Як у радянські часи
Подібної думки дотримується й газета General-Anzeiger. Видання констатує, що Путіну вдалося досягти такого результату, який нагадує часи Радянського Союзу. «З таким результатом можна змінити будь-яку конституцію», — пише газета General-Anzeiger.
Перебіг голосування в Росії піддали критиці не тільки німецькі коментатори, але й політики. Газета Frankfurter Rundschau процитувала, наприклад, заступника урядового прес-секретаря Томаса Штеґа, який зробив заяву від імені канцлера Німеччини Анґели Меркель. За його словами, порівнюючи з німецькими масштабами, голосування в Росії не було ані вільним, ані справедливим, ані таємним. «Росія ніколи не була демократією, і вона не є демократією», – сказав Штеґ. Незважаючи на різку критику, пише далі газета, німецький уряд наголошує на важливості «стратегічного партнерства» з Росією. «Німеччина зацікавлена в такому партнерстві й тому підбадьорює Росію перетворитися на справжню демократію»,— зазначає газета Frankfurter Rundschau.
Слід лишатися партнерами, але критичними
Газета Ruhr Nachrichten надрукувала інтерв’ю з координатором німецького уряду Андреасом Шокенхофом, який займається відносинами з Росією. На думку експерта, від Росії слід вимагати, щоб вона дотримувалася цінностей хартії Ради Європи, яку вона також підписала. Шокенхоф вважає, що Німеччина повинна бути «по-партнерські критичною». При цьому йдеться не про «менторство, а про зауваження, що такий розвиток шкодить самій країні», — сказав Шокенхоф в інтерв’ю виданню Ruhr Nachrichten.
Газета ділових кіл Handelsblatt розмірковує над висновками, які має тепер зробити для себе Захід. Видання, зокрема, застерігає від того, щоб вбачати в Росії ворога, але й природним другом її теж називати більше не можна. На думку Handelsblatt, єдиною можливістю за таких умов залишається партнерство. «Звичайно Захід і надалі займатиметься бізнесом з Росією», — пише газета і вказує на залежність від російських газу й сировини. Водночас Handelsblatt радить у жодному разі не збільшувати цю залежність від країни, якій «бракує правової безпеки, і в якій у будь-який момент можна очікувати політичну інтервенцію».