«Ми прийшли з відритими руками»: акція солідарності жінок у Мінську (відео)
У Мінську проходять акції солідарності з затриманими під час протестів проти результатів президентських виборів. Жінки з квітами в руках, білому одязі і з білими стрічками встали у «ланцюг солідарності» на кількох вулицях і проспектах білоруської столиці. Водії автомобілів сигналять їм на знак підтримки. У Білорусі 9 серпня, після оголошення попередніх офіційних результатів голосування на виборах президента, почалися протести, які тривають далі по всій країні вже четвертий день. Відео телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
Угорщина закликала ЄС продовжити діалог із Мінськом, попри розгін демонстрантів
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто закликав Європейський союз продовжувати діалог із президентом Білорусі Олександром Лукашенком, попри жорстокий розгін протестувальників, які називають сфальсифікованими нещодавні вибори в країні.
«Ми зацікавлені в тому, щоб ЄС ухвалював рішення на основі діалогу, які не унеможливлюють побудову відносин між Європейським союзом і Білоруссю в майбутньому чи не гальмують програму «Східного партнерства», – написав Сіярто у фейсбуці.
14 серпня міністри закордонних справ ЄС обговорять ситуацію в Білорусі на екстреній зустрічі. Як повідомляє агентство Reuters, не виключено, що обговорюватимуться санкції проти влади Білорусі в зв’язку з порушеннями демократичних стандартів при проведенні виборів президента і жорстким розгоном демонстрантів.
За даними джерела Reuters, за санкції виступають Німеччина, Латвія, Литва і Швеція, а також Австрія. Найбільш скептичну позицію щодо можливих санкцій займає Угорщина. Проте Угорщина раніше не стала блокувати заяву від імені ЄС із засудженням дій офіційного Мінська.
Представники низки країн ЄС раніше заявляли, що може йтися про адресні санкції проти білоруських чиновників, винних у порушеннях прав людини. Їх можуть запровадити вже до кінця серпня.
Деякі держави ЄС використовують більш жорстку риторику, ніж Євросоюз в цілому. Прем’єр-міністр Словенії Янез Янса 13 серпня на зустрічі з держсекретарем США Майком Помпео запропонував провести в Білорусі нові вибори під контролем міжнародних спостерігачів.
У Білорусі п’ятий день тривають протести проти офіційних підсумків президентських виборів, які – як вважають учасники протестів, посилаючись на дані спостерігачів – були сфальсифіковані на користь Олександра Лукашенка.
За останніми даними, у Білорусі щонайменше двоє протестувальників загинули, майже сім тисяч були затримані, відколи акції почалися ввечері 9 серпня.
Литва заявила про готовність надавати притулок білорусам
Литва готова надавати притулок білорусам, які страждають від жорстокого поводження з боку влади, повідомив у твітері голова Міністерства закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс.
«Литва з гуманітарних міркувань готова і розглядає можливість приймати білорусів, які страждають від жорстокого поводження», – написав він.
Тим часом, у Мінську дипломатичні представники багатьох країн ЄС 13 серпня приїхали покласти квіти на місце загибелі демонстранта на Пушкінській. Люди, які зібралися там, скандували «Дякую».
У Литві на даний час перебуває кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тихановська. 10 серпня вона покинула Білорусь.
Глава Представництва Євросоюзу в Білорусі Дірк Шубель заявив, що ЄС заликає владу Білорусі утриматися від насильства і «гарантувати право білоруського народу на мирний протест».
Про це він написав у фейсбуці після покладання квітів на місці загибелі білоруського протестувальника у Мінську.
«Протягом останніх днів з горем і невірою ми з колегами стали свідками втрати життя, страждань та зловживань людською гідністю та справедливістю в Білорусі. Напередодні завтрашньої Ради з питань закордонних справ ЄС ми закликаємо владу держави гарантувати право білоруського народу на мирний протест. Ми закликаємо владу утриматися від насильства, звільнити тих, хто довільно затриманий, та забезпечити належний судовий процес», – мовиться у заяві, написаній англійською та білоруською мовами.
Перший президент України Леонід Кравчук звернувся до білоруського лідера Олександра Лукашенка у зв’язку з подіями в сусідній країні.
«Я хотів би звернутися до білоруської влади – зупиніться. Президенте Лукашенко, припиніть кровопролиття! Жодними доказами, жодними переконаннями, жодними прикладами в історії він не може виправдати кровопролиття. Якщо вдатися до неймовірних фальсифікацій, правда історії все одно переможе», – сказав Кравчук в ексклюзивному інтерв’ю білоруській службі Радіо Свобода.
На президентських виборах, за офіційними даними, Тихановська набрала 10,09%, чинний президент Олександр Лукашенко – 80,08%. При цьому, за результатами альтернативних опитувань в інших країнах, при підрахованих голосах на 19 виборчих дільницях у Світлани Тихановської було 79,69%. Її виборчий штаб не визнав офіційні підсумки голосування.
Після оголошення результатів виборів у Мінську й інших містах Білорусі почалися акції протесту. Силовики жорстко розганяють демонстрантів, б’ючи їх і застосовуючи водомети, гумові кулі і сльозогінний газ. Всього за чотири дні затримано близько 7 тисяч людей, точна кількість постраждалих невідома. МОЗ повідомляє, що в лікарні доправили понад 250 осіб. Родичі заарештованих повідомляли, що багатьох жорстоко били, часто без приводу, і не давали їм в спецприймальниках їжі і води.
Співробітник адміністрації Лукашенка звільнився на тлі протестів
Перша на тлі масових протестів у Білорусі відставка відбулася в адміністрації президента Олександра Лукашенка.
Про звільнення написав в своєму інстаграмі Артем Проскалович, заступник начальника управління законодавства в правоохоронній і військовій сферах головного державно-правового управління адміністрації президента Білорусі. Фото своєї заяви про звільнення він супроводив словами «Більш не вважаю за можливе бути юристом на державній службі».
За останні дні про звільнення на знак протесту проти жорстких розгонів акцій протесту публічно заявили кілька співробітників правоохоронних органів Білорусі. Видання TUT.by поговорило з колишнім міліціонером Єгором Ємельяновим, якого затримали після того, як він опублікував в інстаграмі пост про звільнення і підтримав протестувальників.
Суд 13 серпня відмовився призначати йому адміністративне покарання. Ємельянов розповів, що слідом за ним із міліції звільнилися ще троє співробітників.
Протести у Мінську та інших містах: живий блог про ситуацію в Білорусі
Дільничний із Гомеля Іван Колос, який напередодні записав відео, в якому закликав колег припинити насильство проти мирних протестувальників, виїхав із країни, побоюючись репресій. Він розповів «Медіазоні», що вже через 20 хвилин після публікації начальство відібрало у нього посвідчення і форму.
Продовжують звільнятися також співробітники державних ЗМІ Білорусі. 13 серпня про звільнення заявив журналіст державного інформаційного агентства «Белта» Павло Горбач. Журналіст Кирило Нестерович перестав вести телепередачу ЧП.BY на телеканалі НТВ-Білорусь. Про це він сам написав в інстаграмі.
Інтерв'ю з батьками 5-річної дівчинки, пораненої 11 серпня в Білорусі – відео
«Я-то бачила, що вони біжать, а дитина не розуміє, що треба від скла [відсунутися] – навпаки, хотіла подивитися, що там відбувається. Вона зрозуміла так, що на нас напали бандити. Що це бандити». Наші колеги з Білоруської служби Радіо Свобода поговорили з батьками 5-річної дівчинки, яка була поранена 11 серпня в білоруському Гродно.
Голова ПА ОБСЄ закликає владу Білорусі припинити репресії
Білоруська влада має повністю виконувати свої міжнародні зобов’язання і не порушувати права людини, заявив 13 серпня голова Парламентської асамблеї ОБСЄ Ґіорґі Церетелі.
Як ідеться в повідомленні пресслужби, він зазначив, що «репресії та переслідування опонентів є неприйнятними і порушують принципи ОБСЄ». Церетелі закликав сторони до деескалації напруженості та діалогу.
Чинний голова ПА ОБСЄ нагадав, що як держава-учасниця ОБСЄ Білорусь має поважати права на мирні зібрання та свободу слова.
«Я закликаю владу забезпечити дотримання цих прав і свобод і звільнити тих, хто був незаконно затриманий останніми днями», – наголосив Церетелі.
Кравчук звернувся до Лукашенка через події в Білорусі
Він також висловив стурбованість повідомленнями про відключення інтернету в Білорусі, блокування соціальних мереж та «напади на представників ЗМІ».
«Фізичний напад на журналістів, блокування доступу до інформації та жорстоке поводження із затриманими є серйозним порушенням міжнародних зобов’язань», – відзначив голова ПА ОБСЄ.
Акцію на підтримку протестів у Білорусі провели біля білоруського посольства в Києві
Сотні людей зібралися 13 серпня під стінами посольства Білорусі в Києві на знак підтримки мирних протестувальників у Мінську й інших білоруських містах, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
Організатором акції виступила правозахисна організація Amnesty international.
Люди принесли із собою плакати, білоруську символіку та муляж поліцейських щитів.
Активісти запалили димову піротехніку (біло-червоно-білий дим), скандуючи «Живе Білорусь» і закликали припинити міліцейське насильство проти протестувальників у Білорусі.
Крім того, на акції були присутні народні депутати від партії «Голос». Зокрема, Інна Совсун заявила, що її політична сила почала процес реєстрації проєкту постанови Верховної Ради про невизнання виборів у Білорусі і буде вимагати скликання позачергового засідання парламенту з цього приводу.
На даний час у Верховній Раді немає зареєстрованих проєктів постанов щодо ситуації в Білорусі.
У Білорусі оприлюднили перші офіційні дані про понад 500 арештованих під час протестів
Верховний суд Білорусі оприлюднив список їх понад 500 людей, затриманих за час протестів з вечора 9 серпня і засуджених до адміністративного арешту. Деяким суди давали 4 дні арешту, деяким – 25 діб, але найпоширеніший термін покарання – 15 діб арешту.
Це перші підтверджені владою Білорусі дані про заарештованих, і стосуються ці відомості лише тих, чиї справи розглядалися в судах Мінська. Раніше міністерство внутрішніх справ лише повідомляло про більш як 7 тисяч затриманих за останні кілька діб, більш як половина цих людей були затримані саме в столиці Білорусі. Родичі затриманих досі не отримували жодної інформації про те, де утримують їхніх дітей і чоловіків, також у спецприймальниках не приймали передачі для арештантів.
Кравчук звернувся до Лукашенка через події в Білорусі
У списку є прізвище нападника білоруського футбольного клубу БАТЕ Антона Сороки: його також затримали в Мінську. Прізвище написане неправильно, але ім’я та дата народження футболіста збігаються з тими, які є в його документах. У списку зазначено, що Сорока отримав 7 діб арешту.
У списках також багато затриманих 2000 і навіть 2001 років народження. Правозахисники і родичі затриманих раніше відзначали, що спецпризначенці та інші силовики затримували багато молоді.
Москва вбачає «виразні спроби зовнішнього втручання» в справи Білорусі
Речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила 13 серпня, коментуючи події в Білорусі, що «спостерігаються виразні спроби зовнішнього втручання у справи суверенної держави з метою розколоти суспільство та дестабілізувати ситуацію».
За словами Захарової, використання таких методів неодноразово спостерігалося в інших країнах.
«Ми стурбовані інформацією про інциденти, пов’язані з порушенням громадського порядку на вулицях низки білоруських міст, які відбулися після президентських виборів», – сказала речниця, висловивши сподівання, що невдовзі «становище в країні нормалізується».
«Людей роздягають догола, б’ють, знущаються» – правозахисник про порушення прав людини в Білорусі
Білоруські силовики продовжують затримувати людей у всіх містах країни. Причому, не лише учасників акцій протесту, а й випадкових людей. Правозахисники кажуть про 7 тисяч затриманих, але точної кількості, наголошують вони, не знає ніхто. Білоруська міліція та КДБ нікому не повідомляють ні про точну кількість затриманих, ні про те, кого саме затримали. Але із вікон будинків, розташованих поруч із райвідділками міліції, видно, як саме силовики поводяться із затриманими.
Радіо Свобода зв’язалося з одним із правозахисників у Білорусі. Хоч розмова багато разів переривалася і доводилося змінювати засоби комунікації, все ж, правозахисник розповів про порушення прав людини, які вдалося зафіксувати. Текст інтерв’ю читайте за лінком.
У Львові відбулася акція солідарності з білоруським народом
Десятки людей зібралися на площі Ринок у Львові 13 серпня, щоб висловити підтримку білоруському народу. Ці люди відгукнулися на заклик у соціальних мережах, прийшли з численними гаслами.
Люди скандували – «Жыве Беларусь», «Волю білоруському народу», «Поліція, фашисти – одна коаліція».
Участь в акції взяли й білоруси, які живуть чи відпочивають у Львові. Вони ознайомили з останніми новинами з батьківщини.
«Я білоруска, приїхала до Львова з дитиною і чоловіком у відпустку. Вдома батьки і сестра. Поки що будемо тут, бо ситуація така, що страшно повертатись. Не плануємо просити про політичний притулок. Зараз страх від того, що життя і здоров‘я людей у твоїй країні нічого не значать. Я дуже пишаюся своїми білорусами і не очікувала, що таке взагалі може бути. Якщо не вийде зараз, то це страшно, і багато будуть думати про те, щоб покинути країну. Лукашенко має однозначно піти», – каже Ріма Н.
«Я 5 років тому вийшла заміж і приїхала до Львова. Мої батьки в Білорусі, сидять удома, нікуди не йдуть, досвідчені. Одягнула народний білоруський костюм, сестри моєї прабабусі. Дуже переживаю і вболіваю, щоб нарешті той злочинний режим уже скинули, не сплю, а стежу, що відбувається», – говорить Надія К.
Учасники акції зробили спільну фотографію, яку надішлють білоруським друзям, щоб висловити свою солідарність.
«Проливається кров і гинуть люди, і це жахливо. Хіба треба змиритись із тим, що зміни потребують крові. Я б не хотів, щоб мій син загинув, як гинуть зараз у Білорусі», – сказав один зі львів’ян, учасників акції.
«Мені події в Білорусі нагадують те, що було в Україні. Прийшла підтримати дружній народ, людей, які відстоюють своє право на демократію, вільні вибори і свободу. Сподіваюсь, що влада почує людей», – говорить львів’янка Марта Лесів.
Акцію супроводжували пісні білоруського музиканта і поета Сергія Міхалка. На будівлі Ратуші у Львові вивісили банер на підтримку білорусів, які протестують після оголошення результатів президентських виборів.
Одне з львівських підприємств шиє національні біло-червоно-білі прапори Білорусі (цей стяг був державним після 1991 року до приходу до влади в 1994 році Олександра Лукашенка, який повернув прапор радянської Білорусі). Усі охочі могли взяти стяг безкоштовно, але при цьому можна було й зробити благодійний внесок на допомогу постраждалим і заарештованим учасникам акцій протесту, що тривають у Білорусі. Під вечір у скриньці не було жодного прапора. Львів’яни розібрали стяги, даючи пожертви.
Змушували читати «Отче наш» і починали бити палицями – очевидці про побиття в білоруських СІЗО
У Білорусі під стінами СІЗО збираються стурбовані родичі затриманих, а із середини повідомляють про побиття та знущання. Після оголошення ЦВК офіційних результатів виборів, у Мінську та інших містах Білорусі почалися акції протесту. Силовики жорстоко розганяють демонстрантів, б’ючи їх та застосовуючи водомети, світлошумові гранати, гумові кулі й подразливий газ. Всього за чотири дні затримано близько 7 тисяч людей, точна кількість постраждалих невідома. МОЗ повідомляє, що в лікарні доправили понад 250 осіб. Родичі заарештованих повідомляли, що багатьох жорстоко били, часто без приводу, і не давали їм у спецприймальниках їжі і води. (Відео Reuters)
Литва пропонує створити в ЄС фонд підтримки жертв репресій у Білорусі
Литва пропонує створити в межах Європейського союзу фонд підтримки жертв репресій у Білорусі. Таку ідею висловив міністр закордонних справ балтійської країни Лінас Лінкявічус.
«Зважаючи на те, що люди Білорусі страждають від репресій, що тривають, втрачають роботу та доходи, я пропоную створити фонд Євросоюзу для підтримки жертв репресій у Білорусі. Модальності такого фонду можуть бути ухвалені найближчим часом», – написав очільник зовнішньополітичного відомства у твітері.
Раніше 13 серпня Верховний суд Білорусі оприлюднив список із понад 500 людей, затриманих за час протестів з вечора 9 серпня і засуджених до адміністративного арешту. Деяким суди давали 4 дні арешту, деяким – 25 діб, але найпоширеніший термін покарання – 15 діб арешту.
Це перші підтверджені владою Білорусі дані про заарештованих, і стосуються ці відомості лише тих, чиї справи розглядалися в судах Мінська. Раніше міністерство внутрішніх справ лише повідомляло про більш як 7 тисяч затриманих за останні кілька діб, більш як половина цих людей були затримані саме в столиці Білорусі. Родичі затриманих досі не отримували жодної інформації про те, де утримують їхніх дітей і чоловіків, також у спецприймальниках не приймали передачі для арештантів.
Затриманих у Білорусі українців досі шукають. Що відомо на цей момент?
Наразі офіційно відомі імена трьох затриманих у Білорусі громадян України: це Костянтин Реуцький, Євген Васильєв та Оксана Альошина. Їх досі не знайшли в ізоляторах. Зранку 12 серпня в Міністерстві закордонних справ України повідомляли, що на той час у Білорусі затримали дев’ять українців і побили українського фотокореспондента. Більше про це читайте за лінком.
Німецький мовник Deutsche Welle публікує статтю про те, чого білоруське громадянське протистояння може навчитися від українського Майдану.
Американський журнал Foreign Policy, який спеціалізується на зовнішній політиці, пояснює, чим контекст нинішніх подій у Білорусі відрізняється від Майдану.
А британська газета Financial Times розмірковує про проблеми ЄС у ставленні до авторитарних лідерів, таких як президент Білорусі Лукашенко.
Більше читайте за лінком.
Міністр внутрішніх справ Білорусі вибачився за «травми випадкових людей»
Міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Караєв вибачився за «травми випадкових людей», які постраждали під час розгону демонстрацій у країні. Він заявив, що бере на себе відповідальність за тих, хто «потрапили під роздачу». Про це Караєв заявив в ефірі телеканалу ОНТ.
Він заявив, що вважає, що потрібно швидше відпускати затриманих. За його словами, міліція вже почала це робити.
Майже одночасно масові затримання жителів Білорусі прокоментувала від імені президента країни Олександра Лукашенка спікерка Сенату країни Наталя Кочанова. За її словами, «президент почув думку трудових колективів» і доручив розібратися з усіма фактами затримань, які відбулися в останні дні.
Масові акції протесту проти офіційних результатів виборів в Білорусі тривають п’ятий день поспіль. У перші дні міліція розганяла протестувальників, застосовуючи водомети, гумові кулі, світлошумові гранати і сльозогінний газ. Затримано тисячі людей, серед яких випадкові перехожі. Сотні опинилися в лікарнях. За офіційними даними, одна людина загинула.
Акції 13 серпня відбуваються без затримань, у них беруть участь тисячі людей. Співробітники деяких великих підприємств провели мітинги і пообіцяли вийти на загальний страйк. У деяких випадках їм вдалося зустрітися з представниками регіональної або муніципальної влади.
У Білорусі вперше за п’ять днів акції протесту відбуваються без насильства
Вечір четверга, 13 серпня, став у Білорусі першим за останні п’ять днів, коли з цієї країни не надходить повідомлень про побиття демонстрантів із боку силовиків чи застосування міліцією таких спецзасобів, як світлошумові гранати чи гумові кулі. На вулиці Мінська та інших міст Білорусі вийшли десятки тисяч людей, які мирно вимагають усунення від влади президента Олександра Лукашенка, який керує країною вже 26 років.
Учасники акцій протесту вважають сфальсифікованими офіційно оголошені попередні результати виборів, згідно з якими опозиційна кандидатка Світлана Тихановська набрала близько 10%, а її головний опонент Олександр Лукашенко – близько 80%.
Міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Караєв вибачився за «травми випадкових людей», які постраждали під час розгону демонстрацій у країні. Він заявив, що бере на себе відповідальність за тих, хто «потрапили під роздачу». Він заявив, що вважає, що потрібно швидше відпускати затриманих. За його словами, міліція вже почала це робити.
Майже одночасно масові затримання жителів Білорусі прокоментувала від імені президента країни Олександра Лукашенка спікерка Сенату країни Наталя Кочанова. За її словами, «президент почув думку трудових колективів» і доручив розібратися з усіма фактами затримань, які відбулися в останні дні.