зовсім зрозумілої діяльності ОТУ «Донецьк»DeepState
Речник ОТУ Хортиця Назар Волошин в ефірі телемарафону «Єдині новини» сказав, що операція в «Успенівському мішку» полягає у тому, щоб максимально вимотати противника і зберегти особовий склад. А тим часом з мапи DeepState схоже, що зараз на цьому місці утворилася «сіра зона»: чи лишаються там ще захисники, невідомо.
«Важко зрозуміти сенс утримання «Успенівського мішка», коли ворог продовжує поступово захоплювати Курахове; нинішня обстановка є результатом бездіяльності або не зовсім зрозумілої діяльності ОТУ «Донецьк». Ворог займає все більшу територію безпосередньо в Успенівці, ризикуючи замкнути кільце та залишити підрозділи Сил оборони в Ганнівці, Успенівці, Трудовому, Веселому Гаю та Романівці», – написали аналітики DeepState 12 грудня.
Наскільки критична там ситуація?
Військовий оглядач групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець ще минулого тижня називав ситуацію біля Успенівки критичною. Він відзначив, що армія РФ посилила свої підрозділи на цій ділянці і швидко просувається, відповідно – вихід ЗСУ з неокупованої частини Єлизаветівки, а також сіл Ганнівка, Романівка та Веселий Гай може стати надзвичайно утрудненим.
Ситуація саме тут загострилася близько місяця тому, коли ЗСУ втратили село Дальнє, і війська РФ почали проводити у ньому накопичення, каже аналітик DeepState Руслан Микула в ефірі Радіо Донбас Реалії.
Там логістика просто ніяка, а евакуація поранених – це лотерейний квитокРуслан Микула
«Коли у Дальньому відбувалося накопичення особового складу противника, (було зрозуміло – ред.), що вони далі будуть намагатися закрити цей «мішок», але нічого не робилося. В той же час ми не знаємо, чи це була така продумана тактика – залишати людей з трьох сторін в оточенні, коли логістика там просто ніяка, коли евакуація поранених – це просто лотерейний квиток. Тому тут багато питань, на які немає відповіді», – говорить Микула.
За його словами, йдеться в тому числі про 255 мотострілецький полк РФ, який наступає в тому районі. Супротивник в основному використовує практику десантування і тактику малих піхотних груп.
Те, що ситуацію було можливо передбачити, підкреслює і військовий оглядач Юрій Бутусов. Він наголошує, що українські війська під Кураховим перебувають в оперативному оточенні (коли фізично шляхи постачання не перерізані, але єдиний шлях, яким іде забезпечення, перебуває під постійним вогневим впливом) та зазнають значних втрат.
«Ворогу зараз зручно, навіть не наступаючи, завдавати великі втрати нашим військам. І на цьому напрямку, на жаль, співвідношення втрат – критичне для нашої армії, тому що ми не можемо у такій невигідній позиції оборонятися за умови загальної переваги ворога в чисельності, боєприпасах і людях. Тим не менш, такі накази даються», – сказав він в ефірі проєкту «Свобода Live».
Тим часом у ЗСУ інформацію про ризик оточення українських військ біля Курахового спростовували. В оперативно-стратегічному угрупованні військ «Хортиця» заявили, що українські підрозділи тримають оборону і «самовіддано відбивають російські штурми на околицях населених пунктів Успенівка, Ганнівка, Трудове, Романівка, вживають необхідні заходи для протидії їх захопленню або оточенню противником».
А голова підкомітету з держбезпеки, оборони та оборонних інновацій Комітету ВР Федір Веніславський в ефірі Радіо Свобода сказав, що доцільність утримання тих чи інших позицій обговорюють на комітеті. Втім, командування дає чітку відповідь: «Якщо ми там щось послабимо, то наслідки будуть такі, які на сьогоднішній день просто військові оглядачі і кореспонденти спрогнозувати не можуть, а лише військове командування».
«Якщо ми будемо говорити про те, що треба здавати території при найменшій загрозі, напевно ворог (скоро – ред.) опиниться біля Києва. Просто завдяки тому, що ЗСУ і військове командування приймають такі рішення, ворог має те розташування, яке він має», – сказав Веніславський.
Хто винен?
Аналітики, оглядачі і кореспонденти обурюються бездіяльністю вищого командування.
Я іноді НЕ розумію логіки рішень українського командуванняМашовець
На думку військової журналістки Юлії Кирієнко, «Успенівський мішок» стався тому, що підрозділи не отримали вчасно команди відійти на вигідніші рубежі.
«Дивне рішення сидіти на позиціях, коли у тебе з трох боків ворог. Злочинне, я б сказала», – зазначає журналістка.
Подібної думки – і військовий оглядач Костянтин Машовець:
«Передові підрозділи 20-ї МСД противника вийшли на північну околицю Успенівки. Але наші підрозділи продовжують утримувати с. Ганівка, вже оточеними...Чесно, я іноді НЕ розумію логіки рішень українського командування», – написав він у Facebook.
Ціна подібних рішень – значно вища, ніж, якби військові билися на суцільній лінії фронтуЮрій Бутусов
Ціна подібних рішень, коли армія щодня втрачає людей, військо б’ється в напівоточенні, а ворог тримає під вогневим прицілом єдину дорогу – значно вища, ніж, якби військові билися на суцільній лінії фронту з прикритими флангами, зауважує Юрій Бутусов.
«Керівники чекають, що люди будуть виконувати завдання, поки самі не почнуть відходити з позицій, щоб потім наші військові керівники (а це рівень ОТУ, ОСУ, Генштабу, Ставки військового головнокомандувача) могли усі відзвітувати, що накази були віддані хороші, але солдати самі почали тікати з позицій. Командування не хоче розповідати про проблеми в армії, тобто брати на себе відповідальність», – сказав він в ефірі Радіо Свобода.
Одразу намагаються зробити контрнаступальні дії – і це призводить до втрат і до того, що оборона не побудованаФілімонов
Командир 108-го окремого механізованого батальйону «Вовки Да Вінчі» Сергій Філімонов також порушує питання дій командування.
«Для того, щоб проводити відновлення позицій або штурмові дії, спочатку треба зупинити ворога, вибудувати оборону, – зауважив він. – І, на жаль, на Покровському напрямку, в смузі відповідальності нашої бригади і в сусідніх смугах є проблема в тому, що є нові бригади, які вводяться в бій, але вони вводяться не для того, щоб зупинити ворога, вибудувати цю лінію, про яку я кажу, а одразу намагаються їхніми силами зробити контрнаступальні дії – і це призводить до втрат і до того, що та оборона, яка має бути, не побудована».
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум