Кримські татари – надія “старого” півострова?
(RadioSvoboda.Ua) |
Але тепер, з одного боку, міграція літнього населення на півострів майже припинилася, навіть, певний час спостерігався його відтік до Росії. З іншого, за останні 20 років до Криму повернулося понад 250 тисяч кримських татар. А саме цій етнічній групі характерна висока народжуваність і вищий відсоток населення молодшого віку. Тож фахівці прогнозують, що за рахунок збільшення народжуванності серед кримських татар населення півострова старітиме не так стрімко, як ще 10-15 років тому.
Львівщина – у селах люди легше зважуються на народження дитини
Однією з головних причин старіння нації є зниження народжуваності та висока смертність серед українців працездатного віку. Львівщина у цьому плані показова - за останні 17 років населення там зменшилось на 135 тисяч. Уже 50 років число смертей значно перевищує кількість народжених, особливо це помітно у селах – кількісний розрив між народжуваністю та смертністю – близько 7 тисяч людей щороку. Націкавше, що селяни народжують більше дітей, аніж городяни, втім це не вирішує проблеми старіння регіону – із сіл люди масово виїжджають у міста... Вже у містах люди не наважуються на другу, а тим більше третю дитину – через політичну, а відповідно, й економічну нестабільність. До того ж, ніхто не гарантує жінці, що після декрету вона обов’язково отримає роботу, яку залишила. Таким чином, Львівщина старішає дедалі швидше – за найближчі 3 роки, за прогнозами демографів, львів’ян стане менше ще на 100 тисяч. Найчастіше, за статистикою, помирають чоловіки у віці від 40 до 49 років, каже місцева кореспондентка Радіо Свобода Галина Терещук. Загалом середня тривалість життя на Галичині серед чоловіків - 70 років, а серед жінок – 74. Не додає оптимізму і поширене на Галичині закордонне заробітчанство, люди працездатного віку не можуть знайти роботу в регіоні і “продають” свої знання та вміння в інші країни.
Євгенія Маркелівна |
(RadioSvoboda.Ua) |
У Польщі думають як реформувати пенсійну систему
Скорочення і старіння населення плюс економічні та соціальні наслідки, які воно несе, – таку перспективу експерти Світового банку вимальовують не лише Україні, а й сусідній Польщі. І як каже варшавська кореспондентка Радіо Свобода Єва Поштар, тамтешні демографи теж б’ють на сполох. Народжується щораз менше дітей, видовжується життя, чимало молодих поляків за роботою їдуть до країн Західної Європи.
На думку фахівців, після 2010 року польське суспільство почне старіти прискореними темпами. Це означає, що кількість осіб віком 60 років та більше досягне 15 % (для порівняння – в Україні людей пенсійного віку зараз – 22%). Польські демографи припускають, що протягом найближчих 50-ти років на 1 працездатну людину статистично припадатиме близько 2 пенсіонерів. А зараз на одну польку статистично припадає 1, 23 дитини. Зараз Польща має 40 мільйонів населення. За статистичними даними, у Польщі працює 53 % суспільства, тобто найменше в Європі осіб, які здатні на роботу. Поляки найбільше у всій Європі відраховують грошей у пенсійний фонд, щомісяця близько половини заробітньої платні. Однак цього недостатньо. Наявність "тіньової економіки"— це, на думку польських економістів, головна перешкода реформування пенсійного фонду. Польські фахівці передбачають, що без докорінних реформ системи пенсійного забезпечення упродовж кількох років наступить крах - у державному бюждеті не вистачатиме грошей на виплати пенсій.
За океаном теж старішають...
Хоча дослідження Світового банку відзначає старіння населення Східної Європи, за океаном багаті держави теж НЕ молодшають, розповідає американський кореспондент Радіо Свобода Юрій Дулерайн. Через 50 років, прогнозують демографи, на 1 американця припадатиме 4 пенсіонери.У Польщі прогнозується співвідношення один до двох, в Україні — один до одного. Втім, є речі, які в Америці не озвучують через расову і національну толерантність – зменшується кількість “білошкірого” населення за рахунок низької народжуваності.
“Запрошуємо до нас жити і працювати!..”
(TASS) |
В Америці ж старіння нації сприймають як даність. Там вважають некоректним і безперспективним на державному рівні спонукати людей до народження нових громадян.
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: