Доступність посилання

 
30 років тому біля могили Тараса Шевченка на Чернечій горі неподалік Канева Олекса Гірник вчинив акт самоспалення

30 років тому біля могили Тараса Шевченка на Чернечій горі неподалік Канева Олекса Гірник вчинив акт самоспалення


Віталій Пономарьов Київ, 21 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 30 років тому на Чернечій горі біля Канева на знак протесту проти колоніального статусу України вчинив самоспалення Олекса Гірник з Калуша. Свій вчинок він приурочив до 60-ї річниці проголошення Центральною Радою незалежності Української Народної Республіки. А 10 років до цього в Києві таким саме чином протестували Василь Макух із Дніпропетровська та Микола Бериславський з Бердянська.


Олекса Гірник народився 27 березня 1912 року у містечку Богородчанах на Прикарпатті. Він навчався у польській школі та українській гімназії, працював у молодіжній організації «Сокіл», служив у польському війську. 1937 року рядовий Гірник заявив, що мріє змінити конфедератку на мазепинку, за це був заарештований і засуджений трибуналом до 5 років ув’язнення.

Під час розподілу Польщі між Німеччиною та Радянським Союзом Олекса Гірник утік із в’язниці і повернувся на Львівщину. У Стрию він був заарештований удруге, тепер уже НКВД, вивезений до Житомирської області і за звинуваченням у зраді Батьківщини засуджений до 8 років ув’язнення. Відбував покарання у концтаборах на Уралі.

Спротив поневоленню

Після звільнення мешкав у Калуші неподалік від рідних Богородчан. У січні 1978 року 65-річний Олекса Гірник вирішив вчинити самоспалення на знак протесту проти русифікації України.

«Мій протест – то сама правда, а не московська брехня від початку до кінця. Мій протест – то пережиття, тортури української нації. Мій протест – то прометеїзм, то бунт проти насилля і поневолення. Мій протест – то слова Шевченка, а я його тільки учень і виконавець».

19 січня Олекса Гірник виїхав до Києва, відвідав Софійський собор та Києво-Печерську лавру. Ввечері 20 січня він приїхав до Канева, піднявся на Чернечу гору, тричі обійшов навколо могили Тараса Шевченка і на північному схилі гори розкидав майже тисячу саморобних листівок з протестом проти русифікації. Близько третьої години ночі Олекса Гірник облив себе бензином і підпалив. Вранці його тіло знайшли співробітники міліції, і від них про вчинок Олекси Гірника стало відомо у Каневі та Калуші, а згодом у Польщі та у країнах Західної Європи.
XS
SM
MD
LG