(© European Community, 2007) |
Чи піде вперта Польща на компроміс?
Польща виступає проти нових правил європейських виборів, за якими країни з великим населенням на кшталт Німеччини будуть мати удвічі більше голосів, аніж Польща, тоді як сьогодні Варшава має в ЄС всього на два голоси менше від Берліна. Та й сам принцип ухвалення рішень в ЄС – простою більшістю, коли рішення приймається, якщо за нього проголосувало 55 відсотків країн ЄС, що представляють 65 відсотків населення, також не влаштовує Польщу. Хоча у середу вже стало відомо, що Варшава нібито змінила свою позицію і може піти на компроміс. Про це сказав у інтерв’ю німецькому часопису «Більд» прем’єр польського уряду Ярослав Качиньський. Вірогідно, що аргументи президента Єврокомісії Баррозу вплинули на поляків. Зокрема, пан Баррозу сказав: якщо європейці не можуть узгодити свої позиції щодо власних інституцій, то не зможуть переконувати світ у тому, що вони серйозно ставляться до глобальних проблем.
Які закони матимуть верховенство, європейські чи національні?
Окрім поляків, серйозні заперечення щодо нової конституційної угоди мають Велика Британія і Франція, особливо, що стосується централізації зовнішньої політики ЄС та верховенства європейського законодавства над національним. Цього ж бояться і в Чехії та Голландії.
Жозе Мануель Баррозу закликав у вівторок всіх учасників майбутнього саміту уникнути конфронтації. Треба бути відповідальними і конструктивними, а не керуватися застарілою риторикою перемог і поразок, сказав він.
Президент Єврокомісії наголосив, що у разі провалу саміту «у Європі можуть програти всі».
За пропозицією Німеччини, на саміті 21-22 червня всі країни мають формально проголосувати за новий проект Конституційної угоди. Остаточна версія буде підготовлена до кінця 2007 року, з тим щоб до середини 2009, коли будуть наступні вибори до Європарламенту, єдина конституція була затверджена всіма країнами ЄС.
Наприкінці червня Німеччина передає головування в ЄС Португалії.
Матеріали до теми:
Чи вдасться Польщі заблокувати оновлену європейську конституцію, чи дійде згоди Вишеградська «четвірка»? Німеччина прагне відновити конституційний процес ЄС Тоні Блер хоче поправок до існуючої угоди щодо Євроcоюзу замість Конституції ЄС Німеччина прагне відновити конституційний процес ЄС Європейський Союз: дебати про пошук виходу з конституційної кризи виходять на фінішну пряму