Пантеон усіх богів у Римі
Храм богів у Римі зазнав повної реконструкції у 118 році нашої ери за правління імператора Адріана. Грандіозна купольна споруда постала через сім років. При вході до храму портик з 18 височенних колон із сірого та рожевого граніту, вони були доставлені з Єгипту. Як їх транспортували тоді до Рима, залишається загадкою. Перш ніж потрапити всередину — ще одне диво: бронзові двері висотою 7 метрів. Для древньої епохи такі розміри були рекордними. І нарешті за важкими дверима відкривається шедевр античної архітектури.
Пильне "око Пантеону"
Під склепінням Пантеону почуваєшся пилинкою у центрі Всесвіту. Внутрішнє приміщення вражає простором і легкістю. Діаметр куполу споруди — понад 43 метри. Навіть сьогодні він вважається найбільшим у світі. З інженерної точки зору цікаво, що діаметр куполу такий самий, як і висота будівлі. Співмірні пропорції відкривають таємницю витонченості храму. Його легкий купол, ніби кришка, лежить на стінах завтовшки 6 метрів.
Жодного вікна чи бодай віконця. Освітлює приміщення „око Пантеону”. Про це докладніше розповідає журналіст-культуролог Альберто Анджела:
“У верхній частині храму отвір, котрий називається „okulus” тобто „око”. Це була справді геніальна ідея. Через отвір потрапляє сонячне світло, і всередині храму завжди світло, що дозволяє оцінити велич будівлі. Однак варто зазначити: коли дощова погода, всередині також іде дощ”.
Внутрішнє оздоблення практично не змінилося, мармурова підлога і колони залишилися точно такими, як їх бачили стародавні римляни 19 століть тому.
Пантеон залишився цілим і неушкодженим, тому що у VII столітті перейшов під захист понтифікату. Відтоді будівля діє як християнська церква Санта-Марія-ад-Мартирес. Нині щонеділі тут проходять богослужіння. Але у давнину певний час храм слугував фортецею, у ньому існував навіть курячий базар.
Національний мавзолей
У Пантеоні похоронені видатні особистості італійської історії – представники Савойської королівської династії. Відвідувачі юрмляться і біля місця поховання великого художника епохи Відродження Рафаеля Санті. У заповіті він першим висловив бажання бути похованим у Пантеоні.
Римський Пантеон богів, таємничий монумент античності, не має аналогів серед ахітектурних споруд як давнини, так і сучасності. Точно не відомо, хто його проектував — один автор чи їх була ціла група. Фахівці-архітектори і відвідувачі усіх часів не перестають захоплююватися досконалою роботою древніх будівничих. Попри буремні історичні події Пантеон богів стоїть уже майже дві тисячі років.